Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Diety|Dieta ketogenna – dla kogo jest odpowiednia?

Dieta ketogenna – dla kogo jest odpowiednia?

Data publikacji 02.12.2022

Przeczytasz w 6 minut 201 wyświetleń

Dieta ketogenna – dla kogo jest odpowiednia?

Dieta keto – na czym polega? Jak mogłeś już słyszeć z wielu źródeł, opiera się na eliminacji z diety węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczem. Usuwając z diety cukry, organizm przechodzi w stan ketozy – czerpie energię z ciał ketonowych wytwarzanych z tłuszczu. Ta dieta zyskała popularność jako skuteczna metoda odchudzania, o wyjątkowym potencjale prozdrowotnym. Dzisiaj jednak, skupimy się nie na zaletach diety wysokotłuszczowej, a na tym, jakie osoby mogą najbardziej skorzystać przyjmując taki sposób odżywiania. Dieta ketogenna – czy jesteś wśród urodzonych ketogeników? Sprawdź!

Dieta keto – dla kogo NIE jest odpowiednia?

Na wstępie wskażmy, jakie osoby powinny przynajmniej tymczasowo zapomnieć o keto. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są:

  • choroby nerek
  • choroby wątroby
  • – choroby trzustki
  • wrodzone zaburzenia metaboliczne

W przypadku jakichkolwiek chorób przewlekłych, na czele z cukrzycą, zaburzeniami pracy serca i problemami hormonalnymi, przed spróbowaniem diety keto należy skonsultować się bezpośrednio ze swoim lekarzem.

Dieta ketogeniczna – dla kogo jeszcze nie będzie dobrym wyjściem? Odradzamy keto osobom ciężarnym, z anemią i niedoborami. Wykluczanie z jadłospisu dużej grupy produktów utrudni uzupełnianie zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały. 

Wreszcie, z keto powinny zrezygnować osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania. Psychiki nie wyleczy żadna dieta, a jedynie praca nad psychiką. Aktualnie trwają badania nad wykorzystaniem diety ketogennej w leczeniu kompulsywnego objadania się oraz innych zaburzeń odżywiania, ale zalecenie zastosowania jej może wydać wyłącznie specjalista prowadzący terapię.

Każdy przed przejściem na keto powinien wykonać badania m.in. krwi, moczu, tarczycy, lipidogramu i krzywej insulinowej. Wyklucz przeciwwskazania, zanim wprowadzisz do dietetycznego życia rewolucję. 

Dieta ketogenna – dla kogo? Dla chcących schudnąć po raz kolejny

Schudnąć można na każdej diecie o ujemnym bilansie kalorycznym. Można jeść węglowodany – nawet słodycze oraz fast-foody – i skutecznie zrzucić kilogramy. Grunt to umiar. A niestety, na diecie nie każdemu wystarcza silnej woli.

Dieta ketogeniczna – dla kogo? Dla tych, którzy tracą kontrolę nad swoim apetytem i nie jest to spowodowane problemami psychicznymi. 

Za nagłym napadem apetytu stoi spadek poziomu cukru we krwi. Dieta ketogenna pozwala utrzymać go na stałym poziomie, bo produkty w jadłospisie mają niemal zerowy indeks glikemiczny. Dzięki temu, ataki wilczego głodu odchodzą w niepamięć. Jeśli Twoje dotychczasowe próby schudnięcia upadały w starciu z ochotą na przekąskę, keto może raz na zawsze przerwać złą passę.

brownie ketogniczne z dynią
Ciasto czekoladowe, które nie podnosi poziomu cukru we krwi – na keto to możliwe.

Liczenie kalorii – trzeba czy nie?

Mówi się, że dieta ketogeniczna jest dla tych, którzy chcą schudnąć bez liczenia kalorii. To tylko połowa prawdy.

Rzeczywiście, wielu osobom udaje się intuicyjnie jeść mniej, niż wynosi ich zapotrzebowanie kaloryczne. Jednakże, zrezygnowanie z liczenia kalorii nie zawsze przynosi rezultaty w postaci utraty wagi. Tłuszczami też można się przejeść ponad zapotrzebowanie – a gdy nie będzie deficytu kalorycznego, nie będzie też spadku masy ciała.

Lepiej liczyć kalorie, niż rozczarować się brakiem efektów. Na keto kalorie są ważne tak, jak na innych dietach. Ketoza nie odchudza, gdy nadmiarem jedzenia wybijesz się z deficytu. 

Dieta ketogenna – dla kogo? Dla kulinarnych eksperymentatorów

Wydaje Ci się, że dieta wykluczająca produkty zbożowe, większość owoców i sporą część warzyw jest nudna? Błąd. Jest wręcz przeciwnie. Na keto, zabawa w kucharza-kombinatora dopiero się zaczyna.

