Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Odżywianie|5 mitów na temat białek roślinnych – obalamy!

5 mitów na temat białek roślinnych – obalamy!

Data publikacji 05.11.2021

Przeczytasz w 7 minut 452 wyświetleń

5 mitów na temat białek roślinnych – obalamy!

Jeśli białko nie pochodzi ze źródeł zwierzęcych, nie oznacza to, że działa nieefektywnie. W tym artykule przyjrzymy się 5 powszechnym mitom na temat białek roślinnych i spróbujemy przekonać Cię raz na zawsze, że są one błędne. Białko pochodzenia roślinnego z powodzeniem może zastąpić odzwierzęce – sprawdź artykuł!

Białka niepełnowartościowe a sporty sylwetkowe

Prawdopodobnie niewiele jest aspektów w świecie kulturystyki, które są traktowane tak kontrowersyjnie jak diety wegetariańskie. W rzeczywistości niektórzy ludzie uważają, że kulturystyka i wegetarianizm a więc białka pochodzenia roślinnego są po prostu nie do pogodzenia. Ten pogląd jest w dużej mierze wspierany przez powszechne przekonanie, że pokarmy roślinne nie dostarczają wystarczającej ilości białka, aby stymulować wzrost mięśni, a zatem nie mogą być podstawą diety kulturystów. Niektórzy szczególnie gorliwi sceptycy twierdzą, że rzekomo w wyniku spożycia białek roślinnych u sportowców płci męskiej zaczynają rosnąć piersi i że po ich długotrwałym stosowaniu podczas kontroli antydopingowej ujawnia się obecność nielegalnych narkotyków w organizmie sportowców zawodowych.

Niektórym z Was to rozumowanie może wydawać się głupie i bezpodstawne, ale spójrzmy prawdzie w oczy – dzisiaj większość sportowców często nie preferuje białek roślinnych i przekreśla je ponieważ są to białka niepełnowartościowe. Ze względu na ogólny brak wiedzy na temat żywienia sportowców i popularność niektórych niepotwierdzonych mitów, wielu sportowców podchodzi sceptycznie do pomysłu spożywania proszków z białka sojowego, ryżowego i konopnego.

Wśród różnorodnych odżywek białkowych białko serwatkowe i kazeina zasłużenie zajmują palmę pierwszeństwa pod względem skuteczności i popularności wśród współczesnych kulturystów. Zapewniamy jednak, że po zapoznaniu się z prawdziwymi faktami na temat mechanizmu działania i dobroczynnych właściwości proszków z białek roślinnych, prawdopodobnie również pomyślisz o włączeniu ich do swojej diety.

MIT 1 – białko pochodzenia roślinnego a ginekomastia od soi

Ten mit wydaje się nigdy nie opuszczać kręgów trójboju. Spożywanie białka sojowego, obawiając się, że może prowadzić do powiększenia piersi i bardziej kobiecego wyglądu, zostało porzucone przez masę członków społeczności kulturystycznej. Czy słusznie obawiają się tego białka pochodzenia roślinnego? Ich tok myślenia jest następujący: w przeciwieństwie do serwatki lub kazeiny, białko sojowe zawiera fitoestrogeny, związki roślinne, które mają strukturę i działanie podobne do hormonu estrogenu.

Tak, to prawda, że ​​ginekomastia, czyli powiększenie piersi u mężczyzn, wiąże się z brakiem równowagi w produkcji hormonów estrogenu i testosteronu. Należy jednak pamiętać o ważnym punkcie: w rzeczywistości fitoestrogeny nie wpływają bezpośrednio na produkcję estrogenu, chyba że są spożywane w bardzo, bardzo dużych ilościach. A mimo to jest mało prawdopodobne, aby roślinne białka niepełnowartościowe miały wymierny wpływ. W rzeczywistości badanie opublikowane w 2010 roku w czasopiśmie Fertility and Sterility wykazało, że wysoki poziom fitoestrogenów nie powoduje ginekomastii ani żadnych innych oznak feminizacji u zdrowych mężczyzn.

