Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|Johimbina – czy to bezpieczny i skuteczny spalacz tłuszczu?

Johimbina – czy to bezpieczny i skuteczny spalacz tłuszczu?

Data publikacji 28.11.2021

Przeczytasz w 5 minut 218 wyświetleń

Johimbina – czy to bezpieczny i skuteczny spalacz tłuszczu?

Trudy redukcji i ostatni uporczywy tłuszczyk motywują do poszukiwania skutecznych suplementów dla sportowców. Mimo że w Polsce jej sprzedaż jako suplementu jest zakazana, w Internecie łatwo natknąć się na johimbinę. Występuje samodzielnie lub jako składnik reduktorów tłuszczu. Johimbina – działanie to nie wszystko! Poza skutecznością rozważamy kwestie bezpieczeństwa. Przeczytaj zanim rozważysz!

Co to jest johimbina?

Zanim przejdziemy do działania i skutków ubocznych, johimbinę trzeba przedstawić! To alkaloid, czyli substancja pozyskiwana z tkanek roślinnych. W tym przypadku ,,dawcą” jest afrykańskie drzewo – johimba lekarska – a głównym eksporterem Kamerun.

Chlorowodorek johimbiny zaliczamy do termogeników. Z tego powodu johimbina na odchudzanie cieszy się coraz większą popularnością.

W naszym rodzimym internecie stosuje się także niepoprawne spolszczenie ,,yohimbina”. Abstrahując od zasad językowych – czy przez ,,j” czy przez ,,y” to ten sam preparat.

Johimbina od kulis – jak wpływa na ciało?

Wpływ johimbiny na organizm jest bardzo zawiły! W skrócie – zwiększa syntezę adrenaliny i noradrenaliny. Jak to działa?

Poprzez blokowanie receptorów alfa-2-adregenicznych johimbina manipuluje układem współczulnym. Dla ścisłości – układ współczulny służy ,,motywowaniu” organizmu do ucieczki czy walki w sytuacji zagrożenia. Odpowiada za wiele reakcji stresowych. Zablokowanie wymienionych receptorów zmusza układ współczulny do zwiększenia syntezy wymienionych hormonów.

Receptory których działanie blokuje johimbina są głównymi winowajcami trudów w zrzucaniu opornego tłuszczu, hamują bowiem lipolizę. Receptory alfa-2-adregeniczne są głównie w miejscach, z których najtrudniej schudnąć, jak na przykład wewnętrzne partie ud.

Poza alfa-2-adregenicznymi w tych tkankach zlokalizowane są też receptory beta, które z kolei uruchamiają lipolizę -. proces przerabiania nagromadzonego tłuszczu na energię. Kiedy alfa zostaną zablokowane, wytworzona adrenalina ,,uderza” w receptory beta. Efekt? Uruchomienie lipolizy, a w praktyce łatwiejsze i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Johimbina – działanie na odchudzanie

Po naszym ulubionym okresie budowy masy mięśniowej następuje nie zawsze przyjemna redukcja. Chcąc odsłonić swoje mięśnie trzeba pozbyć się nieco kochanego ciałka! Pod koniec odchudzania jest coraz ciężej – organizm ma dosyć deficytu. Zrzucenie ostatniego kilograma bywa naprawdę trudne.

Dla idealnego ,,docięcia” sylwetki chętnie sięgamy po termogeniki – spalacze tłuszczu. Należy do nich johimbina. Za jej działaniem stoi, trafnie i najprościej mówiąc, wspominane już zwiększenie poziomu hormonów.

Johimbina stymuluje termogenezę – proces przetwarzania kalorii na ciepło. W praktyce przekłada się to na przyspieszenie metabolizmu.

Tym co przyniosło johimbinie najwięcej popularności jest stymulowanie lipolizy. Za spalaniem nagromadzonej tkanki tłuszczowej stoi bowiem noradrenalina, której wydzielanie zwiększa omawiany środek.

Zwiększenie poziomu adrenaliny owocuje zwiększeniem ciśnienia. Rozszerzają się przy tym naczynia krwionośne. Efektem jest lepszy przepływ krwi w ciele, co zwiększa szansę na pompę mięśniową. Tkanki są zaś lepiej odżywione.

Johimbina – działanie na produkcję adrenaliny sprawia, że niektórzy stosują ją jako stymulant. Czy alkaloid z johimby może zastąpić kofeinę? Sugerujemy tego nie sprawdzać – czytaj dalej!

Odpowiedzmy wreszcie na pytanie – czy johimbina działa? Tak – relacje stosujących, opinie badaczy i cały mechanizm wpływania na wydzielanie hormonów każe stwierdzić, że w kwestii odchudzania johimbina jest skuteczna.

Johimbina – działanie uboczne. Czy warto ryzykować?

Jak wspominaliśmy, johimbina jako suplement jest nielegalna w Polsce. W 2019 roku Unia Europejska wpisała ją na listę produktów zakazanych w żywności i preparatach bez recepty. Legalnie można ją dostać tylko na receptę, w aptece, jako środek poprawiający potencję.

