e-figura.pl|Sprzęt|Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Data aktualizacji 21.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Nartorolki – kolejny typ sprzętu treningowego, na którym możesz przyjemnie przemierzać świat. Jak wyglądają nartorolki? Kto na nich trenuje? Jakie wybrać na początek, z jakim wydatkiem się liczyć – przedstawiamy poradnik nartorolkowy dla wszystkich zainteresowanych śmiganiem w butach z dodatkowym napędem!

Nartorolki – co to takiego?

Nartorolki to, jak sama nazwa wskazuje, połączenie rolek z nartami. Tworzą je mosty nośne zakończone dwoma kołami. Mosty te przypominają krótki kawałek nart. Za pomocą wiązań przytwierdza się je do butów narciarskich.

Do jazdy na nartorolkach używa się kijów takich jak w nartach biegowych. I rzeczywiście, nartorolki to sprzęt treningowy wykorzystywany przez narciarzy biegowych poza sezonem zimowym. Zbieżność wyglądu mostów z nartami nie jest więc przypadkowa. Podobnie jak technika jazdy – nartorolki wymuszają bardzo podobny wzorzec ruchu, co narty biegówki.

Rodzaje – nartorolki terenowe i asfaltowe

Nartorolki – mimo że nie są jeszcze popularne w Polsce – to szeroka kategoria sprzętu treningowego. Dzielą się na 3 podstawowe rodzaje:

  • nartorolki biegowe/startowe
  • – nartorolki treningowe 
  • – nartorolki Skike/rolki terenowe

Nartorolki biegowe są nastawione na szybką jazdę po asfalcie. To w nich trenujący wyciąga bardzo wysoką prędkość, nawet kosztem komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Koła są twarde, mosty nośne jak najlżejsze, a by jeszcze zmniejszyć masę konstrukcji, łożyska kół pozbawia się osłon. Takie nartorolki trzeba sumiennie konserwować, by długo służyły bez uszkodzeń. Niszczą się i tak dość szybko w porównaniu z modelami treningowymi, toteż doświadczeni korzystają z nich wyłącznie na zawodach. 

nartorolki biegowe fischer
Nartorolki Fischer Speedmax, źródło: sklep producenta Fischer

Nartorolki treningowe są zoptymalizowane pod kątem bezpieczeństwa i komfortu jazdy nieutwardzonymi ścieżkami. Tutaj koła są miękkie, konstrukcja znacznie cięższa niż w modelach startowych. Treningówki cechuje większa przyczepność, co ogranicza możliwości prędkościowe, ale zmniejsza ryzyko przewrócenia się. Konstrukcje są wyposażone w osłony łożysk przed piachem i wodą, co zwiększa trwałość sprzętu. Często znajdziesz w nich hamulec, dodatkowo poprawiający bezpieczeństwo.

Nartorolki Skike wyróżniają się pompowanymi kołami o średnicy 15 lub 20 centymetrów. Powstały pod koniec XX wieku jako pomysł Austriaka Otto Edera, dzisiaj sprzedaje je marka o nazwie właśnie Skike. Są połączeniem nart (ang. ski) i roweru (ang. bike). W innych startowych i treningowych nartorolkach koła są wykonane z syntetycznych tworzyw bądź kauczuku, a tutaj inspiracja rowerami wymusza używanie gumy oraz pompki. Można się nimi poruszać po każdej nawierzchni – a najlepiej czują się w dzikim terenie. 

nartorolki skike v9 zdjęcie producenta
Przykładowe nartorolki Skike v9 FIRE 200, źródło: sklep producenta Skike

Na nartorolkach Skike (i bezpośrednich naśladowców) jeździsz w dowolnych butach sportowych, na nie zapinasz nartorolki. Część producentów sprzedających nartorolki z pompowanymi kołami pozostaje przy okrojonych wariantach koła + most nośny, do samodzielnego przypięcia do butów narciarskich, na wiązaniach.

Takie nartorolki terenowe wymuszają też nieco inną technikę jazdy, niż nartorolki przypinane do buta. Ten model utrzymuje piętę w miejscu, przez co ruch bardziej przypomina jazdę na klasycznych rolkach. W asfaltowych modelach pięta jest swobodna – to zmniejsza stabilność kroku, ale lepiej imituje prawdziwy bieg na nartach i pozwala rozwinąć ogromne prędkości.