Do tej pory żadne badanie naukowe nie potwierdziło, że białko sojowe ma hormonalne działanie feminizujące, więc zrelaksuj się i jedz tofu i pij koktajle z białka sojowego bez obawy o nagły wzrost piersi. Nadal potrzebujesz ważnych powodów, aby włączyć białko sojowe do swojej regularnej diety? Należy zatem pamiętać, że wiele badań wykazało, że kraje o wyższym poziomie spożycia soi mają mniejszą zachorowalność na raka – w szczególności raka piersi, okrężnicy i prostaty.

MIT 2. Białko grochu w proszku to kompletne źródło białka

Prawdopodobnie słyszałeś, że białka roślinne (z wyjątkiem soi) są białkami niekompletnymi, co oznacza, że ​​nie zawierają pełnego zestawu niezbędnych aminokwasów, aby zmaksymalizować syntezę białek. Dlaczego więc białko grochu jest czasami określane jako kompletne źródło białka? Wynika to z faktu, że profil aminokwasowy białka grochu jest bardzo zbliżony do typowego źródła pełnego białka zwierzęcego. Pod wieloma względami, ale nie do końca – grochowe proteiny to wciąż białko niepełnowartościowe.

Chociaż białko grochu zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów, trzy z nich – metionina, tryptofan i walina – występują w bardzo małych ilościach. Z tego powodu białko grochu jest w rzeczywistości białkiem niekompletnym i ogólnie zaleca się spożywanie go w połączeniu z dodatkowym źródłem białka, takim jak białko ryżowe, w celu uzyskania pełnego białka.

Na szczęście większość suplementów dostępnych obecnie na rynku odżywek dla sportowców łączy białko grochu z białkiem ryżu. Tak więc te mieszanki białkowe zapewniają kompletne hipoalergiczne białko pochodzenia roślinnego, które jest ogólnie łatwiejsze do zmieszania z wodą niż czyste białko z grochu.

MIT 3. Niekompletne białka nie mają korzystnych właściwości

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zamierzam obalić to, co powiedziałem w poprzednim akapicie, ale posłuchaj mnie uważnie. Chociaż białko ryżowe, podobnie jak większość innych białek roślinnych, nie zawiera niektórych niezbędnych aminokwasów, istnieje szereg badań, które pokazują, że jego spożywanie stymuluje syntezę białek mięśniowych.

Na przykład w badaniu opublikowanym w 2013 roku w Nutrition Journal zbadano porównawczą skuteczność izolatów białka ryżu i serwatki. Spożycie białka pochodzenia roślinnego ryżowego wiązało się z poprawą budowy ciała, mocy i siły i było tak samo skuteczne jak Izolat Białka Serwatki. Niesamowite, prawda?

Niewątpliwie ogólnie zaleca się preferowanie źródeł białka, w których wszystkie niezbędne aminokwasy są obecne w dużych dawkach. Ale prawdą jest również, że prawie wszyscy sportowcy dostają ich wystarczającą ilość w swojej diecie przez cały dzień. Więc nie martw się o sporadyczne niepełne spożycie – białko niepełnowartościowe nie zrujnuje efektów treningowych.

Chociaż nie przeprowadzono zbyt wielu badań nad białkiem ryżowym, często odnotowuje się, że ma ono niższą zawartość cholesterolu i sodu niż źródła białka zwierzęcego, takie jak białko serwatkowe, i jest odpowiednią alternatywą dla sportowców, którzy ściśle monitorują ciśnienie krwi.

MIT 4 – białka pochodzenia roślinnego – konopne to ryzyko testu antydopingowego

Nie ma nic dziwnego w tym, że wielu sportowców tak żywo interesuje się tym pytaniem. Ale możesz być pewien, że po zażyciu białka konopnego nie będziesz mieć problemów z testowaniem. I nie, nie będziesz w stanie doświadczyć zakazanego haju po jego spożyciu.

