Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|Po co brać AAKG trenując siłowo?

Po co brać AAKG trenując siłowo?

Data publikacji 30.11.2021

Przeczytasz w 6 minut 225 wyświetleń

Po co brać AAKG trenując siłowo?

Suplementów dla sportowców nie brakuje – potrafią znacząco ułatwić redukcję czy przyspieszyć budowę masy. Tajemniczo brzmiące skrótowce i skomplikowane ,,chemiczne” opisy nie ułatwiają jednak trafnego doboru suplementacji. Rozwiązanie? Stopniowe zwiększanie wiedzy, poczynając od najpopularniejszych środków! AAKG – jak działa? Przeczytaj!

AAKG – co to za suplement?

Można śmiało powiedzieć, że AAKG to stara znajoma z nowym towarzyszem. Na suplement składa się powszechnie kojarzona arginina zmieszana z kwasem alfa-ketoglutarowym.

Arginina to jeden z aminokwasów endogennych (wytwarzanych przez organizm) i popularny booster tlenku azotu. Dodany do niej kwas alfa-ketoglutarowy ma za zadanie przyśpieszyć działanie i zwiększyć impet z jakim arginina oddziałuje na organizm.

Suplement możemy dostać w formie tabletek, proszku czy szybko przyswajalnych napojów – shotów. Zależnie od formy, cena za AAKG będzie różna. Shoty są zdecydowanie najdroższe, ale i wygodne, bo dzięki płynnej formie zaczynają działać niemal od razu. AAKG wchodzi także w skład przedtreningówek i kompozycji boosterów tlenku azotu.

AAKG jest więc jednym z boosterów NO – udoskonaloną l-argininą. Dlaczego warto na niego stawiać? Czytaj dalej!

AAKG – jak działa na treningu siłowym? Przede wszystkim pompa!

Jeśli miałeś już do czynienia z argininą, z pewnością wiesz, że sportowcy pokochali ten aminokwas za pomoc w wywołaniu pompy mięśniowej. Czym jest pompa?

Pompa mięśniowa to stan, gdy podczas treningu do tkanki mięśniowej napływa bardzo duża ilość krwi. Muskuły stają się nabrzmiałe, twarde i wyraźnie zarysowane. Efekt utrzymuje się jeszcze kilkadziesiąt minut po treningu, a samo zjawisko sprawia ogromną satysfakcję.

Za efekt pompy odpowiada tlenek azotu. NO szeroko wpływa na układ krążenia. Gdy jego ilość w organizmie wzrasta, naczynia krwionośne rozszerzają się, krew krąży sprawniej i więcej jej dociera do mięśni. AAKG należący do boosterów tlenku azotu stymuluje produkcję NO, w konsekwencji przyczyniając się do uzyskania pompy.

AAKG – jak działa w praktyce? Działanie tego suplementu na treningu pomaga niesamowicie zwiększyć satysfakcję z ćwiczeń. Nie brakuje sportowców, dla których ,,spompowanie się” jest najważniejszym celem każdej wizyty na siłowni. Pompa motywuje, cieszy i świetnie wygląda, a to jak się podczas niej czujemy jest tak naprawdę nie do opisania – potwierdza to nawet Arnold Schwarzenegger!

Dzięki zwiększeniu syntezy NO a w konsekwencji ulepszonemu przepływowi krwi, AAKG pomaga zadbać o odżywienie mięśni. Podczas ćwiczeń krew ciągle dostarcza im najważniejszych substancji – w tym życiodajnego tlenu – co przekłada się na wydajność. Preparat pomaga oddalić zmęczenie i zwiększyć możliwości siłowe.

Odżywianie mięśni dzięki większym dawkom krwi może także pomóc w regeneracji potreningowej. AAKG ma więc pośredni, ale bardzo duży wpływ na całokształt naszych treningów i ich efektów. Intensywniejsze treningi, więcej siły, sprawniejszy przyrost masy dzięki lepszej regeneracji – brzmi świetnie!

Jeśli chodzi o AAKG, działanie tego środka pozwala nam ćwiczyć intensywniej, dłużej, szybciej się regenerować i poczuć satysfakcję z każdego treningu. Po co go brać? Cóż – to po prostu energia i motywacja do połykania! Gdyby nie słomiany zapał oraz brak radości z ćwiczeń, na ulicy stale mijalibysmy superwysportowane osoby.

AAKG czy arginina – co bardziej się opłaca?

AAKG – jak działa w porównaniu z czystym aminokwasem? ten środek bywa słusznie nazywany ,,ulepszoną argininą”. Jest to bowiem forma lepiej przyswajana od czystej argininy.

