e-figura.pl|Sprzęt|Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do cardio. Spalisz na nim setki kalorii, nabawisz się zakwasów, a nawet… rozbijesz sobie telewizor. Jako że w ćwiczeniach nie chodzi o destrukcję sprzętu domowego, podpowiadamy jaką skakankę wybrać w Twoim przypadku. Poznaj rodzaje skakanek i ich treningowe zastosowania, bo nietrafiony wybór będzie bardzo bolesny!

Skakanka – jaka długość?

Na początku, kwestia długości. To ona jest najważniejsza. Skakanka do ćwiczeń ma umożliwiać wygodne, poprawne technicznie skakanie, więc nie ma mowy o kupowaniu bez sprawdzenia tego parametru.

Długość skakanki do ćwiczeń zależy od Twojego wzrostu. Najprostszym sposobem jest stacjonarne ,,przymierzenie” skakanki. Stań na niej oboma stopami i unieś uchwyty – powinny sięgać mniej-więcej do pach.

skakanka do ćwiczeń jaka długość
Skakanka – długość zależy od wzrostu.

Kupujesz w Internecie? Skakanka – jaka długość będzie odpowiednia możesz wyczytać z tabel pomocniczych w opisach produktów.

  • – dla mających około 160 centymetrów, nada się skakanka o długości 210-220 centymetrów.
  • – dla osób 160-170 – około 250 centymetrów.
  • – do 185 centymetrów są skakanki na 3 metry
  • – jeszcze wyższych – nawet 3,5 metra.

Po odbiorze paczki, sprawdź jak skakanka do ćwiczeń sprawuje się w praktyce. Jeśli się potykasz – jest za krótka. W razie tego problemu, po prostu ją zwróć i zamów model o innej długości. Nie męcz się z niedopasowanym sprzętem.

Niektóre skakanki do ćwiczeń mają możliwość regulacji. W razie potrzeby można odkręcić uchwyt i przyciąć skakankę. Bez regulacji, wahając się między dłuższą a krótszą, lepiej już kupić dłuższą. Miękkie tworzywa da się po prostu związać przy uchwytach

Jaką skakankę wybrać? Dobór tworzywa

Kolejnym najważniejszym parametrem jest wybór tworzywa skakanki. Zależy od Twojego poziomu zaawansowania oraz sposobu trenowania na skakance.

Skakanka do ćwiczeń z tworzywa sztucznego

Jaka skakanka najlepsza dla początkujących? Skakanka do ćwiczeń wykonana z gumowego tworzywa sztucznego to najlepszy wybór, jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z tym typem treningu.

W praktyce, to taka sama skakanka, jakiej używają dzieci. Jest tylko dłuższa… i niekoniecznie różowa. Ale różowe wersje ,,dorosłych” skakanek też są na rynku!

skakanka do ćwiczeń z tworzywa sztucznego dzik
Przykłaowa skakanka do ćwiczeń od WK Warszawski Koks, źródło: strona producenta WK

Taka skakanka do ćwiczeń jest lekka, więc nie nabiera dużej prędkości. Nadaje się na pierwsze treningi, jak i do długiego cardio w spokojnym tempie. Jeśli planujesz, by trening na skakance był Twoim podstawowym cardio, do robienia przez kilkadziesiąt minut, to właśnie ta będzie dobrym wyborem

Jaką skakankę wybrać, żeby nie skończyć z siniakami i zadrapaniami? Właśnie skakankę z tworzywa sztucznego. Jest miękka – gdy uderzysz nią w łydki, nie będzie efektu smagnięcia biczem. Nauczysz się skakać dosłownie w swoim tempie, bez poganiania pędzącym sznurkiem.

Miej na uwadze, że ta skakanka do ćwiczeń nadaje się na miękkie podłoże. Skacz na dywanie, wykładzinie czy trawniku. Tworzywo sztuczne w kontakcie z chropowatą powierzchnią szybko się ściera.

Jaką skakankę wybrać? Skakanka sznurkowa

Jaka skakanka najlepsza, gdy jesteś już znudzony lekkim, spokojnym skakaniem i chętnie zmęczysz sie trochę bardziej? Skakanka do ćwiczeń ze sznurka będzie w sam raz. Jest cięższa, więc w trening będziesz musiał zaangażować więcej energii.

Nadaje się do budowania wytrzymałości całego ciała podczas długich sesji cardio. Spodziewaj się większego zmęczenia rąk niż ma to miejsce przy skakankach z tworzywa sztucznego.

jaka skakankę wybrać insportline sznurkowa
Przykładowa skakanka do ćwiczeń ze sznurka, Insportline, źródło: strona producenta Insportline

Ciężar nie przekłada się na szybkość. Skakanka do ćwiczeń z tkaniny wciąż jest bardzo powolna. Jest również miękka, więc nie zrobi krzywdy Twoim łydkom.

Na skakance sznurkowej trenuje się w domu. Z prostego powodu – materiał łatwo się ściera, a jeszcze łatwiej brudzi i nabiera wody. Dlatego, lepiej nie rozważać jej do treningów outdoorowych, żeby sprzęt po paru treningach nie zmienił się w siedlisko bakterii.

