Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Ćwiczenia|Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji 01.08.2022

Przeczytasz w 8 minut 217 wyświetleń

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Jeśli sądzisz, że efekty siłowni to wyłącznie nabranie masy mięśniowej i siły, ten artykuł wyprowadzi Cię z błędu.

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Wiedzieć, że wymarzona sylwetka to tylko jedna z rzeczy, które przynosi siłownia – efekty sięgają o wiele dalej. Przeczytaj, czego się spodziewać i przestań przekładać odmianę swojego życia na następny poniedziałek.

Ostrzegamy także przed potencjalnymi negatywnymi efektami siłowni – wiedza to najlepsza broń.

Siłownia – efekty. Zacznijmy od sylwetki!

Tak – efekty siłowni w pierwszej kolejności kojarzą się z wypracowaniem wspaniałego ciała. Na siłowni raz na zawsze pozbędziesz się kompleksów.

Mężczyźni, dzięki treningowi siłowemu, dorobią się szerokich barków, masywnych ud i sześciopaka jak z reklamy Calvina Kleina. Kobietom także nie bez powodu przypadła do gustu siłownia. Efekty to kształtne pośladki, szczupłe nogi, ładnie zarysowane ramiona i wąska talia. Wbrew starym mitom, tego nie osiągnie się ciągłymi dietami odchudzającymi.

efekty siłowni u kobiety
Zdrowa, mocna sylwetka – to właśnie efekty siłowni!

Przed pierwszą wizytą w klubie fitness, zrób zdjęcia swojej sylwetki. Gdy w Twoim planie tygodnia zagości trening, efekty siłowni zauważysz już po miesiącu. Po 2 miesiącach zauważą je Twoi znajomi, a po pół roku sam siebie nie poznasz.

Siłownia – efekty. Zdrowie w każdym wieku

Wygląd to nie wszystko. Efekty siłowni obejmują również znaczną poprawę zdrowia. Już kilka tygodni treningu siłowego są w stanie cofnąć lata zaniedbań. Zaniedbań wynikających głównie z siedzącego trybu życia.

To właśnie daje siłownia. Efekty w postaci poprawy pracy serca, płuc, odporności kondycji stawów i mocy kości, pozwolą Ci na długo zapomnieć adres lokalnej przychodni. Kiedy zaczniesz trenować, po kilku latach porównasz z nietrenującymi znajomymi częstotliwość wizyt u lekarza. Na razie nie masz danych… Więc czym prędzej zabierz się za gromadzenie ich.

Trening siłowy sprawi, że będziesz zdrowszy nie tylko teraz, ale również w podeszłym wieku. Osoby, które trenowały w młodości, zachowują lepszą kondycję na emeryturze. Pójście na siłownię to inwestowanie w dobrą starość. Efekty siłowni to sprawność, cenniejsza z każdym rokiem.

siłownia efekty zdrowa starsza kobieta
Zdrowa młodość to zdrowa starość – zadbaj o to póki masz czas.

Jeśli jesteś młody, to pewnie o nie myślisz o starości… ale kiedy to zrobisz?

Siłownia – efekty będą pozytywne pod jednym warunkiem – zadbasz nie tylko o ćwiczenia. Nie chodzi o to, byś codziennie trenował do upadku sił. Trening trzeba przeplatać z odpoczynkiem oraz odpowiednio odżywiać organizm. Wtedy, Twoje ciało wzmocni się na każdej płaszczyźnie. O tym przeczytasz jeszcze w dalszej części.

Siłownia – efekty. Koniec z niskokalorycznymi dietami

Jaki jest najlepszy sposób, żeby zwiększyć zapotrzebowanie kaloryczne? Zbudować mięśnie – to właśnie umożliwia siłownia. Masywne ciało potrzebuje więcej kalorii, a tkanka mięśniowa wykorzystuje na co dzień nieco więcej energii, niż tłuszczowa

Sportowiec spala kalorie na treningu. Potrzebuje sporo energii także po nim, bo efekty siłowni to mikrouszkodzenia mięśni, które trzeba zregenerować. Na regenerację musi być energia. A energia, to ciasteczko, prawda?

sernik z borówkami
Sernik? Żaden dietetyczny grzeszek. To idealny posiłek potreningowy.

Dzięki siłowni, raz na zawsze wyjdą Ci z głowy głodówki. Energię wykorzystasz na treningu, a nadwyżkę kaloryczną z pyszności przekujesz w atrakcyjną sylwetkę.

