Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Żeń-szeń – w jaki sposób słynny korzeń pomaga sportowcom?

Żeń-szeń – w jaki sposób słynny korzeń pomaga sportowcom?

Data aktualizacji 11.11.2021

Przeczytasz w 7 minut

Żeń-szeń – w jaki sposób słynny korzeń pomaga sportowcom?

Nie ufasz suplementom diety bazującym na obco brzmiących substancjach? Czas sięgnąć do natury! Sportowcom nie od dzisiaj pomaga dobrze wszystkim znany żeń-szeń. Jego stosowanie ma wielowiekową historię. Żeń-szeń dla sportowców- na co pomaga aktywnym? Przeczytaj!

Żeń-szeń – co to jest? Nazwa mówi wszystko!

Żeń-szeń to zioło stosowane w Azji od 5000 lat. Znajduje się w nim ponad 200 substancji wpływających na organizm, w tym cenne ginsenozydy. Ginsenozydy działają wielowymiarowo i to im zawdzięczamy skuteczność żeń-szenia. Zaliczany jest do adptogenów – roślin pomagających dostosować sie do ciężkiego środowiska.

Żeń-szeń wpływa tak naprawdę na cały organizm. Nie sposób przypisać jego właściwości konkretnej dziedzinie medycyny. Pomaga na serce, na układ nerwowy, psychikę, odporność… Długo by wymieniać!

Nazwa botaniczna – panax ginseng – oznacza tyle co korzeń-panaceum. Panaceum, czyli ,,lek na wszystko”, to określenie pasujące do żeń-szenia całkiem nieźle! Sportowcy mają szczególnie dużo powodów, by polubić ten naturalny suplement.

Żeń-szeń dla sportowców zamiast kofeiny – jak wpływa na poziom energii?

Szeroki wpływ żeń-szenia na organizm przekłada się na wyniki sportowe. Praktyka potwierdza, że stosowanie korzenia zwiększa poziom energii fizycznej. Zawarte w żeń-szeniu ginsenozydy wpływają na układ nerwowy pobudzająco, a także poprawiają dotlenienie organizmu.

Do naszych tkanek dociera więcej życiodajnego pierwiastka, co pozwala na wydajniejsze treningi. To przecież klucz do wzrostu mięśni – bez ćwiczeń nie ma muskułów! Poza tym, lepsze dotlenienie zapobiega zakwasom potreningowym.

Mało kto nigdy nie sięgnął po przedtreningówke z kofeiną. Ten stymulant ma jednak tę wadę, że łatwo uodpornić się na jego działanie. Żeń-szeń będzie bardzo dobrym zamiennikiem! Po spożyciu kofeiny odczuwamy ogromny skok energii. Nie mija jednak wiele czasu, a siła nagle nas opuszcza. Wtedy trzeba albo przyjąć kolejną dawkę, albo odpocząć.

Duża dawka kofeiny jest skuteczna, ale nie dla każdego takie pobudzenie jest przyjemne. Kołatanie serca, niepokój, ,,dziwne uczucie” – zna to każdy kto kiedykolwiek przesadził z kawą.

Żeń-szeń będzie bardziej komfortową alternatywą dla wrażliwych na kofeinę. W przeciwieństwie do niejpobudza łagodniej i na dłużej. Zanim działanie korzenia osłabnie spokojnie zdążymy nie tylko zrobić trening, ale i inne wymagające przytomności rzeczy!

Jak żeń-szeń wspomaga po treningu?

Sportowcy lubią suplementację żeń-szeniem nie tylko za sprawą zwiększenia poziomu energii na treningu. Okazuje się, że korzeń może poprawiać regenerację potreningową. Jej rola w budowie mięśni jest ogromna – mięśnie potrzebują odpoczynku by rosnąć.

Żeń-szeń pomaga w redukcji zakwasów. Ten niezwykle bolesny problem wcale nie musi być ,,treningowym standardem”. Zakwasy powstają z nadmiaru kwasu mlekowego gromadzącego się w mięśniach. Korzeń stymuluje usuwanie kwasu, minimalizując dolegliwości po ćwiczeniach.

Nastrój a treningi – po co sportowcowi żeń-szeń?

