Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Hydrolizat białka serwatkowego – czym się różni od innych odżywek i czy warto go przyjmować?

Hydrolizat białka serwatkowego – czym się różni od innych odżywek i czy warto go przyjmować?

Data publikacji 02.12.2021

Przeczytasz w 6 minut 362 wyświetleń

Hydrolizat białka serwatkowego – czym się różni od innych odżywek i czy warto go przyjmować?

Wybranie najlepszej odżywki białkowej to niełatwa sprawa. Na rynku jest wiele opcji – do najpopularniejszych należy zdecydowanie odżywka na bazie serwatki. Hydrolizat – co to za odżywka, czym różni się od innych suplementów serwatkowych i czy opłaca się go brać? Odpowiadamy – przeczytaj zanim kupisz WPH!

Hydrolizat – co to znaczy? Proces powstawania WPH

Hydrolizat białka serwatkowego, podobnie jak koncentrat WPC i izolat WPI wytwarza się na bazie mleka krowiego. To nic innego jak serwatka, z której ,,wyrzucono” węglowodany i tłuszcze, tak, że zostało samo białko. Czym w ogóle jest serwatka? Produktem ubocznym pozostającym po produkcji serów.

Nazwa ,,hydrolizat białka serwatkowego” wzięła się od procesu hydrolizy enzymatycznej. Polega on na rozbijaniu łańcuchów peptydowych na jak najkrótsze – dzięki temu przyswajalność wzrasta, bo organizm nie musi rozbijać ich sam. Im intensywniejsza hydroliza tym krótsze łańcuchy i wyższy stopień dostępności.

Hydrolizat białka serwatkowego to więc nic innego, jak serwatka poddana ,,ciężkim” procesom chemicznym. Efekt? Odżywka najlepsza z możliwych – czytaj dalej!

Odżywki białkowe na bazie serwatki – różnice

Dwóch konkurentów hydrolizatu białka serwatkowego WPH to izolat WPI oraz koncentrat WPC. Łączy je to, że wszystkie są na bazie serwatki oraz stanowią źródło pełnowartościowego białka. Znajdziemy w nich wszystkie potrzebne aminokwasy.

Pomiędzy WPC, WPI i WPH nie brakuje jednak różnic. To one decydują o sensie zakupu jednego z ,,wielkiej trójki”.

Hydrolizat białka serwatkowego a koncentrat

Po pierwsze, koncentrat WPC i hydrolizat różnią się stopniem przetworzenia. W przypadku koncentratu jest on dużo niższy – wobec serwatki zastosowano nie hydrolizę, a ultrafiltrację. Najprościej mówiąc, pozbyto się tłuszczu i cukrów nie ruszając samego białka.

Kolejna różnica, tym razem praktyczna to czas trawienia i przyswajania. W przypadku WPC wynosi on nawet 4 godziny. Hydrolizat natomiast przyswaja się już w 15 do maksymalnie 60 minut.

Długość trawienia wpływa na porę przyjmowania obu odżywek. WPH to idealny suplement potreningowy, dostarczający białka tak szybko jak to możliwe. WPC natomiast zasili mięśnie dużo później. Przy amatorskim sporcie nie będzie to miało wielkiego znaczenia, ale już profesjonalni kulturyści nie mogą pozwolić sobie na opóźnienie.

Zawartość ,,białka w białku” to kolejna różnica. Koncentraty WPC osiągają 60-80% czystego białka na 100 gramów odżywki. W hydrolizatach jest to przynajmniej 95-100%.

WPC i WPH różnę się także kalorycznością. Po filtracji w WPC zostaje nieco tłuszczu, więc nawet bez dodanych cukrów koncentrat jest bardziej kaloryczny.

Jeśli chodzi o smak, WPC dostaniem w rozmaitych wariantach. Czekolada, wanilia, szkocka whisky, Snickers i dziesiątki innych – nic tylko wybierać. Z koncentratem na pewno nie będziemy tęsknić za słodyczami. Hydrolizaty w wybujałych smakach trudno dostać – są to z reguły odżywki o gorzkawym posmaku.

Ostatnia różnica, dla wielu osób najważniejsza – cena. Koncentraty WPC to książkowy przykład produktu ,,taniego i dobrego”, a hydrolizat białka serwatki ,,drogiego i najlepszego”.

Hydrolizat a izolat

Izolat i hydrolizat białka serwatkowego także różnią się stopniem przetworzenia. Izolat to, mówiąc najprościej, dalej przetwarzany koncentrat. By uzyskać izolat przefiltrowana serwatkę filtruje się ponownie w niskiej temperaturze. WPI wciąż jednak nie dorównuje przetworzeniem hydrolizatowi.

W przypadku izolatu trawienie i przyswajanie odbywa się szybciej niż przy WPC, ale wciąż wolniej w porównaniu z hydrolizatem. Zanim układ pokarmowy poradzi sobie z izolatem upłynie nawet godzina.

Kiedy brać WPI? Opłaca się zarówno przed jak i po treningu. Niektórzy zwolennicy hydrolizatu także przyjmują go dwa razy, ale popularniejsze jest zostawienie WPH tylko na czas już po ćwiczeniach.

Izolat cechuje zawartość białka od 80 do nawet 95%. Wciąż znajdziemy w nim nieco cukrów i tłuszczu – zostały dokładniej odsiane, ale wciąż nie tak doskonale jak przy WPH.

