Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Odżywianie|Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Data publikacji 08.11.2022

Przeczytasz w 5 minut 380 wyświetleń

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Dieta bez cukru? Żaden problem – dzisiaj, erytrytol kupisz nawet w osiedlowym markecie. Wygląda jak cukier, smakuje jak cukier i nie ma kalorii… wydawałoby się, że to słodzik idealny. A jak w rzeczywistości prezentuje się erytrytol – czy jest zdrowy? Co to w ogóle jest erytrytol i czy wymiana cukru na taki słodzik w praktyce wyjdzie Ci na korzyść? Przeczytaj!

Erytrytol – co to za substancja?

Erytrytol to substancja należąca do grupy alkoholipolioli. To ta sama grupa, w której znajdują się popularne słodziki stosowane w przemyśle spożywczym – sorbitol, maltitol, mannitol, laktitol czy ksylitol.

Erytrytol jest wytwarzany z wykorzystaniem procesu fermentacji drożdży. Naturalnie znajduje się w niektórych owocach, grzybach i produktach fermentowanych – m.in. sosie sojowym. Ze względu na występowanie w przyrodzie, mimo chemicznego procesu wytwarzania, jest uznawany za naturalny słodzik.

Wizualnie, erytrytol jest bardzo podobny do cukru. Drobne, białe kryształki, niemal nie do odróżnienia.

wygląd erytrytolu - łyżeczka słodzika

Smakowo, erytrytol jest jednak nieco inny od cukru – jego słodycz to 60-80% słodyczy sacharozy, a w ustach zostawia chłodny posmak. W kuchni spełnia podobną rolę, co cukier. Można go stosować do wypieków, herbaty, dań na słodko, w ciepłych i zimnych przepisach. 

Uwaga – na erytrolu nie urośnie drożdżówka. Drożdżę żywią się cukrem, a ten słodzik ich nie oszuka.

Erytrytol, erytrol i erytryt to to samo. Wszystkie nazwy są poprawne. W składach produktów, ten słodzik ma oznaczenie E 968.

Zalety erytrolu

Za najważniejszą zaletę i równocześnie bonus do zdrowia, uznaje się praktyczną bezkaloryczność erytrolu. Poliol sam w sobie ma kalorie, ale organizm przyswaja je w bardzo małej ilości – 0,2-0,4 kcal na 1 gram. Oznacza to, że 100 gramach erytrytolu (20 łyżeczek) znajdziesz maksymalnie tyle kalorii, ile jest w dwóch małych landrynkach.

Pod tym względem, słodzik bije na głowę nawet równie popularny ksylitol – poliol, który ma o 40% mniej kalorii, niż cukier, ale i tak sporo (240 kcal na 100 gramów). Smakowo erytrytol jest w stanie całkowicie zastąpić cukier, toteż naukowcy wiążą z nim duże nadzieje co do walki z plagą otyłości.

Badanie pilotażowe przeprowadzone przez zespół Zacharego Sorrentino (2020) wykazało, że erytrytol może mieć zdolność do tłumienia apetytu. Co więcej, jest w tym znacznie lepszy, niż popularny słodzik syntetyczny – aspartam. Spożywanie niskokalorycznych napojów słodzonych erytrytolem spowolniło opróżnianie żołądka, obniżyło grelinę (hormon głodu), a to przełożyło się na subiektywne zwiększenie uczucia sytości.

To nie wszystko. Erytrol ma działanie przeciwzapalne. Neutralizuje wolne rodniki. Trwają badania także nad wpływem tego słodzika na ogólne zdrowie jelit. Eksperyment przeprowadzony na myszach przez zespół Rena Kawano (2021) wykazał, że słodzik może łagodzić stany zapalne jelit na dietach wysokotłuszczowych. Czy ta właściwość potwierdzi się na ludziach? Mamy nadzieję, że tak.

Jeśli chodzi o to, czy erytrol jest zdrowy dla jelit, trzeba wspomnieć, że jest poliolem najlepiej tolerowanym przez układ pokarmowy. W przeciwieństwie do maltitolu czy ksylitolu, jedzenie go nie przekłada się na problemy gastryczne – biegunki, wzdęcia czy nudności. 

