Pomimo tego, że rzekomo tuczące oraz szkodliwe właściwości węglowodanów zostały obalone, świat fitness definitywnie się na nie uwziął. Po diecie ketogenicznej, na salony wdziera się dieta karniwora, powstała w 2019 roku. W Polsce nie zdążyła jeszcze zrobić furory – uzbrój się w wiedzę zanim to nastąpi. Uprzedzamy argumenty! Dieta karniwora – na czym polega i czy warto o niej myśleć w kontekście sportowym?
Dieta karniwora – na czym polega?
Carnivore diet – dieta mięsożercy – jak sama nazwa wskazuje polega na… Jedzeniu mięsa, jajek, ryb, nabiału i owoców morza – tego, co pochodzi od zwierząt.
Brzmi całkiem nieźle – weganizm przecież wciąż nie jest dominującym stylem odżywiania. Produkty odzwierzęce goszczą na naszym stole nieustannie, to pełnowartościowe źródła białka, budującego mięśnie. O co tyle hałasu?
O to, że dieta karniwora wymusza jedzenie tylko produktów odzwierzęcych. Warzywa, owoce, pestki, jakiekolwiek źródła węglowodanów – to nie tutaj. Dieta karniwora to jeszcze bardziej ,,hardkorowa” odmiana diety ketogenicznej. Tyle ekstremalna, co trudna do utrzymania.
Wyobraź sobie, że przez najbliższy miesiąc na śniadanie jesz jajecznicę z boczkiem, na obiad wielki kawał steka, na kolację mięso mielone… z mięsem? Krewetkami? Łososiem? Aż chce się sięgnąć po marchewkę.
Skąd się wzięła dieta karniwora?
Dieta mięsożercy została stworzona przez lekarza Shawna Bakera. Według niego, miała przynosić szybką, trwałą utratę niechcianych kilogramów, zapobiegać starzeniu, dawać niespożytą energię i końskie zdrowie. Za swoje nienaukowe twierdzenia przekonujące do diety mięsożercy na dwa lata stracił prawo do wykonywania zawodu lekarza.
Warto dodać, że Baker to chirurg i ortopeda, a przy okazji świetny biznesmen. Jego książka The Carnivore Diet stała się bestsellerem Amazona, sam bryluje w mediach społecznościowych i wszędzie tam, gdzie pada termin ,,dieta karniwora”.
Sam Shawn Baker jest także sportowcem z sukcesami. Trenuje wioślarstwo, a niezakłócone wiekiem osiągnięcia w tej dziedzinie tłumaczy właśnie byciem na diecie mięsożercy.
Za początki prawdziwej popularności diety karniwora uważamy jednak wystąpienie Mikhaiły Peterson – córki słynnego mówcy motywacyjnego Jordana Petersona. Podzieliła się historią swoich problemów zdrowotnych, które miała rozwiązać dieta mięsożercy.
Jak to zwykle była, za jej śladem poszli celebryci i influencerzy, a fala popularności rozlała się na ich odbiorców.
Podsumowując- dieta karniwora to pomysł lekarza, który nabawił się przez nią problemów zawodowych. Twierdzi, że na niej jest i temu zawdzięcza sportowe sukcesy. Celebryci inspirują się nim, czym zyskują zainteresowanie odbiorców. Popularność diety wzrasta.
Shawn Baker to charyzmatyczny człowiek, który może się pochwalić doskonała formą i rekordami. Wymarzony ,,pomnik” diety karniwora, który niejednego atletę skłonił do ,,wejścia w to”.
Dieta karniwora dla sportowca – jakie ma uzasadnienie?
O niedoborach na diecie mięsożercy można napisać elaborat na kilkaset stron… Wystarczy spojrzeć na jadłospis – brak witamin występujących tylko w roślinach, brak minerałów, brak błonnika. Białka nie brakuje, ale nie brakuje go przecież także przy normalnym odżywianiu.
Jak zwolennicy diety mięsożercy radzą sobie z zarzutami niedoborowości? Wystarczy spojrzeć na skupiający ich portal Carnivore Insiders. W bibliografii tego artykułu znajdziesz odnośniki. Ostrzegamy – to lektura dla ludzi o mocnych nerwach.
Z Carnivore Insiders dowiesz się, między innymi, że ludzie nie potrzebują błonnika, bo w plejstocenie byli przystosowani do trawienia mięsa bez udziału tego składnika – kropka. Dostaniesz nawet przypis do badań. Autor nie dodaje jednak, że według tego samego badania, tendencja odwróciła się w miarę rozwoju rolnictwa, a badania nad całym zagadnieniem trwają.
Jak ten argument ma się w ogóle do dzisiejszych uwarunkowań? Podejrzewamy, że przez tysiące lat to i owo mogło się zmienić… Niestety, zwolennicy diety karniwora uznają za doskonałe to, co pierwotne, nie zwracając uwagi na dalszą część ewolucji.
