Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Odżywianie|Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Data publikacji 22.05.2023

Przeczytasz w 8 minut 89 wyświetleń

Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Liczenie kalorii jest najskuteczniejszym sposobem na zmianę sylwetki. Dzisiaj robienie tego jest naprawdę proste – wystarczy odrobina technologii i praktycznych wskazówek. Dzisiaj wyposażymy Cię w to drugie – przed Tobą 10 praktycznych porad o tym, jak liczyć kalorie bez pomyłek, wysiłku i komplikacji. Obędzie się bez zakładania grubego notatnika i książek z tabelami kalorii!

Jak liczyć kalorie, żeby schudnąć?

Jest jeden podstawowy warunek – musisz liczyć kalorie dokładnie. Wliczasz kalorie ze wszystkiego co jesz. Bez podjadania płatków śniadaniowych z paczki, częstowania się ciasteczkami i podkradania frytek z talerza kolegi. Kalorie z napojów też się liczą

Tylko skrupulatnie licząc kalorie będziesz miał gwarancję, że konsumujesz ich tyle, ile należy.

A ile należy?

Ile kalorii dziennie żeby szybko schudnąć?

By odchudzanie przyniosło rezultaty, musisz wejść w deficyt kaloryczny. Oznacza to tyle, że należy jeść mniej kalorii, niż Twoje dzienne zapotrzebowanie. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii, którą ciało zużywa na procesy życiowe i aktywność fizyczną.

Najpierw musisz obliczyć swoje zapotrzebowanie. Użyj do tego jednego z darmowych kalkulatorów dostępnych w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, uzupełnić wzrost, aktualną wagę, wiek, płeć i stopień aktywności fizycznej.

Kiedy chcesz chudnąć w satysfakcjonującym, zdrowym tempie, powinieneś jeść około 300-500 kcal mniej niż wynosi Twoje dzienne zapotrzebowanie. Jeśli więc okaże się, że zapotrzebowanie w Twoim przypadku wynosi 2200 kcal, żeby sprawnie tracić wagę, musisz jeść nie więcej niż 1700-1900 kcal. Kiedy będziesz już wiedział, ile kalorii jeść, czas na liczenie. Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego o tym, jak łatwo kontrolować ilość spożywanej energii na co dzień.

dietetyk pokazujący zapotrzebowanie kaloryczne na tablecie
Jeśli masz wątpliwości co do tego, ile kalorii jeść, by chudnąć zdrowo, skonsultuj się z dietetykiem przynajmniej jednorazowo.

1 – pobierz aplikację

Zacznij od pobrania na smartfona porządnej aplikacji do planowania posiłków. Najpopularniejszymi i najlepszymi aktualnie są:

  • – Fitatu
  • – Yazio
  • – MyFitnessPal
  • – FatSecret

Te aplikacje to wielotysięczne bazy produktów z opisanymi kaloriami i wartościami odżywczymi. Wystarczy wpisywać do nich jedzone produkty oraz ich ilość, a policzą wszystko za Ciebie. Pobierz, zobacz jak działają i wybierz, która aplikacja zostanie z Tobą na stałe. Będziesz z niej codziennie korzystał.

Aplikacje zastąpiły dawne książki z tabelami kalorii, notowanie posiłków w zeszycie i ręczne liczenie wszystkiego na kalkulatorze. Piękne czasy! 😉

aplikacja do liczenia kalorii fitatu
Fitatu to aktualnie najpopularniejsza aplikacja do liczenia kalorii w Polsce. Znajdziesz w niej gigantyczą bazę produktów, przepisy i tryby dietetyczne. Źródło: Google Play.

2 – waga elektryczna jest najlepsza

Kolejna zdobycz technologii, z którą nie rozstaniesz się w kuchni, to porządna waga. Najwygodniejsze, najbardziej precyzyjne, są wagi elektryczne. Taka odnotuje każdy gram. 

Nie ma co oszczędzać na tym sprzęcie. Waga przyda Ci się także po skończeniu diety, podczas zwykłego gotowania, na przykład licząc proporcje składników na ciasto.  

Wrzuć na wagę dokładnie tyle produktu, ile zjesz. Od razu wpisuj gramaturę do aplikacji.

