Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Niebezpieczne suplementy dla sportowców – co powinno wzbudzić podejrzliwość?

Niebezpieczne suplementy dla sportowców – co powinno wzbudzić podejrzliwość?

Data publikacji 06.01.2022

Przeczytasz w 6 minut 234 wyświetleń

Niebezpieczne suplementy dla sportowców – co powinno wzbudzić podejrzliwość?

Skuteczność suplementu nie jest na pierwszym miejscu – zawsze liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Strata pieniędzy na niedziałający preparat jest niczym przy utracie zdrowia przez ,,działający” w złym sensie! Ogromny rynek suplementacji sportowej funkcjonujący w Internecie jest pełen pułapek. Niebezpieczne suplementy – jak uniknąć trafienia na nie? Przeczytaj!

Niebezpieczne suplementy – zakazane substancje

Niebezpieczna sportowa suplementacja wykorzystuje substancje uznawane przez agencje antydopingowe za nielegalne. Teoretycznie nie powinno ich być na żadnym rynku – w praktyce bywa różnie. Handel środkami dopingującymi oraz preparatami co do bezpieczeństwa których naukowcy nie mają pewności kwitnie w najlepsze.

Do substancji zakazanych, uznawanych za niebezpieczne i nieuczciwe względem innych sportowców zalicza się na przykład efedryna. Efedryna działa jak narkotyk – to potężny stymulant, obecny niekiedy w przedtreningówkach, którego przedawkowanie może doprowadzić nawet do śmierci.

W niektórych spalaczach tłuszczu znajdziemy nawet amfetaminę (efedryna to jej pochodna), niedostatecznie przebadaną johimbinę zakazaną w Unii, a w suplementach na masę mogą pojawić się sterydy anaboliczne. Jakim cudem takie preparaty można jawnie sprzedawać w Sieci? Wykorzystując luki prawne – to kopalnia złota dla sprzedawców bez skrupułów.

Skąd dowiedzieć się, czy jakaś substancja nie znajduje się na liście zakazanych? Po prostu sprawdzić listę uaktualnianą co roku przez WADA – Światową Agencję Antydopingową. Jest powszechnie dostępna w Sieci także w języku polskim. Żeby zdemaskować niebezpieczne suplementy diety dla sportowców nie trzeba uczyć się na pamięć listy środków dopingujących. Warto jednak ją przejrzeć i zwrócić uwagę na popularne nazwy!

Uniwersalna zasada dzięki której nie ,,natniemy” się na niebezpieczne suplementy – powinniśmy kupować tylko takie w których znamy każdą substancję znajdującą się w składzie. Nielegalne związki mogą skrywać się pod mało znanymi nazwami – obco brzmiące substancje trzeba sprawdzić w Internecie.

Suplementy dopuszczone do obiegu w Polsce – jak sprawdzić?

Kupując suplementy dla sportowców w polskich sklepach bardzo łatwo zweryfikować czy ich sprzedaż jest legalna. Wystarczy poszukać interesującego nas preparatu w rejestrze udostępnianym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Wyszczególniono w nim wszystkie suplementy dopuszczone do obiegu. Rejestr znajduje się na stronie instytucji: https://powiadomienia.gis.gov.pl/.

Jeśli interesujący nas suplement nie figuruje na liście dopuszczonych do sprzedaży, coś jest na rzeczy! W takim wypadku, zamiast zastanawiać się nad powodem dla którego producent nie zgłosił go do Sanepidu, lepiej po prostu nie marnować więcej czasu i poszukać innego preparatu.

Uwaga – to że produkt został dopuszczony do obiegu nie oznacza jeszcze, że jest w pełni bezpieczny. I tak trzeba dokładnie przejrzeć skład, zweryfikować substancje i sprawdzić producenta. Powodem jest, jak nietrudno się domyślić, patologia prawna. Cytując za Najwyższą Izbą Kontroli:

,,Obowiązujący system notyfikacji pozwala bowiem wprowadzić do obrotu suplement diety natychmiast po złożeniu powiadomienia. Procedura weryfikacji powiadomienia ani ewentualne wszczęcie postępowania wyjaśniającego nie wstrzymują jego dystrybucji. W czasie trwających postępowań niezweryfikowany produkt – a jak wykazano w toku kontroli, niejednokrotnie zawierający niedozwolone, szkodliwe dla zdrowia składniki – może znajdować się w sprzedaży.

Pozwolimy sobie tego nie skomentować, a jedynie zachęcić Czytelników do bezwzględnej weryfikacji – rzetelniejszej niż ta ze strony polskich instytucji.

Niebezpieczne suplementy diety – takie o których niewiele wiadomo

Problem z uzyskaniem informacji o dokładnym składzie preparatu i jego producencie powinien zawsze wzbudzić podejrzliwość. Mogą znajdować się w nim nieszkodliwe, ale niedziałające składniki lub działające nie tak jak powinny. Wracamy do wymienionej powyżej zasady – stosujmy tylko te suplementy w których dobrze znamy każdą substancję.

Po pierwsze – producent suplementu nie powinien mieć nic do ukrycia. Zastrzeżone składy, brak informacji o substancjach na etykiecie i stronie, a zamiast tego wiele obietnic skuteczności i zdjęcia metamorfoz? Trzy razy NIE – tajemniczość na pewno nie poprawia działania!

Po drugie – dany suplement dostępny jest tylko gdzieniegdzie i nie sposób znaleźć go w dużych, renomowanych sklepach dla sportowców? To podejrzane – zaufani sprzedawcy nie boją się dystrybuować solidnych, zdrowych odżywek i suplementów. Wymogiem koniecznym do umieszczenia swojego środka w asortymencie ,,giganta” jest przejrzystość i bezpieczeństwo preparatu – każdy specyfik w ofercie wpływa przecież na renomę sklepu.

