Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementy|Białko wołowe czy serwatkowe – podobieństwa, różnice i które wybrać

Białko wołowe czy serwatkowe – podobieństwa, różnice i które wybrać

Data publikacji 05.01.2022

Przeczytasz w 6 minut 270 wyświetleń

Białko wołowe czy serwatkowe – podobieństwa, różnice i które wybrać

Bez białka nie ma masy – z tym nie dyskutuje żaden sportowiec. Ale właśnie – jakiego białka? Jeśli chcesz włączyć do swojej diety suplementy proteinowe pewnie zadałeś sobie pytanie ,,białko wołowe czy serwatkowe”? Przybliżamy temat wołowych odżywek – przeczytaj!

Białko wołowe – jak się robi taką odżywkę?

Białko wołowe w formie suplementu pozyskuje się dzięki hydrolizie enzymatycznej. W procesie hydrolizy wykorzystuje się enzymy zwierzęce i roślinne rozbijające struktury protein na krótkie łańcuchy.

Białko wołowe nie bez powodu znajdziemy też pod nazwą ‘’hydrolizat białka wołowego”. Ale co właściwie poddawane jest temu procesowi? Mięso wołowe, a dokładniej wołowina typu MOM – mięso oddzielone mechanicznie. Rozdrobniona masa mięsna została odtłuszczona, wysuszona, następnie poddana hydrolizie, sproszkowana i wysłana w świat!

Białko wołowe czy serwatkowe – kluczowa różnica

Białko z wołowiny budzi ogromne kontrowersje. Zarzuca się mu niską jakość i w praktyce słabe wspomaganie przyrostu mięśni. Winna temu jest baza – mięso oddzielone mechanicznie ma beznadziejną jakość. Czy jest w nim jednak cokolwiek dobrego?

Białko wołowe jest pozyskiwane z MOM, czyli powodu przez który miliony osób nie jedzą parówek. Chrząstki, ścięgna, skóra i generalnie odpady trafiają do wielkiej maszyny do mielenia. Tak powstaje z nich jednolita masa przypominająca bardziej lody niż jakiekolwiek mięso.

Białko wołowe to nie stek w proszku tylko MOM poddane zaawansowanym procesom chemicznym. Dzięki hydrolizie wyciągnięto z niego maksimum białka kolagenowego. Zarzuca się, że jest to białko słabo trawione, chociaż niektórzy producenci twierdzą, że doskonale wspomaga stawy.

Białko serwatkowe pochodzi, jak nietrudno się domyślić, z serwatki. Serwatka jest płynną pozostałością po produkcji sera. Czyste białko serwatkowe jest z niej wyciągane w procesach chemicznych o różnym zaawansowaniu. Z serwatki pozyskiwane są koncentraty, izolaty i bardzo zaawansowane hydrolizaty będące praktycznie czystym białkiem.

Podsumowując – białko z wołowiny i serwatki to dwa różne białka odzwierzęce. Jedne i drugie wykorzystują produkty uboczne – serwatkę i pozostałości po przetworzeniu mięsa wołowego.

Białko wołowe czy serwatkowe – różnice w aminokwasach

Kolejna różnica wynikająca z głównej to profil aminokwasowy obu białek. Mimo że oba są pełnowartościowe, różnią się zawartością poszczególnych aminokwasów.

Aminokwasy to w zasadzie najważniejsza sprawa przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego białka. To one odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz przyrost masy mięśniowej. Jakie są kluczowe różnice między oboma białkami?

Jeśli chodzi o dokładną zawartość aminokwasów, będzie się ona wahać w zależności od producenta. Białko wołowe zawsze ma więcej hydroksyproliny, proliny i glicyny niż serwatkowe. To aminokwasy endogenne, czyli takie które organizm sam syntezuje. Występują głównie w chrząstkach – nic więc dziwnego, że białko z wołowiny będzie ich miało nieporównywalnie więcej.

Co jednak z najważniejszymi dla sportowca aminokwasami – leucyną, izoleucyną i waliną oraz pozostałymi aminokwasami egzogennymi? W kwestii zawartości BCAA białko serwatkowe wygrywa w przedbiegach. Podobnie z pozostałymi EAA. Zainteresowani budową czystej masy mięśniowej niech jednak nie przestają czytać w tym miejscu!

Białko z wołowiny – zalety

Białko wołowe czy serwatkowe? Mimo że serwatka wygrywa w temacie aminokwasów, białko z wołowiny zasługuje na oklaski za brak laktozy i białek mlecznych. Z tego powodu jest dobrym wyborem dla alergików. Laktoza to przy dzisiejszym zaawansowaniu suplementów niewielki problem nawet przy WPC, ale uczulenie na same białka mleka wcale nie jest rzadkim problemem.

