Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|BCAA – co to za suplement i dlaczego warto go stosować?

BCAA – co to za suplement i dlaczego warto go stosować?

Data publikacji 07.11.2021

Przeczytasz w 6 minut 293 wyświetleń

BCAA – co to za suplement i dlaczego warto go stosować?

Niełatwo skompletować idealny zestaw suplementów dla sportowców. Wybór jest ogromny – jak wybrać właściwie? Najlepiej poznać rodzaje suplementów po kolei. Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych! BCAA – co to?

Nazwa brzmi tajemniczo – na pewno wprawiła w konsternację niejednego początkującego sportowca. Należysz do nich? Nie jesteś pewny co daje ten suplement i jak go brać by działał? Przeczytaj – pozbędziesz się wątpliwości!

BCAA – co to jest?

BCAA to nic innego jak angielski skrót od Branched Chain Amino Acids – aminokwasy rozgałęzione. W naszym organizmie jest 20 aminokwasów białkowych, podzielonych na egzogenne (8) i endogenne (12). Egzogenne aminokwasy trzeba dostarczać z żywności, endogenne organizm syntezuje samodzielnie.

Aminokwasy są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie. Regulują w zasadzie całą pracę organizmu i tworzą występujące w nim białka.
Najważniejszymi aminokwasami dla sportowców są walina, leucyna i izoleucyna. To właśnie kompleks tych trzech substancji określany jest jako BCAA. Omawiany suplement jest więc po prostu kompozycją trzech aminokwasów.

Dlaczego BCAA jest tak ważne dla sportowców? Trzy wymienione aminokwasy to podstawowy budulec tkanki mięśniowej. To przecież ona liczy się najbardziej dla trenujących siłowo!

Aminokwasy BCAA – za co odpowiadają?

Do sportowego stylu życia niezbędne jest dbanie o całokształt stanu zdrowia. Niemniej, to akurat walina, izoleucyna i leucyna stanowią czołówkę aminokwasów pożądanych przez sportowców. Dlaczego?

Walina – za co odpowiada?

Walina jest aminokwasem odpowiedzialnym za rozwijanie się tkanki mięśniowej. To między innymi dzięki niej obserwujemy przyrost muskułów. Ponadto, wpływa na regenerację organizmu – także niezbędną do nabrania masy regenerację potreningową. Do jej zalet należy też zwiększanie wytrzymałości treningowej.

To nie jedyne zadania wypełniane przez ten aminokwas. Jak jeszcze działa walina? Reguluje procesy metaboliczne w których biorą udział węglowodany. Działa antykatabolicznie i wpływa na wydzielanie hormonu wzrostu. Bez waliny nie byłaby także możliwa synteza witaminy B5 odpowiadającej między innymi za gojenie się ran.

Ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać waliny – to aminokwas egzogenny. Oznacza to, że musimy dostarczać go z pożywienia. W przypadku sportowców zapotrzebowanie na walinę jest zwiększone, warto więc postawić ja jej suplementowanie

Rola leucyny w funkcjonowaniu organizmu

Leucyna to kolejny aminokwas na wagę złota i masy mięśniowej! Odpowiada za przyrost mięśni – to ona rozpoczyna procesy anaboliczne. Poza tym zapobiega rozpadowi tkanki mięśniowej pod wpływem katabolizmu.

Dzięki wysokiemu poziomowi leucyny mamy więcej energii na treningu. Po ćwiczeniach wspomaga sportowców poprzez podkręcenie tempa regeneracji. Dzięki suplementacji leucyny nie tylko trenujemy wydajniej, ale też nasze muskuły dużo chętniej i szybciej wzrastają.

Izoleucyna – co robi?

Głównym zadaniem izoleucyny jest branie udziału w procesach wytwarzania energii. Gdy kończy się glukoza i glikogen, organizm sięga właśnie po zmagazynowaną w mięśniach izoleucynę. To między innymi dzięki niej możemy długo i wydajnie trenować, nie dając się zmęczeniu.

Za co jeszcze odpowiada izoleucyna? Przyspiesza gojenie się ran i poprawia krzepliwość krwi. Jednym z jej zadań jest także regulacja poziomu glukozy.

Jak łatwo wywnioskować z nazwy, izoleucyna to pochodna omawianej wyżej leucyny. Oba aminokwasy mają dość podobne właściwości. Izoleucyna także działa antykatabolicznie i przyspiesza regenerację.

BCAA – co daje w praktyce?

Skład preparatu już omówiony, przejdźmy więc do praktycznych efektów suplementacji. Po pierwsze, BCAA przyspiesza regenerację potreningową. Dzięki niemu szybciej zapomnimy o zakwasach i bez grymasu na twarzy rozpoczniemy kolejny trening.

Kolejna korzyść – usprawniona budowa mięśni. Bez tych trzech aminokwasów, szczególnie leucyny, moglibyśmy zapomnieć o budowie mocnej sylwetki! Wysoka podaż aminokwasów rozgałęzionych to zwiększona hipertrofia, a o to nam przecież chodzi.

Działanie antykataboliczne to kolejna potwierdzona naukowo i praktycznie korzyść z suplementacji. Dzięki BCAA będziemy spalać tłuszcz zamiast mięśni – katabolizm to koszmar każdego ,,budowniczego”! W razie niedoboru energii organizm zacznie ją czerpać z dostarczonych aminokwasów rozgałęzionych, a nie samych muskułów.

