Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data aktualizacji 15.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla każdego. Nietolerancje, alergie i nadwrażliwości nie są już problemem, którego nie dałoby się przeskoczyć roztropnym doborem produktu. Jakie białko dla alergików – bez laktozy, mleka oraz glutenu wybrać? Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj, bo temat nie sprowadza się tylko do listy!

Jakie białko dla alergików? Alergia a nietolerancja

Alergicy i nietolerujący na pewno znają różnicę. Skoncentruj się podwójnie, jeśli szukasz odżywek dla kogoś bliskiego!

Od tego, czy masz alergię czy nietolerancję, zależy wybór produktów, które, według etykiety, mogą zawierać / mogą zawierać śladowe ilości X

Mówiąc najogólniej, alergia jest groźniejsza. Już niewielka ekspozycja na alergen poważnie szkodzi organizmowi. Reakcja jest natychmiastowa. Alergia może nawet zaprowadzić do szpitala z powodu wstrząsu anafilaktycznego. 

Alergicy muszą całkowicie unikać alergenu, nawet w śladowych ilościach.

białko dla alergików nietolerancja laktozy
Stopnie nietolerancji są różne – nie wszystkie wymagają całkowitej eliminacji składnika.

Nietolerancja pokarmowa wynika z braku możliwości stawienia jakiegoś składnika. Zależnie od stopnia nietolerancji, niektóre osoby spożywają pokarmy zawierające niewielkie ilości nietolerowanego składnika. Trzeba się liczyć z problemami trawiennymi, ale nietolerancja nie spowoduje groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

Nietolerancję również trzeba skonsultować z lekarzem i wykonać testy alergiczne.

Jeszcze czymś innym niż alergia i nietolerancja jest celiakia. To choroba autoimmunologiczna. Tutaj minimalna ilość glutenu to trucizna, mogąca rozregulować układ trawienny na wiele tygodni. Normy tolerancji są niewyobrażalnie niskie – 20 miligramów na 1 kilogram produktu. Żadne śladowe ilości nie są dopuszczalne w diecie celiaka.

Białko dla alergików – kiedy trzeba przeczytać etykietę?

Zawsze. Kupując białko dla nie-alergików też

Białko bez laktozy – jakie?

Wybór bezlaktozowych produktów jest na szczęście bardzo duży. Większość sklepów z suplementami ma osobną kategorię ,,bez laktozy”, a na opakowaniach odżywek widać informację o bezlaktozowości produktu. 

Wiele z nich zawiera, lub może zawierać śladowe ilości, akceptowalne przez układy pokarmowe wrażliwe na laktozę. Informację o śladowych ilościach znajdziesz na etykiecie produktu.

Białko bez laktozy – z mleka

Nietolerancja laktozy jest na tyle powszechna, że produkty bez cukru mlecznego znajdziesz nawet w osiedlowych sklepach. Również w sklepach z suplementami bez problemu znajdziesz białko bez laktozy WPC. Cukier mleczny odfiltrowano lub dodano enzym laktazy, umożliwiający strawienie porcji laktozy. 

Jeszcze bezpieczniejszą opcją serwatkową, są izolaty WPI. Po szeregu procesów filtrowania, w izolatach zostaje tylko znikoma ilość laktozy. Podobnie jest z kazeiną. Kazeina to czyste białko mleka, bez cukru mlecznego. 

białko bez laktozy w proszku
Od produktów oznaczonych jako lactose free możesz wymagać bezlaktozowości. W innych wypadkach, przyjmujesz je na własną odpowiedzialność.

Wybierając białko mleczne, rozglądaj się tylko za produktami lactose free. Nawet gdy sięgasz po izolaty i kazeinę, szukaj takiego zapewnienia.

Oznaczenie sugeruje, że w produkcie szczególnie zadbano o neutralizację laktozy występującej w serwatce. Deklarując, że białko bez laktozy rzeczywiście nadaje się dla nietolerujących jej, producent bierze za to odpowiedzialność. Daje Ci prawo, by wymagać łatwostrawności przy nietolerancji.

