Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Hydrolizat białka serwatkowego – czym się różni od innych odżywek i czy warto go przyjmować?

Hydrolizat białka serwatkowego – czym się różni od innych odżywek i czy warto go przyjmować?

Data aktualizacji 02.12.2021

Przeczytasz w 6 minut

Hydrolizat białka serwatkowego – czym się różni od innych odżywek i czy warto go przyjmować?

Wybranie najlepszej odżywki białkowej to niełatwa sprawa. Na rynku jest wiele opcji – do najpopularniejszych należy zdecydowanie odżywka na bazie serwatki. Hydrolizat – co to za odżywka, czym różni się od innych suplementów serwatkowych i czy opłaca się go brać? Odpowiadamy – przeczytaj zanim kupisz WPH!

Hydrolizat – co to znaczy? Proces powstawania WPH

Hydrolizat białka serwatkowego, podobnie jak koncentrat WPC i izolat WPI wytwarza się na bazie mleka krowiego. To nic innego jak serwatka, z której ,,wyrzucono” węglowodany i tłuszcze, tak, że zostało samo białko. Czym w ogóle jest serwatka? Produktem ubocznym pozostającym po produkcji serów.

Nazwa ,,hydrolizat białka serwatkowego” wzięła się od procesu hydrolizy enzymatycznej. Polega on na rozbijaniu łańcuchów peptydowych na jak najkrótsze – dzięki temu przyswajalność wzrasta, bo organizm nie musi rozbijać ich sam. Im intensywniejsza hydroliza tym krótsze łańcuchy i wyższy stopień dostępności.

Hydrolizat białka serwatkowego to więc nic innego, jak serwatka poddana ,,ciężkim” procesom chemicznym. Efekt? Odżywka najlepsza z możliwych – czytaj dalej!

Odżywki białkowe na bazie serwatki – różnice

Dwóch konkurentów hydrolizatu białka serwatkowego WPH to izolat WPI oraz koncentrat WPC. Łączy je to, że wszystkie są na bazie serwatki oraz stanowią źródło pełnowartościowego białka. Znajdziemy w nich wszystkie potrzebne aminokwasy.

Pomiędzy WPC, WPI i WPH nie brakuje jednak różnic. To one decydują o sensie zakupu jednego z ,,wielkiej trójki”.

Hydrolizat białka serwatkowego a koncentrat

Po pierwsze, koncentrat WPC i hydrolizat różnią się stopniem przetworzenia. W przypadku koncentratu jest on dużo niższy – wobec serwatki zastosowano nie hydrolizę, a ultrafiltrację. Najprościej mówiąc, pozbyto się tłuszczu i cukrów nie ruszając samego białka.

Kolejna różnica, tym razem praktyczna to czas trawienia i przyswajania. W przypadku WPC wynosi on nawet 4 godziny. Hydrolizat natomiast przyswaja się już w 15 do maksymalnie 60 minut.

Długość trawienia wpływa na porę przyjmowania obu odżywek. WPH to idealny suplement potreningowy, dostarczający białka tak szybko jak to możliwe. WPC natomiast zasili mięśnie dużo później. Przy amatorskim sporcie nie będzie to miało wielkiego znaczenia, ale już profesjonalni kulturyści nie mogą pozwolić sobie na opóźnienie.

Zawartość ,,białka w białku” to kolejna różnica. Koncentraty WPC osiągają 60-80% czystego białka na 100 gramów odżywki. W hydrolizatach jest to przynajmniej 95-100%.

WPC i WPH różnę się także kalorycznością. Po filtracji w WPC zostaje nieco tłuszczu, więc nawet bez dodanych cukrów koncentrat jest bardziej kaloryczny.

Jeśli chodzi o smak, WPC dostaniem w rozmaitych wariantach. Czekolada, wanilia, szkocka whisky, Snickers i dziesiątki innych – nic tylko wybierać. Z koncentratem na pewno nie będziemy tęsknić za słodyczami. Hydrolizaty w wybujałych smakach trudno dostać – są to z reguły odżywki o gorzkawym posmaku.

Ostatnia różnica, dla wielu osób najważniejsza – cena. Koncentraty WPC to książkowy przykład produktu ,,taniego i dobrego”, a hydrolizat białka serwatki ,,drogiego i najlepszego”.

Hydrolizat a izolat

Izolat i hydrolizat białka serwatkowego także różnią się stopniem przetworzenia. Izolat to, mówiąc najprościej, dalej przetwarzany koncentrat. By uzyskać izolat przefiltrowana serwatkę filtruje się ponownie w niskiej temperaturze. WPI wciąż jednak nie dorównuje przetworzeniem hydrolizatowi.

W przypadku izolatu trawienie i przyswajanie odbywa się szybciej niż przy WPC, ale wciąż wolniej w porównaniu z hydrolizatem. Zanim układ pokarmowy poradzi sobie z izolatem upłynie nawet godzina.

Kiedy brać WPI? Opłaca się zarówno przed jak i po treningu. Niektórzy zwolennicy hydrolizatu także przyjmują go dwa razy, ale popularniejsze jest zostawienie WPH tylko na czas już po ćwiczeniach.

