Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Odżywka typu bulk – co to i dla kogo jest przeznaczona?

Odżywka typu bulk – co to i dla kogo jest przeznaczona?

Data publikacji 02.01.2022

Przeczytasz w 5 minut 391 wyświetleń

Odżywka typu bulk – co to i dla kogo jest przeznaczona?

Odżywki dla sportowców są ogromna pomocą w osiągnięciu zakładanych celów treningowych. Im lepiej znasz, tym odpowiedniejszą suplementację dobierzesz! Odżywka bulk – co to, jak ją stosować i u kogo znajdzie zastosowanie? Czytaj – może to coś dla Ciebie!

Odżywka bulk – czym się różni od innych?

Odżywka typu bulk różni się od doskonale znanych odżywek białkowych i ,,tradycyjnych” gainerów przede wszystkim proporcjami. W białkach 80-98% składu stanowią proteiny – reszta to tłuszcze i cukry. W popularnych gainerach mamy 10-30% białka a dominująca reszta to węglowodany. Jak wyglądają proporcje w bulku?

Odżywka bulk zawiera węglowodany i białka w stosunku 1:1. Pół na pół – białko i węglowodany. Tak jak w innych odżywkach, mamy w niej pełnowartościowe proteiny odzwierzęce. Nie trzeba więc obawiać się o aminokwasy jeśli zastąpimy bulkiem klasyczne odżywki białkowe – tu i tu będą się zgadzać.

Odżywka bulk – dla kogo jest przeznaczona?

Bulk – odżywka tego typu, jak każda inna, ma uzupełnić dietę o pełnowartościowe makroskładniki. Dobrej jakości białko wzbogacone dużą dawka węglowodanów to coś, co przyda się każdemu sportowcowi dźwigającemu cięzary.

Dzięki bulkom łatwiej nabrać masy mięśniowej, gdy apetyt nie dopisuje. Dieta na masę musi być obfita – tylko dzięki nadwyżce kalorycznej i treningom zbudujemy muskuły. Niektóre osoby mają problem ze zmieszczeniem w żołądku tylu kalorii i makroskładników ile powinny. Z pomocą przychodzą im właśnie odżywki typu bulk. Wypicie koktajlu pomoże ,,dobić” kalorie bez zmuszania się do jedzenia.

Odżywka bulk jest przeznaczona głównie dla tych osób, które chcą zbudować mięśnie bez nabierania tłuszczu. Na masie, chcąc czy nie chcąc, zawsze przyczepi się do nas nieco tkanki tłuszczowej. Suplementacja bulkami pomoże zminimalizować przyrost niechcianej oponki.

Dlaczego tak jest? Węglowodany w bulku są złożone – uwalniają energię przez dłuższy czas. Nie powodują takich skoków glukozy jak cukry proste, a więc nie przełożą się na wzrost apetytu przy ,,zjeździe” energetycznym. Odżywki bulk pozwalają na kontrolowany, skuteczny przyrost masy mięśniowej – nie tłuszczowej!

Odżywka bulk przyda się także osobom, których tryb życia nie pozwala na regularne, spokojne jedzenie. Dwunastogodzinna zmiana w pracy i krótka przerwa w trakcie? ,,Bulkowy” koktajl będzie nieoceniony!

Bulk bardzo przypomina pełnowartościowy posiłek – nie ma jedynie dostarczyć szybkiej energii, ale faktycznie odżywić organizm. Pełnowartościowe białko w połączeniu z węglowodanami złożonymi to szybki, zdrowy sposób na zastąpienie zwykłego posiłku, gdy nie ma czasu na jedzenie. Ponadto, odżywki typu bulk są wzbogacone witaminami, minerałami i różnymi ,,sportowymi” dodatkami znanymi zainteresowanym suplementacją.

Mimo że odżywka typu bulk jest dobrym zamiennikiem posiłku, nie można go traktować jako stały zamiennik porządnego obiadu czy śniadania. Nic, nawet najlepszy suplement, nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety. Uwielbiamy odżywki, ale nigdy nie zachęcalismy i nie będziemy zachęcać do stosowania ich bez potrzeby!

No właśnie – potrzeba. Bulk sprawdzi się u osób chcących nabrać suchej masy, a z jakichkolwiek przyczyn jest to dla nich trudne bazując tylko na diecie. Należy traktować ją jako wsparcie, nie stały zamiennik zbilansowanego jadłospisu.

Odżywka typu bulk a gainery

Jedna i druga odżywka mają za zadanie usprawnić budowę masy i siły. Nie można ich jednak mylić – różnią się nie tylko proporcjami! Przyjrzyjmy się temu, co jest w gainerach i porównajmy je z bulkami.

