Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Suplementy dla sportowców – jakie brać w dni nietreningowe?

Suplementy dla sportowców – jakie brać w dni nietreningowe?

Data publikacji 22.04.2022

Przeczytasz w 7 minut 440 wyświetleń

Suplementy dla sportowców – jakie brać w dni nietreningowe?

Dzień bez treningu to moment, w którym tylko Ty odpoczywasz. Twoje mięśnie są za to skupione na dochodzeniu do siebie po ostrym wycisku na siłowni. W czasie odpoczynku mikrouszkodzenia goją się, a nowa tkanka nadbudowuje starą – podczas ,,rest days” naprawdę rośniesz! Jak traktować suplementy na siłownię w dni bez ćwiczeń? Kreatyna w dni nietreningowe, białko, cytrulina… Przeczytaj!

Kreatyna w dni nietreningowe – tak czy nie?

Zdecydowanie tak. Na suplementację kreatyną jest czas nie tylko w porze okołotreningowej. Jej właściwości obejmują między innymi poprawę regeneracji i symulowanie anabolizmu – to przyda się w dzień odpoczynku.

Poza tym – kreatyna w dni nietreningowe służy utrzymaniu wysokiego poziomu wysycenia organizmu. Standardowa porcja to 5 gram dziennie, rozszerzana przez część osób do 10 i więcej gram. Jest też wariant przyjmowania 1 gram na 1 kilogram masy ciała, więc tym sposobem porcja monohydratu dla Ciebie okaże się większa…

kreatyna w dni nietreningowe czy brać
Kreatyna w dni treningowe i nietreningowe – zawsze się przyda!

Tak – są różne szkoły brania kreatyny. Z pewnością znajdziesz osoby, które biorą na przykład 15 gram tylko po treningu i chwalą sobie tę metodę. Nic nie szkodzi, byś samodzielnie poeksperymentował, ale generalnie nie ma powodu, by rezygnować z suplementacji kreatyną w dzień odpoczynku. Niezależnie od tego jaką metodę przyjmiesz, dawka przyda Ci się podczas regeneracji.

Co z innymi formami – jabłczanem, orotanem, fosforanem? To nowoczesne formy kreatyny, droższe niż monohydrat. Przy ich suplementacji najlepiej kierować się zaleceniami producenta. Jeśli szkoda Ci ,,specjalnej kreatyny” (np. dodającego więcej energii jabłczanu) na dzień nietreningowy, możesz podczas odpoczynku stosować monohydrat. 

Czy brać BCAA w dni nietreningowe?

Aminokwasy rozgałęzione BCAA w dni nietreningowe? Brać! Tak jak w dni treningowe (przynajmniej u większości – tutaj też nie brakuje metod) – połowa na czczo, połowa przed snem

BCAA stymulują syntezę białek mięśniowych, na której właśnie skupiają się Twoje mięśnie. Walina, izoleucyna i leucyna dbają o przyrost nowej tkanki. Równocześnie, wpływają na Twój poziom energii oraz szereg procesów zachodzących w organizmie niezależnie od poziomu aktywności. 

Badania pokazują, że suplementacja BCAA jest w stanie usprawnić regenerację, obniżyć poziom potreningowego zmęczenia i bólu. 

BCAA uczestniczą także w gospodarowaniu hormonami – między innymi hormonem wzrostu. Regulują również przemiany metaboliczne. Przyjmowanie ich przed snem pomaga zaś ukoić układ nerwowy i wyspać się za wszystkie czasy. 

Pamiętaj, że BCAA to aminokwasy, które znajdziesz także na codziennym talerzu! Jeżeli ćwiczysz tylko rekreacyjnie i jesteś na standardowej diecie nic się nie stanie, jeżeli nawet kompletnie go sobie odpuścisz. BCAA warto kupić wtedy, gdy zaczynasz naprawdę przykładać się do treningu.

Beta alanina w dni nietreningowe – jak brać i po co?

Jeżeli stosujesz beta-alaninę dla poprawiania swoich treningowych możliwości, powinieneś robić to także w dni nietreningowe. Dawkę 2-6 gram podziel na mniejsze porcje, żeby organizm przyswoił suplement, zamiast go wydalić. W tej sposób ograniczysz też efekt parestezji – mrowienia – który poza siłownią… będzie wyłącznie irytujący.

beta alanina w dni nietreningowe
Beta alanina w dni nietreningowe? Tak!