Powodem, dla którego johimbinę traktujemy z rezerwą jest to, że dla uzyskania efektu odchudzającego trzeba przyjąć jej dużo. Jak zwykle w przypadku dużych dawek suplementu, nadmiar substancji zwiększa ryzyko niepożądanego działania.

To jak zadziała johimbina w ogromnym stopniu jest uwarunkowane indywidualnymi czynnikami. Chodzi mianowicie o poziom jednego z enzymów (CYP 2 D6) odpowiadających za to jak nasz organizm radzi sobie z lekarstwami. Im mniej enzymu, tym wolniej johimbina zostanie ,,zneutralizowana”, za to wzrasta szansa na skutki uboczne.

Na forach kulturystycznych nietrudno znaleźć porady i relacje co do suplementowania johimbiny. Na ,,szczęście w nieszczęściu” sportowcy wspominają także o doświadczonych nieprzyjemnych skutkach ubocznych jej stosowania, potwierdzające przestrogi naukowców.

Johimbina – działanie niepożądane to zaburzenia akcji serca, mogące u wrażliwych osób zakończyć się nawet zawałem. Szczególnie daleko od johimbiny powinny pozostawać wszystkie osoby mające problemy z układem krążenia!

Nadmiar johimbiny może skończyć się napadem drgawek, halucynacjami, wymiotami czy atakiem paniki. Także lżejsze skutki uboczne nie należą do przyjemnych – są nimi między innymi mdłości, zimne poty i lęki.

Johimbina – działanie tego suplementu w dużej, koniecznej do spalenia tłuszczu ilości, może przysporzyć nam poważnych problemów. Szczególnie ryzykowne jest przyjmowanie jej gdy stosujemy leki psychotropowe. Generalnie, nawet nie przyjmując leków, ale mając zaburzenia psychiczne najlepiej trzymać się od pobudzaczy z daleka. Mogą one pogorszyć sprawę nie tylko od ,,fizycznej” strony.

Poza tym johimbina wchodzi w niepożądane reakcje z tyrozyną. Tyrozyna to związek obecny między innymi w czekoladzie, żółtych serach oraz czerwonym mięsie. Biorąc alkaloid z johimby konieczna jest więc wykluczenia dieta.

Wreszcie największe zagrożenie – suplementy niepewnego pochodzenia. Jako że w Polsce nie można legalnie dostać johimbiny na odchudzanie, pozostają nam wyłącznie podejrzane źródła.

Przyjmowanie substancji, które oficjalnie nie mogą być w obiegu jest niesamowicie ryzykowne. Nie mamy pewności co do ich przebadania i tego co dokładnie jest w środku. Johimbina, mimo że przez część trenujących i tak jest stosowana, znajduje się na czarnej liście wszystkich rozsądnych i doświadczonych sportowców.

Johimbina – czy warto po nią sięgnąć?

Odpowiedzmy krótko – nie warto. Co z tego, że jest skuteczna, skoro ryzykujemy swoje zdrowie? Przyjmowanie johimbiny powinno być stosowane tylko po konsultacji i pod stałą kontrolą lekarza, a jej celem nie będzie odchudzanie!

Na rynku dostępne są legalne, skuteczne spalacze tłuszczu. Doskonale przebadane substancje dopuszczone do obiegu nie zrobią nam krzywdy – trzeba je tylko przyjmować z umiarem. Zwracanie się w stronę nielegalnych preparatów mając do wyboru bezpieczne środki na pewno nie jest ani trochę logiczne!

Być może zastanawiasz się, po co w ogóle poinformowaliśmy Cię o skuteczności johimbiny. Dlatego, że jeśli zaczniesz drążyć temat reduktorów tłuszczu, bardzo szybko i tak o niej przeczytasz. Niekoniecznie jednak dowiesz się równocześnie o tym, jak niebezpieczna może być ta substancja.

Jak się pozbyć tkanki tłuszczowej w sposób zdrowy i skuteczny? Dieta!

Nie zaprzeczamy faktom – johimbina działa, ale jest potencjalnie niebezpieczna i nielegalna. Nie dostaniemy jej z ,,pewnego źródła”, a efekty uboczne w najlepszym razie będą ,,tylko” bardzo nieprzyjemne. Zdecydowanie nie warto ryzykować – rynek suplementów jest pełny skutecznych, bezpiecznych termogeników. Jeżeli interesuje Cię temat bezpiecznych i legalnych spalaczy, zapoznaj się z innym naszym artykułem – sprawdź: https://e-figura.pl/czy-spalacz-tluszczu-dziala/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 153 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 75 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 90 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 148 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 139 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 197 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 242 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 182 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 225 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 152 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 141 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 171 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 222 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 533 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 954 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 272 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1162 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 321 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 136 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 203 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 431 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 179 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 213 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 131 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 172 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 197 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 186 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 187 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 323 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 133 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się