Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Sprzęt|Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data publikacji 28.11.2022

Przeczytasz w 7 minut 113 wyświetleń

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – one też potrzebują ubioru dopasowanego do okoliczności. Jakieś spodenki i jakąś koszulkę na pewno znajdziesz w swojej szafie, ale jakie buty na siłownię wybrać, żeby trening poszedł zgodnie z planem? Zwróć na to uwagę nawet, gdy chodzisz do klubu podnosić ciężary – w końcu stopy to fundament Twojego ciała. 

Jakie buty na siłownię? Przede wszystkim…

…czyste.

Zaskakujące, jak wiele osób nie rozumie, że na siłowni przebieranie butów jest obowiązkowe. Także słoneczną wiosną. Także upalnym latem, gdy chodniki pokrywa kurz. Także wtedy, gdy dokładnie wytrzesz podeszwy przed wejściem.

Na siłownię miej specjalne buty. Używaj ich tylko w klubie. Z szacunku do obsługi i innych trenujących. Nikt nie chce ćwiczyć na ubłoconym sprzęcie, zwłaszcza, że niektórzy robią to w skarpetach.

Buty do treningu siłowego – jakie wybrać?

W butach do treningu siłowego najważniejsza jest stabilizacja. Obuwie ma umożliwić Ci pewne stanie na nogach podczas ćwiczeń wielostawowych z dużymi ciężarami. Dlatego, podeszwa musi być twarda i płaska

Buty do treningu siłowego nie mają dużej ilości pianki amortyzacyjnej, a im mniej, tym lepiej. Płaska podeszwa umożliwi Ci stanie na podłodze całą stopą, bez kiwania się na boki podczas kolejnej serii martwego ciągu. 

Jakie buty na siłownię spełniają to kryterium? Najzwyklejsze trampki. Takie za kilkadziesiąt złotych. Buty do treningu siłowego nie potrzebują absolutnie żadnych wybitnych właściwości. Mają być wygodne, twarde, płaskie, żebyś stał w nich mocno. Na plus trampek jest także gumowe wzmocnienie w przedniej części cholewki. Ubezpieczy palce stóp – a na siłowni są tysiące twardych rzeczy o które wiele razy uderzysz stopą.

buty na trening trampki
Na treningu ze sztangą wygrywa prostota.

Jakie buty na siłownię jeśli nie lubisz trampek? Sprawdza się także obuwie sportowe na twardej podeszwie, bez amortyzacji, ze wzmocnioną cholewką. Najlepiej kupić je w stacjonarnym sklepie sportowym, żebyś od razu mógł wziąć do ręki. Wzmocniona cholewka ma za zadanie zabezpieczyć stopę w razie upuszczenia ciężaru. Przydatne, jeśli talerz do sztangi czasami wypada Ci z dłoni. Jednakże, jeśli zrzucisz na nogę kilkadziesiąt kilogramów… to żadne buty nie pomogą.

Buty do ciężarów – specjalistyczne

Na rynku znajdziesz specjalne buty na trening z ciężarami – tzw. liftery. To obuwie z podbiciem pod piętą, twarde, z cholewką dostosowującą się do stopy – istotne, bo branie na barki wielkiego ciężaru naturalnie spłaszcza stopy, przez co obuwia mogłoby stać się za ciasne.

Buty do ciężarów skonstruowane w taki sposób, by poprawiały mobilność. Dzięki podbiciu pod piętą, pomagają schodzić niżej. To ma znaczenie przy wykonywaniu przysiadów. 

A czy buty do ciężarów opłaca się kupić? Amatorowi, zwłaszcza początkującemu, nie

Na początku przygody z siłownią, trzeba się uczyć jak najbardziej naturalnych wzorców ruchowych. Podbicie pod piętą będzie częściowo wyręczało układ ruchu, co na dłuższą metę utrudni doskonalenie własnej biomechaniki. Badania pokazują, że tego typu buty na trening mogą zrobić sporą różnicę podczas przysiadów, ale nie jest to różnica przydatna dla początkujących.

Poza tym, to dość drogie buty do treningu siłowego. Służą w zasadzie tylko przy ćwiczeniach wielostawowych z kolosalnym ciężarem. Polecić je można bardzo zaawansowanym, zwłaszcza trójboistom, ale dla zwykłego trenującego będą zbędnym wydatkiem.

Jakie buty na siłownię na początek? Zostań przy trampkach. Jeśli podczas przysiadow będziesz potrzebował podwyższenia pod piętą, zawsze możesz stanąć na talerzu od sztangi.

jakie buty na siłownię - liftery adidas powerlift 5
Przykładowe buty do treningu siłowego – liftery Adidas Powerlift 5, źródło: strona producenta Adidas.

Jakie buty na siłownię – a może takie do biegania?

Buty przeznaczone dla biegaczy nie nadają się na buty do treningu siłowego

Powód jest prosty – buty biegowe z założenia mają amortyzację. Ba – niektóre modele posiadają jej bardzo dużo, szczególnie te zaprojektowane do biegania po asfalcie. Amortyzacja jest konieczna, by biegacz nie przeciążył stawów kolanowych.

Na treningu siłowym, gruba, wypełniona pianką podeszwa, nie pozwoli Ci pewnie stać na nogach. Biegacze nie powinni czuć podłoża podczas swoich treningów. Ty, jako podnoszący ciężary, wręcz przeciwnie. Im dokładniej czujesz podłoże, tym lepiej dla Ciebie, Twojej techniki i bezpieczeństwa.