Jaką skakankę wybrać? Skakanka rzemienna

Jaka skakanka najlepsza do krótkich treningów o wysokiej intensywności? Skórzana!

Skakanka do ćwiczeń wykonana ze skóry to skakanka szybka, lubiana szczególnie przez bokserów. W przeciwieństwie do skakanek materiałowych i z tworzyw sztucznych, da Ci solidny wycisk podczas interwałów. Trudno za nią nadążyć… a zalet jest więcej.

jaka skakanka najlepsza skórzana hms
Skakanka skórzana HMS, źródło: strona producenta HMS

Naturalna skóra to bardzo wytrzymały materiał. Taka skakanka do ćwiczeń nieprędko się zetrze. Uważaj tylko na ostre słońce oraz wilgoć. Skakankę przechowuj w suchych, zacienionych miejscach, a posłuży Ci przez lata. Odkładaj ją do szuflady, zamiast trzymać na biurku naprzeciwko okna.

Miej na uwadze, że skakanka skórzana, to… po prostu bat do ćwiczeń. Zanim przyzwyczaisz się do szybkiego skakania, zakładaj długie spodnie. W innym wypadku, skończysz z krwawymi zadrapaniami.

Jaka skakanka najlepsza? Ciężka skakanka! 

Jaką skakankę wybrać, by połączyć cardio i trening siłowy? Najlepsza będzie skakanka z obciążeniem. Chętnie korzystają z niej osoby, którym zależy nie tylko na spalaniu kalorii, ale i na budowie mięśni. Za takie skakanki do ćwiczeń łapią między innymi crossfitowcy.

Skakanka z obciążeniem to kolejna propozycja dla zaawansowanych. Wygląda imponująco, a wymaga jeszcze bardziej imponującego przygotowania.

jaką skakankę wybrać ciężka skakanka mirafit
Przykładowa skakanka z obciążeniem Mirafit, źródło: strona producenta Mirafit

Ta skakanka do ćwiczeń jest wielokrotnie cięższa od typowych skakanek. Praktycznie niezniszczalna, z grubych sznurów, robi wrażenie od pierwszego rzutu okiem. Żeby z nią skakać, musisz mieć już sporo siły i wyrobioną koordynację. Kiedy potężny sznur uderzy Ci w łydki będzie bolało mimo długich spodni.

Poza tym, tego typu skakanki do ćwiczeń są drogie. Zanim zainwestujesz, na dobre przekonaj się do tego typu treningu.

Skakanka do ćwiczeń – stalowa

Skakanka stalowa jest nazywana także skakankami szybkościowymi. Nie bez powodu – stalowa linka, nawet osłonięta tworzywem lub materiałem, pędzi w tempie błyskawicy. Bezlitośnie obejdzie się z łydkami, które nie zdołają za nią nadążyć.

Skakanka szybkościowa HMS, źródło: strona porducenta HMS

Taka skakanka do ćwiczeń to sprzęt dla weteranów, którym skórzana skakanka już nie wystarczy. Do krótkich treningów maksymalnej intensywności… i gotowości na ból.

Jaką skakankę wybrać – skakanka bezprzewodowa?!

Tak, jest też taka skakanka do ćwiczeń! Skakanka bezprzewodowa to po prostu uchwyty z krótkim kawałkiem sznurka i obciążeniem na końcu. Do kompletu może mieć licznik podskoków i spalonych kalorii. Podczas podskoków, obciążony sznurek miarowo się. Oto jak wygląda:

skakanka bezprzewodowa benvo
Przykładowa skakanka bezprzewodowa Benvo, źródło: oficjalny sklep Benvo na platformie Amazon.

Idealna propozycja do kawalerki? Tylko jeśli potrafisz się skupić na intensywności podskoków. Sprzęt tego typu z jednej strony, nie obije ci łydek i telewizora, a z drugiej… pozwoli się lenić. Skakanka zaliczy lekkie dreptanie w miejscu jako pełnoprawne podskoki. Wystarczy, że będziesz wystarczająco intensywnie kręcił nadgarstkami. 

Do krótkich interwałów, z pełną koncentracją, fantastyczna opcja. Do długiego, nużącego cardio, to już zależy od Ciebie. Jaka skakanka najlepsza? Taka, na której nie zapomnisz, że masz się ruszać…

Skakanka bezprzewodowa to dobry gadżet, jeśli nie masz miejsca na skakanie na skakance. Trzeba się jednak pilnować – nie zrobi tego za Ciebie żaden bat!

Skakanka do ćwiczeń – z licznikiem czy bez?

Skakanki z tworzyw sztucznych i linowe mogą mieć manualne liczniki podskoków liczące obroty. Na rynku dostępne są też skakanki z elektronicznymi wyświetlaczami. Liczą nie tylko podskoki, ale też spalone kalorie. Jaką skakankę wybrać? To, czy licznik będzie dobrym wyjściem, zależy od Twojego podejścia.