Po trzecie – producent suplementu nie ma własnej strony albo nie pokazuje certyfikatów świadczących o bezpieczeństwie jego oferty? Bardzo prawdopodobne, że ma ku temu powody!

Niebezpieczne suplementy diety ,,spod lady” – kłopoty z dostawą gratis

Niebezpieczne suplementy kupisz w niebezpiecznych sklepach – takich nie brakuje na całym świecie. Czasami szukając tańszej oferty czy zamienników kultowych preparatów trafiamy w miejsca, gdzie można kupić wszystko… Zwłaszcza wszystko to, czego kupować się nie powinno.

Nieznani sprzedawcy, szczególnie ci zlokalizowani za granicą, są czasami bardzo trudni do zweryfikowania. Ile razy słyszeliśmy choćby o tabletkach na odchudzanie odbierających życie? A ile razy o zdemaskowaniu i ukaraniu ich producentów oraz sprzedawców? Taki sam problem jest z ,,lewymi” źródłami suplementów dla sportowców.

Jeżeli sklep wygląda nieprofesjonalnie, nie udostępnia regulaminu, danych kontaktowych a w Internecie nie ma o nim informacji, to wystarczający powód, żeby interesującego nas preparatu poszukać gdzie indziej. Nie jest oczywiście tak, że każdy mało popularny, zaniedbany przez właściciela sklep jest ,,lewy”, ale rozsądek każe patrzeć podejrzliwie na takie źródła. Szczególnie wtedy, gdy ceny suplementów odbiegają od ogólnie przyjętych.

By mieć pewnośc, że w naszym koszyku zakupowym nie znajdują się niebezpieczne suplementy diety, trzeba się zaopatrywać wyłącznie w sprawdzonych, renomowanych sklepach. Będzie drożej? Dopłacenie do bezpieczeństwa to żadna strata!

Druga zasada – jeśli w jakimś sklepie zobaczymy suplement z którąś z zakazanych substancji zrezygnujmy z całej oferty. Żaden sprzedawca któremu zależy na zdrowiu klientów nie podejmie współpracy z kimś, kto produkuje nielegalne suplementy. Wątpliwe by tylko ten jeden środek w asortymencie pozostawiał cokolwiek do życzenia.

Suplementy dla sportowców – doświadczenia przyjmujących

Zanim kupimy suplement diety warto zapoznać się z relacjami osób które go przyjmują. Na forach kulturystycznych sportowcy chętnie wymieniają się doświadczeniami na temat różnych preparatów, także tymi negatywnymi. Jeśli jakiś preparat powodował nieprzyjemne skutki uboczne u wielu osób mających z nim do czynienia, lepiej nie testować na sobie jego działania.

Jeśli jakaś relacja szczególnie ,,wpadnie nam w oko” można spróbować skontaktować się bezpośrednio z jej autorem. Sportowcy bardzo chętnie pomagają sobie nawzajem! Większość osób z tego środowiska bez problemu udzieli nam dodatkowych informacji.

Może okazać się, że niepożądane reakcje były efektem zastosowania za dużych dawek bądź wiązały się z ogólnym stanem zdrowia. Dzięki takim danym lepiej będziemy wiedzieli na jaki preparat się decydujemy i jakie ewentualne problemy może spowodować jego branie.

Jak mieć pewność, że niebezpieczne suplementy diety dla sportowców nie znajdą się pod naszym dachem? Sprawdzać skład i opinie, kupować w zaufanych sklepach, trzymać się z daleka od ,,tajemniczych” suplementów, producentów i sprzedawców. Każdy sportowiec powinien być doskonale świadomy tego co dokładnie przyjmuje oraz jakich efektów może się spodziewać. Lepiej już nie brać nic niż brać to co niepewne!

Wiemy, że do zakupów z podejrzanych źródeł często skłaniają… ceny na zwykłym rynku. Warto dowiedzieć się co za nimi stoi i jeszcze raz przeliczyć koszty – nie tylko te finansowe: https://e-figura.pl/cena-suplementow-dla-sportowcow-od-czego-zalezy-kupuj-to-co-warto/.

Przydatne linki:

Rejestr suplementów dopuszczonych do obiegu GIS: https://powiadomienia.gis.gov.pl/

Oficjalna strona WADA na której znajdziesz najświeższe informacje o nielegalnych środkach: https://www.wada-ama.org/en/content/what-is-prohibited

Ustalenia NIK na temat problemów z weryfikacją i usuwaniem z polskiego rynku szkodliwych preparatów: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-dopuszczaniu-do-obrotu-suplementow-diety.html

Mogą Ci się spodobać

Jak dbać o kondycję zimą na dworze i w domu?

Data publikacji 24.01.2023

Przeczytasz w 6 minut 33 wyświetleń

Co roku wiosnę rozpoczynasz żmudną pracę nad kształtowaniem sylwetki na […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 84 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 96 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jaki makaron na diecie – podpowiadamy 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 58 wyświetleń

Uważa się, że makaron na diecie nie jest dobrym rozwiązaniem. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 59 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 140 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 144 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 95 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 140 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 86 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 95 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 73 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 135 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 232 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 165 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby osiągnąć efekty? Nie zmarnuj czasu!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 183 wyświetleń

Chcesz zbudować fantastyczną sylwetkę? Brak możliwości chodzenia na siłownię nie […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 154 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 162 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 217 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 238 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 177 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 230 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 292 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 233 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 250 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 220 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 270 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 270 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 250 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 302 wyświetleń

Kulturystyka kobieca to dość kontrowersyjna dyscyplina. Pod wieloma względami przeczy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się