Jaka jest codzienna rola gainerów? Dostarczać energii z węglowodanów. W tych odżywkach dominują cukry proste – ta odżywka to szybka energia dla organizmu. Rodzaj węglowodanów to, poza proporcjami, kluczowa różnica między bulkiem a gainerem.

Nawet wysokobiałkowy gainer (do 40% białka) ma jedno zadanie – pomóc przytyć. Te odżywki są przeznaczone dla ektomorfików – osób z szybkim metabolizmem, u których nabranie ciała graniczy z cudem. Chodzi tu zarówno o masę mięśniową, ale też tłuszcz. Być może dla niektórych osób chęć nabrania tkanki tłuszczowej brzmi abstrakcyjnie. Prawda jest jednak taka, że atrakcyjna, zdrowa sylwetka to nie tylko czysty mięsień!

Odżywka bulk sprawdzi się u osób ze skłonnością do tycia w ,,złym” sensie – z tłuszczu. Mniej węglowodanów, cukry złożone zamiast prostych i bardzo duży udział białka będzie dla nich nieporównywalnie lepszym wyborem niż gainery. Pozwoli na kontrolowany przyrost mięśni bez zalania się tłuszczem.

Podsumowując – bulki i gainery są przeznaczone dla osób o przeciwnych typach sylwetki. Ektomorfikom trudno nabrać jakiejkolwiek masy, a endomorficy sprawnie ,,rosną” gromadząc głównie tłuszcz. Jeśli endomorfik zacznie stosować gainer, nabierze przede wszystkim niechcianej oponki. Z kolei u ektomorfika odżywka typu bulk może nie dać satysfakcjonujących efektów.

Odżywki typu bulk – jak stosować?

Ta odżywka to kapitalne wsparcie dla każdego sportowca, który ma problem z nabraniem mięśni, a ,,łapie” się go tłuszcz. jak ją stosować dla maksymalnych efektów?

Kiedy przyjmować odżywki bulk? Sportowcy i producenci polecają przyjąć porcję suplementu godzinę przed treningiem. Węglowodany dodadzą energii, białko ochroni przed katabolizmem. Nie należy przyjmować bulka tuż przed złapaniem za hantle, bo duża zawartość białka wydłuża trawienie. Gdy zaczynamy trening, wszystko co zjedliśmy powinno już być przerobione na energię i przesunięte do jelit.

Druga porcja bulka przyda się po treningu. Białko i węglowodany to coś, czego potrzeba mięśniom w ciężkich, potreningowych chwilach!

Jeśli chodzi o dawkę – należy obliczyć ją na podstawie codziennej diety. Budujący masę mięśniową zdają sobie sprawę z ogromnej roli prawidłowej podaży makroskładników. Ich dieta powinna być dokładnie ,,policzona” z uwzględnieniem zapotrzebowania kalorycznego. Wiedząc ile węglowodanów i białka brakuje nam do ideału liczymy ile odżywki typu bulk dorzucić do jadłospisu.

W kwestii przyjmowania, odżywka bulk nie różni się od innych. Odmierzona porcję należy rozpuścić w wodzie ciepłej lub zimnej i wypić. Na rynku dostępne są różne smaki. Możemy także eksperymentować do woli z używaniem odżywki bulk do smakowitych koktajli na masę.

 

Odżywka bulk to suplement, w którym występują białko i węglowodany złożone w stosunku 50:50. Jak każda odżywka, stanowi uzupełnienie diety sportowca. W razie potrzeby zastąpi pełnoprawny posiłek. Jest przeznaczona dla endomorfików – osób łatwo nabierających tłuszczu, które chcą zbudować mięśnie bez nadmiernego tycia.

Chcesz wesprzeć się odżywkami, bo nabieranie masy nie idzie po Twojej myśli? Najpierw sprawdź czy odpowiednio podszedłeś do budowania muskułów! Przeczytaj nasze porady i upewnij się, że wszystko robisz jak należy: https://e-figura.pl/jak-przybrac-na-masie-buduj-miesnie-skutecznie/!

Mogą Ci się spodobać

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji 28.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 575 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 175 wyświetleń

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 399 wyświetleń

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 399 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 478 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 327 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 432 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 543 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 776 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 476 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 1073 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 494 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 587 wyświetleń

Na rynku żywności znajdziesz tyle bezkalorycznych zamienników, że z pewnością […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 506 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 372 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 419 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 545 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 491 wyświetleń

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 815 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 1330 wyświetleń

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 528 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2712 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 1104 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 335 wyświetleń

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 510 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 610 wyświetleń

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 556 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 405 wyświetleń

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1095 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 471 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close