Na fali popularności wegańskich produktów również mięsożercy coraz chętniej sięgają po mleko migdałowe – wartości odżywcze tego napoju zdecydowanie warto poznać! Ten napój w okresie postu pili już nasi średniowieczni przodkowie. Co takiego się w nim znajduje? Przeczytaj, a na pewno sam wskoczy do Twojego koszyka zakupowego!
Napój migdałowy – wartości odżywcze w sam raz na redukcję
Na wstępie uściślijmy – mleko migdałowe w zasadzie nie jest mlekiem. Powinniśmy je nazywać napojem migdałowym. Robi się go z wody i orzechów. Efektem produkcji jest smaczny, bezlaktozowy i niskokaloryczny zamiennik mleka krowiego.
Mleko migdałowe – właściwości odżywcze spodobają się wszystkim na diecie odchudzającej. Szklanka niesłodzonego napoju migdałowego ma tylko 60 kalorii. Dla porównania, mleko krowie 0,5% w jednej szklance dostarcza aż 90 kalorii.
Mleko migdałowe – wartości odżywcze. Co z makroskładnikami?
Pod względem zawartości białka migdałowy napój znacząco ustępuje krowiemu odpowiednikowi. Zawiera tylko 0,5 grama protein na 100 gramów produktu. Dla porównania, mleko krowie 2% zawiera ich 3,3 grama na 100.
Jeśli chodzi o napój migdałowy, właściwości odżywcze pod względem zawartości białka nie robią wrażenia. Niemniej, jest to świetna baza pod proteinowe koktajle – odżywka rozpuści się w nim tak dobrze jak w krowim mleku. Smak mleka migdałowego wymaga samodzielnego skosztowania, zapewniamy jednak, że miarka odżywki nie pójdzie na marne!
Tak naprawdę oba mleka – krowie i migdałowe – nie mają za wiele białka, jeśli wziąć pod uwagę duże zapotrzebowanie osób aktywnych fizycznie. Z pewnością zastąpienie mleka krowiego migdałowym nie zrujnuje naszego dziennego makro!
Co z tłuszczem? W mleku migdałowym znajdziemy go około 1,1 grama na 100. Poza tym jest w nim także trochę błonnika – 1,6 grama na 100 i bardzo mało cukrów, bo około półtora grama. Niska zawartość tłuszczu, obecność błonnika, mało cukru – czego chcieć więcej?
Mleko migdałowe – wartości odżywcze przydatne dla każdego
Makro to nie wszystko! Nie tylko ono przesądza czy warto pić napój migdałowy – właściwości odżywcze to też bogactwo witamin i minerałów.
Pamiętamy slogan ,,pij mleko – będziesz wielki”? Równie skutecznie pomoże nam ,,rosnąć” napój z migdałów. Zawiera dużo wapnia a przy tym mało fosforu. Fosfor blokuje wchłanianie wapnia – naukowcy podejrzewają, że migdałowe mleko będzie w dłuższej perspektywie lepszym wyborem dla kości niż krowie. O silne kości powinni dbać wszyscy sportowcy – ich szkielet jest narażony na większe wyzwania niż u ,,kanapowców”.
Mleko migdałowe ma także mniej cukrów naturalnie występujących niż u krowiego odpowiednika. Nie ma w nim chociażby laktozy, na którą tak wiele osób jest uczulonych! Dzięki niskiej zawartości cukru sprawdzi się świetnie w diecie osób, które muszą uważać na wahania jego poziomu we krwi.
W napoju z migdałów znajdziemy witaminę młodości – antyoksydacyjną witaminę E. Jej wysoka podaż korzystnie wpływa na kondycję między innymi naszej skóry.
Aminokwasy w napoju migdałowym – na wagę złota dla sportowców
Witaminy i minerały to nie wszystko. Szklanka mleka roślinnego z migdałów dostarczy nam też aminokwasów – argininy i histydyny.
Dzięki występowaniu histydyny, mleko migdałowe sprawdza się jako wsparcie układu immunologicznego i trawiennego. To aminokwas egzogenny, ale nasz organizm miewa duże problemy z jego syntezowaniem – efektem niedoboru jest między innymi brak energii do ćwiczeń. Koszmar każdego sportowca, prawda?
Arginina wspiera układ krążenia i uczestniczy w tworzeniu nowych tkanek. Jej wysoki poziom przyczynia się do wzrostu tempa przyrostu mięśni. Robienie masy mając sporo argininy we krwi będzie bardzo efektywne!
Jeśli chodzi o mleko migdałowe, wartości odżywcze różnią się od mleka krowiego szczególnie pod względem kaloryczności i zawartości białka. Z pewnością jest ono dobrym wyborem dla każdego dbającego o kondycję! Wzmacnia kości, dostarcza aminokwasów, smak świetnie komponuje się z odżywkami białkowymi, a do tego ma bardzo mało kalorii. Jeśli jeszcze nie próbowałeś napoju migdałowego, nie ma na co czekać!
Mleko migdałowe jest wszechobecne w diecie bezmięsnej – weganie je uwielbiają! Interesuje Cię temat wege zamienników i diety bezmięsnej dla sportowca? Przeczytaj nasz artykuł, w którym poruszamy kwestię sportowego trybu życia po wegański: https://e-figura.pl/dieta-weganska-a-sportowy-tryb-zycia/.