Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Doping genetyczny – co to jest, jakie daje możliwości i czy jest realny?

Doping genetyczny – co to jest, jakie daje możliwości i czy jest realny?

Data publikacji 20.06.2022

Przeczytasz w 6 minut 92 wyświetleń

Doping genetyczny – co to jest, jakie daje możliwości i czy jest realny?

Do czego można się posunąć, by być coraz lepszym sportowcem? Możemy śmiało powiedzieć, że na poziomie zawodowym, psychologiczna granica nie istnieje. Osoby, dla których sport jest całym światem, ogranicza tylko nauka. Tak właśnie jest z dopingiem genowym. Doping genetyczny – co to jest i jakie znaczenie ma w kulturystyce?

Doping genetyczny – co to jest?

Według definicji z 2004 roku, doping genowy to: nieterapeutyczne używanie genów, elementów genetycznych i komórek, mających zdolność do poprawy wyników sportowych

Tak doping genetyczny określa WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) i, rzecz jasna, wpisuje na swoją listę praktyk zakazanych w sporcie.

Terapia genowa to nowoczesne narzędzie medycyny, wykorzystujące wirusy do transportowania materiału genetycznego. Ta eksperymentalna metoda może kiedyś zapobiegać schorzeniom dziedzicznym, leczyć nowotwory i ratować życia osób nieuleczalnie chorych. 

Doping genetyczny naśladuje terapię genową. Terapia jest dopiero w fazie badań, ale już wiadomo, że dałoby się wykorzystać ją do poprawy wyników sportowych. A skoro by się dało, WADA nie wątpi, że ktoś kiedyś to zrobi.

Tak – doping genowy to wciąż wizja przyszłości. Jeszcze nie odnotowano przypadku rzeczywistego wykorzystania modyfikacji genetycznych do celów sportowych.

Doping genetyczny – co to może dać?

Wszystko w organizmie sportowca da się ,,przestawić” odpowiednimi modyfikacjami genetycznymi. Nauka wyróżnia około 200 genów odpowiadających za predyspozycje sportowe

Praktyczne zastosowanie dopingu genowego pozwoliłoby stworzyć idealnych sportowców. Do zrewolucjonizowania warunków fizycznych wystarczyłaby nawet jedna modyfikacja genu.

doping genetyczny a gmo pomidory porównanie
Doping genetyczny to… GMO dla ludzi!

Jako naturalnych genetycznych wybrańców można wskazać Usaina Bolta, Michaela Phelpsa i… każdego sportowca ze światowego TOP. Wiemy na przykład, że Phelps męczy się o połowę wolniej, niż inni pływacy, bo posiada mutację genetyczną, ograniczającą produkcję kwasu mlekowego.

Na światowym poziomie wygrywa się genetyką. Od szachów, po Ironmana. 

Teoria dopingu genowego – co można zmodyfikować?

W 2013 roku naukowcy oszacowali, że w dopingu genowym można wykorzystać praktyki terapii genowej przynajmniej kilku chorób:

  • anemii – modyfikacja genu odpowiedzialnego za erytropoetynę. Umożliwiałaby ogromne zwiększenie wydolności w sportach wytrzymałościowych.
  • choroby naczyń obwodowych – modyfikacja genu odpowiedzialnego za czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego. Powiązany z leczeniem astmy, a więc wpływa na wydolność płuc.
  • dystrofii mięśniowej – modyfikacja genu odpowiedzialnego za insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1). Umożliwiłaby dodatkowe przyrosty objętości włókien i siły..

Potencjał genetycznych modyfikacji w sporcie jest dużo większy – nawet naukowcy nie są w stanie określić granic. Praktyki wykorzystywane w leczeniu 3 chorób to dopiero początek.

Doping genowy a kulturystyka – jaki jest potencjał?

Doping genetyczny interesuje nie tylko wytrzymałościowców. Jeśli chodzisz na siłownię, na pewno już słyszałeś, że ,,genetyki nie przeskoczysz”. To prawda – do poziomu światowej kulturystyki dotrze tylko promil trenujących. Ci zaś, którzy nie maja genetycznych predyspozycji, nie nadrobią tego nawet sterydami.