Jeszcze jedna kluczowa funkcja BCAA – oddalanie zmęczenia. Przyjmowanie tego suplementu pozwala na wydajniejsze treningi, a to podstawa w budowie sylwetki i siły.

Trwają badania nad jeszcze jedną właściwością aminokwasów rozgałęzionych. Możliwe, że stymulują one spalanie tkanki tłuszczowej. Brzmi jak doskonały suplement na redukcję! Nawet jeśli podejrzenia zostaną obalone, korzyści z suplementacji BCAA jest aż nadto.

Kiedy przyjmować BCAA? Masa, redukcja i pora dnia

BCAA na masę jest warte uwagi szczególnie ze względu na usprawnianie przyrostu mięśni. Dzięki temu suplementowi zbudujemy więcej i szybciej!

BCAA na redukcji powinno się przyjmować głównie z racji antykatabolicznego działania. Będąc w deficycie kalorycznym organizm chętnie sięga po energię zgromadzoną w mięśniach. Poza tym aminokwasy dodadzą energii treningowej, której może brakować podczas ostrzejszej diety odchudzającej.

Jeśli chodzi o porę dnia, z właściwości BCAA możemy właściwie czerpać przez całą dobę. Przyjęty z rana, jeśli planujesz trening na czczo, uzupełni energię. Dzięki temu organizm nie sięgnie po paliwo do muskułów. Z tego samego powodu suplement warto przyjąć na noc – wtedy nie jemy, więc nie dostarczamy ciału energii na bieżąco. Rano i wieczorem powinniśmy przyjmować aminokwasy szczególnie w dni nietreningowe.

Co z okresem okołotreningowym? Dawka BCAA na około godzinę przed ćwiczeniami uchroni mięśnie przed rozpadem. Na treningu będziemy wydajniejsi, wolniej odczujemy zmęczenie i damy z siebie sto procent.

BCAA po treningu zmotywuje mięśnie do szybszej regeneracji. Zakwasy odejdą w zapomnienie, a mięśnie będą w spokoju imponująco wzrastać.

BCAA – dawkowanie. Ile i kiedy brać, by zauważyć efekty?

To ile BCAA dziennie przyjmować jest – jak zawsze przy suplementacji – kwestią indywidualną. Idealna podaż obliczymy na podstawie swojej wagi. Optymalna dawka według badaczy to 0,5-1 gram BCAA na 10 kilogramów masy ciała.

Poszukując porad spotkamy się z różnymi rekomendacjami. Część trenerów i doświadczonych sportowców nakazuje przyjmować po prostu 10 gramów na dobę. Połowę sugerują brac przed treningiem, a drugą po.

Czym się finalnie kierować? Przede wszystkim poziomem swojej aktywności. Im cięższe treningi tym większe zapotrzebowanie na aminokwasy. Od początku suplementacji najlepiej drobiazgowo obserwować swój organizm i nie obawiać się modyfikować dawki. Pamiętajmy przy tym o złotej zasadzie ,,co za dużo to niezdrowo”!

Przed rozpoczęciem przyjmowania koniecznie skonsultujmy się z dietetykiem bądź dobrze nas znającym trenerem personalnym. Specjaliści najlepiej doradzą od jakiej dawki zacząć, jak modyfikować i na co zwracać uwagę. Każdy organizm jest inny i tak naprawdę nie ma idealnego wzoru na obliczenie uniwersalnej podaży.

BCAA – czy jest bezpieczne?

BCAA to suplement przetestowany w praktyce przez miliony sportowców i doskonale przebadany pod kątem szkodliwości. Przyjmowany w odpowiedniej ilości nie powoduje negatywnych efektów.

W przypadku przesadzenia z preparatem, nadmiar waliny, leucyny i izoleucyny może zakłócić absorpcję pozostałych siedemnastu aminokwasów. Mogą także pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeżeli nie jesteśmy pewni ile suplementu przyjąć, lepiej pozostać przy mniejszej ilości.

Kiedy nie stosować BCAA? Z suplementu należy zrezygnować w przypadku niewydolności wątroby. Mając przewlekłe schorzenia generalnie powinniśmy skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed rozpoczęciem suplementacji.

Dla pełnego bezpieczeństwa należy oczywiście kupować suplementy tylko z pewnych, zaufanych źródeł. Zastrzeżony skład, podejrzanie niska cena, producent o którym słyszymy pierwszy raz – lepiej odpuścić! oszczędzanie na zdrowiu to bardzo drogi pomysł!

BCAA to suplement wszechstronny. Wspomaga przyrost mięśni i regenerację potreningową, dodaje energii oraz hamuje katabolizm. Brzmi jak preparat idealny dla sportowców budujących muskuły. Można śmiało powiedzieć że taki właśnie jest – trzeba go tylko rozsądnie przyjmować i nie przesadzić!

BCAA z pewnością należy do obowiązkowych suplementów w szafce sportowca. Jakie jeszcze odżywki pomogą w budowie mięśni? Przeczytaj: https://e-figura.pl/jakie-suplementy-dla-sportowcow/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 154 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 77 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 91 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 149 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 141 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 197 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 244 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 187 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 227 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 153 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 142 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 172 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 223 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 534 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 954 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 272 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1163 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 323 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 138 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 205 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 432 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 180 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 214 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 134 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 172 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 198 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 186 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 190 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 324 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 133 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się