Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data publikacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut 208 wyświetleń

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie do klubu fitness? Czas zabrać się za organizację. To przedsięwzięcie na wiele lat użytkowania, więc warto dobrze się do niego przygotować. Domowa siłownia – jak zrobić? Przeczytaj – kolejność wykonywania podpunktów jest dowolna, ale pierwsze 5. zrealizuj je przed ostatecznymi zakupami.

1 – domowa siłownia – jak zrobić. A jaki masz budżet?

Od tego wszystko się zaczyna. Domowa siłownia – jak zrobić? Tak, żeby pieniądze nie skończyły Ci się, zanim na dobre zaczniesz organizację.

Własny kącik fitness może pochłonąc tysiące, ale mała siłownia w pokoju zamknie się w kilkuset złotych. Zastanów się, ile w tej chwili możesz przeznaczyć na organizację domowej siłowni. Z czasem, będziesz ją doinwestowywał. 

Planując budżet, weź pod uwagę nie tylko koszty sprzętu. Może być potrzebne specjalne przygotowanie pomieszczenia. Zwłaszcza jeśli chcesz, by Twoja siłownia domowa mieściła się w piwnicy. Czytaj dalej, bo poruszamy tę kwestię.

2 – domowa siłownia – jak zrobić? Zastanów się GDZIE zrobić!

Od tego, gdzie będzie Twoja siłownia domowa, zależy dobór sprzętu i możliwość wykonywania ćwiczeń. Mała siłownia w pokoju wyklucza zakup atlasa, wymusza poszukanie składanej ławeczki i sztangielek regulowanych, zamiast wielkiego kompletu hantli. Telewizor w zasięgu kilku metrów? W wyrzucanie kettlebells bawisz się na własne ryzyko.

Domowa siłownia w garażu z oknem to bardzo dobry pomysł. Warto wykorzystać wolne metry na kącik fitness. Dolicz koszty ewentualnego docieplenia styropianem lub zakupu farelki.

siłownia domowa w garażu
Siłownia w domu – jak zrobić? A może… w garażu?

Domowa siłownia – jak zrobić ją w piwnicy? Niestety, kącik fitness w piwnicy to spore ryzyko, jeśli ta nie ma wentylacji. Wilgoć uniemożliwi komfortowe ćwiczenie w zimie i na jesieni. Będzie zimno, w bluzie nie ćwiczy się wygodnie, a w wilgotnym, zimnym pomieszczeniu łatwo się przeziębić. Poza tym, metalowy sprzęt może z czasem rdzewieć pod wpływem wilgoci.

Siłownia w domu ma być wygodna, a nie lodowata i niezdrowa… Jeśli to możliwe, przygotuj piwnicę pod tym kątem, zanim zaczniesz znosić do niej sprzęt.

Siłownia domowa w piwnicy to więc koszty położenia izolacji, zakupienia osuszacza (przy dużej wilgoci i tak niewiele pomoże) i ewentualnego odgrzybiania. Grzyb w piwnicy to zabójstwo dla płuc, nawet jeśli do piwnicy zejdziesz tylko na trening 3 razy w tygodniu.

2.5 – piwnica w bloku – prawo, prawo, prawo…

Piwniczna domowa siłownia – jak zrobić ją w bloku? Przede wszystkim upewnij się, że spółdzielnia i współmieszkańcy nie narobią Ci problemów. W niektórych blokach są szczegółowe regulacje co do użytkowania piwnicy. Zorientuj się, jak to u Ciebie działa, zanim przyjedzie kurier ze sprzętem.

Generalnie, jeśli piwnica przynależy do Twojego mieszkania, możesz w niej robić co zechcesz, dopóki nie przeszkadzasz innym lokatorom. Siłownia domowa na użytek prywatny – żaden problem. Przynajmniej w teorii. 

Bądźmy szczerzy – ludzie są różni. Jeśli sąsiad z klatki Cię nie lubi, zrobi wszystko, by udowodnić, że Twoja piwniczna domowa siłownia zakłóca jego spokój. Tak więc, organizując domową siłownię w bloku, zadbaj o relacje ze współmieszkańcami.