Psychologiczne efekty siłowni

Siłownia – efekty dotykają nie tylko ciała, ale i ducha. Jeśli chodzi o psychologiczne aspekty treningu siłowego, specjaliści wciąż badają temat. Relacje osób trenujących mówią jednak wystarczająco dużo, by spodziewać się licznych mentalnych benefitów. Silne ciało, silny umysł, silny charakter…

  • – dzięki siłowni pozbędziesz się kompleksów na punkcie wyglądu. Możesz próbować zaakceptować je za wszelką cenę… ale czasem po prostu łatwiej jest zmienić to, co Ci nie odpowiada. Na siłowni możesz to zrobić. 
  • – na treningu rozładujesz stres. Tak działa siłownia – efekty to ,,wyżycie” się, rozluźnienie i gotowość na nowe wyzwania. Za tymi korzyściami sto wyrzut dopaminy, adrenaliny i testosteronu. Pozbędziesz się nerwów bez papierosów, alkoholu i walenia pięścią w ścianę. 
  • – trening siłowy sprawia, że stajesz się silny fizycznie oraz mentalnie. Widząc progres, zmiany sylwetki i ciągle przełamując swoje ograniczenia, pewność siebie szybuje pod niebiosa. To przyda się w relacjach towarzyskich, rodzinnych i zawodowych.
  • – siłownia uczy, że nie ma rzeczy niemożliwych. O tym musisz przekonać się w praktyce. Podniesiesz 100 kilogramów. Nie teraz, ale podniesiesz. Wstań z krzesła i idź na siłownię, a za rok ze śmiechem przypomnisz sobie, jak przerastało Cię 50 kilogramów. 

Uwaga – psychologiczne efekty siłowni mogą być negatywne. O tym w dalszej części artykułu. 

Siłownia – efekty. Wiedza, wiedza, wiedza

Czy w 2022 roku ktokolwiek jeszcze wierzy w stereotyp ,,tępego osiłka od sztangi”? Jeśli tak, to siłownię widział tylko na obrazku. 

Ludzie na siłowni to najbardziej oczytane, poinformowane i wszechstronne osoby, jakie poznasz w swoim życiu. Do zbudowania sylwetki i siły jest bowiem potrzebna wiedza. Wiedza na temat diety, anatomii, chemii, medycyny, farmakologii i wielu innych dziedzin okołomedycznych.

Być może ta zaleta nie brzmi dla Ciebie atrakcyjnie. Wymienione dziedziny są fascynujące, ale… w szkole nie potrafili Ci ich przedstawić w ciekawy sposób. Co innego, gdy zaczniesz się ich uczyć na własną rękę. A zaczniesz, choćby po to, by lepiej trenować. Potem pójdzie już samo. Ani się obejrzysz, jak będziesz czytał książki o zdrowym odżywianiu i szukał miejsca na studiach dietetycznych.

książki o siłowni
A po siłowni czytamy podręczniki akademickie…

To właśnie daje siłownia. Efekty trenowania to niesamowite zorientowanie w praktycznych aspektach ,,trudnych” dziedzin. Niejeden ,,osiłek” ma większą wiedzę dietetyczną, niż akademicki doktor. Ty również będziesz ją miał. Siłownia otworzy przed Tobą fascynujący świat ludzkiego ciała. Sport to bardzo wszechstronna pasja, czyniąca bardziej interesującym człowiekiem.

Efekty siłowni są takie, że już zawsze będziesz miał coś ciekawego do powiedzenia. Kiedy w towarzystwie zapadnie cisza, zarzucisz ciekawostką lub anegdotą. Ludzie to uwielbiają.

Tych anegdot dostarczą Ci…

Siłownia – efekty towarzyskie

Kiedyś, przyjaciół na całe życie poznawało się w wojsku. Dzisiaj, poznaje się ich w klubie fitness. Nic nie łączy ludzi tak, jak wspólna pasja i możliwość wzajemnej pomocy. 

Z jednej strony, na siłownię nie chodzi się, aby rozmawiać. Z drugiej, efekty siłowni to zawsze powiększenie towarzyskiego grona.

Wymienianie się sprzętem, wzajemna asekuracja, dopytywanie o technikę ćwiczeń i staż treningowy… Te drobne interakcje między seriami, potrafią przerodzić się w prawdziwe przyjaźnie. Jedne z najlepszych efektów siłowni. 

siłownia efekty przyjaźn
Siłownia – efekty to przyjaźnie, wsparcie, motywacje i porady. W klubie fitness wszyscy są na ,,ty”.

Posiłek potreningowy zawsze najlepiej smakuje w towarzystwie. Uśmiech recepcjonisty poprawia nastrój po ciężkim dniu. Możliwość pomocy początkującemu sprawia, że czujesz się potrzebny. Kiedy nie będzie Ci się chciało iść na trening, pójdziesz tam dla wspaniałych ludzi. Niezła motywacja do treningu, prawda?

