Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|Kreatyna|Kreatyna na redukcji – brać czy nie brać?

Kreatyna na redukcji – brać czy nie brać?

Data publikacji 08.01.2022

Przeczytasz w 3 minut 240 wyświetleń

Kreatyna na redukcji – brać czy nie brać?

Redukcja to dla wielu sportowców okres dużo trudniejszy niż masa. Nic dziwnego, że tak chętnie poszukujemy suplementów, które nam go ułatwią i pozwolą zachować mięśnie w doskonałej kondycji. Kreatyna na redukcji – czy będzie do czegokolwiek przydatna? Brać ją czy odstawić? Przeczytaj!

Kreatyna – co daje? Krótkie przypomnienie

Kreatyna to jeden z ukochanych suplementów sportowców budujących masę mięśniową. Właśnie – budujących, ale czy redukujących tłuszcz też?

Kreatyna zwiększa przyrost mięśni i siły czyli wszystkiego co najważniejsze dla miłośników podnoszenia ciężarów. To w zasadzie obowiązkowy suplement na masę dla każdego, kto ma za sobą pierwsze kilka miesięcy treningów.

Poza poprawą hipertrofii kreatyna zwiększa poziom energii. Pozwala trenować wydajniej, w oczywisty sposób uczestnicząc w naszych sportowych sukcesach. To nie koniec zalet – poprawa regeneracji i ochrona przed katabolizmem to kolejne właściwości za które uwielbiamy kreatynę. Przyjmujący ją sportowcy nie mają wątpliwości – kreatyna działa i to z impetem.

Kreatyna na redukcji – czy jest sens ją brać?

Kreatyna służy przede wszystkim do budowy mięśni. Co więc z okresem, gdy mięśni nie budujemy, a tylko odsłaniamy usuwając tkankę tłuszczową? Okazuje się, że ten suplement przyda się także na redukcji.

Redukcja, a więc deficyt kaloryczny, to ciężkie brzemię dla mięśni. Sportowcy starają się jak mogą, by procesy kataboliczne nie postępowały w tym czasie zbyt ostro. Kreatyna zapobiega spalaniu mięśni w celu pozyskania energii. Efekt? Mimo że na redukcji chcąc nie chcąc spalimy trochę ,,mięsa”, przyjmowanie kreatyny zminimalizuje straty.

Ponadto, kreatyna uczestniczy w syntezie ATP – nie wchodząc w szczegóły, to związek zapewniający mięśniom energię. Przyjmujący kreatynę sportowcy zauważają zwiększenie wydajności treningowej na masie, ale też w okresie gdy się odchudzają.

Naturalna reakcją organizmu na deficyt a więc niedobór energii jest obniżenie jej wydatkowania. Zmniejsza się siła, chęć do ostrego ćwiczenia i generalnie, świadomie czy nie, zaczynamy się oszczędzać. Kreatyna rekompensuje niedobór energii wywołany deficytem kalorycznym. Dzięki niej na treningu nie będziemy marudni, osowiali i pozbawieni chęci do czegokolwiek – w tym do ćwiczenia.

Uwaga – kreatyna, szczególnie najpopularniejsza wersja czyli monohydrat może zatrzymywać wodę w organizmie. Z tego względu niezwykle istotne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie i ograniczanie soli. Nadmiar wody w organizmie utrudnia ocenę redukcyjnego progresu, powoduje wahania wagi, ,,nabija” mięśnie które chcemy odsłonić i generalnie nie ułatwia odchudzania, jeśli polegasz na kontrolowaniu wagi.

Na redukcji warto zainteresować się szczególnie jabłczanem kreatyny. Ta forma kreatyny nie powoduje zatrzymywania wody w organizmie. Lepiej ocenisz postęp w utracie kilogramów.

Kreatyna a redukcja – dawkowanie i bezpieczeństwo

Kreatyna na redukcji – optymalna dawka nie różni się od tej na masie. Popularne 5 gramów monohydratu sprawdzi się i tutaj, chociaż lepszym wyjściem wydaje się obliczenie dawki na podstawie swojej masy ciała. 1 gram na 10 kilogramów – prościej się nie da!

Sposoby suplementacji kreatyny są różne. Jedni sportowcy przyjmują ją stale, drudzy robią przerwy, jeszcze inni ,,wysycają” organizm dużymi dawkami w krótkim okresie. Każdy organizm reaguje na kreatynę inaczej – o tym jak dokładnie ją przyjmować decydują osobiste doświadczenia. Jeśli braliśmy kreatynę na masie, system satysfakcjonujący nas wtedy będzie dobry też na redukcji.

Kreatyna a redukcja – czy jej przyjmowanie będzie bezpieczne? Kreatyna to jeden z najdoskonalej przebadanych środków suplementacyjnych. Jest całkowicie bezpieczna, skuteczna i niedroga.

Kreatyna na redukcji – brać czy nie brać? Ależ oczywiście że brać! Jej właściwości przydają się nie tylko gdy budujemy mięśnie. Zapobieganie katabolizmowi i dodawanie energii przyda się na redukcji jak mało co – dzięki kreatynie utrzymamy zbudowaną formę!

Jesteś nowy w świecie kreatyny? Przeczytaj nasz ogólny artykuł o tym suplemencie – na pewno przyda Ci się w treningowej karierze: https://e-figura.pl/keratyna-wszystko-co-warto-wiedziec/

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 154 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 197 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 272 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 325 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 140 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Co daje kreatyna bez treningu – czy warto ją brać nie ćwicząc?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 1479 wyświetleń

,,Królowa suplementów” obrosła w taką sławę, że ciężko się dziwić […]

Kreatyna na redukcji – brać czy nie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 241 wyświetleń

Redukcja to dla wielu sportowców okres dużo trudniejszy niż masa. […]

Powody przez które Twoja kreatyna nie działa – szukamy winowajcy!

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 200 wyświetleń

Sporo czytałeś o właściwościiach kreatyny i przekonałeś się do jej […]

Kreatyna – wszystko co warto wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 540 wyświetleń

Kreatyna jest jednym z najbardziej popularnych suplementów zarówno wśród zawodowych […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się