e-figura.pl|Sprzęt|Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Sprzęt treningowy w domu to doskonała opcja dla każdego, kto nie przepada za wizytami na zatłoczonej siłowni. Możesz ćwiczyć, równocześnie oglądając seriale, włączyć dowolną muzykę i nie przejmować się wyglądem! Jedną z najpopularniejszych maszyn do treningów cardio jest orbitrek, zwany też trenażerem eliptycznym. To bezpieczna, wszechstronna maszyna do łatwych treningów, odpowiednia na każdym poziomie sportowego zaawansowania. Przeczytaj, jaki orbitrek do domu sprawdzi się najlepiej!

Jaki rodzaj orbitreka wybrać?

Na rynku mamy do wyboru 3 rodzaje orbitreków: mechaniczny, magnetyczny i elektromagnetyczny. Różnią się ceną oraz dostarczanymi wrażeniami treningowymi. Zanim zdecydujesz, jaki orbitrek do domu wybierzesz, poznaj wady i zalety wszystkich. Zdecyduj, ile chcesz wydać oraz jak intensywnie planujesz ćwiczyć z maszyną.

Cechy orbitreków mechanicznych

Orbitrek mechaniczny to podstawowy, najstarszy typ trenażera eliptycznego. Tutaj stopień oporu regulujemy, używając hamulca z pasków klinowych. Robimy to ręcznie za pomocą prostego pokrętła. Im mocniej dociśniesz hamulec do koła, tym większy opór orbitreka będzie stawiał trenażer. 

Mechaniczne trenażery eliptyczne są wyposażone w bardzo proste komputery dokonujące podstawowych pomiarów. Licznik pokazuje przebyty dystans w kilometrach, czas treningu, spalone kalorie i bieżące tempo. To całkowita podstawa, która przydaje się do planowania swoich treningów. 

Plusem tego sprzętu jest niska cena. Minusami zaś niska wytrzymałość i głośna praca. Hamulec i koło ciągle o siebie trą, więc mechanizm szybko się zużywa, a przy okazji robi sporo hałasu. Domownicy nie będą zachwyceni, a i Ty będziesz musiał przez jakiś czas przyzwyczajać się do łoskotu. Nie znajdziesz w nim także planów treningowych — mechaniczne orbitreki nie mają supernowoczesnych komputerów napakowanych funkcjami. 

Przez te minusy mechaniczne modele są polecane tylko do mało wymagających, krótkich treningów. Jeżeli musisz się zamknąć w niskim budżecie, nie przeszkadza Ci hałas (bo np. będziesz trenował w słuchawkach) a treningi będą wynosić maksymalnie 60 minut, taki sprzęt będzie wystarczający. Przy intensywniejszej eksploatacji sprzęt szybko się zużyje.

Orbitrek magnetyczny 

Orbitrek magnetyczny jest nowszym typem. Jak sama nazwa wskazuje, za opór odpowiada pole magnetyczne. W urządzeniu zamontowano magnesy, które w naturalny sposób się odpychają. Regulacja oporu polega na zmianie odległości pomiędzy magnesami, by działały na siebie słabiej lub mocniej. 

W większości modeli regulację przeprowadza komputer — nie ma tutaj żadnych pokręteł, a opór możesz zmieniać w każdej chwili, bez przerywania ćwiczeń. To bardzo wygodne, gdy chcesz realizować urozmaicone plany treningowe wymagające modyfikacji oporu. Sprzęt sterowany komputerowo w mig samodzielnie ustawi idealne parametry. Innym wariantem są orbitreki magnetyczne z pokrętłami. W nich ręcznie ustawiasz odległość pomiędzy magnesami. Mniej wygodne, ale tańsze i dla wielu w zupełności wystarczające.

ustawianie orbitreka magnetycznego na siłowni
Obszerne panele sterowania i dziesiątki funkcji – to znajdziesz w nowoczesnych modelach magnetycznych.

Ten typ orbitreka jest droższy, ale znacznie wytrzymalszy od modeli mechanicznych. Pracuje cicho, toteż długie treningi są znacznie przyjemniejsze. W komputerze trenażera znajdziesz plany treningowe, z którymi nie będziesz się nudził podczas ćwiczeń. Trenażer będzie automatycznie regulował opór, na przykład podczas treningów interwałowych.

Decydując się na zakup modelu magnetycznego, trzeba pomyśleć o ustawieniu sprzętu. Żeby działać, potrzebuje podłączenia do prądu, więc nie obędzie się bez gniazdka. 

A może orbitrek elektromagnetyczny?

