e-figura.pl|Sprzęt|Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data aktualizacji 28.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy zestawienie pomysłów na to, czym zastąpić hantle, sztangę oraz kettlebells – przedstawiamy najczęściej wykorzystywane sposoby na sprzęt do ćwiczeń do it yourself. Mamy też dla Ciebie… głos rozsądku – próbę odwiedzenia Cię od ich wykorzystywania. Przeczytaj!

Czym zastąpić hantle?

Z hantlami jest stosunkowo prosto – ergonomiczna butelka, wypełniona suchym ryżem, wodą, solą. Najważniejsze, by butelki były takie same kształtem i ciężarem. Wtedy, wykonując ćwiczenia obu rąk, obciążysz je równomiernie.

Ile kilogramów da się upchnąć w butelce 1,5 litra? Niewiele – o ile nie zalejesz ich stalą, nastaw się na maksymalnie 3-5 kilogramów. Zastąpią więc co najwyżej hantle fitness, uzupełniające trening aerobowy. Dużych mięśni na tym nie zrobisz.

czym zastąpić hantle baniak
Baniak na wodę wytrzyma wiele i przyda Ci się podczas ćwiczeń z własnym ciężarem.

Opcja cięższa – baniaki na wodę. W supermarkecie znajdziesz butle 5-litrowe, z których da się zrobić naprawdę poważny obciążnik. Jeśli bardziej poszukasz, znajdą sie i baniaki na 10-20 litrów Takiego baniaka nie zamkniesz w dłoni, ale możesz go wykorzystać do części ćwiczeń, które normalnie zrobiłbyś z hantlami – np. russian twists na brzuch.

Czym zastąpić sztangę?

Ze sztangą zrobisz wszystkie najważniejsze ćwiczenia wielostawowe. Sprawa się komplikuje, gdy nie masz własnie tego sprzętu.

Jako obciążenie zastępujące sztangę podczas przysiadów, możesz wykorzystać plecak naładowany ciężkimi przedmiotami. Dobry stosunek objętości do wagi mają woreczki z solą, nadadzą się też książki, torebki ryżu, kartofle. 

Komplet metalowych narzędzi, mimo, że ciężki, lepiej zostaw w garażu. W razie gdybyś przewrócił się na plecy, lepiej skończyć ze zwykłymi siniakami.

czym zastąpić sztangę w domu plecak outdoorowy
Plecak przyda Ci się też podczas pompek z obciążeniem.

Do martwych ciągów czy wyciskania posłuży zaś torba podróżna. Byle solidna – takiego wyzwania pewnie jeszcze nie przechodziła.

Żeby ograniczyć sobie kłopotu – zorganizuj wspomniany wyżej baniak na wodę, a nawet dwa. Wsadzanie ich do plecaka czy torby podróżnej jest praktyczniejsze, niż trzymanie pod ścianą sterty toreb z cukrem.

W Sieci możesz też trafić na pomysły skonstruowania domowej sztangi… z drewnianego kija od miotły i przywiązanych do niej baniaków. Drewniany kij wytrzyma (plastikowy raczej nie), ale taka konstrukcja i tak błyskawicznie się rozleci. 

Ewentualnie – baniak można umieścić w płóciennej torbie i tak przytroczyć do kija, ale… czytaj dalej.

Czym zastąpić kettlebell?

W domowych warunkach, obciążenie z uchwytem, przypominające kettlebell, możesz zrobić… ładując płócienną siatkę ciężkimi przedmiotami. Foliowa reklamówka nie wytrzyma, ale materiałowa torba nieprędko się podda. Porządnie zawiąż, żeby Twój domowy kettlebell nie rozpadł się po pierwszej serii.

czym zastępic kettlebell worek z cementem
Masz gdzieś stary, zapomniany wór z cementem lub ziemią ogrodową? Teraz może się przydać.

Kettlebell możesz zastąpić też baniakiem – cóż za uniwersalny sprzęt! Płócienną torbę dociążysz także workiem z ziemią, cementem lub woreczkami z solą.

Taki domowej roboty kettlebell nada się do spacerów farmera, czy wykroków bułgarskich. Dla pewności, nie operuj nim nad swoją głową. Odpuść sobie też wymachy – podstawę treningu robionego z prawdziwymi kettlebell. W dalszej części wyjaśnimy, dlaczego.

Jak to zważyć?

Jak określić, ile waży ten domowej roboty sprzęt treningowy? Tak samo, jak waży się kota.

