Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|Czy spalacz tłuszczu działa i kiedy jest sens go brać?

Czy spalacz tłuszczu działa i kiedy jest sens go brać?

Data publikacji 06.11.2021

Przeczytasz w 6 minut 264 wyświetleń

Czy spalacz tłuszczu działa i kiedy jest sens go brać?

Niejeden początkujący sportowiec utopił pieniądze w spalaczach tłuszczu! Nie mając odpowiedniej wiedzy łatwo dołączyć do tej grupy. Spieszymy z pomocą! Czy spalacz tłuszczu działa w praktyce? Jak ma nam pomagać? Kiedy i czy w ogóle opłaca się po niego sięgać? Czytaj!

Spalacze tłuszczu – jak działają?

Reduktory tłuszczu służą do podkręcania procesu termogenezy. To proces metaboliczny polegający na przemienianiu kalorii w ciepło. Dzięki termogenezie nasze ciało utrzymuje poprawną temperaturę odpowiednią dla środowiska w którym przebywa.

Spalacze, zwane też termogenikami mają zwiększać wydatek energetyczny przeznaczany na ten proces, co rozumiemy jako przyspieszenie metabolizmu. To cenna właściwość szczególnie dla osób niestroniących od tłuszczów trans, długotrwale się odchudzających i dbających o odpowiednią podaż makroskładników. Te wszystkie czynniki prowadzą bowiem do spowolnienia metabolizmu.

Reduktory tłuszczu mają w składzie substancje, które hamują łaknienie. Tym samym podczas redukcji pozwalają nam przyjmować mniej kalorii bez odczuwania dyskomfortu.

Jeszcze jedna cecha spalacza tłuszczu to stymulowanie lipolizy. Lipoliza to nic innego jak kolejny proces metaboliczny. Tym razem chodzi dokładnie o spalanie nagromadzonego tłuszczu poprzez przekształcanie go w energię.

Jak się pozbyć tkanki tłuszczowej? Wytrzymać na diecie z ujemnym bilansem kalorycznym przez przynajmniej kilka tygodni… Nie bez znaczenia przy utrzymaniu diety jest też czynnik psychologiczny. Przyjęliśmy tabletkę, więc czujemy się gotowi na pozostanie w deficycie!

Skład spalaczy tłuszczu – co w nim znajdziemy?

Standardowym składnikiem reduktorów tłuszczu jest kofeina. Znajdziemy ją zarówno w profesjonalnych suplementach dla sportowców jak i aptecznych tabletkach na odchudzanie. Dzięki kofeinie mamy dodatkową dawkę energii, nie odczuwamy więc potrzeby nadrobienia kalorii. Podobną funkcję spełnia także guarana.

Kolejny składnik tego typu preparatów to l-karnityna. Ten związek witaminopodobny wspomaga spalanie tłuszczu poprzez przesłanie go do komórek. Mitochondria komórkowe czerpią z otrzymanych lipidów energię i zużywają ją zamiast odsyłać do tkanki tłuszczowej.

Inne związki obecne w składach reduktorów to kapsaicyna i piperyna na odchudzanie. Słusznie kojarzymy je z ostrym smakiem – okazuje się, że mogą stymulować proces termogenezy.

Poza tym w spalaczu znajdziemy ekstrakty z zielonej herbaty i kawy. Te substancje doskonale znają odchudzający się – zielone napoje słyną z ułatwiania zrzucania zbędnych kilogramów. Przydatny będzie także chrom organiczny – zmniejsza chęć na słodycze.

Składy niektórych suplementów są bardzo długie i wyglądają tajemniczo dla nieobeznanych z chemią. Przed zakupem suplementu najlepiej dokładnie przejrzeć etykietę i ,,wygooglować” nieznane substancje.

Czy spalacz tłuszczu działa? To zależy!

Wyjaśnijmy jedno – spalacz tłuszczu to nie liposukcja. Nie istnieje żaden suplement, który ot tak wymiecie spod naszej skóry 5 kilogramów tygodniowo. Skuteczność spalacza zależy w dużej mierze od tego na co liczymy.

Czy spalacze tłuszczu działają? Zwiększają spalanie kalorii – to prawda. Nie działają jednak rewolucyjnie i pozwalają dokonać dość kosmetycznych zmian w sylwetce. Dzięki tym preparatom spalimy pół kilograma czy kilogram więcej, ale umówmy się – nie jest to dużo nawet przy wadze w normie.

To czy reduktor tłuszczu przyniesie upragnione rezultaty zależy od jakości składników, dawkowania i indywidualnych czynników. Jak to często bywa w przypadku suplementów, każdy organizm zareaguje nieco inaczej. U jednych termogeneza pod wpływem spalacza wejdzie na najwyższe obroty, u drugich nic się nie zmieni.

Jak zwiększyć szansę na skuteczną suplementację? Stawiając na sprawdzone produkty polecane przez doświadczonych sportowców. Niestety, producenci suplementów zdają sobie sprawę jak lukratywnym biznesem jest odchudzanie. Żeby na pewno nie kupić bubla trzeba zrobić dokładny research. To kwestia nie tylko skuteczności, ale i bezpieczeństwa.

