Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Odżywianie|Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Data publikacji 08.11.2022

Przeczytasz w 5 minut 550 wyświetleń

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Dieta bez cukru? Żaden problem – dzisiaj, erytrytol kupisz nawet w osiedlowym markecie. Wygląda jak cukier, smakuje jak cukier i nie ma kalorii… wydawałoby się, że to słodzik idealny. A jak w rzeczywistości prezentuje się erytrytol – czy jest zdrowy? Co to w ogóle jest erytrytol i czy wymiana cukru na taki słodzik w praktyce wyjdzie Ci na korzyść? Przeczytaj!

Erytrytol – co to za substancja?

Erytrytol to substancja należąca do grupy alkoholipolioli. To ta sama grupa, w której znajdują się popularne słodziki stosowane w przemyśle spożywczym – sorbitol, maltitol, mannitol, laktitol czy ksylitol.

Erytrytol jest wytwarzany z wykorzystaniem procesu fermentacji drożdży. Naturalnie znajduje się w niektórych owocach, grzybach i produktach fermentowanych – m.in. sosie sojowym. Ze względu na występowanie w przyrodzie, mimo chemicznego procesu wytwarzania, jest uznawany za naturalny słodzik.

Wizualnie, erytrytol jest bardzo podobny do cukru. Drobne, białe kryształki, niemal nie do odróżnienia.

wygląd erytrytolu - łyżeczka słodzika

Smakowo, erytrytol jest jednak nieco inny od cukru – jego słodycz to 60-80% słodyczy sacharozy, a w ustach zostawia chłodny posmak. W kuchni spełnia podobną rolę, co cukier. Można go stosować do wypieków, herbaty, dań na słodko, w ciepłych i zimnych przepisach. 

Uwaga – na erytrolu nie urośnie drożdżówka. Drożdżę żywią się cukrem, a ten słodzik ich nie oszuka.

Erytrytol, erytrol i erytryt to to samo. Wszystkie nazwy są poprawne. W składach produktów, ten słodzik ma oznaczenie E 968.

Zalety erytrolu

Za najważniejszą zaletę i równocześnie bonus do zdrowia, uznaje się praktyczną bezkaloryczność erytrolu. Poliol sam w sobie ma kalorie, ale organizm przyswaja je w bardzo małej ilości – 0,2-0,4 kcal na 1 gram. Oznacza to, że 100 gramach erytrytolu (20 łyżeczek) znajdziesz maksymalnie tyle kalorii, ile jest w dwóch małych landrynkach.

Pod tym względem, słodzik bije na głowę nawet równie popularny ksylitol – poliol, który ma o 40% mniej kalorii, niż cukier, ale i tak sporo (240 kcal na 100 gramów). Smakowo erytrytol jest w stanie całkowicie zastąpić cukier, toteż naukowcy wiążą z nim duże nadzieje co do walki z plagą otyłości.

Badanie pilotażowe przeprowadzone przez zespół Zacharego Sorrentino (2020) wykazało, że erytrytol może mieć zdolność do tłumienia apetytu. Co więcej, jest w tym znacznie lepszy, niż popularny słodzik syntetyczny – aspartam. Spożywanie niskokalorycznych napojów słodzonych erytrytolem spowolniło opróżnianie żołądka, obniżyło grelinę (hormon głodu), a to przełożyło się na subiektywne zwiększenie uczucia sytości.

To nie wszystko. Erytrol ma działanie przeciwzapalne. Neutralizuje wolne rodniki. Trwają badania także nad wpływem tego słodzika na ogólne zdrowie jelit. Eksperyment przeprowadzony na myszach przez zespół Rena Kawano (2021) wykazał, że słodzik może łagodzić stany zapalne jelit na dietach wysokotłuszczowych. Czy ta właściwość potwierdzi się na ludziach? Mamy nadzieję, że tak.

Jeśli chodzi o to, czy erytrol jest zdrowy dla jelit, trzeba wspomnieć, że jest poliolem najlepiej tolerowanym przez układ pokarmowy. W przeciwieństwie do maltitolu czy ksylitolu, jedzenie go nie przekłada się na problemy gastryczne – biegunki, wzdęcia czy nudności. 

Jeśli spotkały Cię przykre dolegliwości po poliolach (np. fit-ciastkach słodzonych maltitolem), to nie musi się powtórzyć w przypadku erytrolu. Ten słodzik zachowuje się w jelitach inaczej od pozostałych alkoholi cukrowych – nie fermentuje.

