Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Niebezpieczne suplementy dla sportowców – co powinno wzbudzić podejrzliwość?

Niebezpieczne suplementy dla sportowców – co powinno wzbudzić podejrzliwość?

Data publikacji 06.01.2022

Przeczytasz w 6 minut 439 wyświetleń

Niebezpieczne suplementy dla sportowców – co powinno wzbudzić podejrzliwość?

Skuteczność suplementu nie jest na pierwszym miejscu – zawsze liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Strata pieniędzy na niedziałający preparat jest niczym przy utracie zdrowia przez ,,działający” w złym sensie! Ogromny rynek suplementacji sportowej funkcjonujący w Internecie jest pełen pułapek. Niebezpieczne suplementy – jak uniknąć trafienia na nie? Przeczytaj!

Niebezpieczne suplementy – zakazane substancje

Niebezpieczna sportowa suplementacja wykorzystuje substancje uznawane przez agencje antydopingowe za nielegalne. Teoretycznie nie powinno ich być na żadnym rynku – w praktyce bywa różnie. Handel środkami dopingującymi oraz preparatami co do bezpieczeństwa których naukowcy nie mają pewności kwitnie w najlepsze.

Do substancji zakazanych, uznawanych za niebezpieczne i nieuczciwe względem innych sportowców zalicza się na przykład efedryna. Efedryna działa jak narkotyk – to potężny stymulant, obecny niekiedy w przedtreningówkach, którego przedawkowanie może doprowadzić nawet do śmierci.

W niektórych spalaczach tłuszczu znajdziemy nawet amfetaminę (efedryna to jej pochodna), niedostatecznie przebadaną johimbinę zakazaną w Unii, a w suplementach na masę mogą pojawić się sterydy anaboliczne. Jakim cudem takie preparaty można jawnie sprzedawać w Sieci? Wykorzystując luki prawne – to kopalnia złota dla sprzedawców bez skrupułów.

Skąd dowiedzieć się, czy jakaś substancja nie znajduje się na liście zakazanych? Po prostu sprawdzić listę uaktualnianą co roku przez WADA – Światową Agencję Antydopingową. Jest powszechnie dostępna w Sieci także w języku polskim. Żeby zdemaskować niebezpieczne suplementy diety dla sportowców nie trzeba uczyć się na pamięć listy środków dopingujących. Warto jednak ją przejrzeć i zwrócić uwagę na popularne nazwy!

Uniwersalna zasada dzięki której nie ,,natniemy” się na niebezpieczne suplementy – powinniśmy kupować tylko takie w których znamy każdą substancję znajdującą się w składzie. Nielegalne związki mogą skrywać się pod mało znanymi nazwami – obco brzmiące substancje trzeba sprawdzić w Internecie.

Suplementy dopuszczone do obiegu w Polsce – jak sprawdzić?

Kupując suplementy dla sportowców w polskich sklepach bardzo łatwo zweryfikować czy ich sprzedaż jest legalna. Wystarczy poszukać interesującego nas preparatu w rejestrze udostępnianym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Wyszczególniono w nim wszystkie suplementy dopuszczone do obiegu. Rejestr znajduje się na stronie instytucji: https://powiadomienia.gis.gov.pl/.

Jeśli interesujący nas suplement nie figuruje na liście dopuszczonych do sprzedaży, coś jest na rzeczy! W takim wypadku, zamiast zastanawiać się nad powodem dla którego producent nie zgłosił go do Sanepidu, lepiej po prostu nie marnować więcej czasu i poszukać innego preparatu.

Uwaga – to że produkt został dopuszczony do obiegu nie oznacza jeszcze, że jest w pełni bezpieczny. I tak trzeba dokładnie przejrzeć skład, zweryfikować substancje i sprawdzić producenta. Powodem jest, jak nietrudno się domyślić, patologia prawna. Cytując za Najwyższą Izbą Kontroli:

,,Obowiązujący system notyfikacji pozwala bowiem wprowadzić do obrotu suplement diety natychmiast po złożeniu powiadomienia. Procedura weryfikacji powiadomienia ani ewentualne wszczęcie postępowania wyjaśniającego nie wstrzymują jego dystrybucji. W czasie trwających postępowań niezweryfikowany produkt – a jak wykazano w toku kontroli, niejednokrotnie zawierający niedozwolone, szkodliwe dla zdrowia składniki – może znajdować się w sprzedaży.

Pozwolimy sobie tego nie skomentować, a jedynie zachęcić Czytelników do bezwzględnej weryfikacji – rzetelniejszej niż ta ze strony polskich instytucji.

Niebezpieczne suplementy diety – takie o których niewiele wiadomo

Problem z uzyskaniem informacji o dokładnym składzie preparatu i jego producencie powinien zawsze wzbudzić podejrzliwość. Mogą znajdować się w nim nieszkodliwe, ale niedziałające składniki lub działające nie tak jak powinny. Wracamy do wymienionej powyżej zasady – stosujmy tylko te suplementy w których dobrze znamy każdą substancję.

Po pierwsze – producent suplementu nie powinien mieć nic do ukrycia. Zastrzeżone składy, brak informacji o substancjach na etykiecie i stronie, a zamiast tego wiele obietnic skuteczności i zdjęcia metamorfoz? Trzy razy NIE – tajemniczość na pewno nie poprawia działania!