3 – liczenie kalorii na surowych produktach

Wszystkie produkty ważymy przed obróbką termiczną. Położenie produktu na wadze powinno stać się Twoim odruchem. Zważ, wpisz do aplikacji, wrzuć do garnka. Jeśli będziesz ważył dopiero po ugotowaniu, liczba kalorii nie będzie w pełni wiarygodna. 

gotowanie mięsa a ważenie - kiedy?
Mięso także należy ważyć przed obróbką termiczną. Odliczanie wytopionego tłuszczu czy wody nie ma większego sensu, bo i tak nie zrobi się tego precyzyjnie. Poza tym różnica w kaloryczności przed i po będzie symboliczna.

4 – nie próbuj liczyć wody

Kiedy wrzucisz woreczek 100 gramów ryżu do wody, zależnie od długości gotowania, może ważyć 300-400 gramów, ponieważ ziarna nasiąknęły wodą.

Woda nie ma kalorii. Woreczek ryżu, który na sucho ważył 100 gramów, po ugotowaniu ma tyle samo kalorii, chociaż waga się zwiększyła. W zupełności wystarczy, że zważysz swój ryż na sucho, po ugotowaniu już zupełnie nie jest to potrzebne.

To samo dotyczy makaronu, kaszy, soczewicy, ciecierzycy i wszystkich innych rzeczy do gotowania w samej wodzie. 

4 – wybierz poprawną wartość kaloryczną

W aplikacjach często trafia się na wartości kaloryczne produktów przed i po ugotowaniu. Dobrym przykładem jest ponownie, ryż. Możesz się dowiedzieć, że 100 gramów ryżu ma 350 kcal, lub około 150 kcal. Która wartość jest prawdziwa? Wyższa. 

Niższa wartość kaloryczna zawsze dotyczy produktu PO ugotowaniu i jest wtedy tylko szacunkowa. Jeśli Twój ryż wypije więcej wody, będzie objętościowo mniej kaloryczny. Jeżeli jednak wolisz sypki, krótko gotowany ryż, to jego wartość kaloryczna będzie wyższa. Im więcej wody, tym mniej kalorii w 100 gramach.

5 – jak liczyć kalorie z produktów ugotowanych?

No dobrze – a co robić, gdy nie miałeś możliwości zważenia ryżu/makaronu/kaszy przed ugotowaniem? Połóż porcję na wagę. Poszukaj w aplikacji wartości dla produktu PO ugotowaniu i wpisz. 

Tak otrzymany wynik traktuj szacunkowo – dobre i tyle, ale daleko takiemu ważeniu do precyzji. Jak już wiesz, ilość kalorii na 100 gramów ugotowanego produktu zależy od tego, ile wody w niego wsiąknęło, a tego nie oceni żadna waga.

ugotowany ryż w misce i szparagi surowe
Po ugotowaniu nie określisz, ile z masy ryżu to bezkaloryczna woda. Pamiętaj, by ważyć wcześniej.

6 – liczenie kalorii przy komponowaniu posiłków

Nie samym ryżem żyje człowiek 😉 Omówmy komponowanie posiłków na przykładzie pieczenia sernika.

Przypuśćmy, że masz w planie przygotowanie sernika z brzoskwiniami, na spodzie z herbatników. Potrzebne będą:

  • – twaróg
  • – jajka
  • – śmietanka
  • – masło
  • – cukier
  • – herbatniki
  • – świeże brzoskwinie

Teraz otwierasz swoją aplikację, włączasz wagę i wpisujesz do niej kolejno każdą z pozycji. Ważysz twaróg, szukasz, wpisujesz. Śmietana, masło, cukier, herbatniki i brzoskwinie tak samo. Jajka wpisujesz na ilość. Aplikacja policzy, ile kalorii jest w całym serniku. 

Tak samo robisz gdy pieczesz chleb – po kolei ważenie i wpisywanie każdego składnika. Robienie pierogów – po kolei składniki ciasta i farszu. Może się to wydawać uciążliwe, ale zaręczamy, że szybko dojdziesz do wprawy, a wpisywanie składników z gramaturami będzie Cię wręcz relaksować 😉

7 – liczenie kalorii na jedną porcję

Upiekłeś sernik, ale przed jedzeniem jeszcze odrobina matematyki. By mieć pełną kontrolę nad kalorycznością, pokrój sernik na równe kawałki. Podziel kaloryczność całego ciasta przez liczbę kawałków i już wiesz, ile ma każdy z nich.