Białko bez laktozy – bez mleka

Musisz całkowicie wykluczyć narażenie na laktozę? Z odżywek odzwierzęcych, nadaje się dla Ciebie białko wołowe lub jajeczne. Nie ma mleka – nie ma laktozy.

Sięgaj także po odżywki roślinne. W żadnej z nich nie znajdziesz mlecznych składników.

Białko bez mleka – czyli jakie?

Białko dla alergika, który nie może sięgać po białko mleczne, to wszystkie odżywki wegańskie, wołowe oraz jajeczne.

białko dla alergików wegańskie
Alergia na strączki jest rzadka, ale też się zdarza! Na szczęście są też inne odżywki roślinne.

Odżywka serwatkowa dla uczulonych na białko mleka, siłą rzeczy nie istnieje i nigdy nie będzie istnieć. Dla nich WPC, WPI i kazeina w proszku to czysty alergen. Zaznaczamy to, bo na platformach sprzedażowych da się znaleźć różne ,,kwiatki”, o których nauka i logika nie słyszała…

Alergia na białko mleka krowiego jest rzadkim zjawiskiem u dorosłych. Jeśli Twoje jelita buntują się po spożyciu mleka, najprawdopodobniej chodzi o laktozę. Jak najszybciej to zbadaj.

Białko bez glutenu – czyli jakie?

Jeżeli lekarz daje Ci zielone światło na śladowe ilości glutenu, stawiaj na wszelkie odżywki bez białka pszenicznego. Białko pszeniczne to jedno z wegańskich białek. Na rynku występują jako samodzielna odżywka wegańska oraz komponent mieszanek białek roślinnych

W odżywkach:

  • – WPC
  • – WPI
  • – kazeinie
  • – wołowe
  • – jajecznej 
  • – nie-pszenicznej wegańskiej 

w założeniu nie powinno być glutenu. Osoby nietolerujące białka pszenicznego sięgają po nie bez problemu. Trzeba po prostu obserwować, czy układ trawienny nie zareaguje źle.

przekreślony kłos certyfikat bezglutenowości
Certyfikat Przekreślonego Kłosa daje pewność co do bezglutenowości. Źródło: portal Przekreślony Kłos

W zwykłej piekarni kupujesz bezglutenowe ciastko, które nie jest szczelnie zapakowane, a organizm nie buntuje się przeciwko produktom mogącym zawierać gluten? Odpuść tylko odżywki zawierające białko pszeniczne.

Białko bez glutenu, laktozy i białka mleka  – jakie?

Nadwrażliwość na gluten często idzie w parze z nadwrażliwością na laktozę lub białka mleczne.

Białka odpowiednie dla nadwrażliwych ,,na wszystko” to białko w proszku:

  • grochowe
  • słonecznikowe
  • dyniowe
  • konopne
  • ryżowe

Nie znajdziesz w nich także innych alergenów – soi, jaj, orzechów czy skorupiaków.

Białko dla alergików – masz celiakię lub alergię?

Gluten może być wszędzie, gdzie bezglutenowość nie jest priorytetem. 

Do skażenia glutenem może dojść w zakładzie produkcyjnym. Na przykład, gdy na tej samej hali są pakowane produkty glutenowe i bezglutenowe. Dlatego chleby bezglutenowe z certyfikatami Przekreślonego Kłosa zawsze są szczelnie zapakowane, zamiast po prostu leżeć w osobnym koszyku w markecie.

białko bez glutenu skażenie glutenem na produkcji
Mąka latająca po hali produkcyjnej i produkt przestaje być odpowiedni dla celiaków…

Producent, zdając sobie sprawę, o możliwości kontaktu produktu z glutenem, musi umieścić na etykiecie informację o śladowych ilościach lub możliwości zawierania. Prawo nie definiuje, ile to jest ,,śladowa ilość”. Jeżeli masz celiakię – śladowa ilość to za dużo. Odrzuć odżywki, które mają adnotację o możliwości zawierania.

Czasem w opisie produktu sklep deklaruje, że odżywka jest bez glutenu. Po dostaniu jej w ręce, okazuje się, że na opakowaniu jest adnotacja o śladowości. Dopytuj obsługi, pisz na czacie, obracaj paczki w sklepach stacjonarnych, a zamawiając z Internetu – nie wyrzucaj pudełka.