Chociaż konopie i marihuanę pozyskuje się z tej samej rośliny – łac. Cannabis sativa L., konopie przemysłowe zawiera tylko 0,3-1,5% tetrahydrokanabinoli (THC), składników psychoaktywnych o łagodnym działaniu narkotycznym. Ta ilość nie jest nawet wystarczająco bliska, aby poczuć odurzenie narkotykiem. Oprócz niskiego poziomu THC, konopie przemysłowe zawierają również stosunkowo wysoki procent innego kannabinoidu, kannabidiolu (CBD), który faktycznie blokuje psychoaktywne działanie marihuany.

Chociaż białko pochodzenia roślinnego – konopne – nie jest białkiem kompletnym, zapewnia szereg wyjątkowych korzyści. Z jednej strony białko konopne jest wysoce przyswajalne, a więc stosunkowo biodostępne, co pozwala organizmowi na szybsze wykorzystanie aminokwasów. Białko konopne zawiera również więcej błonnika i kwasów tłuszczowych omega-3 niż prawie każde inne białko, dzięki czemu jest w stanie zapewnić dodatkowe korzyści zdrowotne i odchudzające.

Inną mało znaną korzyścią jest to, że zawartość tłuszczu w nasionach konopi naturalnie odstrasza owady i szkodniki, co z kolei zmniejsza działanie toksycznych insektycydów i pestycydów.

MIT 5. Białka pochodzenia roślinnego zawierają więcej węglowodanów.

Oczywiście sportowcy spożywający proszki białkowe  i białko pochodzenia roślinnego dla sportowców mają tendencję do wzbogacania swojej diety o białko, a nie dodatkowy tłuszcz lub węglowodany. Dotyczy to szczególnie osób na diecie niskowęglowodanowej. Ponieważ ci sportowcy nie mogą sobie pozwolić na marnowanie cennych tolerancji węglowodanów na koktajle proteinowe, ufając powszechnemu nieporozumieniu, starają się unikać spożywania białek roślinnych, nie zawracając sobie głowy przyjrzeniem się etykiecie, aby zweryfikować swoje założenia.

Niektóre roślinne źródła białka, takie jak ryż, są często klasyfikowane jako stosunkowo bogate w węglowodany. Należy jednak pamiętać, że w procesie wytwarzania odżywek białkowych w celu poprawy profilu aminokwasowego, usuwana jest z nich znaczna część węglowodanów.

Białko pochodzenia roślinnego – ile protein zawierają? Różne marki ziołowych suplementów białkowych zawierają od 1 do 7 gramów węglowodanów na porcję. Dla porównania, najpopularniejsze proszki białek serwatkowych zawierają co najmniej 3 gramy węglowodanów przy podobnej zawartości białka. Jak widać różnice są minimalne. A biorąc pod uwagę fakt, że wiele białek roślinnych zawiera również szerszy zakres ważnych składników odżywczych niż samo białko serwatkowe, mają one znacznie większą przewagę konkurencyjną, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Wniosek jest oczywisty – nie bój się spożywać białek roślinnych! Białka niepełnowartościowe roślinne mają wiele korzystnych korzyści dla zdrowia i sprawności fizycznej, a powszechne spekulacje na temat ich negatywnych właściwości są w większości błędne i niepotrzebnie przesadzone.

Zainteresowały Cię wegańskie białka? Dowiedz się więcej o odżywkach dla wege- sportowców! Sprawdź tutaj: https://e-figura.pl/weganskie-odzywki-bialkowe-dla-sportowcow/!

Mogą Ci się spodobać

Co zrobić z białek? 15 propozycji

Data publikacji 08.02.2024

Przeczytasz w 13 minut 2164 wyświetleń

Po ostatnim gotowaniu zostało Ci kilka białek jaj? Schowaj je […]

Aplikacje do liczenia kalorii – 6 najlepszych propozycji

Data publikacji

Przeczytasz w 18 minut 2013 wyświetleń

Aplikacje do liczenia kalorii na stałe weszły do fit-codzienności osób […]

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data publikacji

Przeczytasz w 14 minut 272 wyświetleń

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 375 wyświetleń

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

Dieta paleo od A do Z. Czy takie jedzenie ma sens?