Po drugie – dany suplement dostępny jest tylko gdzieniegdzie i nie sposób znaleźć go w dużych, renomowanych sklepach dla sportowców? To podejrzane – zaufani sprzedawcy nie boją się dystrybuować solidnych, zdrowych odżywek i suplementów. Wymogiem koniecznym do umieszczenia swojego środka w asortymencie ,,giganta” jest przejrzystość i bezpieczeństwo preparatu – każdy specyfik w ofercie wpływa przecież na renomę sklepu.

Po trzecie – producent suplementu nie ma własnej strony albo nie pokazuje certyfikatów świadczących o bezpieczeństwie jego oferty? Bardzo prawdopodobne, że ma ku temu powody!

Niebezpieczne suplementy diety ,,spod lady” – kłopoty z dostawą gratis

Niebezpieczne suplementy kupisz w niebezpiecznych sklepach – takich nie brakuje na całym świecie. Czasami szukając tańszej oferty czy zamienników kultowych preparatów trafiamy w miejsca, gdzie można kupić wszystko… Zwłaszcza wszystko to, czego kupować się nie powinno.

Nieznani sprzedawcy, szczególnie ci zlokalizowani za granicą, są czasami bardzo trudni do zweryfikowania. Ile razy słyszeliśmy choćby o tabletkach na odchudzanie odbierających życie? A ile razy o zdemaskowaniu i ukaraniu ich producentów oraz sprzedawców? Taki sam problem jest z ,,lewymi” źródłami suplementów dla sportowców.

Jeżeli sklep wygląda nieprofesjonalnie, nie udostępnia regulaminu, danych kontaktowych a w Internecie nie ma o nim informacji, to wystarczający powód, żeby interesującego nas preparatu poszukać gdzie indziej. Nie jest oczywiście tak, że każdy mało popularny, zaniedbany przez właściciela sklep jest ,,lewy”, ale rozsądek każe patrzeć podejrzliwie na takie źródła. Szczególnie wtedy, gdy ceny suplementów odbiegają od ogólnie przyjętych.

By mieć pewnośc, że w naszym koszyku zakupowym nie znajdują się niebezpieczne suplementy diety, trzeba się zaopatrywać wyłącznie w sprawdzonych, renomowanych sklepach. Będzie drożej? Dopłacenie do bezpieczeństwa to żadna strata!

Druga zasada – jeśli w jakimś sklepie zobaczymy suplement z którąś z zakazanych substancji zrezygnujmy z całej oferty. Żaden sprzedawca któremu zależy na zdrowiu klientów nie podejmie współpracy z kimś, kto produkuje nielegalne suplementy. Wątpliwe by tylko ten jeden środek w asortymencie pozostawiał cokolwiek do życzenia.

Suplementy dla sportowców – doświadczenia przyjmujących

Zanim kupimy suplement diety warto zapoznać się z relacjami osób które go przyjmują. Na forach kulturystycznych sportowcy chętnie wymieniają się doświadczeniami na temat różnych preparatów, także tymi negatywnymi. Jeśli jakiś preparat powodował nieprzyjemne skutki uboczne u wielu osób mających z nim do czynienia, lepiej nie testować na sobie jego działania.

Jeśli jakaś relacja szczególnie ,,wpadnie nam w oko” można spróbować skontaktować się bezpośrednio z jej autorem. Sportowcy bardzo chętnie pomagają sobie nawzajem! Większość osób z tego środowiska bez problemu udzieli nam dodatkowych informacji.

Może okazać się, że niepożądane reakcje były efektem zastosowania za dużych dawek bądź wiązały się z ogólnym stanem zdrowia. Dzięki takim danym lepiej będziemy wiedzieli na jaki preparat się decydujemy i jakie ewentualne problemy może spowodować jego branie.

Jak mieć pewność, że niebezpieczne suplementy diety dla sportowców nie znajdą się pod naszym dachem? Sprawdzać skład i opinie, kupować w zaufanych sklepach, trzymać się z daleka od ,,tajemniczych” suplementów, producentów i sprzedawców. Każdy sportowiec powinien być doskonale świadomy tego co dokładnie przyjmuje oraz jakich efektów może się spodziewać. Lepiej już nie brać nic niż brać to co niepewne!

Wiemy, że do zakupów z podejrzanych źródeł często skłaniają… ceny na zwykłym rynku. Warto dowiedzieć się co za nimi stoi i jeszcze raz przeliczyć koszty – nie tylko te finansowe: https://e-figura.pl/cena-suplementow-dla-sportowcow-od-czego-zalezy-kupuj-to-co-warto/.

Przydatne linki:

Rejestr suplementów dopuszczonych do obiegu GIS: https://powiadomienia.gis.gov.pl/

Oficjalna strona WADA na której znajdziesz najświeższe informacje o nielegalnych środkach: https://www.wada-ama.org/en/content/what-is-prohibited

Ustalenia NIK na temat problemów z weryfikacją i usuwaniem z polskiego rynku szkodliwych preparatów: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-dopuszczaniu-do-obrotu-suplementow-diety.html

Mogą Ci się spodobać

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji 28.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 575 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 175 wyświetleń

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 399 wyświetleń

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 399 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 478 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 327 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 432 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 543 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 776 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 476 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 1073 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 494 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 587 wyświetleń

Na rynku żywności znajdziesz tyle bezkalorycznych zamienników, że z pewnością […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 506 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 373 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 419 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 545 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 491 wyświetleń

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 815 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 1330 wyświetleń

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 528 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2712 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 1104 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 335 wyświetleń

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 510 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 611 wyświetleń

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 556 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 405 wyświetleń

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1095 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 471 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close