Beta alanina w dni nietreningowe jest potrzebna, żeby utrzymać wysycenie organizmu. To konieczne do maksymalizacji efektu suplementacji – sytuacja jest taka jak z  kreatyną (a tak przy okazji – warto je łączyć).

Miej też na uwadze, że alanina nie działa od razu – korzyści odczujesz dopiero po przynajmniej 4 tygodniach stosowania, właśnie gdy organizm się wysyci.

Nie będziemy rozpisywać się nad właściwościami alaniny, bo zrobiliśmy to już w innym artykule, który znajdziesz na naszym blogu. Wiedz tyle, że alanina pomaga oddalić zmęczenie, ćwiczyć intensywniej i sprzyja regeneracji, dzięki zwiększeniu poziomu karnozyny w mięśniach

Cytrulina w dni nietreningowe – brać czy nie?

Doszliśmy do suplementów ,,na osiągi”, więc krótko wyjaśnijmy kwestię boostera tlenku azotu – cytruliny. Funkcjonuje jako przedtreningówka na pompę mięśniową, a zdania co do jej brania w dni nietreningowe są podzielone.

Jeżeli zależy Ci tylko na efekcie pompy mięśniowej cytrulina w dni nietreningowe nie jest konieczna. Wystarczy solidna dawka w dzień treningowy czy też przed samym wyjściem na siłownię.

Jednakowoż, cytrulina ma wiele właściwości prozdrowotnych. W związku z tym, warto brać przynajmniej mniejsze dawki też w dzień nietreningowy.

Cytrulina jest doskonale przebadana i bezpieczna. W związku z tym, sportowcy chętnie eksperymentują z różnymi metodami jej brania. Są osoby, które dobrze się czują po cytrulinie w dzień odpoczynku, więc tu także możesz spodziewać się sprzecznych opinii. Najlepiej wypracować indywidualne podejście do cytruliny, bazując na własnych odczuciach.

Co brac w dni nietreningowe? Witaminy, minerały, adaptogeny

Jeżeli przyjmujesz kompleksy witaminowe, uzupełniasz magnez czy łykasz ashwagandhę ,,na nerwy”, rób to też w dni nietreningowe. Suplementy ,,na życie”, a nie na masę mięśniową, które bierzesz po prostu dla zdrowia, bierz niezależnie od tego, czy idziesz ćwiczyć.. Dotyczy to też boosterów testosteronu – DAA, kozieradki, buzdyganka i innych.

Do suplementów na każdy dzień zaliczamy także ZMA – jak specjalistycznie nie wyglądałby skrót, to po prostu cynk + magnez + witamina B6. Branie ZMA w dzień nietreningowy pomoże mięśniom w regeneracji, pomoże zasnąć i utrzymać koncentrację.

Także adaptogeny – w tym boostery testosteronu, jak żeń-szeń czy buzdyganek naziemny – bierz w każdy dzień. Wyjątek – producent zaleci inaczej! Ostateczny głos zawsze należy do ulotki.

Czy pić białko w dni nietreningowe?

Odżywki dla sportowców – białko w proszku – znajduje zastosowanie jako świetna przekąska i dodatek do codziennych potraw. Koncentrat białka serwatki to po prostu źródło białka – takie jak zwykła pierś z kurczaka czy jogurt naturalny.  

czy pic białko w dni nietreningowe wpc naleśniki proteinowe
Czy pić białko w dni nietreningowe? Pić, gotować z nim, co tylko chcesz! Może proteinowe pankejki?

Koktajl białkowy po treningu siłowym to dla wielu trenujących wręcz rytuał – nie ma w tym nic złego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby taki sam koktajl wypić podczas przerwy w pracy, albo na bazie WPC przygotować śniadaniowy omlet w dzień nietreningowy. A więc – czy pić białko w dni nietreningowe? Jeśli chcesz, to pij!

Pić w dzień nietreningowy możesz też izolaty (WPI). To droższe warianty białka w proszku, o szybszej przyswajalności. Mają odżywić mięśnie jak najszybciej, tuż po skończonym treningu. 

Picie izolatów, gdy czasu na przyswajanie jest pod dostatkiem, jest mało ekonomiczne. W związku z tym, o WPI myślimy bardziej w kontekście sportowym, niż kulinarnym. Ponownie – jeśli chcesz i nie szkoda Ci pieniędzy, pij izolat także w dzień odpoczynku.

