Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji 15.06.2022

Przeczytasz w 7 minut 131 wyświetleń

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla każdego. Nietolerancje, alergie i nadwrażliwości nie są już problemem, którego nie dałoby się przeskoczyć roztropnym doborem produktu. Jakie białko dla alergików – bez laktozy, mleka oraz glutenu wybrać? Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj, bo temat nie sprowadza się tylko do listy!

Jakie białko dla alergików? Alergia a nietolerancja

Alergicy i nietolerujący na pewno znają różnicę. Skoncentruj się podwójnie, jeśli szukasz odżywek dla kogoś bliskiego!

Od tego, czy masz alergię czy nietolerancję, zależy wybór produktów, które, według etykiety, mogą zawierać / mogą zawierać śladowe ilości X

Mówiąc najogólniej, alergia jest groźniejsza. Już niewielka ekspozycja na alergen poważnie szkodzi organizmowi. Reakcja jest natychmiastowa. Alergia może nawet zaprowadzić do szpitala z powodu wstrząsu anafilaktycznego. 

Alergicy muszą całkowicie unikać alergenu, nawet w śladowych ilościach.

białko dla alergików nietolerancja laktozy
Stopnie nietolerancji są różne – nie wszystkie wymagają całkowitej eliminacji składnika.

Nietolerancja pokarmowa wynika z braku możliwości stawienia jakiegoś składnika. Zależnie od stopnia nietolerancji, niektóre osoby spożywają pokarmy zawierające niewielkie ilości nietolerowanego składnika. Trzeba się liczyć z problemami trawiennymi, ale nietolerancja nie spowoduje groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

Nietolerancję również trzeba skonsultować z lekarzem i wykonać testy alergiczne.

Jeszcze czymś innym niż alergia i nietolerancja jest celiakia. To choroba autoimmunologiczna. Tutaj minimalna ilość glutenu to trucizna, mogąca rozregulować układ trawienny na wiele tygodni. Normy tolerancji są niewyobrażalnie niskie – 20 miligramów na 1 kilogram produktu. Żadne śladowe ilości nie są dopuszczalne w diecie celiaka.

Białko dla alergików – kiedy trzeba przeczytać etykietę?

Zawsze. Kupując białko dla nie-alergików też

Białko bez laktozy – jakie?

Wybór bezlaktozowych produktów jest na szczęście bardzo duży. Większość sklepów z suplementami ma osobną kategorię ,,bez laktozy”, a na opakowaniach odżywek widać informację o bezlaktozowości produktu. 

Wiele z nich zawiera, lub może zawierać śladowe ilości, akceptowalne przez układy pokarmowe wrażliwe na laktozę. Informację o śladowych ilościach znajdziesz na etykiecie produktu.

Białko bez laktozy – z mleka

Nietolerancja laktozy jest na tyle powszechna, że produkty bez cukru mlecznego znajdziesz nawet w osiedlowych sklepach. Również w sklepach z suplementami bez problemu znajdziesz białko bez laktozy WPC. Cukier mleczny odfiltrowano lub dodano enzym laktazy, umożliwiający strawienie porcji laktozy. 

Jeszcze bezpieczniejszą opcją serwatkową, są izolaty WPI. Po szeregu procesów filtrowania, w izolatach zostaje tylko znikoma ilość laktozy. Podobnie jest z kazeiną. Kazeina to czyste białko mleka, bez cukru mlecznego. 

białko bez laktozy w proszku
Od produktów oznaczonych jako lactose free możesz wymagać bezlaktozowości. W innych wypadkach, przyjmujesz je na własną odpowiedzialność.

Wybierając białko mleczne, rozglądaj się tylko za produktami lactose free. Nawet gdy sięgasz po izolaty i kazeinę, szukaj takiego zapewnienia.

Oznaczenie sugeruje, że w produkcie szczególnie zadbano o neutralizację laktozy występującej w serwatce. Deklarując, że białko bez laktozy rzeczywiście nadaje się dla nietolerujących jej, producent bierze za to odpowiedzialność. Daje Ci prawo, by wymagać łatwostrawności przy nietolerancji.

Białko bez laktozy – bez mleka

Musisz całkowicie wykluczyć narażenie na laktozę? Z odżywek odzwierzęcych, nadaje się dla Ciebie białko wołowe lub jajeczne. Nie ma mleka – nie ma laktozy.