Wejdź na wagę. Potem wejdź na wagę trzymając swój wynalazek. Odejmij.

Czym zastąpić hantle i resztę sprzętu? Nie zastępować!

Wszystkie sposoby – baniaki, butelki, plecaki – to rozwiązanie tymczasowe

Propozycje domowej roboty sprzętu treningowego są dla:

  • początkujących, którzy chcą się trochę rozruszać przed wykupieniem karnetu na siłownię. 
  • czekających na przypływ gotówki na zakup sprzętu
  • osób, które wkrótce się przeprowadzają i chcą ograniczyć problemy z transportem
  • wciąż rozglądających się za idealnym sprzętem do domowej siłowni 

Jeśli należysz do tych ostatnich, przejrzyj artykuły na naszym blogu. Zakładka ,,sprzęt” jest dla Ciebie.

Dlaczego zamienniki sprzętu treningowego są słabą opcją?

Po pierwsze – jeśli myślisz o klasycznym treningu siłowym, na takim sprzęcie nie da się konkretnie progresować. Ile kilogramów wytrzyma torba podróżna? Mniej porządna, rozleci się przy 20-tu kilogramach. 

Butelki, baniak, plecak można wykorzystać jako dodatki do treningu z ciężarem własnego ciała. Kiedy jednak chcesz na poważnie budować siłę, nie zastąpią Ci prawdziwej sztangi i kilku par hantli.

sztanga do treningu w domu
Sztanga jest tak naprawdę nie do zastąpienia…

Po drugie – i ważniejsze – wygoda ćwiczeń. Uchwyt torby wpijający się w dłoń, szeroka butelka niemożliwa do objęcia, książki obciążające plecak, wbijające się w kręgosłup. Nie wspominając o tym, że domowej roboty sprzęt będzie raz po raz rozpadał Ci się w rękach.

Po trzecie – i najważniejsze – technika ćwiczeń. 

Dlaczego nie wykonywać wymachów z kettlebell domowej roboty? Bo nieoptymalny środek ciężkości będzie Ci psuł nadgarstki. 

Wyciskanie torby podróżnej? Zamiast na utrzymaniu poprawnej postury, skupisz się na tym, by wielki ,,kloc” nie wypadł Ci z rąk prosto na głowę. 

,,Sztanga” z kija od miotły i baniaków w torbach? Ciężar będzie się bujał, a środek ciężkości leży gdzie indziej, niż przy normalnej sztandze z talerzami.

Sprzęt do treningu siłowego musi być stabilny. ,,Sprzęt”, w którym ciężar się przesuwa, podskakuje, kiwa się… Nie na dłuższa metę.

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell? Lepsze metody

Jeżeli chcesz poćwiczyć, a nie posiadasz hantli, sztangi albo kettlebells, spraw sobie przynajmniej gumy oporowe. Z gumami da się zrobić to samo, co na siłowni. W bezpiecznych warunkach, bez rozsypywania mąki i urywania toreb podróznych. 

Komplet gum oporowych to koszt kilkudziesięciu złotych. Kurier będzie jutro. Ten niepozorny sprzęt przyda Ci się także na późniejszym etapie treningów.

Do wyboru masz także szeroki wachlarz ćwiczeń kalistenicznych – z ciężarem własnego ciała. Na przykład, różne warianty pompek skutecznie zastąpią wyciskanie sztangi.

Masz w pobliżu plac zabaw? Znajdziesz na nim mnóstwo drążków do podciągania. Ławka w parku posłuży Ci do odwróconych pompek. Street-workout da się praktykować nawet w niewielkiej miejscowości, bo tak naprawdę nie trzeba do niego niczego, poza kreatywnością.

trening street workout z masą ciała
Nie masz sprzętu? Więc trenuj z własną masą – to też będzie skuteczne.

Po treningu na ulicy, zrób zakupy w supermarkecie. Nie żałuj sobie ziemniaków. Wróć do domu piechotą, a po takim spacerze farmera przestaniesz się przejmować brakiem sprzętu do ćwiczenia bicepsów. 

Mało Ci? Idź przekopać ogródek. Dokładnie tak – trening siłowy, do którego nie masz aktualnie warunków, możesz zastąpić… czymś pożytecznym, po czym będziesz miał zakwasy.

Poza tym – sprawdź lokalne ogłoszenia. Na pewno ktoś sprzedaje sztangę czy hantle. Sprzęt do treningu siłowego nie musi być drogi i ładny. Wystarczy, by był ciężki, wygodny, umożliwiający prawidłowa technikę. 