Jeśli spotkały Cię przykre dolegliwości po poliolach (np. fit-ciastkach słodzonych maltitolem), to nie musi się powtórzyć w przypadku erytrolu. Ten słodzik zachowuje się w jelitach inaczej od pozostałych alkoholi cukrowych – nie fermentuje.

Czy erytrol jest zdrowy dla diabetyków i insulinoopornych?

Tak. Lekarze polecają erytrol pacjentom z zaburzeniami metabolicznymi, wymagającymi kontroli glikemii. Wymiana sacharozy, miodów czy słodkich syropów na erytrytol, pozwala ograniczyć skoki insuliny – słodzik nie podnosi poziomu cukru. W dziedzinie gospodarki insulinowej, punkt dla niego.

A czy erytrol jest zdrowy dla zębów? 

W przeciwieństwie do zwykłego cukru, erytrytol nie powoduje próchnicy – wręcz przeciwnie. Wspiera zdrowie jamy ustnej najlepiej ze wszystkich polioli. De Cock (2018) wskazuje, że erytrol jest w tym lepszy nawet od ksylitolu – a ksylitol słynie ze swoich stomatologicznych właściwości.

Wady erytrolu

Na ten moment, naukowcy nie znaleźli poważnych negatywnych efektów spożywania erytrolu przez zdrowych ludzi. Jedynie przy nadmiernym spożyciu (powyżej 1 grama na kilogram masy ciała), mogą wystąpić problemy gastryczne

Każdy organizm jest inny. Dlatego, mimo ogólnie świetnej tolerancji erytrolu, zdarzają się osoby, które po zjedzeniu go mają biegunkę i bóle brzucha. 

Czy wymienić cukier na erytrol?

Cukier spożywany z umiarem nie jest złem samym w sobie.

No właśnie… z umiarem, a niestety, dodany cukier jest dzisiaj wszędzie. Nawet wyrzucając z kuchni sacharozę, na przestrzeni dnia będziesz miał sporo okazji, by doładować się węglowodanami prostymi… 

pankejki z miodem i jagodami
Jak już mieć cukier w domu, to ten w pełnowartościowych produktach – miodzie, mleku i owocach. Do cukierniczki wsyp erytrol – goście nie zauważą różnicy!

Czy cukier jest zdrowy? Żaden dietetyk nie powie, że tak. A czy erytrol jest zdrowy? Tutaj nie ma wątpliwości. Działanie przeciwzapalne, zdrowie jamy ustnej, prewencja otyłości – a nad kolejnymi zaletami erytrolu trwają badania. Wymieniać? Tak – warto, nawet jeśli nie przejmujesz się kaloriami. Jedzenie cukru nie przynosi korzyści – w przeciwieństwie do jedzenia erytrytolu.

Lubisz słodki smak, masz tendencję do podjadania i generalnie cukier utrudnia Ci pozostawanie na zdrowej diecie? Nie czekaj – zaopatrz się w erytrytol, a sacharoza przestanie Ci być potrzebna.

Używasz cukru okazjonalnie, ale chcesz, by Twoja dieta była jeszcze lepsza? Erytrol Ci w tym pomoże. 


Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że spożywanie erytrolu przynosi szereg korzyści – od prewencji otyłości, po zdrowie jamy ustnej. W umiarkowanej ilości, nie ma ryzyka nawet problemów gastrycznych, kojarzonych ze słodzikami. Na właściwościach tego słodzika skorzysta cały organizm, zaś na cukrze, z pewnością nie.

Bibliografia:

Sorrentino ZA, Smith G, Palm L, Motwani K, Butterfield J, Archer C, Henderson R, Heldermon C, Gautam S, Brantly ML. An Erythritol-Sweetened Beverage Induces Satiety and Suppresses Ghrelin Compared to Aspartame in Healthy Non-Obese Subjects: A Pilot Study. Cureus. 2020 Nov 10;12(11):e11409. doi: 10.7759/cureus.11409. PMID: 33194505; PMCID: PMC7657312.

de Cock P. Erythritol Functional Roles in Oral-Systemic Health. Adv Dent Res. 2018 Feb;29(1):104-109. doi: 10.1177/0022034517736499. PMID: 29355425.