Białko z wołowiny jest praktycznie pozbawione węglowodanów i tłuszczu. Dzięki temu szybko się wchłania – nie musi być długo trawione, sprawdzi się więc jako dawka protein zaraz po treningu.

Trwają badania nad praktycznymi efektami stosowania białka wołowego. Nie jest to proste zadanie, bo wszystko zależy od jakości suplementu, różniącej się zależnie od producenta. Jakie ,,niepewne zalety” może mieć białko z wołowiny?

Z powodu bardzo wysokiej zawartości aminokwasów uczestniczących w syntezie kolagenu, białko z wołowiny może skutecznie wspierać kondycję stawów. To niezwykle ważne dla każdego podnoszącego ciężary.

Przyjmowanie białka z wołowiny może przekładać się także na wyższą podaż żelaza. W jednym z badań na triathlonistach wykazano, że białko wołowe faktycznie przekłada się na lepsze odżywienie żelazem. Niedługo później szerzej zakrojone badanie nie potwierdziło tego wyniku… Warto śledzić nowinki, ale na ten moment, pamiętając że białko wołowe nie stało obok porządnego kawałka mięsa lepiej nie polegać na nim w kwestii żelaza.

Białko wołowe czy serwatkowe – które lepiej buduje masę?

To co najważniejsze – na której odżywce łatwiej nabrać mięśni? Tutaj sprawa jest bardzo ciekawa, zważywszy na różnice w aminogramie obu białek. Na logikę, dzięki wyższej zawartości BCAA serwatka powinna budować mięśnie lepiej.

Praktyka pokazuje, że białko wołowe i serwatkowe buduje mięśnie tak samo. Zarówno jedne jak i drugie odżywki pomagają zbudować muskuły. W badaniach widać pewne odchylenia w kwestii przyrostu suchej masy, siły i powiększania się konkretnych partii mięśniowych, najpewniej jednak wynikają one z indywidualnej reakcji organizmu.

Białko z wołowiny – czy warto na nie stawiać?

Na jednym jak i drugim białku mięśnie urosną bardzo podobnie. Oba należą do pełnowartościowych, a różnice w aminogramie są do wyrównania dietą i innymi suplementami.

Weźmy to pod uwagę i dodajmy, że cena białka wołowego jest dużo wyższa. Swoje w tej kwestii robi nie tylko drogi proces hydrolizy, ale i… marketing. Wołowina kojarzy się raczej z soczystym stekiem niż z pasztetem na bazie skóry i chrząstek.

Po drugie – białko wołowe gorzej smakuje. Producenci robią co mogą w kwestii wariantów smakowych, ale białkom wołowym z reguły daleko do WPC i WPI.

Białko wołowe czy serwatkowe? Dla uczulonych na białka mleka białko serwatkowe siłą rzeczy nie wchodzi w grę. Takim osobom opłaca się zainteresować wołowym suplementem. Trzeba jednak pamiętać, że poza drogim i niezbyt smacznym hydrolizatem białka wołowego uczuleni na mleczne białko mają do wyboru też całą masę suplementów wegańskich.

 

Białko wołowe czy serwatkowe – co lepsze? W kwestii budowy masy jedno nie góruje nad drugim, szczególne zalety białka wołowego nie są potwierdzone, jest droższe i gorzej smakuje… Nie warto zastępować serwatki wołowiną przynajmniej na ten moment. Odradzają to także doświadczeni sportowcy z forów kulturystycznych. Nawet mając alergię na białka mleka nie trzeba ,,lecieć” od razu w wołowe, bo poza nimi na rynku są także świetne proteinówki roślinne.

Rozważasz białko wołowe bo nie tolerujesz mlecznego? Zanim po nie sięgniesz dowiedz się tego i owego o odżywkach roślinnych – poznaj więcej opcji i wybierz tę najlepszą dla siebie: https://e-figura.pl/weganskie-odzywki-bialkowe-dla-sportowcow/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data publikacji 15.12.2022

Przeczytasz w 11 minut 155 wyświetleń

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 78 wyświetleń

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 92 wyświetleń

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 150 wyświetleń

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 142 wyświetleń

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 201 wyświetleń

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 245 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 191 wyświetleń

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 227 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 155 wyświetleń

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 143 wyświetleń

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 176 wyświetleń

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 227 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 534 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 954 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 273 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1166 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 331 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 143 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 208 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 435 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 182 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 218 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 134 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 174 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 199 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 189 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 194 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 329 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 135 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się