Trzeci, najnowocześniejszy typ, to elektromagnetyczne trenażery eliptyczne. Do regulowania oporu wykorzystują elektromagnesy. Komputer steruje ilością prądu przesyłaną do magnesów, tym samym regulując opór. Im mocniejsze napięcie, tym większa siła przyciągania między magnesami. 

Elektromagnetyczne trenażery eliptyczne to najwyższa klasa sprzętu. Są bardzo wytrzymałe, wyposażone w dziesiątki funkcji treningowych i pomiarowych. Znajdziesz je przede wszystkim w klubach fitness. Właśnie tam mogą w pełni zademonstrować swój potencjał — pracują w zasadzie bez przerwy, a użytkownicy szaleją z planami treningowymi. 

Tak specjalistyczny sprzęt jest bardzo drogi i… niepotrzebny w domu. Do domowych zastosowań w zupełności wystarczają orbitreki mechaniczne oraz magnetyczne.

Przednio- czy tylnonapędowy orbitrek – jaki wybrać?

Koło orbitreka może być umiejscowione w przedniej lub tylnej części konstrukcji. 

Przednionapędowe trenażery mają wielkie koło położone między uchwytami. W tych maszynach napędem krok jest dłuższy (o długości kroku przeczytasz poniżej), a stopy leżą blisko siebie. To ich zalety — długi, wąski krok jest znacznie wygodniejszy i zdrowszy dla kolan. Minusem jest duży rozmiar i ciężar maszyny oraz stosunkowo wysoka cena.

Orbitrek z kołem z przodu
Przykładowy orbitrek przednionapędowy.

Tylnonapędowy orbitrek niestety ma krótszy zakres kroku. Wymusza też szersze stawianie stóp (pedały muszą omijać koło leżące z tyłu, więc rozchodzą się na boki), co może zakończyć się bólami stawów. W porównaniu z modelami przednionapędowymi ten rodzaj orbitreka jest znacznie tańszy.

orbitrek z kołem z tyłu
Przykładowy trenażer eliptyczny z tylnym napędem.

Jeśli masz dużo miejsca na postawienie orbitreka, a budżet nie zakłada znacznych ograniczeń, lepszy wyborem będzie sprzęt przednionapędowy. Komfort treningu i zdrowie są na pierwszym miejscu. 

Długość kroku maszyny

Rodzaj orbitreka i ulokowanie napędu wybrane? Teraz zwróć uwagę na długość kroku w maszynie. Musi być dostosowana do Twojego wzrostu. Najgorzej, jeśli trenażer będzie miał za krótki krok. Gęsto tuptając, nie da się ćwiczyć wygodnie ani utrzymać poprawnej pozycji. Trening na sprzęcie ze zbyt krótkim krokiem będzie obciążał stawy kolanowe przez ciągły nacisk, zupełnie nieprzypominający naturalnego kroku.

Trzymaj się tych liczb:

  • – do 160 cm wzrostu — długość kroku 36-40 centymetrów
  • – od 160 do 170 cm wzrostu — długość kroku 40-46 cm
  • – 170-180 cm — długość kroku 46-50 cm
  • – powyżej 180 cm — od 50 cm w górę

Orbitrek powinien jak najlepiej naśladować Twój zwykły ruch przy chodzeniu. Średnio właśnie tyle wynosi długość kroku przy konkretnym wzroście.

Na rynku są dostępne modele z regulacją kroku. Warto się za takimi rozejrzeć, gdy ze sprzętu będzie korzystać więcej osób. Oczywiście za taką funkcję trzeba nieco dopłacić.

Szerokość kroku w orbitreku

To, jak szeroki krok wymusza orbitrek, jest kolejnym warunkiem wygody i prozdrowotności ćwiczeń. Im węższy rozstaw płoz, tym bardziej ergonomiczny trening. Kiedy spacerujesz, stawiasz stopy blisko siebie, a nie chodzisz w rozkroku — taka sama powinna być mechanika kroku na trenażerze. 

Najlepiej, by szerokość kroku nie przekraczała 16 centymetrów. Najlepsze modele mają rozstaw 12 centymetrów — w pierwszej kolejności rozejrzyj się za właśnie takim. W tańszych maszynach niestety szerokość jest dużo większa. DOpuszczalna granica to 20 centymetrów.

Udźwig trenażera

Na maksymalną wagę użytkownika sprzętu muszą zwrócić uwagę zwłaszcza ci, którzy planują ćwiczyć na orbitreku, by pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Ten parametr każdy dobiera indywidualnie. 

Na rynku znajdziesz modele o udźwigu od 100 do 200 kilogramów.

