Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Data aktualizacji 01.08.2022

Przeczytasz w 8 minut

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Jeśli sądzisz, że efekty siłowni to wyłącznie nabranie masy mięśniowej i siły, ten artykuł wyprowadzi Cię z błędu.

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Wiedzieć, że wymarzona sylwetka to tylko jedna z rzeczy, które przynosi siłownia, a efekty sięgają o wiele dalej. Przeczytaj, czego się spodziewać i przestań przekładać odmianę swojego życia na następny poniedziałek.

Ostrzegamy także przed potencjalnymi negatywnymi efektami siłowni – wiedza to najlepsza broń.

Zacznijmy od sylwetki!

Tak – efekty siłowni w pierwszej kolejności kojarzą się z wypracowaniem wspaniałego ciała. Na siłowni raz na zawsze pozbędziesz się kompleksów.

Mężczyźni, dzięki treningowi siłowemu, dorobią się szerokich barków, masywnych ud i sześciopaka jak z reklamy Calvina Kleina. Kobietom także nie bez powodu przypadła do gustu siłownia. Efekty podnoszenia ciężarów to kształtne pośladki, szczupłe nogi, ładnie zarysowane ramiona i wąska talia. Wbrew starym mitom, tego nie osiągnie się ciągłymi dietami odchudzającymi.

efekty siłowni u kobiety
Zdrowa, mocna sylwetka.

Przed pierwszą wizytą w klubie fitness, zrób zdjęcia swojej sylwetki. Gdy w Twoim planie tygodnia zagości trening, efekty siłowni zauważysz już po miesiącu. Po 2 miesiącach zauważą je Twoi znajomi, a po pół roku sam siebie nie poznasz.

Korzyści zdrowotne w każdym wieku

Wygląd to nie wszystko. Już kilka tygodni treningu siłowego są w stanie cofnąć lata zaniedbań zdrowotnych. Zaniedbań wynikających głównie z siedzącego trybu życia.

To właśnie daje siłownia. Efekty w postaci poprawy pracy serca, płuc, odporności kondycji stawów i mocy kości, pozwolą Ci na długo zapomnieć adres lokalnej przychodni. Kiedy zaczniesz trenować, po kilku latach porównasz z nietrenującymi znajomymi częstotliwość wizyt u lekarza. Na razie nie masz danych… Więc czym prędzej zabierz się za gromadzenie ich.

Trening siłowy sprawi, że będziesz zdrowszy nie tylko teraz, ale również w podeszłym wieku. Osoby, które trenowały w młodości, zachowują lepszą kondycję na emeryturze. Pójście na siłownię to inwestowanie w dobrą starość. Rezultatem aktywnego trybu życia jest sprawność cenniejsza z każdym rokiem.

siłownia efekty zdrowa starsza kobieta
Zdrowa młodość to zdrowa starość – zadbaj o to póki masz czas.

Jeśli jesteś młody, to pewnie o nie myślisz o starości… ale kiedy to zrobisz?

Rezultaty będą pozytywne pod jednym warunkiem – zadbasz nie tylko o ćwiczenia. Nie chodzi o to, byś codziennie trenował do upadku sił. Trening trzeba przeplatać z odpoczynkiem oraz odpowiednio odżywiać organizm. Wtedy, Twoje ciało wzmocni się na każdej płaszczyźnie. O tym przeczytasz jeszcze w dalszej części.

Koniec z niskokalorycznymi dietami

Jaki jest najlepszy sposób, żeby zwiększyć zapotrzebowanie kaloryczne? Zbudować mięśnie – to właśnie umożliwia siłownia. Masywne ciało potrzebuje więcej kalorii, a tkanka mięśniowa wykorzystuje na co dzień nieco więcej energii, niż tłuszczowa

Sportowiec spala kalorie na treningu. Potrzebuje sporo energii także po nim, bo efekty podnoszenia ciężarów to mikrouszkodzenia mięśni, które trzeba zregenerować. Na regenerację musi być energia. A energia, to ciasteczko, prawda?

sernik z borówkami
Sernik? Żaden dietetyczny grzeszek. To idealny posiłek potreningowy.

Dzięki siłowni, raz na zawsze wyjdą Ci z głowy głodówki. Energię wykorzystasz na treningu, a nadwyżkę kaloryczną z pyszności przekujesz w atrakcyjną sylwetkę.