Rodzaje nartorolek według stylu jazdy

Nartorolki można podzielić także według stylu jazdy. Narciarze biegowi doskonale znają oba pojęcia:

  • – styl łyżwowy – polega na opychaniu się od wewnątrz na zewnątrz, szeroko rozstawiając nogi (dokładnie tak, jak przy jeździe na łyżwach czy zwykłych rolkach). Równocześnie ramiona pracują nad odpychaniem się kijkami, a ciało jest mocno pochylone do przodu. To szybka technika, bardzo wygodna i intuicyjna.  Początkującym, do rekreacyjnych treningów polecamy właśnie styl łyżwowy. 
  • – styl klasyczny – przypomina chodzenie na nartach. Stopy prowadzi się równolegle, szurając po podłożu. Kijki są krótsze, przystosowane do wbijania bliżej ciała. Sama technika jest znacznie trudniejsza od łyżwy, gdyż wymaga od trenującego precyzyjnie prostego prowadzenia nartorolki.

Zupełnie inna technika kroku przekłada się na różnice konstrukcyjne

Różnicę konstrukcyjną widać między innymi na kołach. Koła do nartorolek do klasyka są znacznie szersze (min. 40 mm), tak by pozwalały wygodnie się odpychać. Z kolei w nartorolkach do łyżwy koła są cienkie (od 22 do 40 mm) – takie nie blokują posuwistego, łyżwowego odpychania nogami.

Nartorolki do klasyka mają dłuższe mosty oraz blokowane koła. Łożyska pozwalają im kręcić się tylko do przodu, tak by trenujący nie zaczął się cofać. Nartorolki przystosowane do jazdy łyżwowej posiadają zaś krótsze mosty nośne, a blokady obrotu kół nie są potrzebne – w ruchu łyżwowym nie da się lecieć do tyłu. 

trening na nartorolkach na asfalcie
Nartorolki treningowe i startowe pozwalają swobodnie odrywać piętę od mostu. Tutaj widzisz nartorolki do stylu klasycznego – z długim mostem, a biegacz stawia nogi w prostej linii.

Jakie nartorolki na początek?

Jeżeli zamierzasz jeździć po utwardzonych ścieżkach, wybierz nartorolki treningowe z miękkimi kołami o standardowej prędkości. W nich wygodnie nauczysz się techniki, wykształcisz równowagę, nabierzesz wprawy w pracy kijkami, a rozwijana prędkość nie będzie na tyle duża, by pojawiły się problemy z kontrolowaniem ruchu. 

O ile nigdy nie trenowałeś narciarstwa biegowego (a więc nie masz preferencji co do stylu), postaw na treningowe nartorolki do stylu łyżwowego – z cienkimi kołami i krótkimi mostami nośnymi. Biegówki nie są Ci obce, jeździsz na nich stylem klasycznym? W takim wypadku nie musisz zmieniać przyzwyczajeń – poszukaj nartorolek do klasyka.

Gdy planujesz jeździć w dziczy, opcja jest tylko jedna – nartotrolki terenowe z dużymi, pompowanymi kołami. Jeżeli nie masz butów narciarskich, mogą być od firmy Skike lub jednej z jej naśladowców, takie ze szkieletem buta. Wtedy do jazdy wystarczy Ci zwykłe obuwie sportowe. Posiadasz buty do nart biegowych? Możesz zdecydować się na warianty most + koła + dopasowane wiązania. 

jazda na nartorolkach terenowych
Nartorolki terenowe dadzą radę wszędzie. Zastanów się, czy będziesz chciał zapuszczać się w teren – tam biegowe ani treningowe asfaltówki sobie nie poradzą, więc potrzebny będzie taki wszechstronny model.

Ile kosztują nartorolki?

Ceny nartorolek są zróżnicowane. Wszystko zależy od rodzaju i producenta.

  • – nartorolki treningowe do rekreacyjnej jazdy dla początkujących zaczynają się od 550 złotych. W takiej cenie dostaniesz modele z aluminium. To najtańsza opcja, z ograniczonym stopniem amortyzacji. Aluminium jest dość sztywne, toteż w takich nartorolkach pojeździsz wygodnie tylko po gładkiej nawierzchni.
  • – nartorolki treningowe kompozytowe to już koszt od 800 złotych w górę. Kompozyty są jednak wygodniejsze na trasy wyboiste i dziurawe, bo ich miękkość skutecznie pochłania wstrząsy.
  • – nartorolki terenowe kosztują od 1400 złotych za modele do rekreacji. Brzmi imponująco, ale weź pod uwagę, że nie dopłacasz za narciarskie buty (koszt od 300 złotych w górę). 
  • – do nartorolek dolicz koszt kijków – jeśli ich nie posiadasz czeka cię wydatek od 200 złotych w górę.

