Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Odżywianie|Czego nie jeść przed treningiem? 10 produktów których lepiej unikać przed siłownią

Czego nie jeść przed treningiem? 10 produktów których lepiej unikać przed siłownią

Data publikacji 11.02.2022

Przeczytasz w 7 minut 265 wyświetleń

Czego nie jeść przed treningiem? 10 produktów których lepiej unikać przed siłownią

Czy trzeba mówić o tym, jak istotny dla jakości sesji na siłowni jest poprzedzający ją posiłek? Tym razem wskażemy, czego lepiej unikać. Zawarcie w przedtreningowej tej misce któregoś z tych dziesięciu produktów może kompletnie zrujnować ambitny plan ćwiczeń!

Przeczytaj, czego nie jeść przed treningiem i… po prostu tego nie jedz!

Jaki posiłek przedtreningowy zjeść? Kluczowe zasady

Zanim przejdziemy do tego czego nie jeść przed siłownią, krótkie przypomnienie. Posiłki przedtreningowe powinniśmy jeść około 2-4 godziny przed ćwiczeniami. To wystarczający czas jedzenie zostało strawione i przerobione na energię.

Posiłek przedtreningowy ma dostarczać węglowodanów złożonych – uwalniających energię przez długi czas. Lepiej natomiast unikać tłuszczu i wielkich objętościowo porcji, które przez długi czas nie zostaną strawione.

Jaki jest idealny posiłek przedtreningowy? Lekki, wysokoenergetyczny, niewielki objętościowo i… smaczny! Dzięki temu jeszcze przed uderzeniem siłowniowych endorfin wprawimy się w dobry nastrój.

Produkt numer 1 – jajka przed treningiem

W codziennej diecie jak najbardziej warto docenić bogactwo jajek. Idealne białko, sycące żółtko – bomba witaminowa – świetny smak, łatwość przyrządzenia…Lepiej jednak zostawić je na porę potreningową!

jajka przed treningiem

Jajka przed treningiem? Lepiej zjeść je już po ćwiczeniach.

Jajko przed treningiem to solidna dawka białka i tłuszczu. Nie ma w nim węglowodanów niezbędnych do wydajnej sesji na siłowni. Posiłki w których główną bazą są jaja, szczególnie razem z żółtkami, lepiej zostawić na czas już po ćwiczeniach.

Produkt numer 2 – orzechy przed treningiem

Komponując posiłek przed siłownia lepiej także odpuścić sobie orzechy. To głównie źródło tłuszczu – podobnie jak w jajach, w orzechach nie znajdziemy energetycznych cukrów.

orzechy przed treningiem siłowym

Orzechy przed treningiem – ta zdrowotna bomba nie jest najlepszym wyborem przed siłownią!

Orzechy przed treningiem to coś na co szczególnie powinny uważać osoby na redukcji. Ogromna gęstość kaloryczna sprawia, że naprawdę trudno spalić orzechowe przekąski. W dodatku są malutkie, niezbyt sycące – nie dają satysfakcji ze spożytego posiłku. Po ćwiczeniach będziemy głodni – bardzo kaloryczna przekąska przed ćwiczeniami plus suty posiłek po nich i deficyt kaloryczny odchodzi w niepamięć!

Produkt numer 3 – słodycze przed treningiem

Słodycze przed treningiem same w sobie nie są takim złym pomysłem, jeśli zależy nam na budowie masy mięśniowej. Batonik kwadrans przed ćwiczeniami to szybki energetyczny kopniak – nie najlepszy z możliwych, ale rozumiemy to, że czasem ,,po prostu trzeba”. Warunek? Sam posiłek przedtreningowy nie może bazować na cukrach prostych, bo da nam energię tylko na krótki czas. Opychając się słodkościami przed siłownią nie minie chwila, a zamiast o ćwiczeniach będziemy myśleć… o jedzeniu.

słodycze przed treningiem siłowym

Uważaj na słodycze przed treningiem – szczególnie te bez cukru!