Ciężar koła zamachowego

W orbitrekach wielkość i ciężar koła wiele mówi o zaawansowaniu sprzętu. Im wyższy ciężar koła, tym mocniejszy opór można ustawić na maszynie. Trenażery z najcięższymi konstrukcjami pozostawmy jednak klubom fitness — do domowych zastosowań wystarczy koło o wadze od 5 do maksymalnie 12 kilogramów

Takie orbitreki generują wystarczająco duży opór, by zadowolić (i zmęczyć) amatora. Maszyny z kołem ważącym więcej niż 12 kilogramów są przeznaczone dla zaawansowanych, silnych sportowców, którzy mają już za sobą wiele sesji na trenażerze. Szkoda przepłacać za coś, z czego bardzo długo nie będziesz mógł skorzystać.

Jakie inne cechy są ważne?

Na rynku znajdziesz tak różnorodne maszyny wyposażone w dziesiątki funkcji, że bardzo trudno jest się w nich pogubić… Jaki orbitrek do domu wybrać, by nie przepłacić, a mieć do dyspozycji te funkcje, które naprawdę są istotne? Zwróć uwagę na:

  • – ilość planów treningowych. W domowych, rekreacyjnych treningach, z pewnością nie potrzebujesz dziesiątek planów — taki sprzęt przydaje się tylko w klubie fitness, gdzie każdy użytkownik ma swoje preferencje. Wymagający amatorzy, którzy szybko się nudzą, przy domowych treningach używają ich 8-12. 
  • – ilość poziomów oporu. Im ich więcej, tym lepiej dopasujesz opór do swoich założeń treningowych. Ustawienie dużego oporu pozwoli połączyć trening wytrzymałościowy z siłowym, z kolei niski opór przyda się w sesjach nastawionych na spalanie kalorii. Jeżeli planujesz wykorzystywać maszynę w rozmaitych treningach, wybierz model oferujący kilkanaście stopni oporu. 
  • – regulacje. Wysokość płoz, rękojeści, długość kroku — to pomoże dopasować sprzęt do anatomii wielu użytkowników. Bardzo istotne, gdy trenażer ma służyć również domownikom.
  • – udogodnienia. Półeczka na telefon, miejsce na bidon i tym podobne, Zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz, bo za takie drobnostki można przepłacić. Telefon i bidon możesz przecież odłożyć na pobliski stolik. Orbitreki z takimi dodatkami są przeznaczone raczej do klubów fitness.
  • – testy wytrenowania i pomiary kompozycji ciała. Pomagają lepiej poznać swoje ciało i ocenić, na jakim etapie sportowego zaawansowania jesteś. Daleko im jednak do niezbędnych funkcjonalności. Amator skorzysta z nich co najwyżej z ciekawości.
  • możliwość połączenia z aplikacjami i zewnętrznym sprzętem. Korzystasz z zegarków fitness, pulsometra napiersiowego, a może rejestrujesz treningi w aplikacji na smartfonie? W takim wypadku warto zwrócić uwagę na możliwość sparowania z nimi komputera orbitreka. 
  • – wymiary i ciężar sprzętu. Dokładnie przemyśl, w którym miejscu postawisz maszynę, by nie zdziwić się po zakupie. Niektóre trenażery eliptyczne są naprawdę ogromne, ale nie brakuje również kompaktowych modeli w sam raz do małego mieszkania.

grupa ludzi ćwiczących na orbitrekach
Sprzęt pełny rozmaitych funkcji jest przydatny tam, gdzie trenują… rozmaici ludzie. W domu nie wykorzystasz pełnego potencjału drogiej maszyny.

Przed zakupem dokładnie zweryfikuj sklep i przeczytaj opinie o producencie maszyny. Zapoznaj się szczegółowo z warunkami gwarancji — awarie się zdarzają, a sprzęt nie należy do najtańszych. 

No właśnie – co z ceną?

Jaki orbitrek wybrać do domu biorąc pod uwagę cenę?

Drastyczne oszczędzanie nie jest dobrym pomysłem. Do długości kroku, wąskiego rozstawu pedałów, cichej pracy i regulacji warto dopłacić. Da się natomiast rozsądnie zaoszczędzić, rezygnując z dziesiątek planów treningowych, których nigdy nie użyjesz oraz pomiarowych funkcji nieprzydatnych amatorowi. 

Na najtańszych trenażerach będzie Ci się chodziło niewygodnie, a hałas doprowadzi do szału Ciebie i wszystkich w domu… Naprawdę porządny sprzęt to koszt minimum 1500 złotych. Niektórzy mówią nawet o 3000 złotych w górę — zależy, co dla kogo znaczy porządny. My bierzemy pod uwagę po prostu ogólną wygodę i ergonomię.