Na poziomie amatorskim, 90% sukcesu rozbija się o dietę, ćwiczenia i wytrwałość, ale, bądźmy szczerzy – jedni maja łatwiej i rosną jak na drożdżach, a drudzy musza ćwiczyć rok, zanim będzie po nich cokolwiek widać.

Słyszałeś kiedyś o ,,genie olimpijczyka”? Tak, takie coś naprawdę istnieje. Chodzi o gen ACTN3, nazywany również ,,genem szybkości” lub ,,genem sprinterów”. Przydaje się nie tylko na bieżni okólnej, ale i na klasycznym treningu siłowym.

Gen alfa-aktyniny-3 odpowiada za szybkokurczliwe włókna mięśniowe – te, które reagują na krótki, intensywny wysiłek. ACTN3 ma 3 warianty, z czego 2 stwarzają wyjątkowe predyspozycje sportowe. 

Mając olimpijski ACTN3, będziesz silniejszy na treningach i lepiej poradzisz sobie z dźwiganiem dużych ciężarów w krótkim czasie. Marzenie trójboisty, a i kulturysta mógłby ćwiczyć wydajniej, mając określony wariant ACTN3.

badania predyspozycji sportowych wyniki
Wszystko jest w genach – można zobaczyć predyspozycje sportowe pod mikroskopem.

Jaki ,,gen na mięśnie” warto byłoby zmodyfikować? Wszystkie odpowiedzialne za IGF-1 – insulinopodobny czynnik wzrostu. Doping genetyczny umożliwiłby zwiększenie produkcji i wrażliwości na ten hormon. To oznaczałoby większe przyrosty. Jak wspomnieliśmy wyżej – naukowcy już wiedzą jak to zmodyfikować (na potrzeby leczenia dystrofii mięśniowej).

W genach jest zapisana także synteza miostatyny. Miostatyna to białko ograniczające przyrost mięśni. Naturalnymi metodami, nie ma możliwości jej znacznego obniżenia. Po ingerencji w kod genetyczny, miostatynę dałoby się zablokować i rosnąć bez wewnętrznych hamulców.

Neutralizacja predyspozycji do nabierania tłuszczu, przyspieszenie regeneracji mięśni, zwiększenie objętości włókien… Doping genowy pomógłby ćwiczyć dłużej, zbudować większe mięśnie, nieporównywalnie szybciej, niż w tej chwili. Z dopingiem genowym, każdy mógłby być kulturystą

Badania predyspozycji genetycznych – potencjał zapisany w DNA

Wiedziałeś, że popularne sieci medyczne w Polsce oferują badania predyspozycji sportowych? Przegląd genów sportowca to opcja dla bardzo ciekawskich, którzy nie chcą czekać na ,,zobaczenie genetyki” po kilku miesiącach ćwiczeń.

Badania predyspozycji  sportowych cieszą się coraz większą popularnością. Decydują się na nie zwłaszcza rodzice, którzy wróżą swoim dzieciom sportową karierę na najwyższym szczeblu. 

Wiek nie jest jednak przeszkodą, by zbadać gen ACTN3 i inne geny sportowca. Jeśli jesteś ciekawy, wystarczy ukłucie w celu pobrania krwi… i kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. 

Doping genetyczny – w którym miejscu jesteśmy?

Medyczna terapia genowa bardzo szybko się rozwija. Gdy nauczymy się biegle operować genami i okaże się to bezpieczne, będzie można myśleć o dopingu genowym. Według naukowców, to realna perspektywa, na którą już powinny szykować się agencje antydopingowe

testy dna na doping genetyczny
Jednorazowy test DNA nie wystarczy – można być naturalnie obdarzonym przez genetykę. DNA sportowców trzeba by było monitorować na przestrzeni lat.

Doping genetyczny to – od strony biologicznej – w wiele bardziej skomplikowana sprawa, niż stosowanie sterydów anabolicznych. Od strony praktycznej… tu także wszystko będzie sprowadzać się do użycia strzykawki. 