Czy erytrol jest zdrowy dla diabetyków i insulinoopornych?

Tak. Lekarze polecają erytrol pacjentom z zaburzeniami metabolicznymi, wymagającymi kontroli glikemii. Wymiana sacharozy, miodów czy słodkich syropów na erytrytol, pozwala ograniczyć skoki insuliny – słodzik nie podnosi poziomu cukru. W dziedzinie gospodarki insulinowej, punkt dla niego.

A czy erytrol jest zdrowy dla zębów? 

W przeciwieństwie do zwykłego cukru, erytrytol nie powoduje próchnicy – wręcz przeciwnie. Wspiera zdrowie jamy ustnej najlepiej ze wszystkich polioli. De Cock (2018) wskazuje, że erytrol jest w tym lepszy nawet od ksylitolu – a ksylitol słynie ze swoich stomatologicznych właściwości.

Wady erytrolu

Na ten moment, naukowcy nie znaleźli poważnych negatywnych efektów spożywania erytrolu przez zdrowych ludzi. Jedynie przy nadmiernym spożyciu (powyżej 1 grama na kilogram masy ciała), mogą wystąpić problemy gastryczne

Każdy organizm jest inny. Dlatego, mimo ogólnie świetnej tolerancji erytrolu, zdarzają się osoby, które po zjedzeniu go mają biegunkę i bóle brzucha. 

Czy wymienić cukier na erytrol?

Cukier spożywany z umiarem nie jest złem samym w sobie.

No właśnie… z umiarem, a niestety, dodany cukier jest dzisiaj wszędzie. Nawet wyrzucając z kuchni sacharozę, na przestrzeni dnia będziesz miał sporo okazji, by doładować się węglowodanami prostymi… 

pankejki z miodem i jagodami
Jak już mieć cukier w domu, to ten w pełnowartościowych produktach – miodzie, mleku i owocach. Do cukierniczki wsyp erytrol – goście nie zauważą różnicy!

Czy cukier jest zdrowy? Żaden dietetyk nie powie, że tak. A czy erytrol jest zdrowy? Tutaj nie ma wątpliwości. Działanie przeciwzapalne, zdrowie jamy ustnej, prewencja otyłości – a nad kolejnymi zaletami erytrolu trwają badania. Wymieniać? Tak – warto, nawet jeśli nie przejmujesz się kaloriami. Jedzenie cukru nie przynosi korzyści – w przeciwieństwie do jedzenia erytrytolu.

Lubisz słodki smak, masz tendencję do podjadania i generalnie cukier utrudnia Ci pozostawanie na zdrowej diecie? Nie czekaj – zaopatrz się w erytrytol, a sacharoza przestanie Ci być potrzebna.

Używasz cukru okazjonalnie, ale chcesz, by Twoja dieta była jeszcze lepsza? Erytrol Ci w tym pomoże. 


Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że spożywanie erytrolu przynosi szereg korzyści – od prewencji otyłości, po zdrowie jamy ustnej. W umiarkowanej ilości, nie ma ryzyka nawet problemów gastrycznych, kojarzonych ze słodzikami. Na właściwościach tego słodzika skorzysta cały organizm, zaś na cukrze, z pewnością nie.

Bibliografia:

Sorrentino ZA, Smith G, Palm L, Motwani K, Butterfield J, Archer C, Henderson R, Heldermon C, Gautam S, Brantly ML. An Erythritol-Sweetened Beverage Induces Satiety and Suppresses Ghrelin Compared to Aspartame in Healthy Non-Obese Subjects: A Pilot Study. Cureus. 2020 Nov 10;12(11):e11409. doi: 10.7759/cureus.11409. PMID: 33194505; PMCID: PMC7657312.

de Cock P. Erythritol Functional Roles in Oral-Systemic Health. Adv Dent Res. 2018 Feb;29(1):104-109. doi: 10.1177/0022034517736499. PMID: 29355425.

Kawano R, Okamura T, Hashimoto Y, Majima S, Senmaru T, Ushigome E, Asano M, Yamazaki M, Takakuwa H, Sasano R, Nakanishi N, Hamaguchi M, Fukui M. Erythritol Ameliorates Small Intestinal Inflammation Induced by High-Fat Diets and Improves Glucose Tolerance. Int J Mol Sci. 2021 May 24;22(11):5558. doi: 10.3390/ijms22115558. PMID: 34074061; PMCID: PMC8197374.

