Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Odżywianie|Dieta Dukana – białko to podstawa

Dieta Dukana – białko to podstawa

Data publikacji 28.05.2021

Przeczytasz w 5 minut 449 wyświetleń

Dieta Dukana – białko to podstawa

Lata mijają, a dieta Dukana wciąż budzi kontrowersje. To jeden z najsłynniejszych sposobów odchudzania, a książki jej autora znajdziemy niemal w każdej księgarni. Dzisiaj dietetycy nie mają wątpliwości czy dieta Dukana jest zdrowa – w artykule rozwiejemy wątpliwości po raz kolejny

Dieta Dukana – założenie

Dieta białkowa znana też jako dieta protal została opracowana przez Francuza, Pierra’a Dukana. Mimo że nie jest już dietetykiem, zaprojektowana przez niego metoda odchudzania niezmiennie jest popularna i przy okazji budząca ogromne kontrowersje wśród specjalistów od żywienia. W Internecie znajdziemy na jej temat tysiące artykułów w których da się przeczytać skrajnie sprzeczne informacje.

Warto zauważyć, że 2020 roku dieta Dukana została uznana za najgorszą na świecie według rankingu US News.

Głównym założeniem jest zwiększenie spożycia protein kosztem podaży węglowodanów i tłuszczu.

Fazy diety Dukana

Jak wie każdy zainteresowany sportem, białko to podstawowy budulec mięśni – w jadłospisie zaprojektowanym przez Dukana dominuje ono na talerzu w postaci chudego mięsa, ryb i nabiału. Wyróżnia się fazy diety protal:

Faza uderzeniowa

Trwa z reguły 5 dni, ale jest to kwestia indywidualna. Niektórzy przeciągają ten czas do 10 dni – mówi się, że powinna trwać tym dłużej, im więcej kilogramów planujemy zrzucić.

W tym okresie można spożywać tylko proteiny. Przykładowy obiad na diecie Dukana? Dwie piersi z kurczaka i… tyle – w skład posiłków nie mogą wchodzić nawet warzywa. Aktywność fizyczna przez te dni jest w zasadzie niemożliwa, bo po prostu brak na nią sił.

Faza naprzemienna

Faza naprzemienna to główna część diety protal. Polega na tym, by przez część dni spożywać samo białko, a drugą część białko oraz warzywa. Jak to wygląda w praktyce?

Praktycy tego rodzaju diety wyróżniają trzy tryby – 1/1, 3/3, 5/5. 1/1 polega na tym, że w jeden dzień jadłospis zawiera tylko białko, a w drugim można dodać do niego warzywa. Podobno tryb 1/1 daje najmniej spektakularne efekty, ale jest najprostszy w utrzymaniu. W trybie 5/5, zalecanym dla osób planujących dużo zrzucić, je się przez 5 dni wyłącznie proteiny, a drugie 5 znowu – proteiny i warzywa.

Oczywiście nie wszystkie warzywa są dopuszczalne. Trzeba zapomnieć o bogatych w węglowodany ziemniakach, batatach, kukurydzy, groszku czy fasoli. W tej diecie nie ma też miejsca na żadne tłuszcze, co eliminuje awokado.

Faza utrwalenia

Po osiągnięciu zakładanej wagi przychodzi faza utrwalenia efektów. Długość zależy od liczby zrzuconych kilogramów – 10 dni utrwalania na 1 stracony kilogram.

Dzienny jadłospis można ,,urozmaicić” dwoma kromkami chleba i jedną porcję owoców, dwa razy w tygodniu pokusić się o skrobiowe produkty oraz (również dwa razy na tydzień, ale nie w ten sam dzień) zjeść posiłek bez żadnych ograniczeń.

Faza ostatecznej stabilizacji

Faza stabilizacji ma być powrotem do ,,normalnego” jedzenia z wprowadzeniem dobrych nawyków żywieniowych. Zakłada jednak, że przez jeden dzień w tygodniu będziemy jedli wyłącznie proteiny, tak jak w fazie uderzeniowej. Jak długo? Do końca życia!

Czy dieta Dukana jest zdrowa i skuteczna?