Modyfikowanie genów, by być sprawniejszym, silniejszym i większym – bardzo możliwe, że poznamy to jeszcze za naszego życia. Nie tylko z książek o wiedźminach, ale z tabloidowych nagłówków: ,,sportowiec X złapany na mutacjach!”.


Doping genetyczny to wciąż teoria. Naukowcy nie mają jednak wątpliwości, że konsekwentnie brniemy w stronę praktyki. To z jednej strony fascynujące… a z drugiej przerażające.

Doping genowy sprawiłby, że każdy zdeterminowany człowiek byłby w stanie osiągnąć najwyższy poziom sportowy. W pierwszej kolejności interesują się nim wytrzymałościowcy, ale odmieniłby także świat kulturystyki. Modyfikacja genu ACTN3 umożliwiłaby zwiększenie siły mięśni podczas dźwigania ciężarów. Manipulacja genami odpowiedzialnymi za hormony, osiągnięcie niesamowitej hipertrofii… 

Wszystkie predyspozycje sportowe są w genach. Możesz to nawet zbadać i dowiedzieć się… czy jesteś urodzonym maratończykiem!

Wspomnieliśmy o blokowaniu miostatyny dopingiem genetycznym. Naturalnymi metodami da się ją nieco ograniczyć. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o miostatynie? Piszemy na jej temat tutaj: Miostatyna – uciążliwe białko. Jak naturalnie obniżyć jej poziom?

Bibliografia:

Unal M, Ozer Unal D. Gene doping in sports. Sports Med. 2004;34(6):357-62. doi: 10.2165/00007256-200434060-00002. PMID: 15157120.

van der Gronde T, de Hon O, Haisma HJ, Pieters T. Gene doping: an overview and current implications for athletes. Br J Sports Med. 2013 Jul;47(11):670-8. doi: 10.1136/bjsports-2012-091288. Epub 2013 Jan 15. PMID: 23322893.

Yang N, MacArthur DG, Gulbin JP, Hahn AG, Beggs AH, Easteal S, North K. ACTN3 genotype is associated with human elite athletic performance. Am J Hum Genet. 2003 Sep;73(3):627-31. doi: 10.1086/377590. Epub 2003 Jul 23. PMID: 12879365; PMCID: PMC1180686.

Cantelmo RA, da Silva AP, Mendes-Junior CT, Dorta DJ. Gene doping: Present and future. Eur J Sport Sci. 2020 Sep;20(8):1093-1101. doi: 10.1080/17461391.2019.1695952. Epub 2019 Dec 1. PMID: 31787029.

López S, Meirelles J, Rayol V, Poralla G, Woldmar N, Fadel B, Figueiredo M, Costa Padilha MD, de Aquino Neto FR, Gualberto Pereira HM, Pizzatti L. Gene doping and genomic science in sports: where are we? Bioanalysis. 2020 Jun;12(11):801-811. doi: 10.4155/bio-2020-0093. Epub 2020 Jun 19. PMID: 32558587.

Materiały portalu Biotechnologia. 

Mogą Ci się spodobać

Jak dbać o kondycję zimą na dworze i w domu?

Data publikacji 24.01.2023

Przeczytasz w 6 minut 33 wyświetleń

Co roku wiosnę rozpoczynasz żmudną pracę nad kształtowaniem sylwetki na […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 82 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 96 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jaki makaron na diecie – podpowiadamy 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 58 wyświetleń

Uważa się, że makaron na diecie nie jest dobrym rozwiązaniem. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 59 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 140 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 144 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 95 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 140 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 86 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 95 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 73 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 135 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 232 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 164 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby osiągnąć efekty? Nie zmarnuj czasu!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 183 wyświetleń

Chcesz zbudować fantastyczną sylwetkę? Brak możliwości chodzenia na siłownię nie […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 153 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 161 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 217 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 238 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 177 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 230 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 292 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 233 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 249 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 219 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 270 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 270 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 249 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 301 wyświetleń

Kulturystyka kobieca to dość kontrowersyjna dyscyplina. Pod wieloma względami przeczy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się