Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Sprzęt|Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Data aktualizacji 31.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? Świetnie! Potrzebujesz tylko wygodnych ubrań, kawałka prostej drogi i… oczywiście rolek. Wybór tych ostatnich to spory wydatek i decyzja na wiele miesięcy sportowej przygody, więc trzeba podejść do zakupów z odpowiednią wiedzą. Jakie rolki wybrać? Przeczytaj i dopasuj sprzęt do swojego poziomu zaawansowania, warunków jazdy oraz sportowych celów.

Jakie rolki dla początkujących? Rodzaj

Na pierwsze treningi rolkarskie najlepiej wybrać najpopularniejszy rodzaj rolek – rolki fitness, zwane też rolkami rekreacyjnymi. I do takiej właśnie jazdy są przeznaczone – nastawionej na dobrą zabawę, w spokojnym tempie, bez robienia trików.

W takich rolkach znajdziesz łożyska ABEC5 (inna spotykana nazwa – SG5). Doskonale nadają się do jazdy po każdej utwardzonej powierzchni pozbawionej dziur. To w takich rolkach możesz swobodnie sunąć po mieście. 

ABEC/SB to nazwa typu łożysk. Liczba na końcu mówi o tym, jak szybko będą się kręciły kółka – im wyższa, tym szybciej. Pamiętaj o tym wybierając swój model.

ABEC5 to optymalny wybór dla początkujących. Jeśli będziesz chciał podkręcić tempo, poszukaj rolek ABC6 lub ABEC7 – to typy rolek rekreacyjnych z szybszymi kołami. 

Na start, lepiej jednak pozostać przy ABEC5, bo są po prostu uniwersalne do nauki jazdy. Możesz na nich rozwinąć bardzo dużą szybkość (jak na rekreacyjne treningi) – przekonasz się, gdy już dojdziesz do wprawy w poruszaniu się.

Rolki – jak wybrać? Kieruj się ich przeznaczeniem – tak wyglądają rolki do rekreacyjnej jazdy.

Jakie rolki wybrać do ostrzejszej jazdy?

Kiedy rolki rekreacyjne przestaną dawać Ci satysfakcjonujące wrażenia, trzeba będzie rozejrzeć się za nieco innym typem sprzętu. 

Do dyspozycji zaawansowanych rolkarzy są modele szybkościowe. Mają duże koła (do 110 mm) i łożyska ABEC9. Powinni po nie sięgać dopiero bardzo doświadczeni rolkarze obdarzeni sportowymi umiejętnościami. W takich rolkach możesz ścigać się na zawodach.

Jakie rolki wybrać, jeśli zamiast tempa interesuje Cię robienie trików? Na rynku są dostępne tzw. rolki freestyle. Są zwrotne, mają gęsto ułożone, duże koła (do 125 mm)  i wymagają bezbłędnego panowania nad ruchem. To w nich możesz robić slalomy na gęstych trasach gdy już pozwolą Ci na to umiejętności. 

Jeszcze bardziej zaawansowane są rolki agresywne – mają malutkie kółka i są cięższe od innych modeli. Zaprojektowano je z myślą o akrobacjach na skateparku. To kolejny poziom wtajemniczenia po rolkach freestyle. Początkujący nie zdoła nad nimi zapanować.

Oczywiście, im bardziej zaawansowane technicznie sprzęty, tym wyższa cena. Jakie rolki wybrać, gdy Twój budżet jest ograniczony? Pozostań przy modelach rekreacyjnych, a gdy przyjdzie czas na zaawansowane rodzaje, szukaj sprzętu z drugiej ręki. Cena rolek od renomowanych producentów, o profesjonalnych zastosowaniach, potrafi grubo przekraczać tysiąc złotych.

jakie rolki wybrać - wiązanie szybkościowych rolek na asfalcie
Tak wyglądają rolki do szybkościowej jazdy.

Rolki – jak wybrać rozmiar?

Wybierając rolki, nie sugeruj się tym, jaki rozmiar buta nosisz na co dzień. Producenci starają się, by ich sprzęt przypominał anatomicznie zwykł obuwie tak bardzo, jak to możliwe, ale po prostu ogranicza ich specyfika całej konstrukcji.

