Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Johimbina – czy to bezpieczny i skuteczny spalacz tłuszczu?

Johimbina – czy to bezpieczny i skuteczny spalacz tłuszczu?

Data aktualizacji 28.11.2021

Przeczytasz w 5 minut

Johimbina – czy to bezpieczny i skuteczny spalacz tłuszczu?

Trudy redukcji i ostatni uporczywy tłuszczyk motywują do poszukiwania skutecznych suplementów dla sportowców. Mimo że w Polsce jej sprzedaż jako suplementu jest zakazana, w Internecie łatwo natknąć się na johimbinę. Występuje samodzielnie lub jako składnik reduktorów tłuszczu. Johimbina – działanie to nie wszystko! Poza skutecznością rozważamy kwestie bezpieczeństwa. Przeczytaj zanim rozważysz!

Co to jest johimbina?

Zanim przejdziemy do działania i skutków ubocznych, johimbinę trzeba przedstawić! To alkaloid, czyli substancja pozyskiwana z tkanek roślinnych. W tym przypadku ,,dawcą” jest afrykańskie drzewo – johimba lekarska – a głównym eksporterem Kamerun.

Chlorowodorek johimbiny zaliczamy do termogeników. Z tego powodu johimbina na odchudzanie cieszy się coraz większą popularnością.

W naszym rodzimym internecie stosuje się także niepoprawne spolszczenie ,,yohimbina”. Abstrahując od zasad językowych – czy przez ,,j” czy przez ,,y” to ten sam preparat.

Johimbina od kulis – jak wpływa na ciało?

Wpływ johimbiny na organizm jest bardzo zawiły! W skrócie – zwiększa syntezę adrenaliny i noradrenaliny. Jak to działa?

Poprzez blokowanie receptorów alfa-2-adregenicznych johimbina manipuluje układem współczulnym. Dla ścisłości – układ współczulny służy ,,motywowaniu” organizmu do ucieczki czy walki w sytuacji zagrożenia. Odpowiada za wiele reakcji stresowych. Zablokowanie wymienionych receptorów zmusza układ współczulny do zwiększenia syntezy wymienionych hormonów.

Receptory których działanie blokuje johimbina są głównymi winowajcami trudów w zrzucaniu opornego tłuszczu, hamują bowiem lipolizę. Receptory alfa-2-adregeniczne są głównie w miejscach, z których najtrudniej schudnąć, jak na przykład wewnętrzne partie ud.

Poza alfa-2-adregenicznymi w tych tkankach zlokalizowane są też receptory beta, które z kolei uruchamiają lipolizę -. proces przerabiania nagromadzonego tłuszczu na energię. Kiedy alfa zostaną zablokowane, wytworzona adrenalina ,,uderza” w receptory beta. Efekt? Uruchomienie lipolizy, a w praktyce łatwiejsze i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Johimbina – działanie na odchudzanie

Po naszym ulubionym okresie budowy masy mięśniowej następuje nie zawsze przyjemna redukcja. Chcąc odsłonić swoje mięśnie trzeba pozbyć się nieco kochanego ciałka! Pod koniec odchudzania jest coraz ciężej – organizm ma dosyć deficytu. Zrzucenie ostatniego kilograma bywa naprawdę trudne.

Dla idealnego ,,docięcia” sylwetki chętnie sięgamy po termogeniki – spalacze tłuszczu. Należy do nich johimbina. Za jej działaniem stoi, trafnie i najprościej mówiąc, wspominane już zwiększenie poziomu hormonów.

Johimbina stymuluje termogenezę – proces przetwarzania kalorii na ciepło. W praktyce przekłada się to na przyspieszenie metabolizmu.

Tym co przyniosło johimbinie najwięcej popularności jest stymulowanie lipolizy. Za spalaniem nagromadzonej tkanki tłuszczowej stoi bowiem noradrenalina, której wydzielanie zwiększa omawiany środek.

Zwiększenie poziomu adrenaliny owocuje zwiększeniem ciśnienia. Rozszerzają się przy tym naczynia krwionośne. Efektem jest lepszy przepływ krwi w ciele, co zwiększa szansę na pompę mięśniową. Tkanki są zaś lepiej odżywione.

Johimbina – działanie na produkcję adrenaliny sprawia, że niektórzy stosują ją jako stymulant. Czy alkaloid z johimby może zastąpić kofeinę? Sugerujemy tego nie sprawdzać – czytaj dalej!

Odpowiedzmy wreszcie na pytanie – czy johimbina działa? Tak – relacje stosujących, opinie badaczy i cały mechanizm wpływania na wydzielanie hormonów każe stwierdzić, że w kwestii odchudzania johimbina jest skuteczna.

Johimbina – działanie uboczne. Czy warto ryzykować?

