Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Odżywianie|Czy alkohol tuczy? Cała prawda

Czy alkohol tuczy? Cała prawda

Data aktualizacji 08.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Czy alkohol tuczy? Cała prawda

Czy alkohol tuczy – to pytanie spędza sen z powiek miłośnikom mocnych trunków, którym chodzi po głowie odchudzanie. Chciałoby się zjeść ciastko i mieć ciastko… Wyjaśniamy więc, czy picie alkoholu może zrujnować sylwetkę, o co chodzi z piwnym brzuchem i dlaczego dietetycznym problemem alkoholu są nie tylko same trunki. Przeczytaj – będzie brutalnie, ale Twojemu zdrowiu i sylwetce dobrze zrobi ta wiedza.

Czy picie alkoholu powoduje tycie?

Tak. Picie alkoholu przyczynia się do wzrostu masy ciała. Powód jest prosty – alkohol sam w sobie jest bardzo kaloryczny. Wystarczy chwila z kieliszkiem, by dostarczyć sobie kilkaset kalorii. 

1 gram alkoholu etylowego ma 7 kcal. Dla porównania – 1 gram węglowodanów ma 4 kcal, 1 gram białka to też 4 kcal, a 1 gram tłuszczu 9 kcal. Alkohol jest więc bardziej kaloryczny od owianego złą sławą cukru i niewiele mniej kaloryczność od tłuszczu.

Co gorsza, alkohol to podręcznikowy przykład pustych kalorii. Organizm nie czerpie z przyjmowania etanolu żadnych wartości odżywczych. Węglowodany dodają energii. Białko buduje mięśnie. Tłuszcz także dodaje siły, reguluje pracę organizmu i wchłanialność witamin. A co daje etanol? Kaca i zażenowanie na wspomnienie poprzedniego wieczoru. 

W trunkach alkoholowi towarzyszą cukry proste. Są w winach, likierach, piwie, wódkach smakowych – wszystkim poza czystymi alkoholami. Drinki na bazie likierów, soków, śmietanki i smakowych syropów to bomby kaloryczne, potrafiące w jednej porcji dostarczyć tyle energii, co solidny obiad.

Czy od alkoholu się tyje? To spójrz na kaloryczność…

Kaloryczność alkoholu nie prezentuje się optymistycznie. I dobrze – zawsze to kolejny powód by z niego zrezygnować. Dla przykładu:

  • – 500 ml piwa jasnego to 250 kcal
  • – 500 ml piwa ciemnego to 380 kcal
  • – 50 ml wódki to 115 kcal
  • – 100 ml whisky to 250 kcal
  • – 100 ml koniaku to 230 kcal
  • – 100 ml wina to 70-120 kcal (najwięcej słodkie, najmniej wytrawne), deserowego 160 kcal

Prawdziwa jazda bez trzymanki zaczyna się jednak, gdy spojrzymy na popularne wypasione drinki. Takie trunki jak choćby Pina Colada, Margarita, Mai Tai i White Russian potrafią w jednej porcji przebić 500 kcal. Są bowiem napakowane ciężkimi, słodkimi likierami (w przypadku White Russian jest jeszcze śmietana). 500 kcal to kaloryczność całkiem niezłego obiadu – a że drinki są smaczne, na jednym raczej się nie kończy. 

wysokokaloryczne barwne drinki na imprezie
Kolorowe drinki kuszą i… tuczą!

A więc, czy od alkoholu się tyje? Tak. Jedno posiedzenie w barze może łatwo wytrącić Cię z deficytu kalorycznego wypracowanego przez cały tydzień. Jeśli zaś się nie odchudzasz, regularna konsumpcja alkoholu z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do tego, że kiedyś będziesz musiał.

Zwłaszcza, że wysoka kaloryczność to tylko jeden z alkoholowych problemów.

Czy alkohol tuczy tylko przez kalorie?

W morzu alkoholu jest więcej rekinów. W morzu alkoholu jest więcej rekinów. Wysoka kaloryczność trunków i słodkich drinków idzie przecież w parze z jedzeniem – bo kto spędza imprezowe wieczory wyłącznie nad szklanką?

