Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|L-karnityna – po co ją stosować będąc aktywnym fizycznie?

L-karnityna – po co ją stosować będąc aktywnym fizycznie?

Data publikacji 08.11.2021

Przeczytasz w 5 minut 231 wyświetleń

L-karnityna – po co ją stosować będąc aktywnym fizycznie?

Temat popularnych suplementów dla sportowców jest długi i zawiły. Ze skomplikowanych opisów w sklepach internetowych niełatwo dowiedzieć się konkretów! Pomożemy – z artykułu w przystępny sposób wyjaśniamy co daje ten suplement! L-karnityna – co to jest i jak działa?
Ten preparat może pomóc Ci osiągnąć wyniki marzeń! Przeczytaj i sięgnij po niego świadomie.

L-karnityna – co to jest?

Nie wchodząc w skomplikowana terminologię – l-karnityna to związek chemiczny wytwarzany w organizmie. Jest podobna do witamin, stąd bywa nazywana związkiem witaminopochodnym.

Główne magazyny l-karnityny znajdują się w sercu i mięśniach szkieletowych – tam jest jej około 90%. Pozostałe 10% zostaje w nerkach, mózgu i wątrobie – to te organy wytwarzają ja z aminokwasów. Co istotne w kwestii suplementacji – ciało wytwarza tylko 25% zapotrzebowania. Resztę trzeba dostarczać z zewnątrz.

L-karnityna odpowiada za transformowanie tłuszczu w energię. Jej dokładne zadanie polega na transportowaniu kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Mitochondria to ,,serca” komórek – w nich gromadzi się cała energia potrzebna do funkcjonowania.

L-karnityna – właściwości

Substancja ta jest ceniona ze względu na ograniczanie przyrostu tkanki tłuszczowej, O tym jak dokładnie to działa przeczytasz poniżej! To doskonały suplement na redukcję – przyjmowany odpowiednio znacząco nam ją ułatwi.

Wykazuje także – podobnie jak witaminy – działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że spowalnia procesy starzenia się organizmu. Sportowcom nie jest obcy stres, życie w biegu i wystawienie na zanieczyszczone powietrze – to doskonale warunki dla wolnych rodników. L-karnityna pomaga je zwalczyć zanim poważnie uszkodzą nasze tkanki.

To co szczególnie ważne dla sportowców to przyspieszenie regeneracji potreningowej. Suplementując l-karnitynę przewlekłe zakwasy po intensywnym treningu przestaną być poważnym problemem.

Ta substancja pomoże nam nie tylko po treningu, ale także w trakcie – podnosi wydolność treningową. Mając dużą ilość l-karnityny zmagazynowaną w mięśniach podczas treningu nie jesteśmy zdani tylko na glukozę i glikogen – w razie potrzeby posłuży za dodatkowe źródło energii.

Kolejna właściwość na wagę złota do działanie antykataboliczne. Jak wspomniano, gdy w organizmie kończy się glikogen, ciało sięga po zapasowe źródło paliwa – właśnie l-karnitynę. Dzięki temu mięśnie pozostają nietknięte katabolizmem, przynajmniej dopoki i to źródło się nie wyczerpie.

To nie koniec obowiązków l-karnityny. Uczestniczy ona także w regulowaniu pracy układu hormonalnego a ponadto korzystnie wpływa na układ nerwowy. Pomaga w transporcie kadmu, żelaza i ołowiu, obniża cholesterol oraz wspomaga termogenezę.

Karnityna na redukcji – dlaczego warto?

Ze względu na swoje działanie, l-karnityna jest szczególnie chętnie wybierana przez osoby na redukcji. Dlaczego? Powodów jest sporo!

Omawiany związek ogranicza przyrost tłuszczu w taki sposób, że transportuje kwasy tłuszczowe prosto do komórek. Dzięki temu mamy możliwość spalenia lipidów zanim odłożą się w postaci niechcianej oponki. Kobiety doceniają l-karnitynę także za zmniejszenie ryzyka powstawania nieestetycznego cellulitu.

Przypominamy o działaniu antykatabolicznym! Będąc na deficycie kalorycznym organizm chętnie sięga po paliwo zmagazynowane w tkance mięśniowej. Efektem jest sukcesywna utrata muskułów wypracowanych w okresie budowy masy. Organizm chętniej pali tłuszcz, mięśnie są chronione przed skutkami deficytu – czego chcieć więcej podczas redukcji?