Psychologiczne efekty siłowni

Skutki zmiany trybu życia dotykają nie tylko ciała, ale i ducha. Jeśli chodzi o psychologiczne aspekty treningu siłowego, specjaliści wciąż badają temat. Relacje osób trenujących mówią jednak wystarczająco dużo, by spodziewać się licznych mentalnych benefitów. Silne ciało, silny umysł, silny charakter…

  • – dzięki siłowni pozbędziesz się kompleksów na punkcie wyglądu. Możesz próbować zaakceptować je za wszelką cenę… ale czasem po prostu łatwiej jest zmienić to, co Ci nie odpowiada. Na siłowni możesz to zrobić. 
  • – na treningu rozładujesz stres. Trening to ,,wyżycie” się, rozluźnienie i gotowość na nowe wyzwania. Za korzyściami stoi wyrzut dopaminy, adrenaliny i testosteronu. Pozbędziesz się nerwów bez papierosów, alkoholu i walenia pięścią w ścianę. 
  • – trening siłowy sprawia, że stajesz się silny fizycznie oraz mentalnie. Widząc progres, zmiany sylwetki i ciągle przełamując swoje ograniczenia, pewność siebie szybuje pod niebiosa. To przyda się w relacjach towarzyskich, rodzinnych i zawodowych.
  • – siłownia uczy, że nie ma rzeczy niemożliwych. O tym musisz przekonać się w praktyce. Podniesiesz 100 kilogramów. Nie teraz, ale podniesiesz. Wstań z krzesła i idź na siłownię, a za rok ze śmiechem przypomnisz sobie, jak przerastało Cię 50 kilogramów. 

Uwaga – psychologiczne efekty siłowni mogą być negatywne. O tym w dalszej części artykułu. 

Wiedza, wiedza, wiedza…

Czy w 2022 roku ktokolwiek jeszcze wierzy w stereotyp ,,tępego osiłka od sztangi”? Jeśli tak, to siłownię widział tylko na obrazku. 

Ludzie na siłowni to najbardziej oczytane, poinformowane i wszechstronne osoby, jakie poznasz w swoim życiu. Do zbudowania sylwetki i siły jest bowiem potrzebna wiedza. Wiedza na temat diety, anatomii, chemii, medycyny, farmakologii i wielu innych dziedzin okołomedycznych.

Być może ta zaleta nie brzmi dla Ciebie atrakcyjnie. Wymienione dziedziny są fascynujące, ale… w szkole nie potrafili Ci ich przedstawić w ciekawy sposób. Co innego, gdy zaczniesz się ich uczyć na własną rękę. A zaczniesz, choćby po to, by lepiej trenować. Potem pójdzie już samo. Ani się obejrzysz, jak będziesz czytał książki o zdrowym odżywianiu i szukał miejsca na studiach dietetycznych.

książki o siłowni
A po siłowni czytamy podręczniki akademickie…

To właśnie daje siłownia. Efekty trenowania to niesamowite zorientowanie w praktycznych aspektach ,,trudnych” dziedzin. Niejeden osiłek ma większą wiedzę dietetyczną, niż akademicki doktor. Ty również będziesz ją miał. Siłownia otworzy przed Tobą fascynujący świat ludzkiego ciała. Sport to bardzo wszechstronna pasja, czyniąca bardziej interesującym człowiekiem. Kiedy w towarzystwie zapadnie cisza, zarzucisz ciekawostką lub anegdotą. Ludzie to uwielbiają.

Tych anegdot dostarczą Ci…

Efekty… towarzyskie!

Kiedyś, przyjaciół na całe życie poznawało się w wojsku. Dzisiaj, poznaje się ich w klubie fitness. Nic nie łączy ludzi tak, jak wspólna pasja i możliwość wzajemnej pomocy. 

Z jednej strony, na siłownię nie chodzi się, aby rozmawiać. Z drugiej, trenowanie zawsze wiąże się z powiększeniem towarzyskiego grona.

Wymienianie się sprzętem, wzajemna asekuracja, dopytywanie o technikę ćwiczeń i staż treningowy… Te drobne interakcje między seriami, potrafią przerodzić się w prawdziwe przyjaźnie. Jedne z najlepszych efektów siłowni. 

siłownia efekty przyjaźn
Przyjaźnie, wsparcie, motywacje i porady. W klubie fitness wszyscy są na ,,ty”.

Posiłek potreningowy zawsze najlepiej smakuje w towarzystwie. Uśmiech recepcjonisty poprawia nastrój po ciężkim dniu. Możliwość pomocy początkującemu sprawia, że czujesz się potrzebny. Kiedy nie będzie Ci się chciało iść na trening, pójdziesz tam dla wspaniałych ludzi. Niezła motywacja do treningu, prawda?

Efekty tych drobnych interakcji przełożą się też na Twoje życie poza klubem fitness. Kiedy raz, drugi i kolejny wymienisz kilka zdań z obcym człowiekiem, łatwiej Ci będzie przełamać się do rozmawiania z nieznajomymi.