Oznacza to, że po przyjęciu AAKG działanie będzie silniejsze niż gdybyśmy przyjęli po prostu argininę bez domieszek. Arginina czysta jest w dużej części rujnowana przez kwaśne pH przewodu pokarmowego, a AAKG to forma odporniejsza na ,,trudne warunki”. Kwas sprawia, że więcej argininy trafia do krwioobiegu, dzięki czemu wyciągamy z suplementu maksimum możliwości.

AAKG – działanie tego suplementu szeroko chwalą sobie sportowcy trenujący siłowo. Pompa mięśniowa jest intensywniejsza niż po czystej argininie, podobnie jest z poziomem energii.

Jak jeszcze możemy zwiększyć moc argininy? Angażująć do suplementacji cytrulinę. Cytrulina transformuje się w argininę już w organizmie, co wymiernie odbija się na przyswajalności. W tym przypadku arginina nie musi przedostawać się przez kwaśny układ pokarmowy, a zaraz po wysyntezowniu trafia do tkanek.

Jeżeli zależy nam na zwiększeniu poziomu energii i lepszej pompie, AAKG to bardziej opłacalny wybór niż czysta arginina. Możemy także postawić na kompozycje z domieszką cytruliny – takie będą w ogólnym rozrachunku najlepsze.

AAKG na masę dla początkujących – czy to dobry wybór?

Mimo że AAKG działa lepiej niż sama arginina, pamiętajmy o bardzo ważnej rzeczy. Suplementacja dla początkujących sportowców nie powinna opierać się od razu na najbardziej profesjonalnych i skomplikowanych preparatach. Ciało nie jest przyzwyczajone do potężnych substancji dawkowanych z zewnątrz!

Jeżeli nie mieliśmy jeszcze w praktyce do czynienia z działaniem argininy, lepiej najpierw przetestować ją w najprostszej formie. Dzięki temu będziemy wiedzieć jak organizm reaguje na dodatkową porcję aminokwasu, który sam wytwarza w ilości wystarczającej do życia. Na AAKG stawiajmy dopiero na nieco późniejszym etapie, gdy efekty suplementacji czystej argininy nie będą satysfakcjonujące.

AAKG – jak działa najlepiej? Dawkowanie i pora przyjmowania

Za bezpieczną i skuteczną porcję AAKG praktycy suplementacji uznają około 5 gramów na całą dobę. Niektórzy nie wahają się eksperymentować i przekraczają podaż nawet 10 gramów. My jednak nie zachęcamy do szarżowania z ilością – zbyt dużo suplementów powoduje choćby problemy trawienne. Lepiej wziąć za mało niż za dużo!

Nie sposób przeliczyć rekomendowanych 5 gramów na kapsułki czy ilość proszku, wszystko zależy bowiem od dokładnego składu preparatu. AAKG występuje często jako składnik przedtreningówek czy suplementów zawierających kilka różnych substancji. W takich przypadkach najlepiej kierować się zaleceniami producenta.

To kiedy przyjąć AAKG zależy od oczekiwanego efektu. Ci którym zależy na pompie biorą dawkę 30 minut przed ćwiczeniami. Jeżeli potreningowe odżywienie mięśni, a więc lepsza regeneracja, jest dla nas ważniejsza, suplement weźmy po treningu.

Jest jeszcze inna możliwość – podzielenie na mniejsze dawki i przyjęcie AAKG zarówno przed jak i po treningu. AAKG w dni nietreningowe również bierze się najczęściej w taki sposób – połowa dawki do posiłku, połowa przed snem.

Nie ma jednego idealnego modelu suplementacji. Pozostaje testowanie na sobie i dokładna obserwacja organizmu. Jednemu bardziej będzie odpowiadała jedna duża dawka dziennie, inni wolą mniejsze porcje w kilkugodzinnych odstępach. Różnice są normalne, każdy organizm jest przecież inny!

AAKG – działanie tego suplementu szczególnie cenią sobie trenując siłowo, których nie satysfakcjonuje wpływ czystej argininy. Branie AAKG to lepsza pompa mięśniowa, wydajniejsze treningi i sprawna regeneracja – to przekłada się w dłuższej perspektywie na lepsze efekty treningowe.

Jeżeli to Twoje pierwsze spotkanie z argininą, koniecznie poznaj jej samodzielne działanie – jest bardzo szerokie, a dodatek kwasu tylko je spotęguje. Sprawdx artykul tutaj: https://e-figura.pl/l-arginina-jak-dziala-na-sportowcow-pomoc-nie-tylko-podczas-treningu/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 153 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 77 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 90 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 148 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 140 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 197 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 244 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 187 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 227 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 153 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 141 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 172 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 223 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 534 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 954 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 272 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1163 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 323 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 138 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 205 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 432 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 180 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 214 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 133 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 172 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 198 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 186 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 189 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 324 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 133 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się