e-figura.pl|Sprzęt|Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data aktualizacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie do klubu fitness? Czas zabrać się za organizację. To przedsięwzięcie na wiele lat użytkowania, więc warto dobrze się do niego przygotować. Domowa siłownia – jak zrobić? Przeczytaj – kolejność wykonywania podpunktów jest dowolna, ale pierwsze 5. zrealizuj je przed ostatecznymi zakupami.

1 – domowa siłownia – jak zrobić. A jaki masz budżet?

Od tego wszystko się zaczyna. Domowa siłownia – jak zrobić? Tak, żeby pieniądze nie skończyły Ci się, zanim na dobre zaczniesz organizację.

Własny kącik fitness może pochłonąc tysiące, ale mała siłownia w pokoju zamknie się w kilkuset złotych. Zastanów się, ile w tej chwili możesz przeznaczyć na organizację domowej siłowni. Z czasem, będziesz ją doinwestowywał. 

Planując budżet, weź pod uwagę nie tylko koszty sprzętu. Może być potrzebne specjalne przygotowanie pomieszczenia. Zwłaszcza jeśli chcesz, by Twoja siłownia domowa mieściła się w piwnicy. Czytaj dalej, bo poruszamy tę kwestię.

2 – domowa siłownia – jak zrobić? Zastanów się GDZIE zrobić!

Od tego, gdzie będzie Twoja siłownia domowa, zależy dobór sprzętu i możliwość wykonywania ćwiczeń. Mała siłownia w pokoju wyklucza zakup atlasa, wymusza poszukanie składanej ławeczki i sztangielek regulowanych, zamiast wielkiego kompletu hantli. Telewizor w zasięgu kilku metrów? W wyrzucanie kettlebells bawisz się na własne ryzyko.

Domowa siłownia w garażu z oknem to bardzo dobry pomysł. Warto wykorzystać wolne metry na kącik fitness. Dolicz koszty ewentualnego docieplenia styropianem lub zakupu farelki.

siłownia domowa w garażu
Siłownia w domu – jak zrobić? A może… w garażu?

Domowa siłownia – jak zrobić ją w piwnicy? Niestety, kącik fitness w piwnicy to spore ryzyko, jeśli ta nie ma wentylacji. Wilgoć uniemożliwi komfortowe ćwiczenie w zimie i na jesieni. Będzie zimno, w bluzie nie ćwiczy się wygodnie, a w wilgotnym, zimnym pomieszczeniu łatwo się przeziębić. Poza tym, metalowy sprzęt może z czasem rdzewieć pod wpływem wilgoci.

Siłownia w domu ma być wygodna, a nie lodowata i niezdrowa… Jeśli to możliwe, przygotuj piwnicę pod tym kątem, zanim zaczniesz znosić do niej sprzęt.

Siłownia domowa w piwnicy to więc koszty położenia izolacji, zakupienia osuszacza (przy dużej wilgoci i tak niewiele pomoże) i ewentualnego odgrzybiania. Grzyb w piwnicy to zabójstwo dla płuc, nawet jeśli do piwnicy zejdziesz tylko na trening 3 razy w tygodniu.

2.5 – piwnica w bloku – prawo, prawo, prawo…

Piwniczna domowa siłownia – jak zrobić ją w bloku? Przede wszystkim upewnij się, że spółdzielnia i współmieszkańcy nie narobią Ci problemów. W niektórych blokach są szczegółowe regulacje co do użytkowania piwnicy. Zorientuj się, jak to u Ciebie działa, zanim przyjedzie kurier ze sprzętem.

Generalnie, jeśli piwnica przynależy do Twojego mieszkania, możesz w niej robić co zechcesz, dopóki nie przeszkadzasz innym lokatorom. Siłownia domowa na użytek prywatny – żaden problem. Przynajmniej w teorii. 

Bądźmy szczerzy – ludzie są różni. Jeśli sąsiad z klatki Cię nie lubi, zrobi wszystko, by udowodnić, że Twoja piwniczna domowa siłownia zakłóca jego spokój. Tak więc, organizując domową siłownię w bloku, zadbaj o relacje ze współmieszkańcami.

Nikt nie mówił, że będzie łatwo!

3 – porozmawiaj z ludźmi!

Kącik treningowy nie może przeszkadzać innym zameldowanym. Urządzając ją, weź pod uwagę ich zdanie… bo możesz na tym skorzystać. Może Twój brat chętnie poćwiczy z hantlami, a więc dorzuci się do zakupu obciążeń? Siłownia w pokoju czy salonie będzie również wymagać przemeblowania, podklejenia dywanu żeby się nie ślizgał… i takich tam. 

