Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Przedtreningówki dla trenujących siłowo – jakie suplementy wybierać, a które omijać szerokim łukiem?

Przedtreningówki dla trenujących siłowo – jakie suplementy wybierać, a które omijać szerokim łukiem?

Data aktualizacji 10.12.2021

Przeczytasz w 6 minut

Przedtreningówki dla trenujących siłowo – jakie suplementy wybierać, a które omijać szerokim łukiem?

Nieskończone pokłady mocy na treningu – marzenie każdego sportowca, a już szczególnie początkującego! Nic nie motywuje tak, jak superwydajne ćwiczenie i pompa mięśniowa. Brak energii i związane z nim gorsze wyniki? To z kolei studzi zapał… Rozwiązaniem o którym być może już słyszałeś jest przedtreningowka na masę! Dowiedz się o jej wybieraniu wszystkiego co najważniejsze!

Przedtreningówka – co to jest? Krótkie wyjaśnienie

Jeśli jesteś nowicjuszem w świecie sportowej suplementacji, wyjaśniamy! Przedtreningówki czy też pre-workouty to środki zwiększające poziom energii na treningu. Są mieszaniną legalnych środków odganiających zmęczenie, poprawiających koncentrację i nie tylko.

Składy przedtreningówek mogą być bardzo zróżnicowane. Poza stymulantami zawierają boostery tlenku azotu, a niektóre wzbogacono węglowodanami. Kompozycja znacząco przyczynia się do poprawy wyników treningowych – trzeba tylko wybrać odpowiednią dla siebie. Niedopasowanie suplementów bądź ich nieumiejętne branie może skończyć się w najlepszym razie brakiem efektów, a w najgorszym nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi.

Przedtreningówka na masę dla początkujących to całkiem inny preparat niż legendarne pre-workouty polecane przez zawodowych kulturystów. Przyjęło się, że za początkującego uważa się osobę trenującą krócej niż 10 miesięcy. To bardzo ważny czas – przede wszystkim czas testów i umiarkowania!

Zanim sięgniesz po przedtreningówkę – sprawdź swoje zdrowie

Suplementów przedtreningowych nie powinny brać osoby mające problemy z sercem. Zadaniem substancji jest usprawnienie przepływu krwi, co może doprowadzić u nich do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia.

Zanim połkniesz pierwszą przedtreningówkę, zrób badania. Jeśli po wykonaniu podstawowych testów kardiolog orzeknie, że Twoje serce bije jak dzwon i da Ci zielone światło, wróć do myślenia o suplemencie.

Nawet jeśli układ krążenia działa bez zarzutu, nigdy nie przekraczaj maksymalnej dawki o której informuje producent. To ograniczenie nie jest na ulotce bez powodu. Przedtreningówka na masę w umiarkowanych ilościach nie szkodzi, ale klucz to właśnie ,,umiarkowanie”.

Przedtreningówka dla początkujących – kopniak o umiarkowanej sile

Gdy odwiedzisz sklep z suplementami, zostaniesz zalany propozycjami odżywek mających wznieść Cię na wyżyny możliwości. Lepiej póki co z nich zrezygnować i postawić na preparaty o słabszym działaniu.

Szczególnie osoby na co dzień trzymające się z daleka od mocnej kawy i napojów energetycznych powinny odpuścić sobie potężne boostery energii. To byłby szok dla organizmu. Zamiast wzrostu energii i wydajnego treningu skończyłoby się na siedzeniu w szatni, walce z mroczkami przed oczami oraz bólem głowy.

Umiarkowane działanie to podstawowe kryterium – przedtreningówka dla początkujących i średniozaawansowanych ma pomagać, a nie ,,uwolnić bestię”. Gdy słabe suplementy przestaną pobudzać w zadowalającym stopniu – organizm się uodporni – stopniowo zwiększamy dawki. Stopniowo! Ni wolno od razu sięgać po najsilniejsze warianty od razu po pierwszych doświadczeniach.

Nie podamy Ci konkretnych nazw suplementów – powód jest prosty. Nie wiemy kiedy to czytasz, a producenci regularnie modyfikują swoje oferty i poprawiają receptury. Zanim sięgniesz po odżywkę przedtreningową, zapytaj na forum kulturystycznym o aktualnie warte uwagi środki i przejrzyj rankingi.

Podsumowując – moc przedtreningówki trzeba dobierać do własnego stażu. Zawsze stawiaj na słabsze środki – w najgorszym razie nie dadzą ,,kopa”, ale i nie poczujesz się źle.

Naturalne przedtreningówki – w sam raz dla początkujących

Jeśli nie miałeś jeszcze do czynienia z taką suplementacją, najpierw spróbuj naturalnych opcji. Profesjonalne pre-workouty nie każdemu są potrzebne, a potrafią pięknie wyczyścić portfel! Na początek mała czarna przed treningiem będzie dużą pomocą. Rozbudzi, poprawi koncentrację i nastrój, zmotywuje – tyle wystarczy.

Warto spróbować także suplementacji żeń-szeniem. Korzeń żeń-szenia kompleksowo wpływ na organizm. jednym z plusów suplementacji jest wzrost poziomu energii i wytrzymałości treningowej. Przydadzą się też inne adaptogeny takie jak ashwagandha czy korzeń maca – wypróbuj takie ,,lekkie sposoby” zanim sięgniesz po ciężkie działa ze sklepu dla sportowców.