Kolejny ,,kwiatek” – warzywa i owoce są złe, bo są w nich obecne pestycydy i zanieczyszczenia. Tak – problem zanieczyszczenia środowiska niepokoi dietetyków, ale ci zgadzają się co do tego, że eliminacja warzyw i owoców wciąż jest bardziej niekorzystna, niż wpływ obecnych w nich niepożądanych substancji.
Podobnie z antyodżywczymi składnikami, które powstają w roślinach w celu obrony przed otoczeniem. Radykalni mięsożercy przekonują, że ,,rośliny nie chcą być zjadane”. Aż chce się spytać, czy zwierzęta chcą.
Moglibyśmy długo pastwić się nad argumentami ,,karniworów”, ale nie ma to większego sensu. Wiedz, że posługują się oni wybiórczymi argumentami, niepopartymi współczesna nauką. Ta mówi nam, że warzywa, owoce i błonnik są wręcz niezbędne. Nadmierne spożycie czerwonego mięsa i nasyconych tłuszczów zwiększa natomiast ryzyko chorób oraz przedwczesnej śmierci.
Czy dieta mięsożercy jest dla Ciebie?
Po pierwsze – dieta mięsożercy to młody pomysł, którego długofalowych efektów jeszcze nie zbadano.
Po drugie – zaprzecza wszystkiemu co wiemy o zdrowym odżywianiu, więc nie ma co spodziewac się rewolucyjnych wyników badań.
Po trzecie – sportowiec musi być zdrowy.
Po czwarte – dieta karniwora nie jest zdrowa według nikogo poza jej praktykami.
Moglibyśmy rozwinąć temat energetyczności węglowodanów, dających siłę podczas treningu. Pozwolisz jednak, że odpuścimy sobie analizowanie potencjału treningowego osób żyjących na tłuszczach i białku. Dostępne badania dotyczą diety ketogenicznej, Na czym polega dieta keto? Również wyrzuca węglowodany, ale zawiera warzywa i niektóre owoce, więc nie można odnosić badan nad nią bezpośrednio do diety karniwora.
Argumentów ,,przeciw” jest już i tak dostatecznie dużo.
Dieta karniwora nie nadaje się dla sportowca, bo nie stała obok zdrowego odżywiania. Ba – prawdopodobnie nie nadaje się dla nikogo zdrowego, kto chce takim pozostać.
Dieta karniwora to zaprzeczenie wszystkiego co wiemy o zdrowym odżywianiu. Jej świetną wizytówką jest sam twórca – Shawn Baker – ortopeda, chirurg i sportowiec. Wokół swojej postaci zbudował alternatywną rzeczywistość dietetyczno-medyczną, którą propaguje po dziś dzień.
Zanim postanowisz pójść w jego ślady – na potwierdzenie stylu życia Bakera mamy tylko jego słowo. Po drugie – nikt tutaj nie robi nic charytatywnie. Pseudonauka ma się świetnie wszędzie tam, gdzie dociera Internet. Wierzyć Bakerowi czy całemu dietetycznemu światu, z WHO na czele? Ty już wiesz! Dbaj o siebie, a wszystkich przekonujących Cię do ,,cudownych” diet proś o dowody, niepochodzące z książki Shawna Bakera.
Bez względu na nowe pomysły celebrytów, będziemy Cię przekonywać do jedzenia owoców i warzyw. Przeczytaj o roli antyoksydantów w zdrowiu sportowca – antyoksydanty znajdziesz właśnie w roślinach: https://e-figura.pl/antyoksydanty-wolne-rodniki-i-stres-oksydacyjny-co-powinien-o-nich-wiedziec-sportowiec/.
Bibliografia:
Richie B. E. i inni, Health Risks Associated with Meat Consumption: A Review of Epidemiological Studies, ,,International Journal for Vitamin and Nutrition Research” 2015;85(1-2):70-8.
Wolk A., Potential health hazards of eating red meat, ,,Journal of Internal Medicine”, 2017 Feb;281(2):106-122.
Ben Dor M. i inni, The evolution of the human trophic level during the Pleistocene, Volume 175, Issue 72, s. 27-56.
Praca zbiorowa, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, państwowy Zakład Higieny 2020.
Zalecenia zdrowego żywienia udostępniane na gov.pl
Materiały dietetyczki Aleksandry Kaproń dla portalu Dietetycy.
Materiały bloga Light Diet – dystrybutora cateringów dietetycznych.
Materiały portalu Carnivore Insiders:
carnivoreinsider.com/are-vegetables-bad-for-you-the-truth-behind-anti-nutrients/
carnivoreinsider.com/the-problem-with-antinutrients-in-vegetables/
carnivoreinsider.com/can-a-carnivore-diet-improve-my-athletic-performance/
carnivoreinsider.com/the-carnivore-diet-a-complete-guid/
carnivoreinsider.com/how-do-you-get-fiber-on-a-carnivore-diet/