Upieczony chleb też warto podzielić na równe porcje. Kiedy zrobisz 30 pierogów, podziel obliczoną wcześniej kaloryczność składników przez 30, a będziesz wiedział, ile ma jeden. I wszystko jasne!

meal prep - lunchboxy
Kiedy robisz posiłki na zapas, wygodniej będzie policzyć kalorie w całości przygotowywanego jedzenia i podzielić na liczbę porcji, niż liczyć każdego lunchboxa osobno.

8 – jak liczyć kalorie z całych potraw?

Kiedy masz przed sobą gotową potrawę, której gramatury nie znasz, bez możliwości zważenia poszczególnych składników, ponownie musisz zdać się na szacowanie

Bezcenną pomocą będzie portal Ile Waży: ilewazy.pl

Jesz bigos? Wiec szukasz na Ile Waży jak wygląda przykładowa porcja bigosu i w miarę możliwość porównujesz ze swoją. Oczywiście, każdy bigos jest inny w zależności od przepisu, więc wskazania Ile Waży należy traktować ostrożnie. Ponownie jednak, lepsze tyle, niż zupełnie w ciemno strzelać, ile zjadłeś.

Z Ile Waży dowiesz się też ile kalorii mają jajka, średnie jabłko, cukierek Michałek i inne pojedyncze produkty, których kaloryczność jest dobrze znana. Warto pobuszować chwilę na tym portalu i zorientować się, ile mają rzeczy, które jesz najczęściej. To dobre uzupełnienie korzystania z aplikacji.

jak liczyć kalorie w restauracji - wpisywanie posiłku do aplikacji
Jedną ręką złap za widelec, a drugą poszukaj szacunkowe kaloryczności w telefonie – dopóki jeszcze masz przed sobą całą porcję.

9 – jakich produktów nie ważyć?

Na początku wspomnieliśmy, że kalorie trzeba liczyć dokładnie, uwzględniając wszystko, co się je. Troszkę skłamaliśmy, żeby nie komplikować 😉

Są takie produkty, które mają tak niską wartość kaloryczną, że w praktyce nie robią one różnicy na diecie. Możesz sobie śmiało odpuścić wrzucanie na wagę:

  • – warzyw: ogórków, cukinii, selera naciowego, pora, rzodkiewki, sałaty, zielonych liści m.in. rukoli, jarmużu, szpinaku
  • – niektórych owoców, o ile jesz je w małych ilościach: truskawek, malin, arbuzów, jagód
  • – przypraw sypkich i płynnych
  • – gum do żucia, cukierków bez cukru
  • – napoje zero, czysta herbata, czarna kawa mają śladowe, nieistotne dla diety ilości kalorii

Nie musisz ważyć też produktów, które mają na opakowaniu informację o kaloryczności w porcji. Przykładbatoniki. Wpisujesz do aplikacji po prostu jedną sztukę batonika. W bazie produktów aplikacji jest informacja o jego kaloryczności, zgodna z tym, co znajduje się w tabeli wartości odżywczych na opakowaniu.

10 – jak liczyć kalorie z rzeczy do smarowania?

Takie rzeczy jak masło orzechowe, krem czekoladowy, margaryna liczy się prostym sposobem. 

Połóż słoik ze smarowidłem na wadze. Łap za łyżkę i nabierz porcję. Widzisz o ile zmniejszyła się waga słoika? No właśnie – to teraz wpisuj do aplikacji 😉

Odradzamy liczenie wysokokalorycznych smarowideł na oko! Na pewno będziesz zbyt optymistyczny, a to może zaprzepaścić deficyt kaloryczny na dany dzień.

jak liczyć kalorie - nabrana porcja masła orzechowego
Nabierz porcję zdecydowanym ruchem – wtedy waga bez problemu wyczuje zmianę gramatury.

Przekonaj się do gotowania na co dzień!

Teraz już z pewnością rozumiesz, czemu dietetycy zalecają samodzielne gotowanie podczas odchudzania. Kiedy nie masz możliwości zważenia wszystkich składników przed obróbką termiczną – a w gotowych potrawach nie masz – pozostaje tylko szacowanie. Niestety, same szacunki nie wystarczą, by zagwarantować skuteczność diety. Często są zbyt optymistyczne, w rzeczywistości jesz dużo więcej kalorii niż myślisz i przestajesz być w deficycie kalorycznym. Nie ma deficytu = nie ma spadku wagi.