Czym zastąpić hantle? W zasadzie jedyną opcją sa butelki, wypełnione czymś ciężkim, np. ryżem. Zamiast sztangi, wypróbuj torbę podróżną, albo wypakowany po brzegi plecak. Kettlebell? Płócienna torba z kartoflami, oraz wielofunkcyjne baniaki na wodę.

Takiego sprzętu nie traktuj jako pełnoprawny zamiennik obciążeń z siłowni. Obciążenie, jakie da się zorganizować w domowych warunkach, jest za małe, by myśleć o długofalowym programie. Forma sprzętu do it yourself uniemożliwia utrzymanie prawidłowej techniki. O wygodzie nie wspominając.

Zamiast kombinować, postaw na ćwiczenia z gumami, kalistenikę czy street workout. Rozejrzyj się za sprzętem z drugiej ręki. Jeśli wycenisz nerwy i komplikacje przy konstruowaniu domowego sprzętu treningowego… i tak wyjdzie Ci taniej.

Mogą Ci się spodobać

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Maty do masażu Shiatsu: Relaks na wyciągnięcie ręki

Data aktualizacji 10.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Masaż Shiatsu jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych tradycji […]

Jak wybrać idealne buty do biegania?

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także pasja, […]

Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Data aktualizacji 21.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Nartorolki – kolejny typ sprzętu treningowego, na którym możesz przyjemnie […]

Aplikacje do ćwiczenia w domu – test 5 popularnych opcji

Data aktualizacji 19.06.2023

Przeczytasz w 14 minut

Aplikacje do ćwiczenia w domu, podobnie jak aplikacje do liczenia […]

Jaki rower kupić? Na miasto, na wycieczki, do lasu i nie tylko

Data aktualizacji 01.06.2023

Przeczytasz w 8 minut

O tym, co daje jazda na rowerze, można mówić bardzo […]

Jaki ręcznik na siłownię? Poradnik doboru

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Jaki ręcznik na siłownię będzie najwygodniejszy? Dowiedz się, na co […]

Jakie buty do lasu na spacer? Najważniejsze cechy

Data aktualizacji 09.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Wędrówka na łonie natury to połączenie zdrowej dawki aktywności fizycznej […]

Jakie buty w góry o każdej porze roku?

Data aktualizacji 04.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Plecak, kurtka, naładowany smartfon… Ale w górach potrzeba czegoś jeszcze! […]

Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 9 minut

Sprzęt treningowy w domu to doskonała opcja dla każdego, kto […]

Rolki czy wrotki – co będzie lepsze dla Ciebie?

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dwa rodzaje butów z kółkami, które bywają czasem mylone, mimo […]

Zegarek sportowy czy smartwatch, a może opaska — co wybrać?

Data aktualizacji 28.02.2023

Przeczytasz w 4 minut

W dzisiejszych czasach każdy, kto chce zadbać o siebie, ma […]

Co zabrać na basen? Lista niezbędnych rzeczy

Data aktualizacji 27.02.2023

Przeczytasz w 7 minut

Wybierasz się na basen po raz pierwszy od niepamiętnych czasów? […]

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Data aktualizacji 31.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? Świetnie! Potrzebujesz tylko wygodnych ubrań, […]

Jakie hantle na początek warto kupić?

Data aktualizacji 16.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Zaczynasz ćwiczyć w domu? Doskonały pomysł – w czterech ścianach […]

Strój na siłownię damski – obowiązkowe elementy i jak je dobrać

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej […]

Zegarki Orient Automatic – dlaczego są warte uwagi?

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Automatyczne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż wymagają one […]

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data aktualizacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 17.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data aktualizacji 26.09.2022

Przeczytasz w 5 minut

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data aktualizacji 22.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 15 minut

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data aktualizacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data aktualizacji 28.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data aktualizacji 14.06.2022

Przeczytasz w 9 minut

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

Wioślarz treningowy – co to jest ergometr wioślarski i czy warto na nim ćwiczyć?

Data aktualizacji 10.06.2022

Przeczytasz w 4 minut

Czy ergometr wioślarski – bo to właściwa nazwa sprzętu, na […]

Step, orbitrek czy rowerek – jaki sprzęt do cardio w domu wybrać?

Data aktualizacji 03.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chcesz sprawić sobie domowy sprzęt do cardio, dzięki któremu nie […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close