Pamiętaj tylko, że na odżywkach białkowych mięśnie nie urosną większe, niż na innych źródłach protein. Proszki mają żadnych specjalnych właściwości anabolicznych. Zamiast porcji odżywki dostarczającej 26 gramów białka, możesz zjeść 100 gramów kurczaka i efekt będzie taki sam.

Inne odżywki dla sportowców w dzień nietreningowy

Inne funkcjonalne odzywki dla sportowcow – gainery i bulki – także można bez przeszkód pić w dni nietreningowe. Szczególnie bulk (50:50 białka i cukrów złożonych) dobrze się nadaje do zastąpienia zwykłego posiłku. 

Co natomiast z kazeiną? To długo trawione białko bierzemy zwykle na noc, po treningu. Nie ma jednak przeciwwskazań, by koktajl z kazeiny stosować również jako płynny posiłek w dzień bez ćwiczeń. Robią tak szczególnie osoby, które nie mają czasu zjeść nic porządnego w pracy, a cenią długie uczucie sytości.

Odżywki typu carbo – mieszanki węglowodanów – nie ma sensu stosować poza bardzo intensywnym treningiem. Sięganie po nią gdy leżysz na kanapie? Jeśli bardzo chcesz – innego uzasadnienia niż ,,mam ochotę” brak.

Jakie suplementy brać w dni nietreningowe? Kreatynę i beta-alaninę – dla utrzymania poziomu wysycenia organizmu na optymalnym poziomie. Także BCAA warto brać w dzień odpoczynku, dla usprawnienia regeneracji. Czy pic białko w dni nietreningowe? Z powodzeniem możesz je traktować jako źródło protein także w ,,odpoczynkowym” żywieniu. W dzień nietreningowy bierz także to, co bierzesz po prostu dla zdrowia – witaminy, adaptogenne suplementy na zmęczenie, suplementy uzupełniające magnez czy kwasy omega-3. 

\\

Bibliografia:

Delavier F., Gundill M., Suplementy żywnościowe dla sportowców, Łódź 2009.

Spattini M, Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum. E. Hryniewicka, Warszawa 2021.

Elizabeth C. Dahlstrom Burnley, Angela N. Olson, Rick L. Sharp, Shawn M. Baier, D. Lee Alekel, Impact of Protein Supplements on Muscle Recovery after Exercise-Induced Muscle Soreness,  Exerc Sci Fit,Vol 8, No 2, 89–96, 2010.

Zahrobsky J., Supplementing BCAAs for exercise increases muscle recovery in athletes, praca na University of Tampa, 2016.

VanDusseldorp T., Escobar K., A., Johnson K., E. i inni, Effect of Branched-Chain Amino Acid Supplementation on Recovery Following Acute Eccentric Exercise, Nutrients 2018, 10, 1389.

Saunders B, Elliott-Sale K, Artioli GG, Swinton PA, Dolan E, Roschel H, Sale C, Gualano B. β-alanine supplementation to improve exercise capacity and performance: a systematic review and meta-analysis. Br J Sports Med., 2017 Apr;51(8):658-669.

Nastaj M., Wpływ suplementacji monohydratem kreatyny diety mężczyzn uprawiających sporty siłowe, ,,Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” – XLV, 2012, 3, str. 936–942.

Priscila Berti Zanella, Fernanda Donner Alves, Carolina Guerini de Souza, Effects of beta-alanine supplementation on performance and muscle fatigue in athletes and non-athletes of different sports: A systematic review, July 2016, The Journal of sports medicine and physical fitness 57(9).

Hye Chang, Sung JongKim, JewelPark, Ki-MoJang, Effect of citrulline on post-exercise rating of perceived exertion, muscle soreness, and blood lactate levels: A systematic review and meta-analysis, Journal of Sport and Health Science, Volume 9, Issue 6, December 2020, Pages 553-561

Materiały producenta suplementów dla sportowców Allnutrition (SFD).

Materiały portalu Bodybuilding.

Materiały portalu Legion Athletics.

Mogą Ci się spodobać

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji 28.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 575 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 175 wyświetleń

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 399 wyświetleń

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 399 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 478 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 326 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 432 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 543 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 776 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 476 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 1073 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 494 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 587 wyświetleń

Na rynku żywności znajdziesz tyle bezkalorycznych zamienników, że z pewnością […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 506 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 372 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 419 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 545 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 491 wyświetleń

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 814 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 1330 wyświetleń

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 528 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2712 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 1103 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 335 wyświetleń

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 510 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 610 wyświetleń

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 556 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 405 wyświetleń

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1095 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 470 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close