Skakanka do ćwiczeń z licznikiem podskoków to świetna sprawa, jeśli nie chcesz ćwiczyć na czas. Wolisz robić 200 podskoków dziennie i ani jednego więcej? W porządku – skakanka z licznikiem oszczędzi Ci zachodu z samodzielnym liczeniem. Za tydzień zwiększ intensywność – rób 250 podskoków. Tak też można progresować!

Co do skakanek z licznikiem kalorii – każdy sprzęt elektroniczny przekłamuje rzeczywiste spalanie. Jako pomoc w oszacowaniu intensywności treningu – czemu nie. Najważniejsze to podchodzić do niego ze sceptycyzmem. Pilnując wagi, lepiej nie przeliczać wskazań licznika na ciasteczka. Jaka skakankę wybrać, jeśli masz ,,obsesję liczb”? Na pewno nie taką, która będzie Ci ich podsuwać jak najwięcej.

Podsumowując- skakanka z licznikiem, czy bez? Zależy od Twojego podejścia do liczników i tego, w jaki sposób chcesz ćwiczyć – na czas, czy na ilość.


Skakanka do ćwiczeń to potężny sprzęt treningowy. W pierwszej kolejności skoncentruj się na doborze długości. Wahając się między dłuższą a krótszą, lepiej wybrać dłuższą, z możliwością skrócenia. Dalej, zdecyduj o tworzywie, bo to ono warunkuje treningowe zastosowanie skakanki. 

Jaką skakankę wybrać – z licznikiem kalorii, czy bez? To zależy od Ciebie – tego na ile ,,zapatrujesz” się w liczniki. Nawet najlepszym nie można w pełni ufać, więc traktuj je tylko pomocniczo. Może wystarczy Ci skakanka z licznikiem podskoków?

 

Mogą Ci się spodobać

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Maty do masażu Shiatsu: Relaks na wyciągnięcie ręki

Data aktualizacji 10.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Masaż Shiatsu jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych tradycji […]

Jak wybrać idealne buty do biegania?

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także pasja, […]

Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Data aktualizacji 21.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Nartorolki – kolejny typ sprzętu treningowego, na którym możesz przyjemnie […]

Aplikacje do ćwiczenia w domu – test 5 popularnych opcji

Data aktualizacji 19.06.2023

Przeczytasz w 14 minut

Aplikacje do ćwiczenia w domu, podobnie jak aplikacje do liczenia […]

Jaki rower kupić? Na miasto, na wycieczki, do lasu i nie tylko

Data aktualizacji 01.06.2023

Przeczytasz w 8 minut

O tym, co daje jazda na rowerze, można mówić bardzo […]

Jaki ręcznik na siłownię? Poradnik doboru

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Jaki ręcznik na siłownię będzie najwygodniejszy? Dowiedz się, na co […]

Jakie buty do lasu na spacer? Najważniejsze cechy

Data aktualizacji 09.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Wędrówka na łonie natury to połączenie zdrowej dawki aktywności fizycznej […]

Jakie buty w góry o każdej porze roku?

Data aktualizacji 04.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Plecak, kurtka, naładowany smartfon… Ale w górach potrzeba czegoś jeszcze! […]

Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 9 minut

Sprzęt treningowy w domu to doskonała opcja dla każdego, kto […]

Rolki czy wrotki – co będzie lepsze dla Ciebie?

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dwa rodzaje butów z kółkami, które bywają czasem mylone, mimo […]

Zegarek sportowy czy smartwatch, a może opaska — co wybrać?

Data aktualizacji 28.02.2023

Przeczytasz w 4 minut

W dzisiejszych czasach każdy, kto chce zadbać o siebie, ma […]

Co zabrać na basen? Lista niezbędnych rzeczy

Data aktualizacji 27.02.2023

Przeczytasz w 7 minut

Wybierasz się na basen po raz pierwszy od niepamiętnych czasów? […]

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Data aktualizacji 31.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? Świetnie! Potrzebujesz tylko wygodnych ubrań, […]

Jakie hantle na początek warto kupić?

Data aktualizacji 16.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Zaczynasz ćwiczyć w domu? Doskonały pomysł – w czterech ścianach […]

Strój na siłownię damski – obowiązkowe elementy i jak je dobrać

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej […]

Zegarki Orient Automatic – dlaczego są warte uwagi?

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Automatyczne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż wymagają one […]

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data aktualizacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 17.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data aktualizacji 26.09.2022

Przeczytasz w 5 minut

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data aktualizacji 22.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 15 minut

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data aktualizacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data aktualizacji 28.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data aktualizacji 14.06.2022

Przeczytasz w 9 minut

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

Wioślarz treningowy – co to jest ergometr wioślarski i czy warto na nim ćwiczyć?

Data aktualizacji 10.06.2022

Przeczytasz w 4 minut

Czy ergometr wioślarski – bo to właściwa nazwa sprzętu, na […]

Step, orbitrek czy rowerek – jaki sprzęt do cardio w domu wybrać?

Data aktualizacji 03.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chcesz sprawić sobie domowy sprzęt do cardio, dzięki któremu nie […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close