Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|Kreatyna|Powody przez które Twoja kreatyna nie działa – szukamy winowajcy!

Powody przez które Twoja kreatyna nie działa – szukamy winowajcy!

Data publikacji 22.12.2021

Przeczytasz w 3 minut 201 wyświetleń

Powody przez które Twoja kreatyna nie działa – szukamy winowajcy!

Sporo czytałeś o właściwościiach kreatyny i przekonałeś się do jej suplementowania? Co jednak, gdy na kolejnym treningu nie widzisz postąpów, mięśni jak nie było tak nie ma, a siła pozostawia wiele do życzenia? Jeśli kreatyna nie działa, czas znależć winnego. Poszukajmy go razem – czytaj!

Pierwszy podejrzany – Twój organizm

Istnieje pewny odsetek osób, na które kreatyna nie działa – to prawda. To szacunkowo 15%. Kreatyna działa na każdy organizm inaczej – jeden odczuje jej moc silniej niż by się spodziewał, inny nieco lżej, a jeszcze inny w ogóle.

Niewrażliwość na kreatyne to jednak stosunkowo rzadki problem, poszukajmy więc dalej. Jeśli żaden z pozostałych powodów nie będzie do Ciebie pasował, faktycznie możesz należeć do tej niewielkiej grupy ,,kreatynowo odpornych”. W takim przypadku postaw na inne suplementy – z organizmem nie wygrasz!

Drugi podejrzany – treningowy leń

Jedną z najczęstszych przyczyn przez które kreatyna nie działa jest… oszczędzanie się na treningu. Dokładnie tak – jeśli ćwiczysz za lekko, progresu nie będzie nawet przy najlepszej suplementacji.

Urozmaicaj trening, dokładaj ciężaru, rób wymuszone powtórzenia i napinaj mięśnie dodatkowo. Zmęcz się – wtedy kreatyna już na pewno zadziała! Z każdym treningiem staraj się dołożyć obciążenia, wydłużyć serie, dać z siebie więcej niż ostatnio. To maksymalne zmęczenie ,,uruchamia” kreatynę!

Trzeci podejrzany – za mała dawka

Czy jesteś pewny, że przyjmujesz wystarczająco dużą dawkę kreatyny? Optymalna ilość to 1 gram na 10 kilogramów masy ciała.

Na rynku dostaniesz wiele form tego suplementu o różnym stężeniu. Przejrzyj etykietę Twojej kreatyny dokładnie i na tej podstawie oblicz ile powinieneś jej brać. Jeżeli masz czystą kreatynę, będzie to łatwe, ale już na przykład jabłczanu kreatyny trzeba brać więcej. W masie preparatu zawiera się bowiem masa kwasu jabłkowego.

Czwarty podejrzany – dieta

Nieodpowiednia dieta – kolejny po za lekkim treningu powód dlaczego kreatyna nie działa. Wysoka podaż białka i nadwyżka kaloryczna są niezbędne do budowy silnych mięśni. Suplement nie załatwi za Ciebie sprawy makroskładników oraz energetyczności.

Dobrze przeanalizuj codzienny jadłospis. Czy jesz tyle ile trzeba i tego ile trzeba? Dbasz o posiłki potreningowe, nie opuszczasz śniadania spiesząc się do pracy i zawsze dojadasz do końca? Pamiętaj – jeśli masz problemy z ,,przejedzeniem” diety na masę z pomocą zawsze przychodzą odżywki białkowe i węglowodanowo-białkowe.

Piąty podejrzany – regeneracja

Jedz, trenuj i odpoczywaj – to trzy święte filary budowy masy mięśniowej. Dietę i ćwiczenia już omówiliśmy, ale co z odpoczynkiem? Kreatyna usprawnia regenerację potreningową, ale musimy jej pozwolić ,,na spokojnie” zadziałać!

Czy robisz przerwy między treningami, wysypiasz się i nie forsujesz mięśni gdy czujesz zakwasy? Bez dobrego odpoczynku nie tylko kreatyna nie działa jak powinna – nie działa cały organizm, nie licz więc na efekty!

Szósty podejrzany – Twoje oczekiwania

Suplementy dla sportowców mają być tylko pomocą – to nie sterydy anaboliczne sprawiające, że niezdrowo urośniesz jak na drożdżach! Kreatyna nie jest też stymulantem dodającym niespożytej energii.

Poprawa wydajności, tempa przyrostu siły i mięśni – kluczem jest słowo ,,poprawa”, Porównaj swoje tempo progresu sprzed stosowania kreatyny oraz po rozpoczęciu jej brania. Czy naprawdę kreatyna nie działa?

Udało się znaleźć winnego tego że Twoja kreatyna nie działa? Jak widzisz, w większości przypadków wina jest po stronie sportowca. Pamiętaj – kreatyna nie pozwoli Ci przeskoczyć najważniejszych zasad budowania masy mięśniowej!

Jeśli jeszcze nie sprawdziłeś na własnej skórze czy kreatyna działa, najpierw poczytaj o niej w innym naszym artykule – sprawdź tutaj:https://e-figura.pl/keratyna-wszystko-co-warto-wiedziec/

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 155 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 201 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 273 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 331 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 143 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Co daje kreatyna bez treningu – czy warto ją brać nie ćwicząc?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 1518 wyświetleń

,,Królowa suplementów” obrosła w taką sławę, że ciężko się dziwić […]

Kreatyna na redukcji – brać czy nie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 242 wyświetleń

Redukcja to dla wielu sportowców okres dużo trudniejszy niż masa. […]

Powody przez które Twoja kreatyna nie działa – szukamy winowajcy!

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 202 wyświetleń

Sporo czytałeś o właściwościiach kreatyny i przekonałeś się do jej […]

Kreatyna – wszystko co warto wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 544 wyświetleń

Kreatyna jest jednym z najbardziej popularnych suplementów zarówno wśród zawodowych […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się