Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|Hydrolizat białka serwatkowego – czym się różni od innych odżywek i czy warto go przyjmować?

Hydrolizat białka serwatkowego – czym się różni od innych odżywek i czy warto go przyjmować?

Data publikacji 02.12.2021

Przeczytasz w 6 minut 204 wyświetleń

Hydrolizat białka serwatkowego – czym się różni od innych odżywek i czy warto go przyjmować?

Wybranie najlepszej odżywki białkowej to niełatwa sprawa. Na rynku jest wiele opcji – do najpopularniejszych należy zdecydowanie odżywka na bazie serwatki. Hydrolizat – co to za odżywka, czym różni się od innych suplementów serwatkowych i czy opłaca się go brać? Odpowiadamy – przeczytaj zanim kupisz WPH!

Hydrolizat – co to znaczy? Proces powstawania WPH

Hydrolizat białka serwatkowego, podobnie jak koncentrat WPC i izolat WPI wytwarza się na bazie mleka krowiego. To nic innego jak serwatka, z której ,,wyrzucono” węglowodany i tłuszcze, tak, że zostało samo białko. Czym w ogóle jest serwatka? Produktem ubocznym pozostającym po produkcji serów.

Nazwa ,,hydrolizat białka serwatkowego” wzięła się od procesu hydrolizy enzymatycznej. Polega on na rozbijaniu łańcuchów peptydowych na jak najkrótsze – dzięki temu przyswajalność wzrasta, bo organizm nie musi rozbijać ich sam. Im intensywniejsza hydroliza tym krótsze łańcuchy i wyższy stopień dostępności.

Hydrolizat białka serwatkowego to więc nic innego, jak serwatka poddana ,,ciężkim” procesom chemicznym. Efekt? Odżywka najlepsza z możliwych – czytaj dalej!

Odżywki białkowe na bazie serwatki – różnice

Dwóch konkurentów hydrolizatu białka serwatkowego WPH to izolat WPI oraz koncentrat WPC. Łączy je to, że wszystkie są na bazie serwatki oraz stanowią źródło pełnowartościowego białka. Znajdziemy w nich wszystkie potrzebne aminokwasy.

Pomiędzy WPC, WPI i WPH nie brakuje jednak różnic. To one decydują o sensie zakupu jednego z ,,wielkiej trójki”.

Hydrolizat białka serwatkowego a koncentrat

Po pierwsze, koncentrat WPC i hydrolizat różnią się stopniem przetworzenia. W przypadku koncentratu jest on dużo niższy – wobec serwatki zastosowano nie hydrolizę, a ultrafiltrację. Najprościej mówiąc, pozbyto się tłuszczu i cukrów nie ruszając samego białka.

Kolejna różnica, tym razem praktyczna to czas trawienia i przyswajania. W przypadku WPC wynosi on nawet 4 godziny. Hydrolizat natomiast przyswaja się już w 15 do maksymalnie 60 minut.

Długość trawienia wpływa na porę przyjmowania obu odżywek. WPH to idealny suplement potreningowy, dostarczający białka tak szybko jak to możliwe. WPC natomiast zasili mięśnie dużo później. Przy amatorskim sporcie nie będzie to miało wielkiego znaczenia, ale już profesjonalni kulturyści nie mogą pozwolić sobie na opóźnienie.

Zawartość ,,białka w białku” to kolejna różnica. Koncentraty WPC osiągają 60-80% czystego białka na 100 gramów odżywki. W hydrolizatach jest to przynajmniej 95-100%.

WPC i WPH różnę się także kalorycznością. Po filtracji w WPC zostaje nieco tłuszczu, więc nawet bez dodanych cukrów koncentrat jest bardziej kaloryczny.

Jeśli chodzi o smak, WPC dostaniem w rozmaitych wariantach. Czekolada, wanilia, szkocka whisky, Snickers i dziesiątki innych – nic tylko wybierać. Z koncentratem na pewno nie będziemy tęsknić za słodyczami. Hydrolizaty w wybujałych smakach trudno dostać – są to z reguły odżywki o gorzkawym posmaku.

Ostatnia różnica, dla wielu osób najważniejsza – cena. Koncentraty WPC to książkowy przykład produktu ,,taniego i dobrego”, a hydrolizat białka serwatki ,,drogiego i najlepszego”.

Hydrolizat a izolat

Izolat i hydrolizat białka serwatkowego także różnią się stopniem przetworzenia. Izolat to, mówiąc najprościej, dalej przetwarzany koncentrat. By uzyskać izolat przefiltrowana serwatkę filtruje się ponownie w niskiej temperaturze. WPI wciąż jednak nie dorównuje przetworzeniem hydrolizatowi.

W przypadku izolatu trawienie i przyswajanie odbywa się szybciej niż przy WPC, ale wciąż wolniej w porównaniu z hydrolizatem. Zanim układ pokarmowy poradzi sobie z izolatem upłynie nawet godzina.

Kiedy brać WPI? Opłaca się zarówno przed jak i po treningu. Niektórzy zwolennicy hydrolizatu także przyjmują go dwa razy, ale popularniejsze jest zostawienie WPH tylko na czas już po ćwiczeniach.