Stres, problemy, rozterki – wszyscy mamy tego za dużo. Żeń-szeń znacząco poprawia kondycję psychiczną, co doceniają nie tylko sportowcy, ale i ,,kanapowe lenie”. Często nie zauważamy roli jaką w sportowej – także amatorskiej – karierze pełni psychika.

Nawet nauka potwierdza, że będąc w stresie trudniej cokolwiek ,,ugrać” na treningu”. Zwiększony kortyzol utrudnia redukcję, bo motywuje organizm do gromadzenia tkanki tłuszczowej! Nie trzeba jednak chemicznych dowodów na to, że złe samopoczucie emocjonalne nie jest dobrym motywatorem do ćwiczeń.

Kiedy nic nam się nie chce, siłą rzeczy nie chce nam się też trenować! Szczególnie panie zauważają u siebie skłonność do odpuszczania treningów w złych dniach, ale często zdarza się to też mężczyznom. Zamiast iść na siłownię wolimy wyskoczyć do sklepu po smakołyki i ,,relaksujący” trunek. Tymczasem, o wiele lepiej relaksuje suplement z żeń-szeniem.

Sportowcom nie jest obcy także stres związany z samym sportem. Presja, niepowodzenia treningowe, zbliżające się zawody… Szczególnie gdy zamierzamy przejść na ,,wyższy poziom” i nie być już tylko amatorem treningów, na wagę złota będzie wszystko o działaniu adaptogennym! Żeń-szeń dla sportowców na pewno nie zawiedzie, gdy potrzeba spokoju.

Przewlekłe problemy codzienności prowadzą nawet do depresji, a to ostatnia rzecz jaka jest w stanie motywować do regularnych treningów. Zdrowie psychiczne jest najważniejsze niezależnie od stylu życia! Profilaktyka żeń-szeniowymi suplementami jest o wiele lepsza, niż leczenie środkami psychotropowymi.

Żeń-szeń dla sportowców a koncentracja na ćwiczeniach

Ginsenozydy stymulują układ nerwowy do pracy. To przekłada się na zwiększenie koncentracji i generalnie wyostrzenie zdolności poznawczych.

Każdy kto kiedykolwiek trenował siłowo, szczególnie z wolnymi ciężarami, wie jak istotne jest pełne skupienie. Niestaranne wykonywanie ruchów nie tylko utrudnia wypracowanie efektów. Może być wręcz niebezpieczne!

Sekunda rozproszenia podczas ,,brania maksa” w martwym ciągu, zgięcie pleców… Katastrofa gotowa! Dzięki żeń-szeniowi niewyspanie, stres i gonitwy myśli nie zakłócą naszej koncentracji. Każde ćwiczenie wykonamy dokładnie i bezpiecznie, a o to właśnie chodzi w dobrym treningu.

Żeń-szeń dla sportowców na redukcji – jak pomaga schudnąć?

Redukcja to trudny okres w życiu każdego lubiącego dużo i dobrze zjeść. Żeń-szeń ułatwia odchudzanie dzięki czemu szybciej możemy wrócić do budowy ukochanej masy mięśniowej!

Regulacja poziomu cukru za sprawą suplementacji korzeniem poprawia naszą zdolność do kontroli apetytu. Nie bez znaczenia jest także wpływ żeń-szenia na mikroflorę jelitową. Poprawa jej stanu może przełożyć się na efekty odchudzania. Sprawnie działający organizm chętniej pozbywa się nadprogramowego tłuszczu.

Usprawnienie zdolności treningowych pomoże w spalaniu większej ilości kalorii. To właściwość bezcenna szczególnie podczas ostrej redukcji, skutkującej spadkiem energii. Intensywne odchudzanie nie tylko jest nieprzyjemne, ale też przekłada się na wzrost kortyzolu utrudniającego zrzucanie tłuszczu.

Co jest potrzebne do odchudzania? Kondycja psychiczna bez zarzutu! Zmniejszenie poziomu stresu i ogólna poprawa samopoczucia umożliwi nam utrzymanie motywacji. Poza tym, podjadanie w stresie zrujnowało już niejedną redukcję. Suplement z żeń-szeniem przyda się każdemu, kto przerabia ten problem.

Naturalne boostery testosteronu – żeń-szeń królem!