Izolat cechuje zawartość białka od 80 do nawet 95%. Wciąż znajdziemy w nim nieco cukrów i tłuszczu – zostały dokładniej odsiane, ale wciąż nie tak doskonale jak przy WPH.

W kwestii smaków, WPI dorównują rozmaitością koncentratom. Pod tym względem biją na głowę większość hydrolizatów.

Co z ceną? Izolat jest kompromisem między najtańszym wariantem – koncentratem – a ,,luksusowym” WPH. Mamy do czynienia z produktem jeszcze nie tak drogim jak hydrolizat, ale i nie tak obiektywnie dobrym.

Białko wołowe a WPH – kluczowe różnice

Dla ścisłości – białko wołowe jest stosunkowo rzadkim wyborem. Na rynku dominują serwatkowe suplementy. Odżywka wołowa nie jest na bazie mleka, ale mięsa.

Białko wołowe hydrolizowane, w przeciwieństwie do serwatkowego hydrolizatu, nadaje się dla osób z alergią na mleko. O ile pozbawione mlecznego cukru hydrolizaty trafią do bezlaktozowców, tak problemem wciąż bywa kazeina – główne białko mleczne. W wołowych odżywkach po prostu naturalnie go nie ma.

Hydrolizat białka wołowego różni się od serwatkowego podażą aminokwasów. Tak jak WPH wołowa odżywka oferuje ich pełny profil, ale ilość poszczególnych aminokwasów jest inna.

Kazeina – czym się różni od WPH?

Kazeiny i odżywek serwatkowych nie ma w zasadzie co porównywać. Łączy je pełny profil aminokwasów i bazowanie na mleku. Dzieli – cała reszta.

Kazeina jest nazywana białkiem na dobranoc, a to z racji wydłużonego przyswajania – to przeciwieństwo hydrolizatu. Stosuje się ją głównie dla zapobiegania katabolizmowi podczas wielogodzinnego postu. Nie nadaje się jako białko potreningowe – dociera do mięśni za wolno.

Hydrolizat białka serwatkowego a odżywki wegańskie

WPH to oczywiście odżywka odzwierzęca, wobec czego nie nadaje się dla wegan. Białka roślinne również mogą być hydrolizowane – efekt bije na głowę wszelkich konkurentów w ,,lidze roślinnej”. Czym jednak hydrolizat wegański będzie się w praktyce różnił od serwatkowego?

Wszystkie białka roślinne poza sojowym są niepełnowartościowe. W świecie roślin tylko soja oraz quinoa (komosa ryżowa) dostarczają wszystkich aminokwasów potrzebnych człowiekowi. Żeby dostarczyć organizmowi wszystkiego co niezbędne trzeba mieszać roślinne źródła białka. Hydrolizat to białko pełnowartościowe, mające komplet aminokwasów.

Białko roślinne jest gorzej przyswajane przez ludzki organizm niż to odzwierzęce. Różnice zależą od dokładnego źródła roślinnych protein oraz jakości samego produktu. Hydrolizat serwatki jest natomiast absorbowany szybko i niemal w całości.

Wróćmy jeszcze do soi. Białko sojowe dla mężczyzn w nadmiernej ilości niekorzystnie wpływa na ich układ hormonalny. Hydrolizatem można suplementować się bez obaw o testosteron

Hydrolizat białka serwatkowego na masę i redukcję – czy warto?

Jak już wspominaliśmy, WPH to najlepsza możliwa odżywka białkowa jaką można dostać na rynku. Większości osób jednak nie opłaca się jej stosować.

Powód jest dość prozaiczny. Hydrolizaty to suplementy przyswajane w mgnieniu oka. Maksymalnie przyspieszają regenerację potreningową, pozwalając trenować nie tyle każdego dnia, co nawet dwa razy dziennie.

To odżywki dla profesjonalistów – sportowiec-amator nie wykorzysta ich potencjału, a jedynie pozbędzie się nadmiaru pieniędzy. Za jakością idzie bowiem cena – hydrolizaty potrafią wyciągać z portfeli bajońskie sumy.

WPH na redukcji mógłby znaleźć zastosowanie u osób, dla których liczy się każda kaloria. To czyste białko, bez tłuszczu i cukru, jest więc najmniej kaloryczne. Różnice nie są jednak na tyle duże, by faktycznie opłacało się stawiać na hydrolizat. Obcinając kalorie ekonomicznej będzie wybrać izolat.

 

Hydrolizat białka serwatkowego to odżywka najlepsza na rynku, najdroższa i… najmniej opłacalna dla amatorów. Suplementacja idealna powinna być dostosowana do stosującego i jego faktycznych potrzeb. Dopóki nie jesteśmy profesjonalnymi kulturystami, koncentraty i izolaty w zupełności wystarczą dla przyrostu masy!

Chcesz suplementować coś lepszego niż koncentrat serwatki, ale hydrolizat to już przesada? Idealnym kompromisem będzie izolat – dowiedz się o nim więcej tutaj: https://e-figura.pl/izolat-bialka-co-to-takiego-i-jak-wplywa-na-nasza-diete/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close