Jaka przedtreningówka na masę? Wszystko powoli!

Zanim sięgniesz po skomplikowane preparaty przedtreningowe minie sporo czasu. Przedtreningówka dla początkujących powinna mieć maksymalnie krótki skład. Dlaczego?

Jednoskładnikowe preparaty idealnie nadają się do określania jak działa na nas konkretny składnik. Jeśli źle poczujesz się po dawce guarany, będziesz wiedział na przyszłość, by od przedtreningówek z guaraną trzymać się z daleka. Na start wybierz więc kofeinę bezwodną, beta-alaninę czy właśnie guaranę występującą samodzielnie.

Skomplikowany skład to coś czego nie powinna mieć żadna przedtreningówka na masę dla początkujących. Gdy coś Ci zaszkodzi, nigdy nie zgadniesz który składnik dokładnie powinieneś omijać! Pierwszy okres suplementacji ma dać Ci wiedzę na temat własnego organizmu. Wykorzystasz ją w przyszłości, gdy przyjdzie pora na odżywki przedtreningowe dla zaawansowanych.

Po przetestowaniu jednoskładnikowych preparatów, jeśli efekty Cię nie satysfakcjonują, zdecyduj się na bardziej zaawansowane środki. Przedtreningowka na masę wciąż powinny bazować na jednej substancji, wzbogaconej o dodatki.

Niezależnie od tego kiedy będziesz kupował suplementy i jakie dokładnie (ta zasada nie tyczy sie tylko pre-workoutow), uważaj na bardzo długie listy składników. Niektórzy producenci lubią ,,naciągać” swoich klientów na bezużytecznych w praktyce dodatkach. Ewentualnie, dodatki faktycznie użyteczne są w tak małej ilości, że i tak nie odczujesz ich działania.

Przedtreningówka na masę – co z tym składem?

Gdy już przetestujesz na sobie jednoskładnikowce, czas wybrać się do sklepu po coś bardziej skomplikowanego. Główne kategorie substancji w przedtreningowkach to niwelujące zmęczenie stymulanty i boostery tlenku azotu powodujące pompę mięśniową.

O poszczególnych składnikach przeczytasz na naszym blogu bardzo dużo – sprawdź zakładkę ,,suplementy”. Tak dowiesz się o wiele więcej niż moglibyśmy zawrzeć w jednym artykule.

No dobrze – dowiesz się co brać. Koniecznie jednak musimy powtórzyć jakich składników unikać za każdym razem! Wybranie szkodliwego preparatu jest dużo gorsze niż wybranie mniej skutecznego niż mógłby być…

W żadnym bezpiecznym preparacie nie ma miejsca na takie substancje jak efedryna, DMAA i AMP. DMAA znamy też jako geranium, a AMP to nic innego jak amfetamina. Sprzedawanie suplementów z takimi dodatkami jest nielegalne. Ich branie może skończyć się w szpitalu, co wcale nie jest najgorsza możliwą opcją…

Zrezygnować należy także z przedtreningówek mających zastrzeżone składy. Taki ,,myk” można spotkać nie tylko przy pre-workoutach ale całej masie innych suplementów. Zawsze musisz dokładnie wiedzieć co bierzesz – to nie tylko kwestia dopasowywania suplementów, ale i sprawnego udzielenia pomocy w razie gdyby preparat Ci zaszkodził.

Przedtreningówka na masę – zasady do zapamiętania na zawsze!

Po pierwsze – suplementy nie zastąpią odpoczynku. Do osiągania zadowalających wyników nie wystarczy ładować w siebie najlepszych środków – trzeba spać, relaksować się i pozwalać mięśniom na odpoczynek. No i oczywiście komponować syte posiłki przedtreningowe.

Druga kwestia – przedtreningowki działają krótko – bierze się je na chwilę przed ćwiczeniami. Pół godziny to optymalna pora. Ważne, byś zdążył strawić posiłek przedtreningowy, bo obecność pokarmu w żołądku i jelitach może zakłócić wchłanianie preparatu.

Po trzecie – bierz przedtreningówkę wtedy gdy jest potrzebna. Planujesz ,,trening życia”, jesteś wypoczęty i gotowy do działania? Czas na pre-workout! Jeśli jednak jest to ,,normalny trening”, albo nie masz czasu na i ochoty na dawanie z siebie 300%, odpuść. Branie przedtreningowek za często doprowadza do udopornienia się albo uzależnienia psychicznego.

Jaka przedtreningówka dla początkujących i bardziej zaawansowanych? Dopasowana i wyłącznie z legalnymi składnikami. W dobieraniu pre-workoutów trzeba zachować maksimum rozsądku i stopniowo zwiększać ich moc. Nie należy też brać ich bez potrzeby!

To nie wszystko co trzeba wiedzieć o pre-workoutach! Zanim się na nie zdecydujesz, koniecznie uzupełnij wiedzę tutaj: https://e-figura.pl/przedtreningowka-dzialanie-sklad-i-bezpieczenstwo-czyli-wszystko-co-warto-o-niej-wiedziec/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close