Na redukcji nie bez znaczenia jest oczywiście intensywność treningów. Im bardziej damy sobie w kość, tym więcej spalimy! Podkręcenie wydolności okaże się więc właściwością niezwykle przydatną, szczególnie podczas bycia na dużym deficycie kalorycznym.

Trzeba oczywiście pamiętać, że żaden suplement nie spali tłuszczu za nas! Dieta o ujemnym bilansie kalorycznym, sumienne treningi i wytrwałość to klucz do skutecznej redukcji.

L-karnityna – gdzie występuje?

Trzy czwarte dziennego zapotrzebowania na l-karnitynę trzeba dostarczać z diety. Najwięcej jest jej w produktach odzwierzęcych.

Szczególnie bogate w ten związek jest mięso i ryby. W nabiale znajdziemy go już mniej. O ile więc mięsożercy mogą przywiązywać nieco mniejszą uwagę do suplementacji l-karnityny, tak na diecie wegetariańskiej i wegetariańskiej będzie on bezcenny. W warzywach co prawda także znajdziemy nieco tego związku, ale zbyt mało by zauważyć efekty.

Na preparaty z l-karnityną powinny się zdecydować przede wszystkim wege-sportowcy. Przydadzą się w pierwszej kolejności także osobom, u których synteza tego związku jest genetycznie zaburzona.

Dawkowanie -ile i kiedy brać?

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na l-karnitynę, naukowcom nie udało się go jednoznacznie ustalić. Przyjmuje się, że dorosły człowiek potrzebuje jej około 15 mg dziennie. Niemniej, w przypadku sportowców zapotrzebowanie wzrasta. Dziennie warto przyjmować 2-6 gramów l-karnityny podzielonej na przynajmniej dwie porcje.

Podstawowe zapotrzebowanie jest niskie i możliwe do wypełnienia wyłącznie dzięki syntezowaniu tego związku w organizmie. Jeżeli jednak chcemy, by dała widoczne rezultaty, bazowanie na możliwościach organizmu zawiedzie. Dodatkowa porcja l-karnityny z pewnością nie zmarnuje się u trenujących. Ułatwi redukcję i pozwoli szybciej powrócić na ukochaną nadwyżkę potrzebną do budowy masy!

Jeśli chodzi o porę przyjmowania l-karnityny w dni nietreningowe, jest ona w zasadzie dowolna. Przyjęta na czczo na pewno nam nie zaszkodzi, ale i nie wykaże ulepszonego działania. Tak samo skuteczne będzie zaaplikowanie sobie suplementu do lub pomiędzy posiłkami.

W dzień treningowy najlepiej zaś przyjąć l-karnitynę 2-6 godzin przed ćwiczeniami. Zdąży w tym czasie trafić do krwioobiegu. Jeżeli zaś mamy w zwyczaju treningi na czczo, wystarczy połknąć dawkę godzinę przed wzięciem sztangi do rąk.

Bezpieczeństwo stosowania l-karnityny – czy jest się czego obawiać?

Jako że l-karnityna naturalnie występuje w ludzkim organizmie, w żadnym wypadku nie jest szkodliwa. Niemniej, jak zawsze w przypadku suplementacji, trzeba zachować umiar w jej dawkowaniu.

Przyjmowanie za dużej ilości l-karnityny to droga do problemów żołądkowych. Nudności, biegunki, wzdęcia – zdecydowanie nie jest nam to potrzebne.

Mając jakiekolwiek wątpliwości co do suplementacji nie wahajmy się skonsultować z lekarzem lub trenerem. Specjaliści pomogą w doborze odpowiedniej dawki i pouczą na temat działania.

L-karnityna to świetny suplement szczególnie dla chcących zrzucić nadmiar tłuszczyku. Pod jej wpływem organizm chętniej spala lipidy, zwiększa się wydolność treningowa a mięsnie szybciej ulegają regeneracji. To suplement bezpieczny, naturalnie obecny w organizmie, niewykazujący działań niepożądanych.

Chcesz poznać inne warte uwagi suplementy diety? Proponujemy beta-alaninę – przeczytaj o niej tutaj: https://e-figura.pl/5-interesujacych-faktow-na-temat-beta-alaniny/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 154 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 77 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 91 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 149 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 141 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 197 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 244 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 187 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 227 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 153 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 142 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 172 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 223 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 534 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 954 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 272 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1163 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 323 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 138 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 205 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 432 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 180 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 214 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 134 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 172 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 198 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 186 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 189 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 324 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 133 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się