Nie brakuje informacji, że skuteczność diety Dukana jest imponująca. Podobno można na niej zrzucić nawet 10 kilogramów w ciągu miesiąca – każdemu zainteresowanemu zdrowym odchudzaniem pewnie zapaliła się czerwona lampka.

Wiadomo, że zdrowe tempo utraty masy nie przekracza 1,5 kilograma na tydzień. Kolejna sprawa to tłuszcze na diecie Dukana, a raczej ich brak. Lipidy są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej, przyswajalności witamin A, D, E oraz K, zachowania dobrej kondycji skóry oraz stabilności psychicznej.

Nadmierne spożycie białka niekorzystnie wpływa na działanie nerek – by wydalić toksyny muszą intensywniej pracować, a więc produkować więcej kwasu moczowego. Na dłuższy dystans może to spowodować nawet występowanie kamicy oraz dny moczanowej. Dlatego nawadnianie podczas diety Dukana jest bardzo ważne, inaczej ryzykujemy odwodnienie.

Z drugiej strony, zwiększone wydalanie wody prowadzi do wypłukiwania wapnia i przyczynia się do rozwoju osteoporozy. Cierpi również wątroba, nie wspominając o tym, że brak owoców, ograniczenia co do warzyw i nieobecność wartościowych źródeł witamin (bo z reguły dostarczają dużo węglowodanów) to proszenie się o niedobory.

Dieta Dukana – czy warto?

Jeśli chodzi o efekt jojo po diecie Dukana zdania są podzielone – wszystko zależy od tego jak będziemy się odżywiać w fazie ,,ostatecznej stabilizacji”. Jako jedną z rzekomych zalet diety Dukana wymienia się brak sztywnych reguł co do wielkości porcji oraz nieodczuwanie głodu – proteiny w istocie są bardzo sycące, więc dość łatwo kontrolować spożywaną ilość. Efekty mają być imponujące i trwałe pod warunkiem, że dieta była właściwie stosowana.

Dzisiaj wiadomo, że najbardziej prawidłowe stosowanie diety Dukana to niestosowanie jej w ogóle.

Jak można się domyślić z całości artykułu i – przy odrobinie posiadanej wiedzy żywieniowej – zasad tego stylu żywienia, dieta protal szkodzi nie tylko ciału, ale i psychice. Nie uczy zdrowych nawyków, tylko radykalnych restrykcji i wpaja strach przed jedzeniem. Dzisiaj wiemy, że węglowodany nie tuczą – tuczy ich nadmiar, tak samo jak tyje się od nadmiaru tłuszczu czy białka!

Długodystansowe stosowanie tego stylu odżywiania to proszenie się o poważne kłopoty. Oczywiście, możemy natrafić na oficjalną listę przeciwwskazań na której znajdują się wszelkie problemy z nerkami i wątrobą oraz niedoborami składników odżywczych – pytanie, czy skoro nie mamy takich kłopotów, chcemy się ich nabawić?

Dieta Dukana – kim jest jej twórca?

Wisienką na torcie niech będzie to, że Pierre Dukan w 2013 roku został zawieszony w zawodzie lekarza, a w 2014 oficjalnie skreślony z listy francuskich medyków. ,,Dorobił” się tego dzięki promowaniu niezdrowego odżywiania – kontrowersje na temat zaproponowanej przez niego diety puszczał mimo uszu, a cały swój autorytet medyczny wykorzystywał do promocji książek, z których zrobił nader intratny biznes

,,Zasłynął” również z przepisywania szkodliwych leków pacjentom chcącym schudnąć. W dodatku, poglądy które głosił – zachęcał między innymi do stawiania lepszych ocen szczupłym dzieciom – każą zapytać, jakim cudem rozprawiono się z nim tak późno.

Zachęcamy do zaprzestania wszelkiego myślenia o diecie protal. Wiedza o zdrowym odżywianiu dostępna jest na wyciągnięcie ręki, a odchudzanie może być i zdrowe i przyjemne. Pamiętajmy, by śledzić nowinki dietetyczne z wartościowych źródeł, a przynajmniej co jakiś czas zweryfikować posiadane informacje, szczególnie planując wdrożyć je w życie.

