Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Odżywianie|Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Data publikacji 23.05.2023

Przeczytasz w 6 minut 300 wyświetleń

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Redukcja to ten okres, podczas którego, mimo całej posiadanej wiedzy, czasami tracimy głowę. Tniemy kalorie ile się da, korzystamy z braku apetytu, zagłuszamy głód napojami ,,zero”… Być może też właśnie popełniasz ten błąd. Zwróć uwagę na te znaki – mówią, że jesz za mało kalorii na redukcji! 

Przy okazji wskażemy Ci przykładowe odruchy, które świadczą o nieprawidłowościach, a mogłeś nie zwrócić na nie uwagi.

Za mało kalorii na redukcji = ciągłe myślenie o jedzeniu

,,Myślenie o jedzeniu” to nie tylko fantazjowanie na temat wszystkiego, co zjesz, gdy już zbyt niskokaloryczna dieta się skończy. To odliczanie czasu do posiłku, planowanie dnia pod kątem pory jedzenia czy częste przeliczanie w głowie spożytych kalorii. 

To także unikanie spotkań towarzyskich w miejscach z jedzeniem. Nie myślisz o tym, że zobaczysz przyjaciół, tylko o tym, że pojawi się żywność i kalorie.

Będąc w sklepie świadomie omijasz dział z pieczywem, by nic Ci nie zapachniało? A może wręcz przeciwnie – chętnie oglądasz produkty spożywcze na regałach i bierzesz je do ręki, czerpiąc przyjemność z przynajmniej takiego obcowania z jedzeniem?

za mało kalorii na redukcji oglądanie produktów
Czytasz etykiety szukając czegoś, co wygląda smacznie i ma zero kalorii?

Jedzenie nie ma prawa rządzić Twoimi myślami. Jeżeli tak się dzieje, Twoja dieta jest zbyt niskokaloryczna. Organizm, używając psychiki, dopomina się o źródło energii. Brak silnej woli nie ma z tym nic wspólnego – to najbardziej pierwotny instynkt poszukiwania pożywienia.

Następnym mechanizmem obronnym będzie napad objadania się, którym zrekompensujesz czasowe niedożywienie.

Za mało kalorii na redukcji a problemy ze snem

Niedostatek składników odżywczych przekłada się na zaburzenia hormonalne. Gdy jesz za mało kalorii na redukcji, Twoja jakość snu się pogarsza. Co do samego zasypiania – jedni śpią całymi dniami, a drudzy wręcz przeciwnie.

Uboga kalorycznie dieta powoduje między innymi nadprodukcję kortyzolu – stąd biorą się problemy z głębokością snu. Nawet jeśli leżąc w łóżku nie myślisz o jedzeniu, Twój organizm jest w trybie przetrwania, więc nie pozwoli Ci się zrelaksować.

U części osób jest przeciwnie. Brak energii z jedzenia oznacza ciągłą chęć snu, realizowaną przy każdej możliwej okazji. Niezależnie od tego w której grupie jesteś – jeżeli po przejściu na dietę zacząłeś mieć problemy na tle snu, to ona jest tego przyczyną.

Ciągłe uczucie zimna oraz zaparcia – co się dzieje w Twoim ciele?

Według badań, za mało kalorii na redukcji powoduje obniżenie temperatury ciała. To sprawka hormonów tarczycy oraz… braku czegoś do spalenia. Jedzenie to dosłownie paliwo – gdy go nie ma, nie ma także energii stojącej za ciepłotą ciała. Efekt? Zakładasz na siebie dwie bluzy, mimo że na dworze jest 15 stopni Celsjusza. 

Uczucie zimna rekompensujesz piciem gorących napojów czy podgrzewaniem jedzenia dopóki nie zacznie parować. Jeśli jest zima, unikasz spotkań wymagających wyjścia z domu podczas mrozu. 

za mało kalorii w diecie objawy uczcuie zimna
Koc i gorąca herbata w ciepłym domu? Jeśli tylko Tobie jest zimno, zastanów się nad dietą.

Co do zaparć – mogą się brać z niedostatecznej podaży błonnika (źródła nie zmieściły się w makro) lub odwodnienia. Stoi za nimi również spowolnienie procesów metabolicznych dla zaoszczędzenia energii. Zwiększenie ilości błonnika nie pomoże. Jeśli ,,zapychasz się” warzywami, czas dorzucić do nich coś więcej.