Szaleństwo jeszcze przed imprezą

Jednym z problemów imprezowiczów jest robienie podkładu. Podkład, czyli zapychanie żołądka ciężkim jedzeniem, żeby wolniej się upić i mieć mniejszego kaca na drugi dzień. Robiąc podkład nikt nie liczy kalorii. Byle do syta, tłusto. Najczęściej w dzień imprezy i tak ma się podejście dobra, dzisiaj zabawa, niczym się nie martwię, od jutra dietka.   

Swoją drogą, robienie podkładu straszliwa praktyka dla wątroby – z jednej strony poniewiera ją alkohol, z drugiej ciężkostrawne jedzenie. Czy podkład pod alkohol w ogóle działa? Dyskusyjna kwestia, ale dzisiaj nie o tym. Możemy Cię za to zapewnić, że wolniej się upijesz, jeśli będziesz wolniej pił. A mniejszy kac będzie wtedy, gdy i mniej wypijesz.

Imprezowe szaleństwo kaloryczne

Na imprezie wjeżdża druga tura wysokokalorycznego jedzenia. Przekąski, zagrychy, chipsy, ciacho. Słodki napój energetyczny, żeby bawić się do rana bez śladu zmęczenia. Słodka popita, kolejny spektakularny drink z likierami. Jutra nie ma!

Alkohole mają wysoki indeks glikemiczny, nie sposób się nimi nasycić, więc po piciu szybko robisz się głodny. Jesz przetworzone, tłuste i słodkie rzeczy, kompletnie nie zwracając uwagi na ilość. Kalorie dla Ciebie nie istnieją. Po kilku głębszych i tak masz swoją dietę w kompletnym poważaniu – etanol popuszcza człowiekowi hamulce w każdym sensie.

Po imprezie musi być kebab, ewentualnie hot dog na stacji benzynowej czy przystań w McDonaldzie. 

A jeśli pijesz sam, w ramach relaksu po pracy? Na jednoosobowej imprezie przecież też nie wysiedzisz z samym kieliszkiem. Chipsiki albo pizza muszą być, przecież nie powinno się pić na pusty żołądek. Zapijasz smutki? Tym bardziej bez pudełka lodów się nie obejdzie.

Nie sposób nawet oszacować, ile kalorii pochłonąłeś podczas jednego pijanego wieczoru. Czy od alkoholu się tyje? Cóż, to nie ma aż takiego znaczenia, bo nawet gdyby same trunki nie były wysokokaloryczne, Twoją dietę załatwi okołoimprezowy bufet.

niezdrowe przekąski na zakrapianej imprezie
Imprezowe przekąski nawet nie stały koło zdrowych – a oczywiście po alkoholu nikomu to nie przeszkadza. Niestety, ale ciało skrupulatnie liczy kalorie, nawet gdy Ty tego nie robisz.

Sądny dzień – pobudka po zakrapianej imprezie

Na drugi dzień kac-morderca

Jedni idą do lodówki, bo podobno tłuste jedzenie pomaga. Ładują zupkę chińską, rosół, albo dojadają resztki pizzy i chipsów. Kolejny cios dla wątroby – właśnie walczy z zatruciem alkoholowym, a Ty jeszcze dokładasz jej ciężkiego jedzenia.  

Drudzy nie jedzą nic przez ciągłe mdłości, za to rzucają się na jedzenie gdy kac już przejdzie i nadrabiają z nawiązką. 

Wiesz, że alkohol bardzo pogarsza jakość snu? Kiedy jesteś nietrzeźwy zasypiasz jak kłoda, ale układ nerwowy wcale nie wypoczywa. Lichy wypoczynek w nocy powoduje upośledzenie wydzielania hormonów głodu i sytości, przez co w dzień kaca drastycznie wzrasta ryzyko przesadzenia z kaloriami. Szczególnie jeśli masz w domu trochę smakołyków – chętnie poprawisz sobie paskudne samopoczucie jakimś ciasteczkiem. Dziś jeszcze zaszaleję, bo i tak nie ogarniam życia. Jutro się pozbieram i już będę zdrowo jadł

pobudka na kacu po wspólnym oglądaniu meczu
Drugiego dnia nie chce Ci się żyć i – świadomie lub nie – jesteś niewyspany. Ostatnie na co masz ochotę, to lekkie sałatki i chude mięso, zwłaszcza gdybyś miał je przygotowac samodzielnie. Na pewno zaś znajdzie się coś do dojedzenia z poprzedniego wieczoru…