Siłownia – efekty tych drobnych interakcji przełożą się też na Twoje życie poza klubem fitness. Kiedy raz, drugi i kolejny wymienisz kilka zdań z obcym człowiekiem, łatwiej Ci będzie przełamać się do rozmawiania z nieznajomymi.

Wiemy, że wielu z naszych Czytelników czuje się niepewnie w kontaktach z obcymi ludźmi. Na siłowni odbywają się naturalnie. Klub fitness to dobre miejsce, by przełamać społeczną niepewność. Najpierw trzeba tylko przełamać się do pójścia tam po raz pierwszy. 

Negatywne efekty siłowni – psychika

Siłownia – efekty pozytywne już poznałeś. Nie zamierzamy jednak ukrywać faktu, że sport jest w stanie negatywnie wpłynąć na życie. 

Dzieje się tak, gdy źle podejdziesz do treningu lub potraktujesz siłownię jako lek na problemy psychiczne. Możesz też wpaść w toksyczne środowisko ludzi, dla których efekty siłowni są jednym celem w życiu. To zaraźliwe i destrukcyjne.

Niestety, jednym z problemów świata fitness są zaburzenia postrzegania własnego ciała. Bigoreksja – stałe poczucie posiadania zbyt małej masy mięśniowej – dotyka nieokreślonej części trenujących. Innym zaburzeniem jest fitoreksja – obsesja na punkcie utrzymania wysportowanej sylwetki. Do tego dochodzi ortoreksjazafiksowanie na punkcie zdrowego odżywiania – czy uzależnienie od ćwiczeń

Siłownia – efekty negatywne mają swoje korzenie głębiej, niż sięga sala treningowa. Środowisko, życiowe problemy, złe wzorce, wrodzony perfekcjonizm – przyczyny są różne i zawsze trzeba je przepracować z psychoterapeutą. 

Jedną z najlepszych broni przeciw negatywnym efektom siłowni jest wiedza. Dlatego, odsyłamy Cię do artykułu o ortoreksji i bigoreksji: Ortoreksja i bigoreksja – co to i kiedy się martwić?

Negatywne efekty siłowni – fizyczna strona

Jeszcze jedna ciemna strona, jaką potencjalnie ma siłownia. Efekty mogą zaprowadzić Cię do fizjoterapeuty lub chirurga, jeśli nie będziesz chciał się uczyć. Uprawianie sportu wiąże się z ciągłą nauką, a czasem bywa ona bardzo bolesna.

Trenując, trzeba słuchać własnego ciała. Musisz dbać o regenerację, jeść do syta i doskonalić technikę ćwiczeń. Tylko dobrze odżywione ciało sprosta wyzwaniom. Tylko wyspana głowa da radę operować mięśniami. Wtedy, efekty siłowni będą pozytywne. 

Ćwicząc bez wiedzy, ignorując ból i niedosypiając, efekty ćwiczeń będą odwrotne do zamierzonych. Wiedz, że siłownia wiąże się z kompleksową zmianą stylu życia. Bez obaw – to będzie piękna zmiana. Trzeba tylko CHCIEĆ ją przeprowadzić.


Siłownia – efekty trenowania wykraczają daleko poza widoki w lustrze. Do efektów siłowni trzeba zaliczyć przełamanie psychicznych barier, nowe znajomości, wzmocnienie charakteru i pewności siebie oraz nabycie fascynującej wiedzy.

Pamiętaj – jeśli zaniedbasz swoją psychikę i fizyczną stronę, efekty siłowni mogą być negatywne. To Ty decydujesz, ile benefitów wyciągniesz z klubu fitness. Decydujesz swoimi codziennymi decyzjami, kompleksowym podejściem i słuchaniem swojego ciała.

Rozpoczęcie aktywnego stylu życia to rewolucja na każdej płaszczyźnie.

Dobrze trafiłeś. Chętnie Ci w niej pomożemy.


Bibliografia:

Schuler L., King I., Nowoczesny trening siłowy. Jak zbudować szczupłą i muskularna sylwetkę, Łódź 2009.

Westcott WL. Resistance training is medicine: effects of strength training on health. Curr Sports Med Rep. 2012 Jul-Aug;11(4):209-16. doi: 10.1249/JSR.0b013e31825dabb8. PMID: 22777332.

Ten Hoor GA, Kok G, Peters GY, Frissen T, Schols AMWJ, Plasqui G. The Psychological Effects of Strength Exercises in People who are Overweight or Obese: A Systematic Review. Sports Med. 2017 Oct;47(10):2069-2081. doi: 10.1007/s40279-017-0748-5. PMID: 28573402; PMCID: PMC5603620.