Czego nie jeść przed treningiem? Radzimy uważać na łakocie bez cukru, ze słodzikami. Gumy do żucia oraz sosy ,,zero” też się liczą. Powód jest prosty – słodziki, szczególnie w większych ilościach, powodują problemy trawienne. Po ich spożyciu wzrasta szansa, że na siłowni zamiast mocować się ze sztangą, będziemy mocować się z… biegunką. Idziesz na trening? Nawet jeśli jesteś na redukcji zjedz coś solidnego, zamiast zapychać się landrynkami!

Produkt numer 4 – czego nie jeść przed treningiem? Kalafior, brokuły, fasolka…

…i wszystkie inne warzywa słynące z dużej zawartości błonnika nie nadają się na posiłek przed siłownią. Dla uproszczenia liczymy je tutaj jako jeden produkt.

warzywa przed treningiem

Warzywa wysokobłonnikowe mogą pokrzyżować Ci treningowe plany!

Błonnik to przyjaciel jelit, ale równocześnie, spożyty w sporych ilościach, powoduje wzdęcia. Jeśli do tego dorzucimy intensywne ćwiczenia wymagające zaangażowania mięśni brzucha, katastrofa murowana! Nie wspominając o tym, że trening z wydętym, ciężkim brzuchem nie ma nic wspólnego z przyjemnością.

Produkt numer 5 – duża ilość mięsa

Kolejna rzecz którą warto jeść po treningu, ale przed nim już niekoniecznie. Mięso to potężna dawka białka – temu zawdzięczamy jego sycące właściwości. Jest bardzo długo trawione, więc jeśli 2 godziny przed siłownią spożyjemy wielki kawał kurczaka, organizm nie zdąży sobie z nim poradzić. Uczucie ciężkości utrudni ćwiczenia, a posiłek nie dostarczy energii wtedy gdy ta będzie najbardziej potrzebna.

jedzenie mięsa przed treningiem na siłowni

Potężny kawał mięsa zjedz dopiero po treningu!

Przed treningiem zamiast na białku trzeba się skoncentrować na węglowodanach złożonych. Budulca w dużej ilości będziemy potrzebować dopiero po zakończonej sesji na siłowni.

Produkt numer 6 – kiszonki

Kapusta, ogórki i inne warzywa poddane kiszeniu to kolejni przyjaciele układu trawiennego, z którymi lepiej nie spotykać się przed treningiem. Powód? Oczywiście problemy gastryczne. Ucztę kiszonkową lepiej ,,odleżeć” zamiast dźwigać ciężary z brzuchem napakowanym kapustą. Kto jadł, ten wie!

kiszona kapusta

Kiszona kapusta – zdrowa, pyszna i… ryzykowna!

Produkt numer 7 – czego nie jeść przed treningiem? Grzybów!

Grzyby wypadają z nominacji do posiłku przedtreningowego ponieważ są ciężkostrawne. Długo zalegają w żołądku, a przygotowane tak jak lubimy najbardziej – smażone – sprawią, że zamiast trenować na ławeczce będziemy mieli ochotę co najwyżej na niej… zasnąć.

jedzenie grzybów przed treningiem

Ciężkostrawne grzyby nie są najlepszym wyborem przed ćwiczeniami – zjedz coś lekkiego!

Produkt numer 8 – fast food i smażone produkty

Jedzenie przed siłownią powinno dostarczać energii bez równoczesnego obciążania układu trawiennego. To wyklucza przedtreningową ucztę pod ,,złotymi łukami”, głęboko smażone domowe frytki i tłustego (i przepysznego) kotleta z serem. Po takim posiłku może i będziemy szczęśliwi, ale i bardzo ociężali.

fast food przed cwiczeniami

Uczta fast-foodowa przed siłownią nie pomoże Ci na treningu!

Ustalmy jedną rzecz – fast-food od czasu do czasu nie jest niczym złym. Szczególnie domowy, przygotowany bez długiej listy chemicznych dodatków. Takie posiłki liczymy jako ,,jedzenie dla ducha” – jest tak samo potrzebne jak to ,,dla ciała”. Po prostu nie nadaje się na posiłek przedtreningowy, bo mimo wysokiej kaloryczności i zawartości węglowodanów odbiera energię zamiast jej dodawać.