Wiesz już wszystko o tym, jak liczyć kalorie. Aplikacje na smartfony są w tym niezastąpione. W ważeniu produktów i określaniu kaloryczności porcji kieruj się powyższymi wskazówkami. Liczenie kalorii może brzmieć bardzo uciążliwie, ale szybko dojdziesz w tym do wprawy. Łap za smartfona i wagę, a efekty zobaczysz… na wadze łazienkowej! 

Nic się nie stanie, jeśli czasami zjesz coś na mieście i poczęstujesz się niepoliczonym ciastem u cioci. Każdemu zdarza się dzień nietrzymania diety – to nie jest żadna porażka, tylko samo życie! Najważniejsze, by po takim dniu, w którym nie kontrolowałeś jedzenia, od razu wrócić na dobre tory. 

Mogą Ci się spodobać

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Data publikacji 23.05.2023

Przeczytasz w 6 minut 293 wyświetleń

Redukcja to ten okres, podczas którego, mimo całej posiadanej wiedzy, […]

Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 90 wyświetleń

Liczenie kalorii jest najskuteczniejszym sposobem na zmianę sylwetki. Dzisiaj robienie […]

Jak przestać jeść słodycze? 10 sposobów i cała prawda o słodyczach

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 67 wyświetleń

Słodycze to chyba najbardziej lubiana kategoria żywności, mimo iż wszyscy […]

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 241 wyświetleń

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 235 wyświetleń

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

Ile kalorii na masę trzeba jeść, by budować mięśnie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 240 wyświetleń

Do zbudowania imponującej muskulatury niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Trzeba jednak […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1382 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Posiłki do pracy – 10 zdrowych inspiracji 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 238 wyświetleń

Zapracowany tryb zycia nie ułatwia kontrolowania diety… Na szczęście, większość […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 740 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 184 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 219 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Dieta po świętach – jak dojść do siebie przed Sylwestrem?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 239 wyświetleń

Miałaś nie objadać się w Boże Narodzenie, a wyszło jak […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 164 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak jeść płatki owsiane, żeby schudnąć? Czy można na surowo?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 367 wyświetleń

Wiele się mówi o tym, że płatki owsiane pomagają schudnąć. […]

Śniadanie bez węglowodanów – czy jest lepsze od węglowodanowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 281 wyświetleń

Sporo się mówi o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek […]

Produkty o wysokim IG – co jeść rozsądnie, by nie mieć wahań cukru?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 183 wyświetleń

Dłuższe uczucie sytości, brak napadów apetytu, profilaktyka zaburzeń metabolicznych – […]

Produkty z niskim IG – co jeść, by utrzymać cukier w normie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 85 wyświetleń

Masz problem z nagłymi napadami apetytu? Jako podstawę diety, wprowadź […]

Jak zmotywować się do diety? 10 porad dla jedzących byle jak

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 213 wyświetleń

Pierwsze skojarzenie ze słowem dieta to oczywiście odchudzanie. Jednakże, w […]

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – jak wygląda? 10 prostych zasad jedzenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 246 wyświetleń

Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest prostsza, niż mogłoby się […]

Co to indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny? Znaczenie dla Twojej diety

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 147 wyświetleń

O IG słyszał chyba każdy, ale mało kto dokładnie zdaje […]

Dieta keto – co jeść, by była skuteczna i zdrowa? 

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 246 wyświetleń

Dieta keto – co jeść, żeby przejście na nią pomogło […]

Dieta ketogenna – dla kogo jest odpowiednia?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 310 wyświetleń

Dieta keto – na czym polega? Jak mogłeś już słyszeć […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 560 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Na czym polega dieta keto? Wyjaśnienia od A do Z i badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 443 wyświetleń

O diecie ketogenicznej słyszeli nawet ci, którzy tematy dietetyczne omijają […]

Ile tłuszczu na redukcji? Redukcja i masa u obu płci

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 1038 wyświetleń

Tłuszcz to równie ważny makroskładnik, co węglowodany i białko. Mimo […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 258 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

Wysokokaloryczne produkty, które warto jeść na redukcji – 10 źródeł wielu dobrych kalorii

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 353 wyświetleń

Bezwzględne cięcie kalorii na redukcji to już przeżytek. Dzisiaj, zamiast […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 404 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 380 wyświetleń

Dieta bez cukru? Żaden problem – dzisiaj, erytrytol kupisz nawet […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 366 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close