Mieszkasz w bloku? Zanim zorganizujesz domową siłownię, porozmawiaj z sąsiadami z dołu i zza ściany. Dochodzący do nich dźwięk odkładania żeliwa podczas nocnego treningu, nie przysporzy Ci przyjaciół. Podłogę i ściany można wygłuszyć, ale pomyśl o tym przed zakupem sprzętu.

Porozmawiaj też ze… znajomymi z okolicy. Nic tak skutecznie nie tnie wydatków, jak podzielenie ich na kilka ,,łebków”. Siłownia składana wspólnie to pieniądze na lepszy sprzęt i więcej obciążeń. Garaż czy piwnica pomieści więcej niż jedno stanowisko treningowe.

dobre relacje z sąsiadami
Żyj dobrze z sąsiadami – to się przydaje nie tylko organizując domową siłownię.

Domowa siłownia – jak zrobić ją ze znajomymi, by zaoszczędzić sobie wszelkich problemów? Zasada – żadnych wspólnych stosów gotówki. Każdy kupuje jakiś sprzęt i znosi go w jedno miejsce. W razie konfliktu, zabierze go sobie i nie będzie problemu z rozliczaniem się za inwestycję. Tak, pomyśleliśmy też o tej kwestii.

4 – czas na naukę!

Sąsiedzi udobruchani? Piwnica lśni? Kolejka chętnych do znoszenia żelastwa skręca za rogiem? Teraz już nie masz wyjścia – zanim siłownia domowa będzie gotowa, musisz perfekcyjnie nauczyć się techniki. Warto w tym celu odwiedzić zwykły klub fitness, wykupić godzinę personalnego treningu i uważnie wsłuchać się w rady instruktora. Domowa siłownia – jak zrobić? Z uwzględnieniem faktu, że w pakiecie masz odpowiedzialność za swoje zdrowie.

Siłownia w domu wymaga zostania własnym trenerem i asekurantem. Oglądaj instruktaże, czytaj książki o treningu, zbieraj informacje o błędach i zasadach wykonywania ćwiczeń. Poznaj swoje ciało. Odwiedzaj naszego bloga, śledź trenerów – ciągle się ucz. Ba – najlepsi certyfikowani trenerzy też codziennie zwiększają wiedzę.

5 – domowa siłownia – jak zrobić? Posprzątaj i urządź po swojemu.

Siłownia domowa to świetna okazja, aby zrobić porządek na strychu. Stare, zapomniane lustro, głośnik którego od lat nie używasz, dywan leżący w zapomnieniu – to wszystko wykorzystasz organizując domową siłownię. Zaoszczędzisz sobie wydatków i dasz sprzętom nowe życie.

Masz gdzieś stary koc? Odkładaj na niego sztangę podczas robienia martwego ciągu. Sąsiedzi z dołu będą wdzięczni. Plakaty z dawnych lat? Przyklej je na ścianach – będziesz miał klimatyczną siłownię, rodem z lat 80’. Odnaleziony miś, z którym spałeś jako dziecko? Porządnie go wypierz i ćwiczcie razem – a co!

To Twoja domowa siłownia. Jak zrobić aranżację? Po swojemu. Zorganizuj domową siłownie tak, żebyś czuł się w niej świetnie. Żeby rosło Ci serce na samą myśl o ponownym udaniu się na trening. Żeby to był miejsce Twoje, Twoich trenujących przyjaciół, a nie projektanta wnętrz. 

6 – domowa siłownia – jak zrobić? Nareszcie kupujemy!

Wszystko gotowe? Czas na zakupy. Te będą krótkie, w porównaniu z przygotowaniami do organizacji domowego kącika treningowego.

Na pewno potrzebujesz gryfu, stojaków, obciążeń, ławeczki i kilku par hantli. Przyda się drążek do ćwiczeń. Tyle na start – z czasem rozbudujesz domową siłownię. Z czasem, bo progres zmuszający do zakupu kolejnych ton sprzętu trwa lata. Siłownia w domu to nie powód, żeby brać chwilówkę. 

domowa siłownia jak zrobić sprzęt
Porządna ławka i stojaki, żebyś nie zrobił sobie krzywdy. Reszta będzie piękna w swym lekko zardzewiałym majestacie.