Tak naprawdę, by trafnie dopasować rozmiar, jedyną opcją jest dokładne przymierzenie obu rolek. Pierwsze rolki najlepiej wybierać właśnie w sklepie stacjonarnym. Udaj się do niego po południu, gdy Twoje stopy są już nieco spuchnięte po całym dniu chodzenia (stopa z rana jest mniejsza, więc rolki dobrane rano mogą okazać się za ciasne).

Jakie rolki gdy kupujesz w Internecie? Zacznij od zmierzenia stopy. Stań pod ścianą, pod stopą połóż kartkę, oprzyj piętę o mur. Zaznacz na kartce miejsce, w którym kończy się Twój najdłuższy palec. Następnie, wybierz rozmiar kierując się tabelą producenta zamieszczoną przy opisie produktu. Pamiętaj, że producenci mają różne rozmiarówki, więc sprawdzaj tabele każdorazowo przed zakupem rolek.

Gdy tylko wyjmiesz rolki z pudełka, zmierz obie w domowym zaciszu. Jeżeli stwierdzisz, że są za luźne, lub wręcz przeciwnie – cokolwiek Cię uciska – od razu je zwróć i zamów inny rozmiar. Gdy jeszcze przy zakupie wahasz się, jakie rolki wybrać – w mniejszym czy większym rozmiarze – warto kupić dwa modele a potem po prostu odesłać gorzej dopasowany.

Jakie rolki wybrać – z regulacją czy bez?

Ciekawą opcją w kwestii doboru rozmiaru są rolki z regulowanym butem – można je modyfikować nawet o 4 rozmiary. Są przeważnie przeznaczone dla dzieci. Założenie jest bardzo dobre – gdy dziecięca stopa rośnie, nie trzeba często wymieniać rolek, co oszczędza dużo pieniędzy ich rodzicom.

Da się znaleźć też rolki regulowane dla dorosłych, w rozmiarach około 40. Warto się nad nimi zastanowić jeśli zamierzasz dzielić rolki z bliską osoba o podobnym rozmiarze stóp, lub bardzo zależy Ci na dobrym dopasowaniu bez konieczności zwrotu (np. kupowanie na prezent). 

Niestety, dorośli ze stopami większymi niż 40-43 muszą obejść się smakiem i skrupulatnie dopasować swoje rolki.

Rolki – jak wybrać buta? Ważne cechy

Producenci rolek ciągle udoskonalają swoje konstrukcje. Co aktualnie opłaca się wybierać?

Zapięcia rolek powiny był połączniem sznurowadeł i systemu klamer. Dzięki sznurowadłom dopasujesz konstrukcję buta do stopy. Klamry usztywnią buta, zapobiegając niekontrolowanemu przesuwaniu się stóp. Współcześnie produkowane rolki mają klamry, ale jeśli przymierzasz się do zakupu rolek z drugiej ręki, możesz natrafić na starsze modele wyłącznie ze sznurowadłami – zdecydowanie nie są najlepszą opcją dla początkujących!

Waga. Im lżejsze rolki, tym lepiej w przypadku początkujących. Zawsze sprawdź ten parametr zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu. Lepiej przecież, by zmęczyło cię rozwijanie prędkości, a nie taszczenie na nogach ołowianego sprzętu!

Oddychalność. Niezwykle ważna kwestia,zwłaszcza że na rolkach najczęściej jeździmy w ciepłe pory roku. Jakie rolki wybrać? Takie z otworami wentylacyjnymi w konstrukcji buta oraz wstawkami z przewiewnej siateczki. 

 Po stronie użytkownika należy również zdecydowanie, czy rolki mają mieć konstrukcje hardshellową – twardą – czy softshellową – miękką. Tutaj nie ma nad czym się rozwodzić. Znacznie bezpieczniejsze są rolki hardshellowe, bo twarda konstrukcja zabezpiecza nogę przed niekontrolowanymi ruchami. Softshellowe modele mają swoich zwolenników tylko wśród zaawansowanych skaterów (a temat hardshell czy softshell nieustannie dzieli środowisko!).

Istotny jest również materiał wykonania. Współcześnie, buty rolek wykonuje się z mieszanek syntetycznych materiałów o wysokiej wentylacji i dopasowaniu do stopy.

Jak widzisz, wybór odpowiedniego buta sprowadza się nie tylko do rozmiaru – to bardziej skomplikowana sprawa… Rolki mają cały wachlarz cech, a niestety, wiele mankamentów – np. słaba oddychalność materiału – wychodzi dopiero na treningu.

