Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Gainer – co to jest i jak go stosować?

Gainer – co to jest i jak go stosować?

Data aktualizacji 02.11.2021

Przeczytasz w 7 minut

Gainer – co to jest i jak go stosować?

Kolejna próba nabrania masy mięśniowej zakończyła się porażką? Czas zaopatrzyć się w odżywki o specjalnym składzie. Siła, muskulatura, wyniki treningowe robiące wrażenie na kolegach z siłowni – dzięki suplementacji możemy to osiągnąć. Tak zrobiły już miliony sportowców!

Gainer – co to jest i jak może nam pomóc w osiągnięciu imponujących efektów? Przeczytaj i dowiedz się kiedy brać gainer, kto powinien to robić i czy jest to bezpieczne!

Gainer – co to jest za odżywka?

Gainer to nic innego jak typ odżywki przeznaczonej dla sportowców budujących mięśnie. Jest odżywką węglowodanowo-białkową, w której większość składu zajmują węglowodany proste i złożone. Standardowy stosunek protein do cukrów wynosi 1:4, czyli 80% węglowodanów i 20% białka.

Na rynku znajdziemy różne warianty, w których proporcje białka będą mniejsze lub większe – od 10% do nawet 30%. Poza dawką makroskładników, odżywka wspomaga regenerację potreningową i przyrost mięśni! Jak to możliwe? W gainerze znajdziemy aminokwasy – szczególnie BCAA – kreatynę czy zdrowe tłuszcze.

Dokładny skład odżywki zależy od producenta. Przeczytać skład możemy zawsze na opakowaniu i samodzielnie zdecydować jaki gainer na masę spełni nasze oczekiwania. Gainery dostaniemy w postaci proszków do rozpuszczania w mleku lub wodzie. Oczywiście jeżeli rozrobimy odżywkę w mleku koktajl będzie bardziej kaloryczny i bogaty w białko.

Gainer czy białko? Różnica między gainerami a standardowymi odżywkami białkowymi

Tym co odróżnia tak zwane gainery od WPC, WPI oraz WPH są proporcje makroskładników. W odżywkach białkowych, jak łatwo się domyślić, dominują proteiny.

W koncentratach serwatki WPC ilość protein sięga 80%, w izolatach do 90%, a hydrolizaty WPH to niemal stuprocentowe białko. Dla węglowodanów i tłuszczu zostaje więc stosunkowo niewiele ,,miejsca” w odżywce.

Gainery niejako odwracają proporcje koncentratu WPC, nie mówiąc nawet o tych w izolacie i hydrolizatach. Nawet wysokobiałkowe gainery o zawartości białka sięgającej 30% nie dorastają do pięt najprostszym odżywkom – koncentratom serwatki.

Po co w ogóle stosować odżywkę, która ma tak mało białka w porównaniu z innymi? Czytaj dalej!

Co daje gainer? Korzyści ze stosowania odżywek białkowo-węglowodanowych

Dzięki odżywkom białkowo-węglowodanowym dużo łatwiej podwyższyć kaloryczność diety. Z tego powodu kapitalnie sprawdzą się jako element jadłospisu osób w trakcie budowania masy mięśniowej. Stosując je z pewnością nikt nie będzie miał problemu z ,,dobiciem” do wymaganej nadwyżki kalorycznej.

Wysoka energetyczność wynikająca z bogactwa cukrów może nam pomóc także podczas treningu. Wypicie gainera przed ćwiczeniami sprawi, że nie zabraknie nam siły do dźwigania!

Kolejna korzyść wynikająca ze stosowania gainerów to ulepszona regeneracja potreningowa. Dzięki zawartości aminokwasów wspomagają syntezę nowych tkanek a więc i tkanki mięśniowej. Dzięki gainerem możemy zdecydowanie szybciej wyrobić muskulaturę.

Gainer na masę – dla kogo tak?

Znasz ludzi, którzy ciągle jedzą, a i tak są bardzo szczupli? Najprawdopodobniej są oni ektomorfikami. Ektomorficy to osoby, które bardzo szybko metabolizują jedzenie – nie odkładają go w postaci tkanki tłuszczowej ani mięśniowej. Ludziom o tym typie sylwetki bardzo ciężko przytyć.

Kiedy pić gainer? Na pewno wtedy, gdy chcesz przytyć, a nie możesz pomimo nadwyżki kalorycznej ze zwykłej żywności. W okresie budowania masy mięśniowej gainerowy koktajl będzie nieocenioną pomocą!

Nawet ,,normalnie” nabierając masy mięśniowej i tłuszczowej może nam się przydać gainer. Do budowy mięśni potrzeba intensywnego treningu, a do treningu energii. Tę energię pozyskujemy właśnie z cukrow.

Nadwyżka kaloryczna podczas budowy masy mięśniowej nie dla każdego jest łatwa do ,,przejedzenia” szczególnie na diecie bogatej w sycące proteiny. Gainer to prosty sposób na ,,dobicie” dziennego makro, gdy żołądek ma już dosyć.

Po odżywkę białkowo-węglowodanową mogą z powodzeniem sięgać także zabiegani. Koktajl to dużo lepsze źródło energetycznych cukrów niż kanapka z majonezem popita słodzonym gazowanym napojem.

Gainery mogą z powodzeniem służyć za przekąski, a okazjonalnie zastąpić cały posiłek. Warto wybrać je do tej roli zamiast odżywek białkowych jeżeli nasza dieta obfituje w mięso i nabiał. Dzięki mniejszej zawartości protein niż w WPC, stawiając na gainery unikniemy przebiałczenia.