Jedni i drudzy przez cały dzień leżą plackiem – zero aktywności fizycznej, bo zaraz zwymiotujesz, albo rozpłaczesz się z bólu głowy. 

Podsumujmy – to czy alkohol tuczy przez wysoką kaloryczność to jedna sprawa. Gorszym problemem kalorycznym jest jednak okołoalkoholowa otoczka pełna ciężkiego jedzenia bez chwili refleksji. Imprezowa i po-imprezowa atmosfera kompletnie nie sprzyja trzymaniu diety. 

Dlaczego piwosze mają duży brzuch?

Krótko wyjaśnijmy kwestię piwnego brzucha

To, że niektórzy ludzie mają nieproporcjonalnie duże brzuchy, wynika z nagromadzenia trzewnej tkanki tłuszczowej, czyli tkanki tłuszczowej otaczającej narządy wewnętrzne. Większą skłonność do tworzenia się charakterystycznej sylwetki mają mężczyźni, bo przez warunki hormonalne nadmiar tłuszczu bardziej odkłada im się na brzuchu. 

Do nagromadzenia trzewnej tkanki tłuszczowej prowadzi generalnie nadwyżka kaloryczna. Można mieć piwny brzuch nie pijąc piwa. Można też pić piwo i nie mieć piwnego brzucha, o ile nie jest się w nadwyżce kalorycznej. Określenie piwny brzuch nie jest więc do końca trafne – to po prostu otyły brzuch.

Istnieje jednak korelacja między otyłością a zamiłowaniem do picia piwa. Jak dowiedziałeś się z początku artykułu, piwo jest wysokokaloryczne. Butelka jasnego piwa 0,5 litra dostarcza 250 kcal, ciemnego powyżej 350 kcal. U piwoszy nie kończy się na jednym. Spożywanie dużej ilości piwa nabija kalorie w zastraszającym tempie, a to kieruje bezpośrednio w stronę otyłości. Do tego dochodzą piwne przekąski, wysoki indeks glikemiczny piwa podwyższający apetyt, brak aktywności fizycznej – bo najprzyjemniej pije się na kanapie.

I tak ziarnko do ziarnka, kaloria do kalorii – brzuszek rośnie. 

Podkreślamy – urósłby też bez piwa, ale piwo jest po prostu świetnym narzędziem to nabierania tłuszczu. W określeniu piwny brzuch zawiera się skądinąd słuszne skojarzenie.

czy alkohol tuczy - wyjaśnienie czym jest piwny brzuch
Mężczyźni mają większą skłonność do otyłości brzusznej. Tryb życia typowego piwosza szczególnie jej sprzyja.

Po jakim alkoholu się nie tyje?

Po każdym. Jeżeli już coś pić, to czystą wódkę lub wytrawne wino

Wódka popijana wodą lub napojem zero wypada w miarę korzystnie kalorycznie, ponieważ nie zawiera cukru. Oczywiście, wybór alkoholu nie niweluje kaloryczności zagryzek, popity i dodatków do drinka, więc zabawa, tak czy inaczej, może się łatwo wymknąć spod kontroli. Mówiąc o tym, czy od wódki się tyje, trzeba znowu spojrzeć na całościowe okoliczności spożywania jej.

Z bardziej eleganckich trunków, najkorzystniej wypada wino wytrawne. Na 100 ml dostarcza około 70 kcal. Obojętnie, czy będzie to wino białe, różowe czy czerwone. No i znowu, jeśli do wina urządzisz sobie degustację czekolady, kaloryczność wieczoru będzie zniewalająca.