W kwestii smaków, WPI dorównują rozmaitością koncentratom. Pod tym względem biją na głowę większość hydrolizatów.

Co z ceną? Izolat jest kompromisem między najtańszym wariantem – koncentratem – a ,,luksusowym” WPH. Mamy do czynienia z produktem jeszcze nie tak drogim jak hydrolizat, ale i nie tak obiektywnie dobrym.

Białko wołowe a WPH – kluczowe różnice

Dla ścisłości – białko wołowe jest stosunkowo rzadkim wyborem. Na rynku dominują serwatkowe suplementy. Odżywka wołowa nie jest na bazie mleka, ale mięsa.

Białko wołowe hydrolizowane, w przeciwieństwie do serwatkowego hydrolizatu, nadaje się dla osób z alergią na mleko. O ile pozbawione mlecznego cukru hydrolizaty trafią do bezlaktozowców, tak problemem wciąż bywa kazeina – główne białko mleczne. W wołowych odżywkach po prostu naturalnie go nie ma.

Hydrolizat białka wołowego różni się od serwatkowego podażą aminokwasów. Tak jak WPH wołowa odżywka oferuje ich pełny profil, ale ilość poszczególnych aminokwasów jest inna.

Kazeina – czym się różni od WPH?

Kazeiny i odżywek serwatkowych nie ma w zasadzie co porównywać. Łączy je pełny profil aminokwasów i bazowanie na mleku. Dzieli – cała reszta.

Kazeina jest nazywana białkiem na dobranoc, a to z racji wydłużonego przyswajania – to przeciwieństwo hydrolizatu. Stosuje się ją głównie dla zapobiegania katabolizmowi podczas wielogodzinnego postu. Nie nadaje się jako białko potreningowe – dociera do mięśni za wolno.

Hydrolizat białka serwatkowego a odżywki wegańskie

WPH to oczywiście odżywka odzwierzęca, wobec czego nie nadaje się dla wegan. Białka roślinne również mogą być hydrolizowane – efekt bije na głowę wszelkich konkurentów w ,,lidze roślinnej”. Czym jednak hydrolizat wegański będzie się w praktyce różnił od serwatkowego?

Wszystkie białka roślinne poza sojowym są niepełnowartościowe. W świecie roślin tylko soja oraz quinoa (komosa ryżowa) dostarczają wszystkich aminokwasów potrzebnych człowiekowi. Żeby dostarczyć organizmowi wszystkiego co niezbędne trzeba mieszać roślinne źródła białka. Hydrolizat to białko pełnowartościowe, mające komplet aminokwasów.

Białko roślinne jest gorzej przyswajane przez ludzki organizm niż to odzwierzęce. Różnice zależą od dokładnego źródła roślinnych protein oraz jakości samego produktu. Hydrolizat serwatki jest natomiast absorbowany szybko i niemal w całości.

Wróćmy jeszcze do soi. Białko sojowe dla mężczyzn w nadmiernej ilości niekorzystnie wpływa na ich układ hormonalny. Hydrolizatem można suplementować się bez obaw o testosteron

Hydrolizat białka serwatkowego na masę i redukcję – czy warto?

Jak już wspominaliśmy, WPH to najlepsza możliwa odżywka białkowa jaką można dostać na rynku. Większości osób jednak nie opłaca się jej stosować.

Powód jest dość prozaiczny. Hydrolizaty to suplementy przyswajane w mgnieniu oka. Maksymalnie przyspieszają regenerację potreningową, pozwalając trenować nie tyle każdego dnia, co nawet dwa razy dziennie.

To odżywki dla profesjonalistów – sportowiec-amator nie wykorzysta ich potencjału, a jedynie pozbędzie się nadmiaru pieniędzy. Za jakością idzie bowiem cena – hydrolizaty potrafią wyciągać z portfeli bajońskie sumy.

WPH na redukcji mógłby znaleźć zastosowanie u osób, dla których liczy się każda kaloria. To czyste białko, bez tłuszczu i cukru, jest więc najmniej kaloryczne. Różnice nie są jednak na tyle duże, by faktycznie opłacało się stawiać na hydrolizat. Obcinając kalorie ekonomicznej będzie wybrać izolat.

 

Hydrolizat białka serwatkowego to odżywka najlepsza na rynku, najdroższa i… najmniej opłacalna dla amatorów. Suplementacja idealna powinna być dostosowana do stosującego i jego faktycznych potrzeb. Dopóki nie jesteśmy profesjonalnymi kulturystami, koncentraty i izolaty w zupełności wystarczą dla przyrostu masy!

Chcesz suplementować coś lepszego niż koncentrat serwatki, ale hydrolizat to już przesada? Idealnym kompromisem będzie izolat – dowiedz się o nim więcej tutaj: https://e-figura.pl/izolat-bialka-co-to-takiego-i-jak-wplywa-na-nasza-diete/!

Mogą Ci się spodobać

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji 28.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 565 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 169 wyświetleń

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 390 wyświetleń

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 392 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 472 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 319 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 421 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 530 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 760 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 468 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 1064 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 486 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 578 wyświetleń

Na rynku żywności znajdziesz tyle bezkalorycznych zamienników, że z pewnością […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 500 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 368 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 414 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 536 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 486 wyświetleń

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 808 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 1318 wyświetleń

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 523 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2705 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 1090 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 325 wyświetleń

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 500 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 601 wyświetleń

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 545 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 400 wyświetleń

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1082 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 461 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close