Sięgaj także po odżywki roślinne. W żadnej z nich nie znajdziesz mlecznych składników.

Białko bez mleka – czyli jakie?

Białko dla alergika, który nie może sięgać po białko mleczne, to wszystkie odżywki wegańskie, wołowe oraz jajeczne.

białko dla alergików wegańskie
Alergia na strączki jest rzadka, ale też się zdarza! Na szczęście są też inne odżywki roślinne.

Odżywka serwatkowa dla uczulonych na białko mleka, siłą rzeczy nie istnieje i nigdy nie będzie istnieć. Dla nich WPC, WPI i kazeina w proszku to czysty alergen. Zaznaczamy to, bo na platformach sprzedażowych da się znaleźć różne ,,kwiatki”, o których nauka i logika nie słyszała…

Alergia na białko mleka krowiego jest rzadkim zjawiskiem u dorosłych. Jeśli Twoje jelita buntują się po spożyciu mleka, najprawdopodobniej chodzi o laktozę. Jak najszybciej to zbadaj.

Białko bez glutenu – czyli jakie?

Jeżeli lekarz daje Ci zielone światło na śladowe ilości glutenu, stawiaj na wszelkie odżywki bez białka pszenicznego. Białko pszeniczne to jedno z wegańskich białek. Na rynku występują jako samodzielna odżywka wegańska oraz komponent mieszanek białek roślinnych

W odżywkach:

 • – WPC
 • – WPI
 • – kazeinie
 • – wołowe
 • – jajecznej 
 • – nie-pszenicznej wegańskiej 

w założeniu nie powinno być glutenu. Osoby nietolerujące białka pszenicznego sięgają po nie bez problemu. Trzeba po prostu obserwować, czy układ trawienny nie zareaguje źle.

przekreślony kłos certyfikat bezglutenowości
Certyfikat Przekreślonego Kłosa daje pewność co do bezglutenowości. Źródło: portal Przekreślony Kłos

W zwykłej piekarni kupujesz bezglutenowe ciastko, które nie jest szczelnie zapakowane, a organizm nie buntuje się przeciwko produktom mogącym zawierać gluten? Odpuść tylko odżywki zawierające białko pszeniczne.

Białko bez glutenu, laktozy i białka mleka  – jakie?

Nadwrażliwość na gluten często idzie w parze z nadwrażliwością na laktozę lub białka mleczne.

Białka odpowiednie dla nadwrażliwych ,,na wszystko” to białko w proszku:

 • grochowe
 • słonecznikowe
 • dyniowe
 • konopne
 • ryżowe

Nie znajdziesz w nich także innych alergenów – soi, jaj, orzechów czy skorupiaków.

Białko dla alergików – masz celiakię lub alergię?

Gluten może być wszędzie, gdzie bezglutenowość nie jest priorytetem. 

Do skażenia glutenem może dojść w zakładzie produkcyjnym. Na przykład, gdy na tej samej hali są pakowane produkty glutenowe i bezglutenowe. Dlatego chleby bezglutenowe z certyfikatami Przekreślonego Kłosa zawsze są szczelnie zapakowane, zamiast po prostu leżeć w osobnym koszyku w markecie.

białko bez glutenu skażenie glutenem na produkcji
Mąka latająca po hali produkcyjnej i produkt przestaje być odpowiedni dla celiaków…

Producent, zdając sobie sprawę, o możliwości kontaktu produktu z glutenem, musi umieścić na etykiecie informację o śladowych ilościach lub możliwości zawierania. Prawo nie definiuje, ile to jest ,,śladowa ilość”. Jeżeli masz celiakię – śladowa ilość to za dużo. Odrzuć odżywki, które mają adnotację o możliwości zawierania.

Czasem w opisie produktu sklep deklaruje, że odżywka jest bez glutenu. Po dostaniu jej w ręce, okazuje się, że na opakowaniu jest adnotacja o śladowości. Dopytuj obsługi, pisz na czacie, obracaj paczki w sklepach stacjonarnych, a zamawiając z Internetu – nie wyrzucaj pudełka.