Tym co z pewnością będzie pomocne na redukcji jest zwiększanie poziomu energii. Reduktor przyjęty około godzinę przed ćwiczeniami zadziała jak zwykła przedtreningówka. Właściwość tę spalacze zawdzięczają oczywiście kofeinie i guaranie. Wydajny trening na pewno nie zaszkodzi nikomu, kto próbuje schudnąć!

Wspomagając się tego typu preparatami trzeba pamiętać o najważniejszym. Suplementy to nie magia! Bez ujemnego bilansu kalorycznego wziętego z diety i aktywności fizycznej tkanki tłuszczowej nie usunie nawet najlepszy preparat.

Czy spalacz tłuszczu działa? Kiedy brać spalacze i jak długo to robić

Czy spalacz tłuszczu działa zawsze? Niekoniecznie! Żeby stosowanie reduktorów miało sens, na pewno nie powinniśmy tego robić na samym początku przygody z siłownią. Pierwszy moment odpowiedni by po nie sięgnąć to stagnacja na redukcji.

Gdy po okresie budowy mięśni zaczynamy się odchudzać, prędzej czy później dobrniemy do momentu, gdzie waga stanie. Zamiast zwiększać deficyt do niezdrowego poziomu warto wtedy sięgnąc po spalacze. Suplementy pomogą nam pozbyć się ,,tego ostatniego kilograma”.

Stosowanie spalaczy na samym początku trenowania nie ma żadnego sensu. W pierwszej kolejności trzeba wykorzystać naturalne metody podkręcenia metabolizmu. Regularne, zbilansowane posiłki i sumienne ćwiczenie to wszystko, czego na początkowym etapie potrzebuje sylwetka.

Spalaczy nie powinno się przyjmować zbyt długo – maksymalnie 2 miesiące. Dlaczego? Po tym czasie organizm zacznie przyzwyczajać się do preparatu i po prostu go ignorować. Żeby suplement działał musielibyśmy sukcesywnie zwiększać dawkę do niezdrowych ilości.

Dobrym pomysłem jest zmiana reduktora przy każdym rozpoczęciu cyklu jego używania. Stosowanie różnych preparatów przyniesie w dłuższej perspektywie lepsze rezultaty niż powracanie ciągle do tego samego.

Reduktory tłuszczu – skutki uboczne

Spalacze tłuszczu pochodzące od zaufanych producentów nie zrobią nam krzywdy o ile będą dawkowane z umiarem. To ile preparatu przyjmować zależy od jego dokładnego składu – należy każdorazowo kierować się wytycznymi producenta.

Nadmierne przyjmowanie spalaczy bogatych w kofeinę czy guaranę może powodować problemy ze snem. W umiarkowanych dawkach obie substancje są bezpieczne, ale ich właściwości pobudzające mogą – jeśli przesadzimy – obrócić się przeciwko nam.

Do działań ubocznych związanych z przyjmowaniem reduktorów tłuszczu należy zaliczyć także mdłości, bóle głowy, lęki i niestrawność. Brzmi znajomo dla każdego kto kiedykolwiek przesadził z kofeiną!

Jeśli chodzi o ludzi z problemami zdrowotnymi, reduktory ze stymulantami powinny odpuścić przede wszystkim osoby mające problemy z krążeniem. Substancje pobudzające generalnie nie są w ich przypadku wskazane.

Termogeniki nie nadają się także dla osób mających negatywne doświadczenia z jakimkolwiek z ich składników. Niektórzy są nadwrażliwi na kofeinę, inni nie tolerują na przykład zielonej herbaty. Przed zażyciem suplementu koniecznie trzeba przeczytać skład! W razie wątpliwości nie ma co się wahać przed konsultacją z lekarzem.

Dobry spalacz tłuszczu oparty na wysokiej jakości substancjach aktywnych skutecznie pomoże w redukcji opornego tłuszczu. Czy warto? Jeżeli jesteśmy perfekcjonistami, zdecydowanie warto! Chcąc idealnie ,,dociąć” sylwetkę termogeniki mogą nam się bardzo przydać. Pamiętaj jednak, że ani najlepsze spalacze, ani spalacze +  siłownia, bez diety z ujemnym bilansem kalorycznym, nie doprowadzą do redukcji tłuszczu!

Nie ma jednak sensu przyjmować takiego preparatu na początku odchudzania ani robić tego zbyt długo, bo organizm się uodporni. Przesadzenie z dawką zaowocuje także nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi!

Jeśli nie spalacze, to może… blokery? Przeczytaj o blokerach węglowodanów i tłuszczu: https://e-figura.pl/blokery-weglowodanow-i-blokery-wchlaniania-tluszczu-czy-dzialaja/

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 155 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 78 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 92 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 150 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 142 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 201 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 245 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 191 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 227 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 156 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 143 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 176 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 227 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 534 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 954 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 273 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1166 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 331 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 143 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 208 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 435 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 182 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 218 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 134 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 174 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 199 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 189 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 194 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 329 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 135 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się