Za mało kalorii na redukcji a nerwowość i dekoncentracja

Niewyspanie, fizyczne odczuwanie głodu, fantazje o jedzeniu, uczucie zimna – to wszystko przekłada się na ciągłe zdenerwowanie. Z dnia na dzień zaczynają Cię rozsierdzać rzeczy, które dawniej ignorowałeś. Zaczynasz mówić do bliskich z irytacją w głosie (możesz nie być tego świadomy!), a najbardziej byś się uczieszył, gdyby wszyscy dali Ci spokój.

Za mało kalorii na redukcji owocuje ponadto spadkiem libido. Wynika to z zaburzeń syntezy hormonów, braku energii oraz oczywiście złego humoru.

Spodziewaj się również pogorszenia koncentracji i pamięci. Nawet jeśli nie będziesz czuł burczenia w brzuchu, skupienie uwagi na czymkolwiek niepowiązanym z nim, będzie się kończyć fiaskiem. Nie bez znaczenia jest tutaj także pogorszenie jakości snu.

Biorąc pod uwagę to, że robisz się opryskliwy, a równocześnie unikasz spotkań towarzyskich, zbyt niskokaloryczna dieta popsuje Ci nie tylko samopoczucie, ale też relacje międzyludzkie. Dla kilku kilogramów zdecydowanie nie warto.

Ograniczenie NEAT – spontanicznej aktywności fizycznej

To naturalne, że podczas bycia na deficycie kalorycznym masz mniej energii. ,,Mniej” nie oznacza jednak, że nie masz jej wcale. Za mało kalorii na redukcji skutkuje oszczędzaniem energii przez organizm, a to łatwo zrobić ograniczając spontaniczną aktywność fizyczną.

za mało kalorii na redukcji leżenie na kanapie
Zbyt ostra dieta powoduje, że nawet nuda nie jest w stanie zgonić Cię z kanapy.

Spontaniczna aktywność fizyczna NEAT to ruchy, które wykonujesz bezrefleksyjnie. Wiercenie się, gestykulacja czy taniec podczas pilnowania gotującego się makaronu. 

Masz w zwyczaju deptać w miejscu czekając na autobus, a teraz siadasz na ławce i spokojnie czekasz? Znajomy zaprasza Cię na spacer w ładną pogodę, a Ty chętnie się z nim zobaczysz, ale w Twoim domu, przed telewizorem? Ponownie przelicz swoje CPM.

Za mało kalorii na redukcji – to dopiero początek problemów!

Przedstawione objawy zbyt niskiej kaloryczności występują od początku. Im dłużej trwa głodówka, tym więcej problemów zauważysz

Będą obejmowały: 

  • – przewlekłe zawroty głowy, 
  • – migreny 
  • – omdlenia 
  • – napady objadania się, 
  • wypadanie włosów i łamliwość paznokci 
  • – zaburzenia pracy serca
  • – utrata miesiączki 
  • … i wiele innych

Jedynym lekarstwem na to jest zakończenie zbyt niskokalorycznej diety. Nie pomogą żadne adaptogeny, kompleksy witamin, rytuały relaksacyjne i odżywki do paznokci. 

Jeżeli wpadłeś już w pułapkę głodówek i nie zamiast jedzenia widzisz kalorie, natychmiast skonsultuj się z psychodietetykiem. Widząc dalsze objawy zbyt niskokalorycznej diety – zawroty głowy bądź początki wypadania włosów – wykonaj badania


Za mało kalorii na redukcji natychmiast daje szereg objawów zauważalnych w codziennym funkcjonowaniu. Stoją za nimi zaburzenia pracy metabolizmu i układu hormonalnego, wynikające z niedoborów składników odżywczych. Jeśli nie możesz spać i ciągle Ci zimno, nie idź po kolejną herbatę ,,na rozgrzanie”, tylko po kanapkę.

To co dzieje się w środku odbija się na zachowaniach, myślach i odruchach. Dlatego wymieniliśmy wiele przykładowych zachowań, świadczących o problemach z kalorycznością. Zauważyłeś je u siebie? Ponownie przelicz swoją Całkowitą Przemianę Materii i podaż makroskładników. Zmodyfikuj dietę, zanim pogorszysz sytuację do stopnia wymagającego interwencji lekarskiej!

Widzisz problem z utrzymaniem diety? Zrób sobie diet break i w tym czasie opracuj nowy jadłospis – przeczytaj czym jest diet break: https://e-figura.pl/diet-break-co-to-jest-jak-go-zrobic-i-co-daje/.

Bibliografia: 

Tomiyama AJ, Mann T, Vinas D, Hunger JM, Dejager J, Taylor SE. Low calorie dieting increases cortisol. Psychosom Med. 2010 May;72(4):357-64. 