Jak mieć pewność, że rolki będą w stu procentach wygodne? Najlepiej nie próbować na siłę zaoszczędzić i postawić na sprzęt od zaufanego producenta. Dobrze oceniane rolki z przystępnej półki cenowej to Nils Extreme, Raven i Oxelo. Drożej (i jakościowo jeszcze lepiej) wypadają rolki Fila Skates oraz Rollerblade

Ile kółek w rolkach?

Na start najlepiej wybrać modele z 4 kółkami ponieważ są znacznie stabilniejsze od trójkołowych i nie rozwijają tak dużych prędkości. Na czterokołowych rolkach bez problemu przejdziesz z punktu A do punktu B po miękkim podłożu niczym w zwykłych butach. Takie modele są również najtańsze – idealny wybór dla początkujących skaterów.

Opanowałeś już podstawy poruszania się na rolkach i chcesz zacząć rozwijać tempo? Wymień 4-kołowe rolki na model 3-kołowy z większymi kółkami. To wciąż rolki rekreacyjne z łożyskami ABEC, ale przeznaczone dla bardziej zaawansowanych, którzy nie mają problemu z utrzymaniem równowagi. 

mężczyzna robiący triki w rolkach czterokołowych
Jakie rolki wybrać na pierwsze slalomy? Czterokołowe!

Rolki – jakie kółka wybrać? Stopień twardości

Rozmiar buta to nie wszystko. Fundamentem rolek są przecież koła – a wybieranie ich nie jest takie proste, gdy zależy Ci na idealnie dopasowanym sprzęcie. Na szczęście, początkujący nie muszą się przejmować twardością. 

W rolkach fitness stosuje się kółka 74-84A – są miękkie i mają wysoką przyczepność do podłoża. Dobrze pochłaniają wstrząsy na miejskiej trasie. Do rekreacyjnej jazdy spisują się doskonale, więc nie ma sensu na siłę szukać innych kółek. Zużywają się dość szybko – niestety, konieczność dość częstego wymieniania kółeczek to cena komfortu. 

Kółka o stopniu twardości od 84A do 100A to kółka twarde. Ten wariant słabiej pochłania wstrząsy. Nadaje się wyłącznie do jazdy po gładkiej nawierzchni skateparku lub boiska. Wyjście z nimi na płyty chodnikowe nie będzie przyjemne. Zużywają się wolniej niż kółka 74-84A. Na tych kółkach rozwiniesz większą prędkość, więc poleca się je bardziej doświadczonym rolkarzom.

Jaki rozmiar kółek do rolek?

Rozmiar kółek w rolkach rekreacyjnych oscyluje wokół 80 milimetrów (78-84 mm). Takie najlepiej radzą sobie na miejskiej trasie. Niewielkie dziury, uskoki między płytami chodnikowymi, przerwy między kostkami – 80-milimetrowe kółka przeprowadzą Cię przez taki tor przeszkód.

Kiedy szukać kółek mniejszych niż 75 milimetrów? Drobne kółka spisują się w rolkach do robienia trików. Cechuje je wysoka zwrotność. Z kolei kółka większe niż 90 milimetrów pozwalają rozwijać największe prędkości. Modele rolek do jazdy szybkościowej mogą mieć nawet 125 milimetrów. 

A więc jakie rolki wybrać w zależności od stylu jazdy? Zasada jest prosta – im mniejsze kółka, wym większa zwrotność. Im większe kółka, tym wyższa prędkość. Pośrodku leżą kółka do rekreacyjnej jazdy – około 80 milimetrów. Powinny być punktem wyjścia dla każdego początkującego. Z czasem zdecyduje, w którą skaterską stronę chce się rozwijać. 

Jakie rolki dla początkujących – z hamulcem czy bez?

Wiele modeli fitness jest wyposażone w dodatkowy klocek w tylnej części rolki. To właśnie one są najlepsze do nauki jazdy. Początkujący powinni wybierać rolki z hamulcem, ponieważ są one znacznie bezpieczniejsze. Naciskając piętą na klocek możesz łatwo wytracić prędkość, gdyby jazda wymknęła się spod kontroli.