Co daje booster testosteronu? Wzrost poziomu tego hormonu. A co daje wysoki testosteron? Między innymi wzrost energii, tolerancji na stres i determinacji. Te korzyści ze stosowania korzenia pozwolą nam trenować wydajniej i nie poddać się na drodze d efektów.

To nie wszystko. Wysoki testosteron oznacza także zwiększenie hipertrofii. To, w połączeniu z ,,podkręceniem” męskich cech pozwoli na uzyskanie imponujących efektów treningowych.

Z testosteronem wiążą się w zasadzie wszystkie cechy kojarzone z męskością. Zwiększona chęć rywalizacji i dominacji przyda się podczas treningu na siłowni pełnej innych mężczyzn – bardziej się postaramy. W połączeniu ze zwiększoną energią i poprawioną koncentracją, wniesiemy nasze treningi na zupełnie nowy poziom.

Żeń-szeń był stosowany jeszcze przed wiekami w pałacach chińskich cesarzy. Stosowali go sami władcy w celu poprawy swojej potencji i spłodzenia następcy tronu. Można powiedzieć, że żeń-szeń ratował dynastie! Cesarze mieli ogromne rodziny, co pozwala zaufać żeń-szeniowi także w temacie walki z impotencją.

Boostery testosteronu to środki zyskujące w ostatnim czasie na popularności. Panax ginseng często wchodzi w ich skład. Z powodzeniem można go także stosować samodzielnie.

Żeń-szeń – jak suplementować? Cyklicznie i z umiarem

Popularność żeń-szenia przekłada się na to, że na rynku dostępne są różne formy z których swobodnie możemy wybrać najlepszą dla siebie – od herbatek do tabletek. Ile preparatu na dobę będzie odpowiednią dawką? Trzeba to obliczyć indywidualnie.

Bezpieczna ilość to 30 mg ginsenozydów. Zależnie od wybranego preparatu ilość ginsenozydów w nim będzie inna. Sięgnięcie do ulotki i proste obliczenie da nam jasność w kwestii tego ile danego preparatu wolno nam przyjmować.

Dla skutecznej i bezpiecznej suplementacji powinniśmy stosować ją cyklicznie. Po trzech miesiącach – miesiąc przerwy.

Jeżeli nie jesteśmy pewni ile żeń-szenia będzie dla nas w sam raz, a obawiamy się przedawkowania, najlepiej iść wprost za zaleceniami producenta. Dwie tabletki? W porządku – bierzmy dwie tabletki nie wnikając w szczegóły! Na pewno ,,za mało” suplementu to lepsze wyjście niż przesada.

Czy żeń-szeń jest bezpieczny? Dawka i stan zdrowia

Ta roślina została doskonale przetestowana przez tysiące lat stosowania. Żeń-szeń dla sportowców przyjmowany z umiarem i u zdrowych ludzi jest bezpieczny dla zdrowia. Co się dzieje gdy przesadzimy?

Nadmiar żeń-szenia prowadzi do bólu głowy, nadciśnienia, reakcji skórnych i generalnego pogorszenia samopoczucia. Co za dużo to niezdrowo – ta zasada dotyczy także tych zdrowych rzeczy.

Jakie są przeciwwskazania do suplementacji żeń-szeniem? To przede wszystkim problemy z układem krążenia oraz obracające się wokół poziomu cukru. Nadciśnienie, hipoglikemia, hemofilia – cierpiący na nie powinni zrezygnować z korzenia,

Poza tym, korzeń żeń-szenia wchodzi w reakcje z innymi substancjami, obecnymi w lekach. By uniknąć niepożądanych interakcji każdy przyjmujący medykamenty powinien przed sięgnięciem po żeń-szeń skonsultować się z lekarzem!

Żeń-szeń dla sportowców to świetny wybór w kwestii suplementacji. Zwiększa energię, poprawia koncentrację, stan psychiczny i nie tylko! Zalet nie brakuje – właściwości słynnego korzenia przydadzą się nie tylko aktywnym fizycznie!

Adaptogeny to szeroki temat – warto poznać tez inne środki tego typu! Sprawdź czym jest ashwagandha o której pisaliśmy w innym artykule – kliknij: https://e-figura.pl/ashwagandha-a-sport-i-zycie-codzienne-dlaczego-warto-ja-stosowac/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close