Na diecie keto można jeść słodycze i doskonale Ci znane dania w pomysłowych wersjach. Keto-ciasto czekoladowe, keto-pierogi, keto-lody, keto-drożdżówki – wszystko da się zrobić w wersji keto. Trzeba tylko wiedzieć jak. Tego zaś, łatwo dowiesz się w Internecie. Wpisz w Google nazwę jakiegokolwiek dania + keto, a będziesz w szoku, ile rzeczy można zrobić z cukinii…

dieta ketogeniczna dla kogo - chleb domowy
Keto chleb? Żaden problem – możesz go zrobić w domu, lub (drogo) kupić w zdrowym sklepie.

Dieta keto – dla kogo? Dla tych, którym eksperymentowanie w kuchni sprawia szczerą przyjemność. Na wysokotłuszczówce codziennie jest okazja, by spróbować czegoś wyjątkowego. Tak wyjątkowego, że w życiu nie wpadłbyś na podobne przepisy.

A dla zabieganych?

Eksperymenty kulinarne są tylko opcją. Keto możesz również oprzeć na bardzo prostych przepisach. Tłuszczówka nadaje się dla tych, którzy nie mają czasu gotować wymyślnych dietetycznych potraw. 

No i obieranie ziemniaków nie zabierze Ci polowy dnia – ziemniaki są na liście produktów zakazanych!

Dieta ketogeniczna – dla kogo? Dla ciekawych swojego organizmu

Ketoza to specyficzny stan. Miliony ketogeników chwali sobie to, jak dieta wysokotłuszczowa wpływa na ich samopoczucie. Jasny umysł, ogrom energii, motywacja do działania, doskonały nastrój… Brzmi dobrze! Dlatego, ten styl jedzenia przyjmuje wiele osób, które są ciekawe tego, jak ich organizmy zareagują na radykalną zmianę sposobu jedzenia. 

Testowanie wymaga czasu. Adaptacja do ketozy trwa kilka tygodni. Początki są trudne – pojawia się tzw. keto-grypa, przez którą początkowo możesz czuć się paskudnie. Po adaptacji trwającej z reguły 4-6 tygodni, rozpocznie się właściwy eksperyment.

Dieta ketogenna – dla kogo? Dla lubiących jajka (i nie tylko)

Dieta musi być smaczna – na keto to całkiem proste, bo tłuszcz jest nośnikiem smaku. Część naukowców postuluje nawet, by oficjalnie uznać smak tłuszczowy za jeden z podstawowych, tak jak słodki, gorzki, słony, kwaśny i umami. 

Keto jest pełne jajek, serów, mięsa (w tym boczku i golonki), ryb, oliwy, majonezu, kakao…Jeśli należysz do miłośników takiego jedzenia i marzysz, by nie rezygnować z niego podczas  redukowania wagi, będziesz zachwycony keto.

dieta keto dla kogo produkty ketogeniczne
Cieknie Ci ślinka na sam widok? Jesteś urodzonym ketogenikiem!

Dieta keto – dla kogo? Dla ludzi o silnej woli

Z jednej strony, dieta keto jest receptą na pozbycie się napadów apetytu. Z drugiej, wymaga ogromnej samodyscypliny. Szczególnie na początku, nie można sobie pozwolić na żadne odstępstwa. W grę nie wchodzi odrobina makaronu dojedzona po dziecku, mleczna czekoladka z kalendarza adwentowego, ani kawałek pizzy na spróbowanie. 

Tylko makaron konjac, czekolada gorzka minimum 80%, a jeśli kawałek pizzy – to keto-pizzy z ciasta na mące migdałowej. Na imprezy będziesz zabierał swoje pojemniczki – zwykłe chipsy to głównie węglowodany. Wiele razy zmierzysz się z kpiącymi komentarzami. Kelner u którego zamówisz burgera bez bułki, cztery razy upewni się co do Twojej poczytalności. Motywacja do diety nieraz się zachwieje…

Keto to wyzwanie wymagające zmiany całego stylu życia. Łatwo nie jest… ale nikt nie mówił, że będzie!

Dieta ketogeniczna – dla kogo? Dla chętnych do nauki

Ketogenik musi być dobrze zorientowany w temacie żywienia. Znajomość proporcji makroskładników oraz świadome wybieranie zdrowych produktów, tutaj wchodzi na wyższy poziom. Zanim wyrzucisz z kuchni całą mąkę pszenną, sięgnij po książki, artykuły profesjonalistów, a nawet rozważ skorzystanie z konsultacji u dietetyka wyspecjalizowanego w keto. 

Na starcie, dobrze jest realizować gotowy, indywidualnie ułożony przez dietetyka jadłospis. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że dieta została właściwie zbilansowana – uda Ci się wejść w ketozę, a przygoda nie skończy się niedoborami.