W rolkach bez hamulca też da się hamować wyuczonymi technikami jazdy. Zanim jednak biegle się ich wyuczysz, klocek za piętą będzie ratował Twoje kolana przed konsekwencjami upadku.

hamowanie w rolkach bez hamulca konstrukcyjnego - technika
To jedna z technik hamowania w rolkach bez hamulca.

Jakie rolki wybrać? Wiesz już wszystko co najważniejsze, aby trafnie wybrać swój pierwszy model. Pamiętaj, że ten typ sprzętu sportowego należy dopasować do swojego poziomu zaawansowania. Początkujący nie zapanuje nad sprzętem przeznaczonym do wyczynowej jazdy!

Jakie rolki dla początkujących będą odpowiednie Na początku zostań przy rolkach fitness z hamulcem i czterema miękkimi kółkami o średnicy około 80 milimetrów. Następny krok to zejście na trzy większe koła. Kolejny – zdecydowanie, czy bardziej zależy Ci na rozwijaniu wysokich prędkości, czy też może wolisz uczyć się robić imponujące skaterskie triki. 

Powodzenia!

Mogą Ci się spodobać

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Maty do masażu Shiatsu: Relaks na wyciągnięcie ręki

Data aktualizacji 10.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Masaż Shiatsu jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych tradycji […]

Jak wybrać idealne buty do biegania?

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także pasja, […]

Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Data aktualizacji 21.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Nartorolki – kolejny typ sprzętu treningowego, na którym możesz przyjemnie […]

Aplikacje do ćwiczenia w domu – test 5 popularnych opcji

Data aktualizacji 19.06.2023

Przeczytasz w 14 minut

Aplikacje do ćwiczenia w domu, podobnie jak aplikacje do liczenia […]

Jaki rower kupić? Na miasto, na wycieczki, do lasu i nie tylko

Data aktualizacji 01.06.2023

Przeczytasz w 8 minut

O tym, co daje jazda na rowerze, można mówić bardzo […]

Jaki ręcznik na siłownię? Poradnik doboru

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Jaki ręcznik na siłownię będzie najwygodniejszy? Dowiedz się, na co […]

Jakie buty do lasu na spacer? Najważniejsze cechy

Data aktualizacji 09.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Wędrówka na łonie natury to połączenie zdrowej dawki aktywności fizycznej […]

Jakie buty w góry o każdej porze roku?

Data aktualizacji 04.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Plecak, kurtka, naładowany smartfon… Ale w górach potrzeba czegoś jeszcze! […]

Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 9 minut

Sprzęt treningowy w domu to doskonała opcja dla każdego, kto […]

Rolki czy wrotki – co będzie lepsze dla Ciebie?

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dwa rodzaje butów z kółkami, które bywają czasem mylone, mimo […]

Zegarek sportowy czy smartwatch, a może opaska — co wybrać?

Data aktualizacji 28.02.2023

Przeczytasz w 4 minut

W dzisiejszych czasach każdy, kto chce zadbać o siebie, ma […]

Co zabrać na basen? Lista niezbędnych rzeczy

Data aktualizacji 27.02.2023

Przeczytasz w 7 minut

Wybierasz się na basen po raz pierwszy od niepamiętnych czasów? […]

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Data aktualizacji 31.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? Świetnie! Potrzebujesz tylko wygodnych ubrań, […]

Jakie hantle na początek warto kupić?

Data aktualizacji 16.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Zaczynasz ćwiczyć w domu? Doskonały pomysł – w czterech ścianach […]

Strój na siłownię damski – obowiązkowe elementy i jak je dobrać

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej […]

Zegarki Orient Automatic – dlaczego są warte uwagi?

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Automatyczne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż wymagają one […]

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data aktualizacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 17.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data aktualizacji 26.09.2022

Przeczytasz w 5 minut

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data aktualizacji 22.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 15 minut

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data aktualizacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data aktualizacji 28.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data aktualizacji 14.06.2022

Przeczytasz w 9 minut

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

Wioślarz treningowy – co to jest ergometr wioślarski i czy warto na nim ćwiczyć?

Data aktualizacji 10.06.2022

Przeczytasz w 4 minut

Czy ergometr wioślarski – bo to właściwa nazwa sprzętu, na […]

Step, orbitrek czy rowerek – jaki sprzęt do cardio w domu wybrać?

Data aktualizacji 03.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chcesz sprawić sobie domowy sprzęt do cardio, dzięki któremu nie […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close