Daniëlle M.P.H.J. Boesten, Gertjan J.M. den Hartog, Peter de Cock, Douwina Bosscher, Angela Bonnema, Aalt Bast, Health effects of erythritol, Nutrafoods (2015) DOI 10.1007/s13749-014-0067-5.

Mogą Ci się spodobać

Dieta paleo od A do Z. Czy takie jedzenie ma sens?

Data publikacji 28.11.2023

Przeczytasz w 10 minut 230 wyświetleń

Dieta paleo należy do najpopularniejszych styli odżywiania w ostatnich latach. […]

Co jeść na śniadanie, by było zdrowe, smaczne i sycące? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 57 wyświetleń

Co jeść na śniadanie, by dobrze zacząć dzień i dodać […]

Bułki bez drożdży – jak je zrobić? 12 prostych przepisów

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 103 wyświetleń

Bułki bez drożdży to wygodna, prosta alternatywa klasycznego pieczywa wyrastającego […]

Czy gluten jest szkodliwy? Przeczytaj zanim wykluczysz go z diety!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 229 wyświetleń

Czy gluten jest szkodliwy – to pytanie od kilku lat […]

Zdrowe przekąski na wieczór filmowy – 11 banalnie prostych propozycji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 146 wyświetleń

Zdrowe przekąski na wieczór, by przy ulubionych filmach zajadać się […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 425 wyświetleń

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Co zrobić z awokado? 10 zdrowych smakowitych pomysłów

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 288 wyświetleń

Co zrobić z awokado, by w pełni zrozumieć popularność tego […]

Jedzenie późnym wieczorem – czy wolno, czy tuczy? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 201 wyświetleń

Jedzenie późnym wieczorem jeszcze kilka lat temu było kategorycznie zakazane. […]

Czy ziemniaki tuczą? A może wręcz przeciwnie? Cała prawda!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 222 wyświetleń

Czy ziemniaki tuczą – to pytanie zadaje sobie każdy miłośnik […]

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 565 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Dieta dla mężczyzn – zasady. Obalamy mity!

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 262 wyświetleń

Dieta dla mężczyzn ma wpływ nie tylko na sylwetkę. To, […]

Co pić żeby schudnąć? Nie tylko wodę! Lista odchudzających napojów

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 696 wyświetleń

Co pić, żeby schudnąć, czuć się świetnie i zdrowo? Mimo […]

Czy alkohol tuczy? Cała prawda

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 197 wyświetleń

Czy alkohol tuczy – to pytanie spędza sen z powiek […]

Co jeść żeby przytyć? Produkty, potrawy i przykładowe jadłospisy

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 323 wyświetleń

Co jeść, żeby przytyć skutecznie i zdrowo – to pytanie […]

Jak schudnąć bez diet i liczenia kalorii? Zmień te 13 rzeczy!

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 187 wyświetleń

Jak schudnąć bez diet, zamieszania z liczeniem kalorii, drastycznych restrykcji […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 270 wyświetleń

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 169 wyświetleń

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Co jeść w upał? Wyjaśnienie i 10 pomysłów na obiad na upalne dni

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 378 wyświetleń

Co jeść w upał, czy czuć się lekko mimo wysokiej […]

Aplikacje do liczenia kalorii – test 4 najpopularniejszych w 2023 roku

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 1603 wyświetleń

Aplikacje do liczenia kalorii na stałe weszły do fit-codzienności osób […]

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 599 wyświetleń

Redukcja to ten okres, podczas którego, mimo całej posiadanej wiedzy, […]

Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 818 wyświetleń

Liczenie kalorii jest najskuteczniejszym sposobem na zmianę sylwetki. Dzisiaj robienie […]

Jak przestać jeść słodycze? 10 sposobów i cała prawda o słodyczach

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 287 wyświetleń

Słodycze to chyba najbardziej lubiana kategoria żywności, mimo iż wszyscy […]

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 462 wyświetleń

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 428 wyświetleń

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

Ile kalorii na masę trzeba jeść, by budować mięśnie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 444 wyświetleń

Do zbudowania imponującej muskulatury niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Trzeba jednak […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 3690 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Posiłki do pracy – 10 zdrowych inspiracji 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 427 wyświetleń

Zapracowany tryb zycia nie ułatwia kontrolowania diety… Na szczęście, większość […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 2591 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 379 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 392 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close