Produkt numer 9 – napoje z bąbelkami

Przez ,,bąbelki” rozumiemy zarówno napoje gazowane jak i ,,bąbelki” dozwolone od lat osiemnastu. Cola, oranżada czy gazowany energetyk zdecydowanie nie są najlepszym źródłem nawodnienia i tylko napakują żołądek gazami. Podczas ćwiczeń te będą desperacko szukać jakiegoś ujścia…

gazowane napoje przed treningiem

Gazowane napoje przed siłownią… Na Twoim miejscu nie ryzykowalibyśmy!

Alkohol przed treningiem to jeden z najgorszych pomysłów jakie mogłyby komukolwiek przyjść do głowy. Smutna ciekawostka – niektórzy wierzą, że ,,setka” pomoże w osiągnięciu lepszych wyników na siłowni… To mit. Nigdy nie pij przed treningiem nawet niskoprocentowych trunków.

Przed treningiem najlepiej pić po prostu niegazowaną wodę. Na pewno nic nam się po niej nie stanie!

Produkt numer 10 – czego nie jeść przed treningiem? Nowych rzeczy!

Próbowanie nowych smaków przed pójściem na siłownię wiąże się z ryzykiem problemów trawiennych. Sos z orientalnymi przyprawami, ,,dziwny” wegański zamiennik mięsa, słodycze widziane po raz pierwszy – nie wiadomo, jak zareaguje na to nasz żołądek. Lepiej dmuchać na zimne i pilnować, by przedtreningowy posiłek składał się z produktów dobrze znanych. Na testowanie będzie jeszcze dużo czasu!

egzotyczne jedzenie a trening

Eksperymenty kulinarne zostaw na czas po siłowni!

Czego nie jeść przed treningiem? Produktów wysokobłonnikowych, ciężkostrawnych, powodujących wzdęcia i takich, których nie znamy. Posiłek przedtreningowy nie powinien niczym nas zaskoczyć! Do picia na kilka godzin przed treningiem wybierajmy napoje bez gazu i oczywiście w pełni bezalkoholowe.

Skoro już weszliśmy na temat alkoholu – wiesz jak wpływa na wyniki treningowe i przyrost masy mięśniowej? Przeczytaj – szczególnie jeśli wątpisz w sens rezygnacji z napojów dla dorosłych: https://e-figura.pl/alkohol-a-treningi-jak-wplywa-na-organizm-sportowca-i-jego-wyniki/.

Bibliografia:

Kozubowski A, Kisiel D., Bezpieczne żywienie w treningu siłowym, ,,Security, Economy & Law”, Nr 3/2017 (XVI), s. 178–198.

Wrzosek M. i inni, Sposób żywienia i suplementacji osób trenujących sporty sylwetkowe, ,,Bromatologia i chemia toksykologiczna” – 49, 2016, 2, s. 114 – 120.

Mizera K., Pils K., Znaczenie żywienia w sportach siłowych w różnych fazach ontogenezy człowieka ,,Medicina Sportiva Practica”, Tom 9, Nr 4: 73-84, 2008.

Golianek A., Mazurkiewicz-Zapałowicz K., Grzyby w diecie człowieka – wartość odżywcza i prozdrowotna, ,,Kosmos. Problemy nauk biologicznych”, 65 (4), 313, 2016.

Bienkiewicz M., Bator E., Bronkowska M., Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej, ,,Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2015, 96(1), s. 57-63.