Benito PJ, Cupeiro R, Ramos-Campo DJ, Alcaraz PE, Rubio-Arias JÁ. A Systematic Review with Meta-Analysis of the Effect of Resistance Training on Whole-Body Muscle Growth in Healthy Adult Males. Int J Environ Res Public Health. 2020 Feb 17;17(4):1285. doi: 10.3390/ijerph17041285. PMID: 32079265; PMCID: PMC7068252.

Mogą Ci się spodobać

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut 84 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 59 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 165 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak ćwiczyć brzuch? 5 zasad skutecznego treningu brzucha

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 228 wyświetleń

Mogłoby się wydawać, że świat fitness wie już wszystko o […]

Jak robić vacuum? Krok po kroku

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 243 wyświetleń

Ćwiczenie vacuum pierwotnie było tylko kulturystyczną pozą. Dzisiaj, cieszy się […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 238 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Trening na siłowni dla dziewczyn – ćwiczenia i wszystko co musisz wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 226 wyświetleń

Idealne kształty robi się w klubie fitness, ale na pewno […]

Ćwiczenia na wcięcie w talii – 10 najlepszych do zrobienia w domu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 185 wyświetleń

Talia osy to jedno z największych sylwetkowych marzeń kobiet – […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 177 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

Jak zrobić bicepsy? Zasady na 100% sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 219 wyświetleń

Po czym poznać, że ktoś podnosi ciężary? Po imponującej łapie. […]

Ile razy w tygodniu ćwiczyć brzuch, żeby były efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 312 wyświetleń

Brzuch to najczęstszy kompleks całego świata. Nic dziwnego, że wokół […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 270 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Cardio przed czy po treningu? Na redukcji, na masie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 322 wyświetleń

Ćwiczenia cardio wykonywane uzupełniająco do treningu siłowego, znacznie ułatwiają spalanie […]

Czy siłownia hamuje wzrost? Badania i potencjalne ryzyko

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 131 wyświetleń

Ćwiczenia cardio wykonywane uzupełniająco do treningu siłowego, znacznie ułatwiają spalanie […]

Trening siłowy w domu bez sprzętu – jak to zrealizować? Porady i przykładowy plan

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 154 wyświetleń

Nie masz sprzętu ani dostępu do siłowni, a chcesz poćwiczyć? […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 250 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 220 wyświetleń

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ćwiczenia z gumą na pośladki – 10 najlepszych ćwiczeń z mini-band

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 218 wyświetleń

Krągłe pośladki są w zasięgu możliwości nie tylko tych kobiet, […]

Ćwiczenia w ciąży – czy i jak trenować w tym okresie?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 230 wyświetleń

Ciąża to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. […]

Trening na redukcji – jak ćwiczyć by utrzymać mięśnie? Rozwiewamy wątpliwości

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 236 wyświetleń

Kończysz okres masowy? Czas pokazać światu rezultaty – pomoże Ci […]

Trening na czczo – czy to dobry pomysł? Badania i praktyka 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 234 wyświetleń

Pora treningu może mieć bardzo duży wpływ na efekty ćwiczeń. […]

Jak zacząć na siłowni? 10 zasad skutecznego startu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 154 wyświetleń

Chcesz zacząć trenować? Doskonała decyzja – czas przystąpić do rozsądnej […]

Trening siłowy na redukcji – jak go robić i po co?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 493 wyświetleń

Czasy, kiedy redukcja wagi kojarzyła się tylko z wielogodzinnymi sesjami […]

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 218 wyświetleń

Jeśli sądzisz, że efekty siłowni to wyłącznie nabranie masy mięśniowej […]

Efekty ćwiczeń po 2 miesiącach, miesiącu i pół roku – co zmieni się w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 469 wyświetleń

Jeszcze nie zacząłeś ćwiczyć, a już myślisz o benefitach? W […]

Mięśnie w przedramieniu – budowa i ćwiczenia na mięśnie  przedramienia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 369 wyświetleń

Potężna łapa nie kończy się na bicepsie – a nawet […]

Kaptury – mięsień czworoboczny grzbietu. Za co odpowiada i jak go ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 370 wyświetleń

W życiu warto mieć mocne plecy – a mocne plecy […]

Jak się rozciągać? Zasady i ćwiczenia rozciągające

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 381 wyświetleń

Plan treningowy to nie tylko schemat podnoszenia ciężarów. Dla efektów […]

Co po treningu na masę – jakimi ćwiczeniami uzupełnić trening siłowy? 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 219 wyświetleń

Budujesz masę mięśniową, ale przerzucanie ton żelastwa Ci nie wystarcza? […]

Jak często ćwiczyć na siłowni dla najlepszych efektów?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 188 wyświetleń

Planując swoje wizyty na siłowni, najgorsze co możesz zrobić, to […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się