Interesuje Cię temat alternatywnego żywienia? Poznaj (ale nie na własnej skórze) dietę karniwora – jeszcze ,,ciekawszy” pomysł, niż protal. Sprawdź artykuł tutaj: https://e-figura.pl/dieta-karniwora-czy-nadaje-sie-dla-sportowca/.

Mogą Ci się spodobać

Dieta paleo od A do Z. Czy takie jedzenie ma sens?

Data publikacji 28.11.2023

Przeczytasz w 10 minut 227 wyświetleń

Dieta paleo należy do najpopularniejszych styli odżywiania w ostatnich latach. […]

Co jeść na śniadanie, by było zdrowe, smaczne i sycące? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 54 wyświetleń

Co jeść na śniadanie, by dobrze zacząć dzień i dodać […]

Bułki bez drożdży – jak je zrobić? 12 prostych przepisów

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 102 wyświetleń

Bułki bez drożdży to wygodna, prosta alternatywa klasycznego pieczywa wyrastającego […]

Czy gluten jest szkodliwy? Przeczytaj zanim wykluczysz go z diety!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 228 wyświetleń

Czy gluten jest szkodliwy – to pytanie od kilku lat […]

Zdrowe przekąski na wieczór filmowy – 11 banalnie prostych propozycji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 145 wyświetleń

Zdrowe przekąski na wieczór, by przy ulubionych filmach zajadać się […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 422 wyświetleń

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Co zrobić z awokado? 10 zdrowych smakowitych pomysłów

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 288 wyświetleń

Co zrobić z awokado, by w pełni zrozumieć popularność tego […]

Jedzenie późnym wieczorem – czy wolno, czy tuczy? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 201 wyświetleń

Jedzenie późnym wieczorem jeszcze kilka lat temu było kategorycznie zakazane. […]

Czy ziemniaki tuczą? A może wręcz przeciwnie? Cała prawda!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 222 wyświetleń

Czy ziemniaki tuczą – to pytanie zadaje sobie każdy miłośnik […]

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 565 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Dieta dla mężczyzn – zasady. Obalamy mity!

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 262 wyświetleń

Dieta dla mężczyzn ma wpływ nie tylko na sylwetkę. To, […]

Co pić żeby schudnąć? Nie tylko wodę! Lista odchudzających napojów

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 693 wyświetleń

Co pić, żeby schudnąć, czuć się świetnie i zdrowo? Mimo […]

Czy alkohol tuczy? Cała prawda

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 197 wyświetleń

Czy alkohol tuczy – to pytanie spędza sen z powiek […]

Co jeść żeby przytyć? Produkty, potrawy i przykładowe jadłospisy

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 323 wyświetleń

Co jeść, żeby przytyć skutecznie i zdrowo – to pytanie […]

Jak schudnąć bez diet i liczenia kalorii? Zmień te 13 rzeczy!

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 187 wyświetleń

Jak schudnąć bez diet, zamieszania z liczeniem kalorii, drastycznych restrykcji […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 270 wyświetleń

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 169 wyświetleń

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Co jeść w upał? Wyjaśnienie i 10 pomysłów na obiad na upalne dni

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 378 wyświetleń

Co jeść w upał, czy czuć się lekko mimo wysokiej […]

Aplikacje do liczenia kalorii – test 4 najpopularniejszych w 2023 roku

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 1603 wyświetleń

Aplikacje do liczenia kalorii na stałe weszły do fit-codzienności osób […]

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 598 wyświetleń

Redukcja to ten okres, podczas którego, mimo całej posiadanej wiedzy, […]

Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 815 wyświetleń

Liczenie kalorii jest najskuteczniejszym sposobem na zmianę sylwetki. Dzisiaj robienie […]

Jak przestać jeść słodycze? 10 sposobów i cała prawda o słodyczach

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 287 wyświetleń

Słodycze to chyba najbardziej lubiana kategoria żywności, mimo iż wszyscy […]

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 462 wyświetleń

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 428 wyświetleń

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

Ile kalorii na masę trzeba jeść, by budować mięśnie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 444 wyświetleń

Do zbudowania imponującej muskulatury niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Trzeba jednak […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 3690 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Posiłki do pracy – 10 zdrowych inspiracji 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 427 wyświetleń

Zapracowany tryb zycia nie ułatwia kontrolowania diety… Na szczęście, większość […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 2590 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 379 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 392 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close