Kawano R, Okamura T, Hashimoto Y, Majima S, Senmaru T, Ushigome E, Asano M, Yamazaki M, Takakuwa H, Sasano R, Nakanishi N, Hamaguchi M, Fukui M. Erythritol Ameliorates Small Intestinal Inflammation Induced by High-Fat Diets and Improves Glucose Tolerance. Int J Mol Sci. 2021 May 24;22(11):5558. doi: 10.3390/ijms22115558. PMID: 34074061; PMCID: PMC8197374.

Daniëlle M.P.H.J. Boesten, Gertjan J.M. den Hartog, Peter de Cock, Douwina Bosscher, Angela Bonnema, Aalt Bast, Health effects of erythritol, Nutrafoods (2015) DOI 10.1007/s13749-014-0067-5.

Mogą Ci się spodobać

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Data publikacji 23.05.2023

Przeczytasz w 6 minut 293 wyświetleń

Redukcja to ten okres, podczas którego, mimo całej posiadanej wiedzy, […]

Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 90 wyświetleń

Liczenie kalorii jest najskuteczniejszym sposobem na zmianę sylwetki. Dzisiaj robienie […]

Jak przestać jeść słodycze? 10 sposobów i cała prawda o słodyczach

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 67 wyświetleń

Słodycze to chyba najbardziej lubiana kategoria żywności, mimo iż wszyscy […]

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 241 wyświetleń

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 235 wyświetleń

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

Ile kalorii na masę trzeba jeść, by budować mięśnie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 240 wyświetleń

Do zbudowania imponującej muskulatury niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Trzeba jednak […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1382 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Posiłki do pracy – 10 zdrowych inspiracji 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 238 wyświetleń

Zapracowany tryb zycia nie ułatwia kontrolowania diety… Na szczęście, większość […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 740 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 184 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 219 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Dieta po świętach – jak dojść do siebie przed Sylwestrem?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 239 wyświetleń

Miałaś nie objadać się w Boże Narodzenie, a wyszło jak […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 164 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak jeść płatki owsiane, żeby schudnąć? Czy można na surowo?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 367 wyświetleń

Wiele się mówi o tym, że płatki owsiane pomagają schudnąć. […]

Śniadanie bez węglowodanów – czy jest lepsze od węglowodanowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 281 wyświetleń

Sporo się mówi o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek […]

Produkty o wysokim IG – co jeść rozsądnie, by nie mieć wahań cukru?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 183 wyświetleń

Dłuższe uczucie sytości, brak napadów apetytu, profilaktyka zaburzeń metabolicznych – […]

Produkty z niskim IG – co jeść, by utrzymać cukier w normie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 85 wyświetleń

Masz problem z nagłymi napadami apetytu? Jako podstawę diety, wprowadź […]

Jak zmotywować się do diety? 10 porad dla jedzących byle jak

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 213 wyświetleń

Pierwsze skojarzenie ze słowem dieta to oczywiście odchudzanie. Jednakże, w […]

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – jak wygląda? 10 prostych zasad jedzenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 246 wyświetleń

Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest prostsza, niż mogłoby się […]

Co to indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny? Znaczenie dla Twojej diety

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 147 wyświetleń

O IG słyszał chyba każdy, ale mało kto dokładnie zdaje […]

Dieta keto – co jeść, by była skuteczna i zdrowa? 

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 246 wyświetleń

Dieta keto – co jeść, żeby przejście na nią pomogło […]

Dieta ketogenna – dla kogo jest odpowiednia?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 310 wyświetleń

Dieta keto – na czym polega? Jak mogłeś już słyszeć […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 560 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Na czym polega dieta keto? Wyjaśnienia od A do Z i badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 443 wyświetleń

O diecie ketogenicznej słyszeli nawet ci, którzy tematy dietetyczne omijają […]

Ile tłuszczu na redukcji? Redukcja i masa u obu płci

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 1038 wyświetleń

Tłuszcz to równie ważny makroskładnik, co węglowodany i białko. Mimo […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 258 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

Wysokokaloryczne produkty, które warto jeść na redukcji – 10 źródeł wielu dobrych kalorii

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 353 wyświetleń

Bezwzględne cięcie kalorii na redukcji to już przeżytek. Dzisiaj, zamiast […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 404 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 381 wyświetleń

Dieta bez cukru? Żaden problem – dzisiaj, erytrytol kupisz nawet […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 366 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close