Izolat cechuje zawartość białka od 80 do nawet 95%. Wciąż znajdziemy w nim nieco cukrów i tłuszczu – zostały dokładniej odsiane, ale wciąż nie tak doskonale jak przy WPH.

W kwestii smaków, WPI dorównują rozmaitością koncentratom. Pod tym względem biją na głowę większość hydrolizatów.

Co z ceną? Izolat jest kompromisem między najtańszym wariantem – koncentratem – a ,,luksusowym” WPH. Mamy do czynienia z produktem jeszcze nie tak drogim jak hydrolizat, ale i nie tak obiektywnie dobrym.

Białko wołowe a WPH – kluczowe różnice

Dla ścisłości – białko wołowe jest stosunkowo rzadkim wyborem. Na rynku dominują serwatkowe suplementy. Odżywka wołowa nie jest na bazie mleka, ale mięsa.

Białko wołowe hydrolizowane, w przeciwieństwie do serwatkowego hydrolizatu, nadaje się dla osób z alergią na mleko. O ile pozbawione mlecznego cukru hydrolizaty trafią do bezlaktozowców, tak problemem wciąż bywa kazeina – główne białko mleczne. W wołowych odżywkach po prostu naturalnie go nie ma.

Hydrolizat białka wołowego różni się od serwatkowego podażą aminokwasów. Tak jak WPH wołowa odżywka oferuje ich pełny profil, ale ilość poszczególnych aminokwasów jest inna.

Kazeina – czym się różni od WPH?

Kazeiny i odżywek serwatkowych nie ma w zasadzie co porównywać. Łączy je pełny profil aminokwasów i bazowanie na mleku. Dzieli – cała reszta.

Kazeina jest nazywana białkiem na dobranoc, a to z racji wydłużonego przyswajania – to przeciwieństwo hydrolizatu. Stosuje się ją głównie dla zapobiegania katabolizmowi podczas wielogodzinnego postu. Nie nadaje się jako białko potreningowe – dociera do mięśni za wolno.

Hydrolizat białka serwatkowego a odżywki wegańskie

WPH to oczywiście odżywka odzwierzęca, wobec czego nie nadaje się dla wegan. Białka roślinne również mogą być hydrolizowane – efekt bije na głowę wszelkich konkurentów w ,,lidze roślinnej”. Czym jednak hydrolizat wegański będzie się w praktyce różnił od serwatkowego?

Wszystkie białka roślinne poza sojowym są niepełnowartościowe. W świecie roślin tylko soja oraz quinoa (komosa ryżowa) dostarczają wszystkich aminokwasów potrzebnych człowiekowi. Żeby dostarczyć organizmowi wszystkiego co niezbędne trzeba mieszać roślinne źródła białka. Hydrolizat to białko pełnowartościowe, mające komplet aminokwasów.

Białko roślinne jest gorzej przyswajane przez ludzki organizm niż to odzwierzęce. Różnice zależą od dokładnego źródła roślinnych protein oraz jakości samego produktu. Hydrolizat serwatki jest natomiast absorbowany szybko i niemal w całości.

Wróćmy jeszcze do soi. Białko sojowe dla mężczyzn w nadmiernej ilości niekorzystnie wpływa na ich układ hormonalny. Hydrolizatem można suplementować się bez obaw o testosteron

Hydrolizat białka serwatkowego na masę i redukcję – czy warto?

Jak już wspominaliśmy, WPH to najlepsza możliwa odżywka białkowa jaką można dostać na rynku. Większości osób jednak nie opłaca się jej stosować.

Powód jest dość prozaiczny. Hydrolizaty to suplementy przyswajane w mgnieniu oka. Maksymalnie przyspieszają regenerację potreningową, pozwalając trenować nie tyle każdego dnia, co nawet dwa razy dziennie.

To odżywki dla profesjonalistów – sportowiec-amator nie wykorzysta ich potencjału, a jedynie pozbędzie się nadmiaru pieniędzy. Za jakością idzie bowiem cena – hydrolizaty potrafią wyciągać z portfeli bajońskie sumy.

WPH na redukcji mógłby znaleźć zastosowanie u osób, dla których liczy się każda kaloria. To czyste białko, bez tłuszczu i cukru, jest więc najmniej kaloryczne. Różnice nie są jednak na tyle duże, by faktycznie opłacało się stawiać na hydrolizat. Obcinając kalorie ekonomicznej będzie wybrać izolat.

 

Hydrolizat białka serwatkowego to odżywka najlepsza na rynku, najdroższa i… najmniej opłacalna dla amatorów. Suplementacja idealna powinna być dostosowana do stosującego i jego faktycznych potrzeb. Dopóki nie jesteśmy profesjonalnymi kulturystami, koncentraty i izolaty w zupełności wystarczą dla przyrostu masy!

Chcesz suplementować coś lepszego niż koncentrat serwatki, ale hydrolizat to już przesada? Idealnym kompromisem będzie izolat – dowiedz się o nim więcej tutaj: https://e-figura.pl/izolat-bialka-co-to-takiego-i-jak-wplywa-na-nasza-diete/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 153 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 77 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 90 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 148 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 140 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 197 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 244 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 187 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 227 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 153 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 141 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 172 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 223 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 534 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 954 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 272 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1163 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 323 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 138 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 205 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 432 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 180 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 214 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 133 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 172 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 198 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 186 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 189 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 324 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 133 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się