Artykuł na portalu Eat This: https://www.eatthis.com/foods-to-never-eat-before-a-workout/

Artykuł na portalu Jump Start by WebMD: https://www.webmd.com/fitness-exercise/ss/slideshow-bad-workout-foods

Mogą Ci się spodobać

Aplikacje do liczenia kalorii – test 4 najpopularniejszych w 2023 roku

Data publikacji 07.06.2023

Przeczytasz w 11 minut 288 wyświetleń

Aplikacje do liczenia kalorii na stałe weszły do fit-codzienności osób […]

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 302 wyświetleń

Redukcja to ten okres, podczas którego, mimo całej posiadanej wiedzy, […]

Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 141 wyświetleń

Liczenie kalorii jest najskuteczniejszym sposobem na zmianę sylwetki. Dzisiaj robienie […]

Jak przestać jeść słodycze? 10 sposobów i cała prawda o słodyczach

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 80 wyświetleń

Słodycze to chyba najbardziej lubiana kategoria żywności, mimo iż wszyscy […]

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 250 wyświetleń

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 241 wyświetleń

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

Ile kalorii na masę trzeba jeść, by budować mięśnie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 248 wyświetleń

Do zbudowania imponującej muskulatury niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Trzeba jednak […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1539 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Posiłki do pracy – 10 zdrowych inspiracji 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 247 wyświetleń

Zapracowany tryb zycia nie ułatwia kontrolowania diety… Na szczęście, większość […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 804 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Ujemne kalorie – piękne, ale czy prawdziwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 197 wyświetleń

W długiej historii dietetyki, wiele produktów spożywczych reklamowało się jako […]

Ile wapnia dziennie jeść na mocne kości?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 228 wyświetleń

Wapń to podstawowy materiał budulcowy układu kostnego i zębów. Właśnie […]

Dieta po świętach – jak dojść do siebie przed Sylwestrem?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 246 wyświetleń

Miałaś nie objadać się w Boże Narodzenie, a wyszło jak […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 171 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak jeść płatki owsiane, żeby schudnąć? Czy można na surowo?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 392 wyświetleń

Wiele się mówi o tym, że płatki owsiane pomagają schudnąć. […]

Śniadanie bez węglowodanów – czy jest lepsze od węglowodanowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 294 wyświetleń

Sporo się mówi o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek […]

Produkty o wysokim IG – co jeść rozsądnie, by nie mieć wahań cukru?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 189 wyświetleń

Dłuższe uczucie sytości, brak napadów apetytu, profilaktyka zaburzeń metabolicznych – […]

Produkty z niskim IG – co jeść, by utrzymać cukier w normie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 91 wyświetleń

Masz problem z nagłymi napadami apetytu? Jako podstawę diety, wprowadź […]

Jak zmotywować się do diety? 10 porad dla jedzących byle jak

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 219 wyświetleń

Pierwsze skojarzenie ze słowem dieta to oczywiście odchudzanie. Jednakże, w […]

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – jak wygląda? 10 prostych zasad jedzenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 256 wyświetleń

Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest prostsza, niż mogłoby się […]

Co to indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny? Znaczenie dla Twojej diety

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 153 wyświetleń

O IG słyszał chyba każdy, ale mało kto dokładnie zdaje […]

Dieta keto – co jeść, by była skuteczna i zdrowa? 

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 253 wyświetleń

Dieta keto – co jeść, żeby przejście na nią pomogło […]

Dieta ketogenna – dla kogo jest odpowiednia?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 320 wyświetleń

Dieta keto – na czym polega? Jak mogłeś już słyszeć […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 578 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Na czym polega dieta keto? Wyjaśnienia od A do Z i badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 454 wyświetleń

O diecie ketogenicznej słyszeli nawet ci, którzy tematy dietetyczne omijają […]

Ile tłuszczu na redukcji? Redukcja i masa u obu płci

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 1088 wyświetleń

Tłuszcz to równie ważny makroskładnik, co węglowodany i białko. Mimo […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 269 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

Wysokokaloryczne produkty, które warto jeść na redukcji – 10 źródeł wielu dobrych kalorii

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 362 wyświetleń

Bezwzględne cięcie kalorii na redukcji to już przeżytek. Dzisiaj, zamiast […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 421 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 388 wyświetleń

Dieta bez cukru? Żaden problem – dzisiaj, erytrytol kupisz nawet […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close