Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|Efedryna – gdzie na nią trafisz i dlaczego powinieneś omijać ją szerokim łukiem

Efedryna – gdzie na nią trafisz i dlaczego powinieneś omijać ją szerokim łukiem

Data publikacji 17.12.2021

Przeczytasz w 5 minut 170 wyświetleń

Efedryna – gdzie na nią trafisz i dlaczego powinieneś omijać ją szerokim łukiem

Suplementy dla sportowców w najlepszym razie są skuteczne, w średnio dobrym – nic nie dają – a w najgorszym rujnują zdrowie. Bez czytania składów się nie obejdzie, a bywa, że znajdują się w nich toksyczne kwiatki! Efedryna – działanie tej substancji lepiej poznać tylko w teorii. Przeczytaj i omijaj!

Efedryna – co to za substancja?

Efedryna to związek chemiczny pozyskiwany z roślin. Konkretniej z krzewu Ephedra sinica. Może być jednak produkowana także w laboratorium – mamy wtedy do czynienia z efedryną syntetyczną. Najważniejsze jest zaś to, że efedryna należy do stymulantów z kategorii nielegalnego dopingu.

Efedryna silnie oddziałuje na układ nerwowy. Jest bardzo podobna do amfetaminy. Polskie prawo zakazuje dodawania jej do suplementów, niestety jednak, jak wiadomo, w Sieci można kupić wszystko… Efedrynę znajdziemy więc w niektórych spalaczach tłuszczu i przedtreningówkach.

Co gorsza, znajdziemy też chętnych do jej stosowania. Na starych forach kulturystycznych, także tych wciąż aktywnych, roi się od postów sprzed lat, w których sportowcy polecają sobie efedrynę. Za nielegalny doping uznano ją w 2004 roku. Niestety, administratorzy nie przykładają należytej uwagi do usuwania treści, których rozsądek zweryfikował czas i badania.

Znamy różne rodzaje efedryny – zwykłą, pseudoefedrynę, norefedryne i metyloefedrynę. Od czasu jej zdelegalizowania producenci suplementów pobudzających szukają różnorodnych alternatyw, które można sprzedawać bez problemu.

Efedryna – działanie interesujące sportowców

To czy efedryna jest skuteczna nie podlega dyskusji. Gdyby nie działała, nie byłoby z nią problemu, po po co stosować coś takiego? Wyjaśniamy więc czym efedryna podbiła serca niektórych sportowców.

Obecność efedryny w termogenikach jest spowodowana jej właściwościami odchudzającymi. Przyspiesza przemianę materii nawet o 10%, bo po zażyciu wzrasta temperatura ciała. Nasilony proces termogenezy wymaga spalenia większej ilości kalorii. Poza tym hamuje apetyt i odgania zmęczenie, które towarzyszy osobom na ostrej diecie odchudzającej.

To że efedryna jest skuteczna w procesie redukcji tkanki tłuszczowej jest spowodowana szczegółami jej działania na układ nerwowy. W organizmie człowieka są receptory alfa – odpowiedzialne za gromadzenie tłuszczu – i beta, stojące za jego spalaniem. Efedryna aktywuje receptory beta, więc ciało ,,samo z siebie” chętniej pali zgromadzone pod skórą lipidy.

Efedryna – działanie interesujące budujących masę mięśniową to podkręcenie anabolizmu i zwiększenie wydolności treningowej. Dzięki stymulowaniu układu nerwowego wolniej się męczymy, a więc możemy dłużej i wydajniej trenować. Jakby tego mało, efedryna czasowo zwiększa siłę fizyczną. Nic dziwnego, że takie właściwości kuszą sportowców – szczególnie tych bardziej leniwych, chętnych do chodzenia na skróty.

Efedryna to bardzo silny stymulant – ze starych wpisów na forach można wywnioskować, że niejeden kulturysta zrobił dzięki niej ,,trening życia”. Łączenie z kofeiną czy aspiryną również należało do stałych praktyk. Nic dziwnego, że przewaga jaką dawała nad innymi trenującymi zaprowadziła efedrynę na listę substancji zakazanych. I dobrze – mówienie o narkotyzowaniu się jest w tym przypadku jak najbardziej zasadne, a narkotyki i sport nigdy nie powinny iść w parze.

Dodajmy do tego, że chińska medycyna od tysięcy lat wykorzystuje w swoich praktykach efedrynę. Leczy się nią astmę, przeziębienie i dreszcze. W tej kwestii Chińczykami zainspirowała się także współczesna medycyna. Niemniej, dawka czyni truciznę i to jest właśnie jeden z głównych problemów z efedryną.