Najlepszym wyborem na KAŻDEJ diecie jest brak alkoholu. Trunki 0% mają znikomą kaloryczność i to do nich Cię zachęcamy, zamiast pełnoprocentowych wersji.

Czy można pić alkohol i schudnąć?

Tak. Z alkoholem jest tak samo, jak z jedzeniem czekolady na diecie, czy okazjonalnymi wypadami do restauracji. Jeżeli uda Ci się pozostać w deficycie kalorycznym, schudniesz mimo sięgania po alkohol. Jak jednak wiesz, jest to bardzo trudne – z pewnością przynajmniej czasowa abstynencja zrobi Twojej sylwetce znacznie lepiej.

Przy trybie życia obejmującym okazjonalne imprezy, staraj się liczyć kalorie w skali tygodnia. Dla odchudzania najważniejsze jest bycie w deficycie kalorycznym na przestrzeni dłuższego czasu. Jeśli w dzień imprezowy spożyjesz więcej kalorii, ale przez resztę tygodnia wypracowałeś na tyle duży deficyt, by wciąż być na minusie, to schudniesz. Musisz jednak liczyć się z tym, że nadrabianie części deficytu kalorycznego przez imprezy spowolni progres. Czy warto? Decyzja należy do Ciebie.

mężczyzna odmawiający alkoholu w barze
Chęć zadbania o sylwetkę to dobra okazja do zrobienia sobie wyzwania 30 dni bez alkoholu. Zobaczysz, jak dzięki temu Twoje samopoczucie zmieni się na lepsze.

Dlaczego alkoholik chudnie?

Wyjaśnijmy jeszcze jedną, dosyć smutną kwestię.

Alkoholików kojarzy się z wychudzonymi, wyraźnie osłabionymi fizycznie osobami. W wielu przypadkach stoi za tym zaawansowany etap choroby alkoholowej – metabolizm i praca organów ulegają upośledzeniu, co przekłada się na ogólny spadek masy ciała. Gdy dochodzi do zaawansowanego wyniszczenia organizmu, zasady co do tego, czy alkohol tuczy, przestają obowiązywać. 

Po drugie – gdy alkoholik zatraca się w uzależnieniu, traci zainteresowanie jedzeniem. Z samego alkoholu nie wyciągnie aż tyle kalorii, by od tego tyć, czy nawet utrzymywać masę ciała na normalnym poziomie.

Podsumowując – to, że alkoholik chudnie, jest efektem fizycznego wyniszczenia organizmu oraz zmian w psychice. Osoba uzależniona może mieć pustą lodówkę i nie przeszkadza jej to pod warunkiem, że ma co pić. 

Ważne: nie wszyscy alkoholicy chudną. Można być bardzo głęboko w chorobie alkoholowej i mieć normalną masę ciała. Uzależnienie jest kwestią psychiki i stylu życia, wygląd sylwetki nie ma żadnego znaczenia w diagnozowaniu alkoholizmu.


Chyba nie ma już żadnych wątpliwości co do tego, czy alkohol tuczy. Tuczy, sprzyja tyciu, nie tylko alkohol, ale i wszystko dookoła niego. Wysoka kaloryczność alkoholu, okoliczności spożywania go oraz nieodłączne jedzenie do kieliszka mogą w kilka godzin zrujnować dietetyczny progres z całego tygodnia.

Zamiast zastanawiać się, czy od alkoholu się tyje, po prostu ogranicz go najbardziej ja się da. To najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia, życia i psychiki. Przy nich kwestia sylwetki i tak jest na szarym końcu.

Mogą Ci się spodobać

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data aktualizacji 16.05.2024

Przeczytasz w 4 minut

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Zalety i wady kuracji oczyszczających

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 4 minut

Od lat moda na zdrowe odżywianie przewija się przez nasze […]

Co zrobić z białek? 15 propozycji

Data aktualizacji 08.02.2024

Przeczytasz w 13 minut

Po ostatnim gotowaniu zostało Ci kilka białek jaj? Schowaj je […]

Aplikacje do liczenia kalorii – 6 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 01.02.2024

Przeczytasz w 18 minut

Aplikacje do liczenia kalorii na stałe weszły do fit-codzienności osób […]

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

Dieta paleo od A do Z. Czy takie jedzenie ma sens?