Dla kogo ta odżywka nie będzie dobrym wyborem?

Istnieje także odwrotny typ sylwetki – endomorficzna. Endomorficy bardzo łatwo nabierają tłuszczu, natomiast ich mięśnie wzrastają dość niechętnie.

Takie osoby nie powinny stosować gainerów. Zamiast pomóc w poprawie sylwetki ta odżywka spowodowałaby tylko ,,zalanie się” tłuszczem. Endomorficy chętniej niż po gainery powinni sięgać po odżywki białkowe WPC, WPI i WPH.

Gainerów powinny unikać także osoby z zaburzeniami metabolicznymi. Porcja tej odżywki to ogrom cukru! Insulinoopornośc czy cukrzyca to kłopoty, które powinny nas odwieść od pomysłu sięgania po gainery.

Kiedy pić gainer? Tuż przed treningiem i nie tylko!

Skoro jesteś w tym miejscu, wiesz już dla kogo jest gainer i czy należysz do tej grupy. Chcesz włączyć odżywkę białkowo-węglowodanową do jadłospisu? Podpowiadamy jak!

Gdy nie masz ochoty na duży posiłek, wypicie gainera przed treningiem to bardzo dobry pomysł. Taka dawka cukru zapewni nam ogrom energii do ćwiczeń – dobry trening to podstawa na masie. Poza tym dodatek białka osłoni mięśnie przed katabolizmem.

Gainer z powodzeniem możemy zastosować także po treningu. Insulina wydzielana pod wpływem dużej ilości glukozy pomoże w transporcie aminokwasów do wszystkich tkanek – także mięśniowej. Dzięki temu regeneracja zajdzie sprawniej. Ponadto, dzięki dawce cukru szybciej uzupełnimy glikogen.

Gainery możemy z powodzeniem stosować także podczas całego dnia – zależy jak bardzo zależy nam na przytyciu. Koktajl na masę do wypicia podczas przerwy w pracy, omlet z dodatkiem odżywki, deser na bazie gainera – do wyboru! Te odżywki podobnie jak WPC czy WPI pozwalają nieźle zaszaleć w kuchni.

Optymalna dawka – ile brać?

Dawkowanie odżywki białkowo-węglowodanowej zależy głównie od indywidualnych potrzeb. 100 gramów gainera dostarcza nawet około 400 kalorii! Odpowiednią dla siebie dawkę uzupełniającą dietę należy wyliczyć na podstawie własnego zapotrzebowania kalorycznego oraz makroskładników w jadłospisie.

Należy pamiętać, że gainery, podobnie jak odżywki białkowe WPC, WPI i WPH mają za zadanie tylko uzupełniać dietę. W żadnym razie nie mogą być traktowane jako jej podstawa!

Gainer na redukcji – czy to ma sens?

Odżywka ułatwiająca nabranie ciała podczas… odchudzania? Tak – to ma sens!

Podczas redukcji tkanki tłuszczowej odżywka białkowo-węglowodanowa sprawdzi się u osób trenujących długo i intensywnie. Takie osoby do skutecznego trenowanie potrzebują ogromnych dawek glikogenu – ten łatwo uzupełnić dzięki wysokowęglowodanowym gainerom. Treningi na masę mięśniowa rzadko ciągną się godzinami, ale już biegacze czy kolarze z powodzeniem mogą sięgnąć po omawiane preparaty.

Ektomorfikom czasami ciężko ,,przejeść” swoje zapotrzebowanie nawet w okresie redukcji. Niektóre osoby, nie tylko o ektomorficznej budowie, mają ogólne problemy z apetytem – może to wynikać z wielu przyczyn, na których omawianie nie ma tu miejsca.

Rozsądne dawkowanie wyliczonych porcji gainera pozwoli nam uniknąć przypadkowego przesadzenia z deficytem. Pamiętajmy, że zbyt duży deficyt kaloryczny odbije się na tkance mięśniowej. Jeśli zależy nam na muskułach, lepiej nawet na redukcji zjeść odrobinę za dużo niż za mało.

Gainery – czy są bezpieczne?

Odżywki białkowo-węglowodanowe to pod względem tolerowania przez organizm suplementy całkowicie bezpieczne. Przed wejściem na rynek są badane, a ich skład bazuje na komponentach doskonale znanych.

Oczywiście, w używaniu odżywek każdego typu trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nadmiar węglowodanów w diecie poskutkuje dolegliwościami jelitowymi, podobnie jak przesadzenie z białkiem. ,,Zapędzając się” z gainerami możemy też przesadzić i po prostu nabrać za dużo tłuszczu. Nadmiar tkanki tłuszczowej ukryje wypracowane w pocie czoła mięśnie i skutecznie zrujnuje naszą sylwetkę.

Gainer a zdrowie – czy jest się czego obawiać? Jeśli nie mamy zaburzeń metabolicznych każących pilnować poziomu cukru a suplement pochodzi od sprawdzonego producenta, absolutnie nie!

Gainery – co to jest? To typ odżywki dla sportowców, w których węglowodany stanowią aż około 80%. Te preparaty to kapitalna pomoc dla ektomorfików! Dzięki odżywkom białkowo-węglowodanowym łatwiej nam przytyć, poprawia się regeneracja mięśni, a dzięki bogactwu cukrów dawka gainera zapewni ogrom energii do zużycia na siłowni!

Co jeszcze przyda się w nabraniu masy mięśniowej? Mleko – tak! Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak zwykłe mleko może pomoc Ci przytyć: https://e-figura.pl/jak-mleko-moze-pomoc-osobom-w-przyroscie-masy-ciala/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close