Jak wspominaliśmy, johimbina jako suplement jest nielegalna w Polsce. W 2019 roku Unia Europejska wpisała ją na listę produktów zakazanych w żywności i preparatach bez recepty. Legalnie można ją dostać tylko na receptę, w aptece, jako środek poprawiający potencję.

Powodem, dla którego johimbinę traktujemy z rezerwą jest to, że dla uzyskania efektu odchudzającego trzeba przyjąć jej dużo. Jak zwykle w przypadku dużych dawek suplementu, nadmiar substancji zwiększa ryzyko niepożądanego działania.

To jak zadziała johimbina w ogromnym stopniu jest uwarunkowane indywidualnymi czynnikami. Chodzi mianowicie o poziom jednego z enzymów (CYP 2 D6) odpowiadających za to jak nasz organizm radzi sobie z lekarstwami. Im mniej enzymu, tym wolniej johimbina zostanie ,,zneutralizowana”, za to wzrasta szansa na skutki uboczne.

Na forach kulturystycznych nietrudno znaleźć porady i relacje co do suplementowania johimbiny. Na ,,szczęście w nieszczęściu” sportowcy wspominają także o doświadczonych nieprzyjemnych skutkach ubocznych jej stosowania, potwierdzające przestrogi naukowców.

Johimbina – działanie niepożądane to zaburzenia akcji serca, mogące u wrażliwych osób zakończyć się nawet zawałem. Szczególnie daleko od johimbiny powinny pozostawać wszystkie osoby mające problemy z układem krążenia!

Nadmiar johimbiny może skończyć się napadem drgawek, halucynacjami, wymiotami czy atakiem paniki. Także lżejsze skutki uboczne nie należą do przyjemnych – są nimi między innymi mdłości, zimne poty i lęki.

Johimbina – działanie tego suplementu w dużej, koniecznej do spalenia tłuszczu ilości, może przysporzyć nam poważnych problemów. Szczególnie ryzykowne jest przyjmowanie jej gdy stosujemy leki psychotropowe. Generalnie, nawet nie przyjmując leków, ale mając zaburzenia psychiczne najlepiej trzymać się od pobudzaczy z daleka. Mogą one pogorszyć sprawę nie tylko od ,,fizycznej” strony.

Poza tym johimbina wchodzi w niepożądane reakcje z tyrozyną. Tyrozyna to związek obecny między innymi w czekoladzie, żółtych serach oraz czerwonym mięsie. Biorąc alkaloid z johimby konieczna jest więc wykluczenia dieta.

Wreszcie największe zagrożenie – suplementy niepewnego pochodzenia. Jako że w Polsce nie można legalnie dostać johimbiny na odchudzanie, pozostają nam wyłącznie podejrzane źródła.

Przyjmowanie substancji, które oficjalnie nie mogą być w obiegu jest niesamowicie ryzykowne. Nie mamy pewności co do ich przebadania i tego co dokładnie jest w środku. Johimbina, mimo że przez część trenujących i tak jest stosowana, znajduje się na czarnej liście wszystkich rozsądnych i doświadczonych sportowców.

Johimbina – czy warto po nią sięgnąć?

Odpowiedzmy krótko – nie warto. Co z tego, że jest skuteczna, skoro ryzykujemy swoje zdrowie? Przyjmowanie johimbiny powinno być stosowane tylko po konsultacji i pod stałą kontrolą lekarza, a jej celem nie będzie odchudzanie!

Na rynku dostępne są legalne, skuteczne spalacze tłuszczu. Doskonale przebadane substancje dopuszczone do obiegu nie zrobią nam krzywdy – trzeba je tylko przyjmować z umiarem. Zwracanie się w stronę nielegalnych preparatów mając do wyboru bezpieczne środki na pewno nie jest ani trochę logiczne!

Być może zastanawiasz się, po co w ogóle poinformowaliśmy Cię o skuteczności johimbiny. Dlatego, że jeśli zaczniesz drążyć temat reduktorów tłuszczu, bardzo szybko i tak o niej przeczytasz. Niekoniecznie jednak dowiesz się równocześnie o tym, jak niebezpieczna może być ta substancja.

Nie zaprzeczamy faktom – johimbina działa, ale jest potencjalnie niebezpieczna i nielegalna. Nie dostaniemy jej z ,,pewnego źródła”, a efekty uboczne w najlepszym razie będą ,,tylko” bardzo nieprzyjemne. Zdecydowanie nie warto ryzykować – rynek suplementów jest pełny skutecznych, bezpiecznych termogeników. Jeżeli interesuje Cię temat bezpiecznych i legalnych spalaczy, zapoznaj się z innym naszym artykułem – sprawdź: https://e-figura.pl/czy-spalacz-tluszczu-dziala/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close