Data aktualizacji 28.11.2023

Przeczytasz w 10 minut

Dieta paleo należy do najpopularniejszych styli odżywiania w ostatnich latach. […]

Co jeść na śniadanie, by było zdrowe, smaczne i sycące? Poradnik

Data aktualizacji 21.11.2023

Przeczytasz w 9 minut

Co jeść na śniadanie, by dobrze zacząć dzień i dodać […]

Czy gluten jest szkodliwy? Przeczytaj zanim wykluczysz go z diety!

Data aktualizacji 19.10.2023

Przeczytasz w 8 minut

Czy gluten jest szkodliwy – to pytanie od kilku lat […]

Zdrowe przekąski na wieczór filmowy – 11 banalnie prostych propozycji

Data aktualizacji 25.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Zdrowe przekąski na wieczór, by przy ulubionych filmach zajadać się […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Co zrobić z awokado? 10 zdrowych smakowitych pomysłów

Data aktualizacji 15.09.2023

Przeczytasz w 8 minut

Co zrobić z awokado, by w pełni zrozumieć popularność tego […]

Jedzenie późnym wieczorem – czy wolno, czy tuczy? Badania i praktyka

Data aktualizacji 14.09.2023

Przeczytasz w 10 minut

Jedzenie późnym wieczorem jeszcze kilka lat temu było kategorycznie zakazane. […]

Czy ziemniaki tuczą? A może wręcz przeciwnie? Cała prawda!

Data aktualizacji 07.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Czy ziemniaki tuczą – to pytanie zadaje sobie każdy miłośnik […]

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data aktualizacji 28.08.2023

Przeczytasz w 7 minut

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Dieta dla mężczyzn – zasady. Obalamy mity!

Data aktualizacji 23.08.2023

Przeczytasz w 10 minut

Dieta dla mężczyzn ma wpływ nie tylko na sylwetkę. To, […]

Co pić żeby schudnąć? Nie tylko wodę! Lista odchudzających napojów

Data aktualizacji 10.08.2023

Przeczytasz w 12 minut

Co pić, żeby schudnąć, czuć się świetnie i zdrowo? Mimo […]

Czy alkohol tuczy? Cała prawda

Data aktualizacji 08.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Czy alkohol tuczy – to pytanie spędza sen z powiek […]

Co jeść żeby przytyć? Produkty, potrawy i przykładowe jadłospisy

Data aktualizacji 25.07.2023

Przeczytasz w 13 minut

Co jeść, żeby przytyć skutecznie i zdrowo – to pytanie […]

Jak schudnąć bez diet i liczenia kalorii? Zmień te 13 rzeczy!

Data aktualizacji 21.07.2023

Przeczytasz w 11 minut

Jak schudnąć bez diet, zamieszania z liczeniem kalorii, drastycznych restrykcji […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Co jeść w upał? Wyjaśnienie i 10 pomysłów na obiad na upalne dni

Data aktualizacji 29.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Co jeść w upał, czy czuć się lekko mimo wysokiej […]

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Data aktualizacji 23.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

Redukcja to ten okres, podczas którego, mimo całej posiadanej wiedzy, […]

Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Data aktualizacji 22.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Liczenie kalorii jest najskuteczniejszym sposobem na zmianę sylwetki. Dzisiaj robienie […]

Jak przestać jeść słodycze? 10 sposobów i cała prawda o słodyczach

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Słodycze to chyba najbardziej lubiana kategoria żywności, mimo iż wszyscy […]

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data aktualizacji 13.01.2023

Przeczytasz w 10 minut

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data aktualizacji 04.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

Ile kalorii na masę trzeba jeść, by budować mięśnie?

Data aktualizacji 04.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Do zbudowania imponującej muskulatury niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Trzeba jednak […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data aktualizacji 29.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Posiłki do pracy – 10 zdrowych inspiracji 

Data aktualizacji 23.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zapracowany tryb zycia nie ułatwia kontrolowania diety… Na szczęście, większość […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close