Soare A, Cangemi R, Omodei D, Holloszy JO, Fontana L. Long-term calorie restriction, but not endurance exercise, lowers core body temperature in humans. Aging (Albany NY). 2011 Apr;3(4):374-9.

Redman LM, Heilbronn LK, Martin CK, de Jonge L, Williamson DA, Delany JP, Ravussin E; Pennington CALERIE Team. Metabolic and behavioral compensations in response to caloric restriction: implications for the maintenance of weight loss. PLoS One. 2009;4(2):e4377.

Silva AM, Júdice PB, Carraça EV, King N, Teixeira PJ, Sardinha LB. What is the effect of diet and/or exercise interventions on behavioural compensation in non-exercise physical activity and related energy expenditure of free-living adults? A systematic review. Br J Nutr. 2018 Jun;119(12):1327-1345.

Materiały psychodietetyk Małgorzaty Judek.

Mogą Ci się spodobać

Aplikacje do liczenia kalorii – test 4 najpopularniejszych w 2023 roku

Data publikacji 07.06.2023

Przeczytasz w 11 minut 285 wyświetleń

Aplikacje do liczenia kalorii na stałe weszły do fit-codzienności osób […]

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 301 wyświetleń

Redukcja to ten okres, podczas którego, mimo całej posiadanej wiedzy, […]

Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 140 wyświetleń

Liczenie kalorii jest najskuteczniejszym sposobem na zmianę sylwetki. Dzisiaj robienie […]

Jak przestać jeść słodycze? 10 sposobów i cała prawda o słodyczach

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 78 wyświetleń

Słodycze to chyba najbardziej lubiana kategoria żywności, mimo iż wszyscy […]

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 249 wyświetleń

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 240 wyświetleń

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

Ile kalorii na masę trzeba jeść, by budować mięśnie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 247 wyświetleń

Do zbudowania imponującej muskulatury niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Trzeba jednak […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1531 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Posiłki do pracy – 10 zdrowych inspiracji 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 245 wyświetleń

Zapracowany tryb zycia nie ułatwia kontrolowania diety… Na szczęście, większość […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 803 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 196 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 227 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Dieta po świętach – jak dojść do siebie przed Sylwestrem?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 245 wyświetleń

Miałaś nie objadać się w Boże Narodzenie, a wyszło jak […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 169 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak jeść płatki owsiane, żeby schudnąć? Czy można na surowo?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 388 wyświetleń

Wiele się mówi o tym, że płatki owsiane pomagają schudnąć. […]

Śniadanie bez węglowodanów – czy jest lepsze od węglowodanowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 293 wyświetleń

Sporo się mówi o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek […]

Produkty o wysokim IG – co jeść rozsądnie, by nie mieć wahań cukru?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 187 wyświetleń

Dłuższe uczucie sytości, brak napadów apetytu, profilaktyka zaburzeń metabolicznych – […]

Produkty z niskim IG – co jeść, by utrzymać cukier w normie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 90 wyświetleń

Masz problem z nagłymi napadami apetytu? Jako podstawę diety, wprowadź […]

Jak zmotywować się do diety? 10 porad dla jedzących byle jak

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 218 wyświetleń

Pierwsze skojarzenie ze słowem dieta to oczywiście odchudzanie. Jednakże, w […]

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – jak wygląda? 10 prostych zasad jedzenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 255 wyświetleń

Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest prostsza, niż mogłoby się […]

Co to indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny? Znaczenie dla Twojej diety

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 152 wyświetleń

O IG słyszał chyba każdy, ale mało kto dokładnie zdaje […]

Dieta keto – co jeść, by była skuteczna i zdrowa? 

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 252 wyświetleń

Dieta keto – co jeść, żeby przejście na nią pomogło […]

Dieta ketogenna – dla kogo jest odpowiednia?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 319 wyświetleń

Dieta keto – na czym polega? Jak mogłeś już słyszeć […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 577 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Na czym polega dieta keto? Wyjaśnienia od A do Z i badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 453 wyświetleń

O diecie ketogenicznej słyszeli nawet ci, którzy tematy dietetyczne omijają […]

Ile tłuszczu na redukcji? Redukcja i masa u obu płci

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 1085 wyświetleń

Tłuszcz to równie ważny makroskładnik, co węglowodany i białko. Mimo […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 267 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

Wysokokaloryczne produkty, które warto jeść na redukcji – 10 źródeł wielu dobrych kalorii

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 362 wyświetleń

Bezwzględne cięcie kalorii na redukcji to już przeżytek. Dzisiaj, zamiast […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 418 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 387 wyświetleń

Dieta bez cukru? Żaden problem – dzisiaj, erytrytol kupisz nawet […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close