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 347 wyświetleń

Dieta paleo należy do najpopularniejszych styli odżywiania w ostatnich latach. […]

Co jeść na śniadanie, by było zdrowe, smaczne i sycące? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 144 wyświetleń

Co jeść na śniadanie, by dobrze zacząć dzień i dodać […]

Bułki bez drożdży – jak je zrobić? 12 prostych przepisów

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 296 wyświetleń

Bułki bez drożdży to wygodna, prosta alternatywa klasycznego pieczywa wyrastającego […]

Czy gluten jest szkodliwy? Przeczytaj zanim wykluczysz go z diety!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 339 wyświetleń

Czy gluten jest szkodliwy – to pytanie od kilku lat […]

Zdrowe przekąski na wieczór filmowy – 11 banalnie prostych propozycji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 243 wyświetleń

Zdrowe przekąski na wieczór, by przy ulubionych filmach zajadać się […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 752 wyświetleń

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Co zrobić z awokado? 10 zdrowych smakowitych pomysłów

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 444 wyświetleń

Co zrobić z awokado, by w pełni zrozumieć popularność tego […]

Jedzenie późnym wieczorem – czy wolno, czy tuczy? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 335 wyświetleń

Jedzenie późnym wieczorem jeszcze kilka lat temu było kategorycznie zakazane. […]

Czy ziemniaki tuczą? A może wręcz przeciwnie? Cała prawda!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 327 wyświetleń

Czy ziemniaki tuczą – to pytanie zadaje sobie każdy miłośnik […]

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 640 wyświetleń

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Dieta dla mężczyzn – zasady. Obalamy mity!

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 357 wyświetleń

Dieta dla mężczyzn ma wpływ nie tylko na sylwetkę. To, […]

Co pić żeby schudnąć? Nie tylko wodę! Lista odchudzających napojów

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 984 wyświetleń

Co pić, żeby schudnąć, czuć się świetnie i zdrowo? Mimo […]

Czy alkohol tuczy? Cała prawda

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 270 wyświetleń

Czy alkohol tuczy – to pytanie spędza sen z powiek […]

Co jeść żeby przytyć? Produkty, potrawy i przykładowe jadłospisy

Data publikacji

Przeczytasz w 13 minut 423 wyświetleń

Co jeść, żeby przytyć skutecznie i zdrowo – to pytanie […]

Jak schudnąć bez diet i liczenia kalorii? Zmień te 13 rzeczy!

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 250 wyświetleń

Jak schudnąć bez diet, zamieszania z liczeniem kalorii, drastycznych restrykcji […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 229 wyświetleń

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Co jeść w upał? Wyjaśnienie i 10 pomysłów na obiad na upalne dni

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 441 wyświetleń

Co jeść w upał, czy czuć się lekko mimo wysokiej […]

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 713 wyświetleń

Redukcja to ten okres, podczas którego, mimo całej posiadanej wiedzy, […]

Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1089 wyświetleń

Liczenie kalorii jest najskuteczniejszym sposobem na zmianę sylwetki. Dzisiaj robienie […]

Jak przestać jeść słodycze? 10 sposobów i cała prawda o słodyczach

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 363 wyświetleń

Słodycze to chyba najbardziej lubiana kategoria żywności, mimo iż wszyscy […]

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 559 wyświetleń

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 493 wyświetleń

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

Ile kalorii na masę trzeba jeść, by budować mięśnie?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 515 wyświetleń

Do zbudowania imponującej muskulatury niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Trzeba jednak […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 5138 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Posiłki do pracy – 10 zdrowych inspiracji 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 486 wyświetleń

Zapracowany tryb zycia nie ułatwia kontrolowania diety… Na szczęście, większość […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 3481 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close