Podrzucamy Ci także link do aktualnego wykazu 2200 certyfikowanych produktów z Przekreślonym Kłosem. Niewiele tu białek, ale wykaz bardzo pomoże Ci przy codziennych zakupach: https://www.przekreslonyklos.pl/wykazproduktow/

Białko dla alergików – 3 zasady

Pierwszą już znasz – kupując białko dla alergików, dokładnie czytaj etykietę. Celuj w produkty oznaczone jako X free, bez X, a śladowe ilości i może zawierać to za dużo dla alergików oraz celiaków.

Druga zasada – gdy musisz szczególnie uważać, wybieraj odżywki z maksymalnie prostym składem. Jesteś pod kontrolą lekarza? Pokaż mu zdjęcie składu jeszcze zanim kupisz produkt.

Kontynuujemy ostrzeganie celiaków. Gluten jest w wielu barwnikach (np. w szminkach!) i aromatach (np. herbata owocowa). Decydując się na odżywkę białkową o smaku X, bardzo ryzykujesz śladowe ilości. Najlepiej wybierać smaki neutralne.

źródła białka dla alergików
Wielu alergików słusznie pozostaje przy pierwotnych źródłach pokarmowych – i słusznie. W kwestii zdrowia, ostrożności nigdy dość.

Trzecia zasada – jeśli brzuch się buntuje, odstaw odżywkę. Tyle i aż tyle. Nie musisz stosować białka w proszku, żeby zbudować mięśnie. W każdej diecie znajdą się pokarmowe źródła protein w zadowalającej ilości.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wyborów dietetycznych, nie wahaj się zapytać swojego lekarza o zdanie.


Jakie białko dla alergików wybrać? Przy nietolerancji laktozy, szukaj wszystkich odżywek lactose free. ,,Pewniaki” to odżywki roślinne, wołowe i jajeczne. 

Białko bez mleka: białka roślinne, wołowe oraz jajeczne.

Białko bez glutenu? Wszystkie odżywki niemające w składzie białka pszenicznego – uważaj przy wegańskich odżywkach. Jeśli masz celiakię lub alergię na gluten, absolutnie nie ryzykuj ze śladowymi ilościami

Proste składy, czytanie etykiet, odstawianie produktu gdy organizm źle reaguje – 3 zasady alergika, do stosowania na każdych zakupach. 

Musisz wybierać odżywki roślinne? Przeczytaj na co zwrócić uwagę: Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Bibliografia:

Catassi C. Gluten Sensitivity. Ann Nutr Metab. 2015;67 Suppl 2:16-26. doi: 10.1159/000440990. Epub 2015 Nov 26. PMID: 26605537.

Di Costanzo M, Biasucci G, Maddalena Y, Di Scala C, De Caro C, Calignano A, Canani RB. Lactose Intolerance in Pediatric Patients and Common Misunderstandings About Cow’s Milk Allergy. Pediatr Ann. 2021 Apr;50(4):e178-e185. doi: 10.3928/19382359-20210312-01. Epub 2021 Apr 1. PMID: 34039171.

Sousa MJCS, Reis Ferreira AL, Moreira da Silva JP. Bodybuilding protein supplements and cow’s milk allergy in adult. Eur Ann Allergy Clin Immunol. 2018 Jan;50(1):42-44. doi: 10.23822/EurAnnACI.1764-1489.28. PMID: 29350021.

Facioni MS, Raspini B, Pivari F, Dogliotti E, Cena H. Nutritional management of lactose intolerance: the importance of diet and food labelling. J Transl Med. 2020 Jun 26;18(1):260. doi: 10.1186/s12967-020-02429-2. PMID: 32590986; PMCID: PMC7318541.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 828/2014 z dnia 30 lipca 2014 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat nieobecności lub zmniejszonej zawartości glutenu w żywności.

Materiały dietetyczki Kristi Winkels dotyczące hipoalergicznych protein.

Materiały bloga Bezglutenowa Mama.

Materiały portalu Celiakia PL.

Materiały portalu Przekreślony Kłos na temat certyfikacji żywności bezglutenowej.

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close