Generalnie, by zacząć z nowym sportem, uzbrój się w przynajmniej 1000 złotych. Potrzeba nartorolek za minimum 550 zł+ butów za minimum 300 zł + kijków za minimum 200 zł. Drugi możliwy zestaw to nartorolki terenowe ze szkieletem buta za 1400 zł w górę + minimum 200 zł na kijki. Oczywiście, są tańsze sporty… ale niekoniecznie tak zabawne, jak śmiganie na nartorolkach 😉 


Czy nartorolki to sport dla Ciebie? Nie dowiesz się, dopóki nie spróbujesz! Jeśli na początku przeraża Cię wizja dużego wydatku, możesz pożyczyć sprzęt od kogoś znajomego. Możesz rozejrzeć się także za modelami z drugiej ręki – da się sporo zaoszczędzić, gdy poprzedni właściciel chce szybko załatwić pieniądze na bardziej zaawansowany model.

Mogą Ci się spodobać

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Maty do masażu Shiatsu: Relaks na wyciągnięcie ręki

Data aktualizacji 10.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Masaż Shiatsu jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych tradycji […]

Jak wybrać idealne buty do biegania?

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także pasja, […]

Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Data aktualizacji 21.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Nartorolki – kolejny typ sprzętu treningowego, na którym możesz przyjemnie […]

Aplikacje do ćwiczenia w domu – test 5 popularnych opcji

Data aktualizacji 19.06.2023

Przeczytasz w 14 minut

Aplikacje do ćwiczenia w domu, podobnie jak aplikacje do liczenia […]

Jaki rower kupić? Na miasto, na wycieczki, do lasu i nie tylko

Data aktualizacji 01.06.2023

Przeczytasz w 8 minut

O tym, co daje jazda na rowerze, można mówić bardzo […]

Jaki ręcznik na siłownię? Poradnik doboru

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Jaki ręcznik na siłownię będzie najwygodniejszy? Dowiedz się, na co […]

Jakie buty do lasu na spacer? Najważniejsze cechy

Data aktualizacji 09.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Wędrówka na łonie natury to połączenie zdrowej dawki aktywności fizycznej […]

Jakie buty w góry o każdej porze roku?

Data aktualizacji 04.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Plecak, kurtka, naładowany smartfon… Ale w górach potrzeba czegoś jeszcze! […]

Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 9 minut

Sprzęt treningowy w domu to doskonała opcja dla każdego, kto […]

Rolki czy wrotki – co będzie lepsze dla Ciebie?

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dwa rodzaje butów z kółkami, które bywają czasem mylone, mimo […]

Zegarek sportowy czy smartwatch, a może opaska — co wybrać?

Data aktualizacji 28.02.2023

Przeczytasz w 4 minut

W dzisiejszych czasach każdy, kto chce zadbać o siebie, ma […]

Co zabrać na basen? Lista niezbędnych rzeczy

Data aktualizacji 27.02.2023

Przeczytasz w 7 minut

Wybierasz się na basen po raz pierwszy od niepamiętnych czasów? […]

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Data aktualizacji 31.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? Świetnie! Potrzebujesz tylko wygodnych ubrań, […]

Jakie hantle na początek warto kupić?

Data aktualizacji 16.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Zaczynasz ćwiczyć w domu? Doskonały pomysł – w czterech ścianach […]

Strój na siłownię damski – obowiązkowe elementy i jak je dobrać

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej […]

Zegarki Orient Automatic – dlaczego są warte uwagi?

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Automatyczne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż wymagają one […]

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data aktualizacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 17.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data aktualizacji 26.09.2022

Przeczytasz w 5 minut

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data aktualizacji 22.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 15 minut

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data aktualizacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data aktualizacji 28.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data aktualizacji 14.06.2022

Przeczytasz w 9 minut

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

Wioślarz treningowy – co to jest ergometr wioślarski i czy warto na nim ćwiczyć?

Data aktualizacji 10.06.2022

Przeczytasz w 4 minut

Czy ergometr wioślarski – bo to właściwa nazwa sprzętu, na […]

Step, orbitrek czy rowerek – jaki sprzęt do cardio w domu wybrać?

Data aktualizacji 03.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chcesz sprawić sobie domowy sprzęt do cardio, dzięki któremu nie […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close