Siłownia domowa nie potrzebuje maszyny do cardio, atlasa, wyciągu, kettlebells, bosu, platformy wibracyjnej i innych arcydzieł fitnessowej technologii. Potrzebuje za to bezpiecznego sprzętu – zainwestuj w mniej żelastwa, a za to porządnego

Dołącz do grup sprzedażowych na Facebooku. Sprawdź ogłoszenia na lokalnych portalach. Pamiętaj, że ławeczkę i stojaki na sztangę najlepiej kupić u producenta. W razie problemów ze stabilnością sprzętu (kluczowego dla bezpieczeństwa), będziesz mógł złożyć reklamację.

Obciążenia, gryfy, hantle – to bez obaw możesz kupić z drugiej ręki. Może będzie lekko zardzewiałe, ale sprzęt nie ma być piękny, tylko solidny


Siłownia domowa to inwestycja na lata. Zorganizuj ją z głową, wykorzystaj wszystkie dostępne opcje i licz się z koniecznością zostania swoim własnym trenerem. 

Zorganizuj to miejsce tak, być Ty i ewentualni współćwiczący czuli się w nim świetnie. Nie musi być jak z okładki magazynu wnętrzarskiego. Ma być tak, żebyś kochał tam ćwiczyć. 

A o wybieraniu naprawdę ważnego sprzętu poczytaj tutaj: Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Mogą Ci się spodobać

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Maty do masażu Shiatsu: Relaks na wyciągnięcie ręki

Data aktualizacji 10.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Masaż Shiatsu jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych tradycji […]

Jak wybrać idealne buty do biegania?

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także pasja, […]

Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Data aktualizacji 21.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Nartorolki – kolejny typ sprzętu treningowego, na którym możesz przyjemnie […]

Aplikacje do ćwiczenia w domu – test 5 popularnych opcji

Data aktualizacji 19.06.2023

Przeczytasz w 14 minut

Aplikacje do ćwiczenia w domu, podobnie jak aplikacje do liczenia […]

Jaki rower kupić? Na miasto, na wycieczki, do lasu i nie tylko

Data aktualizacji 01.06.2023

Przeczytasz w 8 minut

O tym, co daje jazda na rowerze, można mówić bardzo […]

Jaki ręcznik na siłownię? Poradnik doboru

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Jaki ręcznik na siłownię będzie najwygodniejszy? Dowiedz się, na co […]

Jakie buty do lasu na spacer? Najważniejsze cechy

Data aktualizacji 09.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Wędrówka na łonie natury to połączenie zdrowej dawki aktywności fizycznej […]

Jakie buty w góry o każdej porze roku?

Data aktualizacji 04.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Plecak, kurtka, naładowany smartfon… Ale w górach potrzeba czegoś jeszcze! […]

Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 9 minut

Sprzęt treningowy w domu to doskonała opcja dla każdego, kto […]

Rolki czy wrotki – co będzie lepsze dla Ciebie?

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dwa rodzaje butów z kółkami, które bywają czasem mylone, mimo […]

Zegarek sportowy czy smartwatch, a może opaska — co wybrać?

Data aktualizacji 28.02.2023

Przeczytasz w 4 minut

W dzisiejszych czasach każdy, kto chce zadbać o siebie, ma […]

Co zabrać na basen? Lista niezbędnych rzeczy

Data aktualizacji 27.02.2023

Przeczytasz w 7 minut

Wybierasz się na basen po raz pierwszy od niepamiętnych czasów? […]

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Data aktualizacji 31.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? Świetnie! Potrzebujesz tylko wygodnych ubrań, […]

Jakie hantle na początek warto kupić?

Data aktualizacji 16.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Zaczynasz ćwiczyć w domu? Doskonały pomysł – w czterech ścianach […]

Strój na siłownię damski – obowiązkowe elementy i jak je dobrać

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej […]

Zegarki Orient Automatic – dlaczego są warte uwagi?

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Automatyczne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż wymagają one […]

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data aktualizacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 17.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data aktualizacji 26.09.2022

Przeczytasz w 5 minut

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data aktualizacji 22.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 15 minut

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data aktualizacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data aktualizacji 28.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data aktualizacji 14.06.2022

Przeczytasz w 9 minut

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

Wioślarz treningowy – co to jest ergometr wioślarski i czy warto na nim ćwiczyć?

Data aktualizacji 10.06.2022

Przeczytasz w 4 minut

Czy ergometr wioślarski – bo to właściwa nazwa sprzętu, na […]

Step, orbitrek czy rowerek – jaki sprzęt do cardio w domu wybrać?

Data aktualizacji 03.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chcesz sprawić sobie domowy sprzęt do cardio, dzięki któremu nie […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close