Nikt nie mówił, że będzie łatwo!

3 – porozmawiaj z ludźmi!

Kącik treningowy nie może przeszkadzać innym zameldowanym. Urządzając ją, weź pod uwagę ich zdanie… bo możesz na tym skorzystać. Może Twój brat chętnie poćwiczy z hantlami, a więc dorzuci się do zakupu obciążeń? Siłownia w pokoju czy salonie będzie również wymagać przemeblowania, podklejenia dywanu żeby się nie ślizgał… i takich tam. 

Mieszkasz w bloku? Zanim zorganizujesz domową siłownię, porozmawiaj z sąsiadami z dołu i zza ściany. Dochodzący do nich dźwięk odkładania żeliwa podczas nocnego treningu, nie przysporzy Ci przyjaciół. Podłogę i ściany można wygłuszyć, ale pomyśl o tym przed zakupem sprzętu.

Porozmawiaj też ze… znajomymi z okolicy. Nic tak skutecznie nie tnie wydatków, jak podzielenie ich na kilka ,,łebków”. Siłownia składana wspólnie to pieniądze na lepszy sprzęt i więcej obciążeń. Garaż czy piwnica pomieści więcej niż jedno stanowisko treningowe.

dobre relacje z sąsiadami
Żyj dobrze z sąsiadami – to się przydaje nie tylko organizując domową siłownię.

Domowa siłownia – jak zrobić ją ze znajomymi, by zaoszczędzić sobie wszelkich problemów? Zasada – żadnych wspólnych stosów gotówki. Każdy kupuje jakiś sprzęt i znosi go w jedno miejsce. W razie konfliktu, zabierze go sobie i nie będzie problemu z rozliczaniem się za inwestycję. Tak, pomyśleliśmy też o tej kwestii.

4 – czas na naukę!

Sąsiedzi udobruchani? Piwnica lśni? Kolejka chętnych do znoszenia żelastwa skręca za rogiem? Teraz już nie masz wyjścia – zanim siłownia domowa będzie gotowa, musisz perfekcyjnie nauczyć się techniki. Warto w tym celu odwiedzić zwykły klub fitness, wykupić godzinę personalnego treningu i uważnie wsłuchać się w rady instruktora. Domowa siłownia – jak zrobić? Z uwzględnieniem faktu, że w pakiecie masz odpowiedzialność za swoje zdrowie.

Siłownia w domu wymaga zostania własnym trenerem i asekurantem. Oglądaj instruktaże, czytaj książki o treningu, zbieraj informacje o błędach i zasadach wykonywania ćwiczeń. Poznaj swoje ciało. Odwiedzaj naszego bloga, śledź trenerów – ciągle się ucz. Ba – najlepsi certyfikowani trenerzy też codziennie zwiększają wiedzę.

5 – domowa siłownia – jak zrobić? Posprzątaj i urządź po swojemu.

Siłownia domowa to świetna okazja, aby zrobić porządek na strychu. Stare, zapomniane lustro, głośnik którego od lat nie używasz, dywan leżący w zapomnieniu – to wszystko wykorzystasz organizując domową siłownię. Zaoszczędzisz sobie wydatków i dasz sprzętom nowe życie.

Masz gdzieś stary koc? Odkładaj na niego sztangę podczas robienia martwego ciągu. Sąsiedzi z dołu będą wdzięczni. Plakaty z dawnych lat? Przyklej je na ścianach – będziesz miał klimatyczną siłownię, rodem z lat 80’. Odnaleziony miś, z którym spałeś jako dziecko? Porządnie go wypierz i ćwiczcie razem – a co!

To Twoja domowa siłownia. Jak zrobić aranżację? Po swojemu. Zorganizuj domową siłownie tak, żebyś czuł się w niej świetnie. Żeby rosło Ci serce na samą myśl o ponownym udaniu się na trening. Żeby to był miejsce Twoje, Twoich trenujących przyjaciół, a nie projektanta wnętrz. 