Podrzucamy Ci także link do aktualnego wykazu 2200 certyfikowanych produktów z Przekreślonym Kłosem. Niewiele tu białek, ale wykaz bardzo pomoże Ci przy codziennych zakupach: https://www.przekreslonyklos.pl/wykazproduktow/

Białko dla alergików – 3 zasady

Pierwszą już znasz – kupując białko dla alergików, dokładnie czytaj etykietę. Celuj w produkty oznaczone jako X free, bez X, a śladowe ilości i może zawierać to za dużo dla alergików oraz celiaków.

Druga zasada – gdy musisz szczególnie uważać, wybieraj odżywki z maksymalnie prostym składem. Jesteś pod kontrolą lekarza? Pokaż mu zdjęcie składu jeszcze zanim kupisz produkt.

Kontynuujemy ostrzeganie celiaków. Gluten jest w wielu barwnikach (np. w szminkach!) i aromatach (np. herbata owocowa). Decydując się na odżywkę białkową o smaku X, bardzo ryzykujesz śladowe ilości. Najlepiej wybierać smaki neutralne.

źródła białka dla alergików
Wielu alergików słusznie pozostaje przy pierwotnych źródłach pokarmowych – i słusznie. W kwestii zdrowia, ostrożności nigdy dość.

Trzecia zasada – jeśli brzuch się buntuje, odstaw odżywkę. Tyle i aż tyle. Nie musisz stosować białka w proszku, żeby zbudować mięśnie. W każdej diecie znajdą się pokarmowe źródła protein w zadowalającej ilości.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wyborów dietetycznych, nie wahaj się zapytać swojego lekarza o zdanie.


Jakie białko dla alergików wybrać? Przy nietolerancji laktozy, szukaj wszystkich odżywek lactose free. ,,Pewniaki” to odżywki roślinne, wołowe i jajeczne. 

Białko bez mleka: białka roślinne, wołowe oraz jajeczne.

Białko bez glutenu? Wszystkie odżywki niemające w składzie białka pszenicznego – uważaj przy wegańskich odżywkach. Jeśli masz celiakię lub alergię na gluten, absolutnie nie ryzykuj ze śladowymi ilościami

Proste składy, czytanie etykiet, odstawianie produktu gdy organizm źle reaguje – 3 zasady alergika, do stosowania na każdych zakupach. 

Musisz wybierać odżywki roślinne? Przeczytaj na co zwrócić uwagę: Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Bibliografia:

Catassi C. Gluten Sensitivity. Ann Nutr Metab. 2015;67 Suppl 2:16-26. doi: 10.1159/000440990. Epub 2015 Nov 26. PMID: 26605537.

Di Costanzo M, Biasucci G, Maddalena Y, Di Scala C, De Caro C, Calignano A, Canani RB. Lactose Intolerance in Pediatric Patients and Common Misunderstandings About Cow’s Milk Allergy. Pediatr Ann. 2021 Apr;50(4):e178-e185. doi: 10.3928/19382359-20210312-01. Epub 2021 Apr 1. PMID: 34039171.

Sousa MJCS, Reis Ferreira AL, Moreira da Silva JP. Bodybuilding protein supplements and cow’s milk allergy in adult. Eur Ann Allergy Clin Immunol. 2018 Jan;50(1):42-44. doi: 10.23822/EurAnnACI.1764-1489.28. PMID: 29350021.

Facioni MS, Raspini B, Pivari F, Dogliotti E, Cena H. Nutritional management of lactose intolerance: the importance of diet and food labelling. J Transl Med. 2020 Jun 26;18(1):260. doi: 10.1186/s12967-020-02429-2. PMID: 32590986; PMCID: PMC7318541.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 828/2014 z dnia 30 lipca 2014 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat nieobecności lub zmniejszonej zawartości glutenu w żywności.

Materiały dietetyczki Kristi Winkels dotyczące hipoalergicznych protein.

Materiały bloga Bezglutenowa Mama.

Materiały portalu Celiakia PL.

Materiały portalu Przekreślony Kłos na temat certyfikacji żywności bezglutenowej.

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 153 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 76 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 90 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 148 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 139 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 197 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 243 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 182 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 226 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 152 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 141 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 172 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 223 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 534 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 954 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 272 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1163 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 322 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 136 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 204 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 431 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 179 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 213 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 132 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 172 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 198 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 186 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 187 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 324 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 133 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się