Efedryna – działanie a dawka

Uodpornienie na stymulanty to temat rzeka, doskonale znany szczególnie kawoszom. W przypadku efedryny, uodpornienie na działanie następuje bardzo szybko. Co trzeba zrobić, żeby ponownie ,,kopała”? Przyjmujący ją po prostu zwiększają dawkę.

Zwiększanie dawki – no właśnie. Do jakiego poziomu? Biorąc pod uwagę, że efedryna może napytać nam biedy już w niewielkich ilościach, w każdym przypadku mowa o poziomie ryzykownym, a nawet niebezpiecznym. Ciągłe podnoszenie dawki efedryny jest konieczne, żeby odczuwać jej działanie, a prędzej czy później przestanie to być działanie przyjemne.

Ten alkaloid działa bardzo intensywnie i mimo że nie uzależnia fizycznie, uzależnienie psychiczne to niejako standard. Odstawienie tego środka z własnej inicjatywy przerasta wielu sportowców. Jest bardzo podobna do kokainy i amfetaminy – powoduje wyrzut hormonów szczęścia.

Efedryna – skutki uboczne lżejsze i cięższe

Krótkodystansowa ,,suplementacja” efedryną powoduje takie skutki uboczne jak bóle głowy i problemy trawienne. Niepokój i drażliwość – to także trzeba dopisać do listy typowych objawów przesadzenia ze stymulantami.

Inne nieprzyjemne skutki działania efedryny wprost kojarzą się z narkotykami. Pod jej wpływem mogą nawet pojawić się halucynacje i zmiany zachowania. Bez wątpienia zażycie efedryny widać po sportowcu na pierwszy rzut oka. Jest rozedrgany, zaniepokojony i generalnie aż strach się do niego odezwać… Poważne konsekwencje jej stosowania pojawiają się po dłuższym braniu, a trzeba zaznaczyć raz jeszcze, że ,,kopniak” od efedryny uzależnia.

Długie przyjmowanie efedryny w coraz większych dawkach powoduje skoki ciśnienia, które mogą zaprowadzić nas nawet do grobu. Jako stymulant, efedryna podkręca pracę układu krążenia. Z racji siły substancji nie ma tu mowy o pobudzeniu takim jak po kawie, a dużo, dużo większym. Serce jest przez to bardzo obciążone i boleśnie mści się na nierozsądnym sportowcu.

Mężczyźni stale stosujący efedrynę zauważają problemy z erekcją i oddawaniem moczu. Spowodowane jest to skurczeniem zwieracza w pęcherzu. Ciągłe branie tego środka zrujnuje na więc nie tylko serce, ale i życie seksualne.

Ciągle zwiększanie dawek efedryny prowadzi do przedawkowania. To z kolei może zabić – odnotowano już niejeden taki przypadek. Każdy organizm działa inaczej – jedni będą przyjmować efedrynę garściami i nic im się nie stanie, a druga osoba nie wytrzyma już pierwszej nieco wyższej dawki. Nie testuj możliwości Twojego ciała – odpuść!

Czy warto brać efedrynę?

Skoro dotarłeś aż tutaj, na pewno nie masz wątpliwości – branie efedryny się nie opłaca. Na rynku dostępne jest wiele legalnych suplementów podkręcających spalanie tłuszczu, odganiających zmęczenie i poprawiających wydolność. Sięganie po szkodliwe, nielegalne substancje dopingujące jest w dzisiejszych czasach po prostu bez sensu!

Na Sport Odżywki znajdziesz masę artykułów na temat porządnych preparatów dla sportowców! Przejrzyj zakładkę ,,suplementy”, a bez problemu skomponujesz idealną, zdrową i skuteczną ,,szafeczkę z suplami”.

Na efedrynę, mimo jej nielegalności, trafimy w termogenikach i przedtreningówkach. To kwestia jej właściwości odchudzających oraz pobudzających. Cechuje się wysoką skutecznością i jeszcze wyższym zagrożeniem dla zdrowia. Dlaczego powinieneś ją omijać? Dlatego że jest nieuczciwą przewagą, rujnującą zdrowie fizyczne i psychiczne. Czy trzeba więcej powodów?

Szukasz czegoś, co pobudzi Cię na treningu i nie zaszkodzi zdrowiu? Postaw na legalne przedtreningowki – przeczytaj o nich tutaj: https://e-figura.pl/przedtreningowka-dzialanie-sklad-i-bezpieczenstwo-czyli-wszystko-co-warto-o-niej-wiedziec/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 153 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 75 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 90 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 148 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 139 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 197 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 242 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 182 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 225 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 152 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 141 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 171 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 222 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 533 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 953 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 272 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1162 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 321 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 136 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 203 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 431 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 179 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 213 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 131 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 172 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 197 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 186 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 187 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 323 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 132 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się