6 – domowa siłownia – jak zrobić? Nareszcie kupujemy!

Wszystko gotowe? Czas na zakupy. Te będą krótkie, w porównaniu z przygotowaniami do organizacji domowego kącika treningowego.

Na pewno potrzebujesz gryfu, stojaków, obciążeń, ławeczki i kilku par hantli. Przyda się drążek do ćwiczeń. Tyle na start – z czasem rozbudujesz domową siłownię. Z czasem, bo progres zmuszający do zakupu kolejnych ton sprzętu trwa lata. Siłownia w domu to nie powód, żeby brać chwilówkę. 

domowa siłownia jak zrobić sprzęt
Porządna ławka i stojaki, żebyś nie zrobił sobie krzywdy. Reszta będzie piękna w swym lekko zardzewiałym majestacie.

Siłownia domowa nie potrzebuje maszyny do cardio, atlasa, wyciągu, kettlebells, bosu, platformy wibracyjnej i innych arcydzieł fitnessowej technologii. Potrzebuje za to bezpiecznego sprzętu – zainwestuj w mniej żelastwa, a za to porządnego

Dołącz do grup sprzedażowych na Facebooku. Sprawdź ogłoszenia na lokalnych portalach. Pamiętaj, że ławeczkę i stojaki na sztangę najlepiej kupić u producenta. W razie problemów ze stabilnością sprzętu (kluczowego dla bezpieczeństwa), będziesz mógł złożyć reklamację.

Obciążenia, gryfy, hantle – to bez obaw możesz kupić z drugiej ręki. Może będzie lekko zardzewiałe, ale sprzęt nie ma być piękny, tylko solidny


Siłownia domowa to inwestycja na lata. Zorganizuj ją z głową, wykorzystaj wszystkie dostępne opcje i licz się z koniecznością zostania swoim własnym trenerem. 

Zorganizuj to miejsce tak, być Ty i ewentualni współćwiczący czuli się w nim świetnie. Nie musi być jak z okładki magazynu wnętrzarskiego. Ma być tak, żebyś kochał tam ćwiczyć. 

A o wybieraniu naprawdę ważnego sprzętu poczytaj tutaj: Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Mogą Ci się spodobać

Jak dbać o zęby, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?

Data publikacji 30.01.2023

Przeczytasz w 4 minut 26 wyświetleń

Uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów twarzy każdego człowieka. Nie […]

Jak dbać o kondycję zimą na dworze i w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 44 wyświetleń

Co roku wiosnę rozpoczynasz żmudną pracę nad kształtowaniem sylwetki na […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 116 wyświetleń

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 102 wyświetleń

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Jaki makaron na diecie – podpowiadamy 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 62 wyświetleń

Uważa się, że makaron na diecie nie jest dobrym rozwiązaniem. […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 61 wyświetleń

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Dieta 10 kg w 2 tygodnie – jadłospis, zasady i ćwiczenia

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 166 wyświetleń

Zbliża się wielki dzień, w którym chcesz wyglądać jak milion […]

Shake białkowy – 10 przepisów bez odżywki [POLICZONE MAKRO]

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 152 wyświetleń

Shake białkowy to najprostszy sposób, by szybko, bez zapychania żołądka, […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 103 wyświetleń

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

Tatuaż a siłownia – kiedy i jak możesz zacząć ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 143 wyświetleń

Wkrótce zrobisz zaplanowany od dawna tatuaż i zastanawiasz się, czy […]

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 89 wyświetleń

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 96 wyświetleń

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Jak wyszczuplić uda? Domowe sposoby – skuteczne!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 74 wyświetleń

Smukłe nogi to marzenie większości kobiet – możesz je spełnić […]

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 138 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 241 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 168 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby osiągnąć efekty? Nie zmarnuj czasu!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 186 wyświetleń

Chcesz zbudować fantastyczną sylwetkę? Brak możliwości chodzenia na siłownię nie […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 157 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 165 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 222 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 242 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 187 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 232 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 301 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 240 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 254 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 231 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 272 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 275 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 255 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się