Dieta ketogenna – dla kogo jest w sam raz? Przede wszystkim dla osób bez przeciwwskazań wykluczonych kompletem badań. Zdobyła popularność wśród odchudzających się, ale również tych, którzy są ciekawi jak będą się czuli po radykalnej zmianie jadłospisu. Należysz do nich? Nastaw się na sporo nauki, wyzwań i ciekawych doświadczeń. Keto jest tak naprawdę dla każdego, kto nie zmaga się z problemami zdrowotnymi wskazanymi na początku  artykułu.

Bibliografia:

Masood W, Annamaraju P, Uppaluri KR. Ketogenic Diet. 2022 Jun 11. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–. PMID: 29763005.

Rostanzo E, Marchetti M, Casini I, Aloisi AM. Very-Low-Calorie Ketogenic Diet: A Potential Treatment for Binge Eating and Food Addiction Symptoms in Women. A Pilot Study. Int J Environ Res Public Health. 2021 Dec 4;18(23):12802. doi: 10.3390/ijerph182312802. PMID: 34886528; PMCID: PMC8657275.

Rosario B. Jaime-Lara, Brianna E. Brooks, Carlotta Vizioli, Mari Chiles, Nafisa Nawal, Rodrigo S. E. Ortiz-Figueroa, Alicia A. Livinski, Khushbu Agarwal, Claudia Colina-Prisco, Natalia Iannarino, Aliya Hilmi, Hugo A. Tejeda, Paule V. Joseph, A systematic review of the biological mediators of fat taste and smell, Physiological News, vol. 103, 1

Jan 2023, 855-918, https://doi.org/10.1152/physrev.00061.2021

Mogą Ci się spodobać

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data publikacji 13.01.2023

Przeczytasz w 10 minut 93 wyświetleń

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 116 wyświetleń

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

Ile kalorii na masę trzeba jeść, by budować mięśnie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 142 wyświetleń

Do zbudowania imponującej muskulatury niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Trzeba jednak […]

Jaki makaron na diecie – podpowiadamy 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 61 wyświetleń

Uważa się, że makaron na diecie nie jest dobrym rozwiązaniem. […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 150 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Posiłki do pracy – 10 zdrowych inspiracji 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 125 wyświetleń

Zapracowany tryb zycia nie ułatwia kontrolowania diety… Na szczęście, większość […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 145 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 88 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Dieta po świętach – jak dojść do siebie przed Sylwestrem?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 116 wyświetleń

Miałaś nie objadać się w Boże Narodzenie, a wyszło jak […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 88 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak jeść płatki owsiane, żeby schudnąć? Czy można na surowo?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 81 wyświetleń

Wiele się mówi o tym, że płatki owsiane pomagają schudnąć. […]

Śniadanie bez węglowodanów – czy jest lepsze od węglowodanowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 106 wyświetleń

Sporo się mówi o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek […]

Produkty o wysokim IG – co jeść rozsądnie, by nie mieć wahań cukru?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 99 wyświetleń

Dłuższe uczucie sytości, brak napadów apetytu, profilaktyka zaburzeń metabolicznych – […]

Jak zmotywować się do diety? 10 porad dla jedzących byle jak

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 66 wyświetleń

Pierwsze skojarzenie ze słowem dieta to oczywiście odchudzanie. Jednakże, w […]

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – jak wygląda? 10 prostych zasad jedzenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 132 wyświetleń

Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest prostsza, niż mogłoby się […]

Co to indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny? Znaczenie dla Twojej diety

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 79 wyświetleń

O IG słyszał chyba każdy, ale mało kto dokładnie zdaje […]

Dieta keto – co jeść, by była skuteczna i zdrowa? 

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 112 wyświetleń

Dieta keto – co jeść, żeby przejście na nią pomogło […]

Dieta ketogenna – dla kogo jest odpowiednia?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 202 wyświetleń

Dieta keto – na czym polega? Jak mogłeś już słyszeć […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 233 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Na czym polega dieta keto? Wyjaśnienia od A do Z i badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 210 wyświetleń

O diecie ketogenicznej słyszeli nawet ci, którzy tematy dietetyczne omijają […]

Ile tłuszczu dziennie powinieneś jeść? Redukcja i masa u obu płci

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 250 wyświetleń

Tłuszcz to równie ważny makroskładnik, co węglowodany i białko. Mimo […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 162 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 218 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Wysokokaloryczne produkty, które warto jeść na redukcji – 10 źródeł wielu dobrych kalorii

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 202 wyświetleń

Bezwzględne cięcie kalorii na redukcji to już przeżytek. Dzisiaj, zamiast […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 225 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 230 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 223 wyświetleń

Dieta bez cukru? Żaden problem – dzisiaj, erytrytol kupisz nawet […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 244 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 235 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 252 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się