Wiemy, że wielu z naszych Czytelników czuje się niepewnie w kontaktach z obcymi ludźmi. Na siłowni odbywają się naturalnie. Klub fitness to dobre miejsce, by przełamać społeczną niepewność. Najpierw trzeba tylko przełamać się do pójścia tam po raz pierwszy. 

Negatywne efekty siłowni od strony psychicznej

Pozytywne skutki ćwiczeń już poznałeś. Nie zamierzamy jednak ukrywać faktu, że sport jest w stanie negatywnie wpłynąć na życie. 

Dzieje się tak, gdy źle podejdziesz do treningu lub potraktujesz siłownię jako lek na problemy psychiczne. Możesz też wpaść w toksyczne środowisko ludzi, dla których efekty siłowni są jednym celem w życiu. To zaraźliwe i destrukcyjne.

Niestety, jednym z problemów świata fitness są zaburzenia postrzegania własnego ciała. Bigoreksja – stałe poczucie posiadania zbyt małej masy mięśniowej – dotyka nieokreślonej części trenujących. Innym zaburzeniem jest fitoreksja – obsesja na punkcie utrzymania wysportowanej sylwetki. Do tego dochodzi ortoreksja – zafiksowanie na punkcie zdrowego odżywiania – czy uzależnienie od ćwiczeń

Siłownia – efekty negatywne mają swoje korzenie głębiej, niż sięga sala treningowa. Środowisko, życiowe problemy, złe wzorce, wrodzony perfekcjonizm – przyczyny są różne i zawsze trzeba je przepracować z psychoterapeutą. 

Jedną z najlepszych broni przeciw negatywnym efektom siłowni jest wiedza. Dlatego, odsyłamy Cię do artykułu o ortoreksji i bigoreksji: Ortoreksja i bigoreksja – co to i kiedy się martwić?

Negatywne efekty siłowni od strony fizycznej

Jeszcze jedna ciemna strona, jaką potencjalnie ma siłownia. Efekty mogą zaprowadzić Cię do fizjoterapeuty lub chirurga, jeśli nie będziesz chciał się uczyć. Uprawianie sportu wiąże się z ciągłą nauką, a czasem bywa ona bardzo bolesna.

Trenując, trzeba słuchać własnego ciała. Musisz dbać o regenerację, jeść do syta i doskonalić technikę ćwiczeń. Tylko dobrze odżywione ciało sprosta wyzwaniom. Tylko wyspana głowa da radę operować mięśniami.

Ćwicząc bez wiedzy, ignorując ból i niedosypiając, efekty będą odwrotne do zamierzonych. Wiedz, że siłownia wiąże się z kompleksową zmianą stylu życia. Bez obaw – to będzie piękna zmiana. Trzeba tylko CHCIEĆ ją przeprowadzić.


Efekty trenowania wykraczają daleko poza widoki w lustrze. Do efektów siłowni trzeba zaliczyć przełamanie psychicznych barier, nowe znajomości, wzmocnienie charakteru i pewności siebie oraz nabycie fascynującej wiedzy.

Pamiętaj – jeśli zaniedbasz swoją psychikę i fizyczną stronę, efekty siłowni mogą być negatywne. To Ty decydujesz, ile benefitów wyciągniesz z klubu fitness. Decydujesz swoimi codziennymi decyzjami, kompleksowym podejściem i słuchaniem swojego ciała.

Rozpoczęcie aktywnego stylu życia to rewolucja na każdej płaszczyźnie.

Dobrze trafiłeś. Chętnie Ci w niej pomożemy.


Bibliografia:

Schuler L., King I., Nowoczesny trening siłowy. Jak zbudować szczupłą i muskularna sylwetkę, Łódź 2009.

Westcott WL. Resistance training is medicine: effects of strength training on health. Curr Sports Med Rep. 2012 Jul-Aug;11(4):209-16. doi: 10.1249/JSR.0b013e31825dabb8. PMID: 22777332.

Ten Hoor GA, Kok G, Peters GY, Frissen T, Schols AMWJ, Plasqui G. The Psychological Effects of Strength Exercises in People who are Overweight or Obese: A Systematic Review. Sports Med. 2017 Oct;47(10):2069-2081. doi: 10.1007/s40279-017-0748-5. PMID: 28573402; PMCID: PMC5603620.

Benito PJ, Cupeiro R, Ramos-Campo DJ, Alcaraz PE, Rubio-Arias JÁ. A Systematic Review with Meta-Analysis of the Effect of Resistance Training on Whole-Body Muscle Growth in Healthy Adult Males. Int J Environ Res Public Health. 2020 Feb 17;17(4):1285. doi: 10.3390/ijerph17041285. PMID: 32079265; PMCID: PMC7068252.

Mogą Ci się spodobać

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 09.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close