Przy ograniczonym budżecie lepiej kupić używany orbitrek, niż wybierać model nowy, ale słabej klasy. Maszyna treningowa to inwestycja, która może Ci posłużyć przez wiele lat, pod warunkiem że na wstępie przyłożysz się do jej wyboru.


Jaki orbitrek wybrać? Podstawowa decyzja to typ mechanizmu — mechaniczny lub magnetyczny. Obiektywnie lepsze są modele magnetyczne. Taki trenażer posłuży Ci dłużej niż mechaniczny orbitrek — możesz na nim trenować długo, codziennie, bez obaw o szybkie zużycie sprzętu. Dostępne plany treningowe będą urozmaicać każdą sesję ćwiczeń, a cichy mechanizm pozwoli komfortowo oglądać filmy bez używania słuchawek. Mechaniczne orbitreki są jednak znacznie tańsze, co dla wielu będzie decydującym czynnikiem. 

Istotny jest także napęd przedni lub tylny. Lepszym wyborem będzie napęd przedni — robienie na nim kroków jest wygodniejsze. Przednionapędowy orbitrek jest jednak droższy i zajmuje więcej miejsca w porównaniu z tylnonapędowym.

Dalej zwróć uwagę na długość i szerokość kroku. Długość dopasuj do swojego wzrostu, a szerokość nie może przekraczać 20 centymetrów.

 

Mogą Ci się spodobać

Sprawdzone materace gimnastyczne od producenta Martex-Sport

Data aktualizacji 31.10.2024

Przeczytasz w 3 minut

Każdy, kto kiedykolwiek próbował swoich sił w ćwiczeniach gimnastycznych czy […]

Zacznij ćwiczyć – jakie ubrania założyć na siłownię?

Data aktualizacji 24.09.2024

Przeczytasz w 3 minut

Stare powiedzenie głosi, że nie od razu Rzym zbudowano. Często […]

Jakie buty do lasu na spacer? Najważniejsze cechy

Data aktualizacji 20.09.2024

Przeczytasz w 4 minut

Wędrówka na łonie natury to połączenie zdrowej dawki aktywności fizycznej […]

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Maty do masażu Shiatsu: Relaks na wyciągnięcie ręki

Data aktualizacji 10.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Masaż Shiatsu jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych tradycji […]

Jak wybrać idealne buty do biegania?

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także pasja, […]

Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Data aktualizacji 21.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Nartorolki – kolejny typ sprzętu treningowego, na którym możesz przyjemnie […]

Aplikacje do ćwiczenia w domu – test 5 popularnych opcji

Data aktualizacji 19.06.2023

Przeczytasz w 14 minut

Aplikacje do ćwiczenia w domu, podobnie jak aplikacje do liczenia […]

Jaki rower kupić? Na miasto, na wycieczki, do lasu i nie tylko

Data aktualizacji 01.06.2023

Przeczytasz w 8 minut

O tym, co daje jazda na rowerze, można mówić bardzo […]

Jaki ręcznik na siłownię? Poradnik doboru

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Jaki ręcznik na siłownię będzie najwygodniejszy? Dowiedz się, na co […]

Jakie buty w góry o każdej porze roku?

Data aktualizacji 04.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Plecak, kurtka, naładowany smartfon… Ale w górach potrzeba czegoś jeszcze! […]

Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 9 minut

Sprzęt treningowy w domu to doskonała opcja dla każdego, kto […]

Rolki czy wrotki – co będzie lepsze dla Ciebie?

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dwa rodzaje butów z kółkami, które bywają czasem mylone, mimo […]

Zegarek sportowy czy smartwatch, a może opaska — co wybrać?

Data aktualizacji 28.02.2023

Przeczytasz w 4 minut

W dzisiejszych czasach każdy, kto chce zadbać o siebie, ma […]

Co zabrać na basen? Lista niezbędnych rzeczy

Data aktualizacji 27.02.2023

Przeczytasz w 7 minut

Wybierasz się na basen po raz pierwszy od niepamiętnych czasów? […]

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Data aktualizacji 31.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? Świetnie! Potrzebujesz tylko wygodnych ubrań, […]

Jakie hantle na początek warto kupić?

Data aktualizacji 16.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Zaczynasz ćwiczyć w domu? Doskonały pomysł – w czterech ścianach […]

Strój na siłownię damski – obowiązkowe elementy i jak je dobrać

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej […]

Zegarki Orient Automatic – dlaczego są warte uwagi?

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Automatyczne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż wymagają one […]

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data aktualizacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 17.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data aktualizacji 26.09.2022

Przeczytasz w 5 minut

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data aktualizacji 22.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 15 minut

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data aktualizacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data aktualizacji 28.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data aktualizacji 14.06.2022

Przeczytasz w 9 minut

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close