Na rynku są co prawda biegowe buty minimalistyczne – bez amortyzacji – ale to niewielka nisza. I droga. Jako buty na trening siłowy, kompletnie bez sensu.

Jakie buty na siłownię – do cardio

Cardio przed czy po treningu warto robić nawet na masie. Jeśli jako trening cardio przyjmujesz długie bieganie na bieżni, dobrze byłoby mieć do niego osobne buty. Bieganie wymaga przynajmniej niskiej, a najlepiej średniej amortyzacji. Mimo, że nowoczesne bieżnie są amortyzowane, bieganie po nich w płaskich butach nie będzie przyjemne. Buty do treningu na bieżni – długiego i intensywnego – znajdziesz oczywiście wśród butów do biegania.

bieżnia buty
Amortyzacja przydaje się podczas długiego biegania w każdych warunkach.

Obuwie na bieżnię musi również być przewiewne. Wodoodporność – niepotrzebna. Zrezygnuj z obuwia z membraną Gore-Tex, bo tylko zakłóciłaby wentylację. 

Nie potrzebujesz osobnej pary obuwia, jeśli maszerujesz na bieżni, ćwiczysz na orbitreku, ergometrze wioślarskim lub rowerku stacjonarnym. Wtedy wystarczą Ci wygodne buty do treningu siłowego. 

Buty na trening fitness – jakie?

Jakie buty na siłownię wybrać, gdy chodzisz tam by ćwiczyć w grupie? Wiele zależy od rodzaju treningów. Na jogę czy pilates, butów nie trzeba w ogóle.Natomiast, buty na trening fitness z dynamicznymi ćwiczeniami, podskokami, oparte na tanecznych ruchach, wymagają dostosowanego obuwia. 

Najważniejsza jest przyczepność. Gumowa podeszwa musi przyklejać się do podłogi jak najmocniej. Amortyzacja – niska lub średnia. Na zajęciach sportowych zwykle są ćwiczenia z podskokami, ale nie ma ich aż tak dużo, żeby potrzebny był wysoki poziom.

Istotne jest także dopasowanie i przewiewność cholewki. Dopasowana cholewka będzie stabilizowała stopę podczas energicznego poruszania się. Przewiewność to punkt obowiązkowy, bo zajęcia potrafią mocno zmęczyć. Zapocenie stóp jest nie tylko nieprzyjemne, ale również niezdrowe.

Na fitnessie sprawdzą się takie same buty, jak do biegów na bieżni.

dobre buty na trening fitness
I przede wszystkim, porządnie zawiązane!

Jakie buty na siłownię, jeśli chcesz łączyć różne rodzaje treningów?

Z oczywistych względów, kupowanie kilku par butów na siłownię u mało kogo wchodzi w grę. Jeśli raz idziesz na strefę wolnych ciężarów, raz na długie bieganie, a innym razem na zajęcia, radzimy wybrać buty dopasowane do biegania na bieżni. Długie biegi na bieżni wymagają amortyzacji. Buty do biegania są amortyzowane, a także przyczepne i przewiewne, dzięki czemu sprawdzą się również na zajęciach. 

Na treningu siłowym, przy ćwiczeniach izolowanych, obuwie nie ma znaczenia. Z kolei podczas ćwiczeń wielostawowych, wymagających wbijania stóp w podłoże, możesz być w samych skarpetach. To jest bezpieczne i nie pogorszy Twoich wyników

Jeśli mieć tylko jedne buty na trening, postaw na takie, których nie da się zastąpić – w tym przypadku buty dostosowane do długiego biegania.


Jakie buty na siłownię wybrać? Jeśli główną rolę gra u Ciebie trening siłowy, wybierz buty na twardej, płaskiej podeszwie – mogą być trampki. Mając na nogach buty bez amortyzacji, cardio zrób w formie marszu (nie biegania), lub na innym sprzęcie niż bieżnia. Nie wydawaj pieniędzy na specjalistyczne buty na trening, przeznaczone dla zaawansowanych ciężarowców.

Jakie buty do treningu siłowego i na zajęcia grupowe? Dostosowane do zajęć grupowych – amortyzowane, przyczepne, przewiewne. Podnoszenie ciężarów wykonuj na bosaka.

Łączysz po równo trening siłowy, długie bieganie na bieżni oraz zajęcia grupowe? Dostosuj buty pod kątem bieżni i zajęć. Amortyzacji nie da się zastąpić, a ćwiczenia siłowe da się zrobić bez butów.

Bibliografia:

Hammer ME, Meir RA, Whitting JW, Crowley-McHattan ZJ. Shod vs. Barefoot Effects on Force and Power Development During a Conventional Deadlift. J Strength Cond Res. 2018 Jun;32(6):1525-1530. doi: 10.1519/JSC.0000000000002246. PMID: 29016477.

Southwell DJ, Petersen SA, Beach TA, Graham RB. The effects of squatting footwear on three-dimensional lower limb and spine kinetics. J Electromyogr Kinesiol. 2016 Dec;31:111-118. doi: 10.1016/j.jelekin.2016.10.005. Epub 2016 Oct 12. PMID: 27770687.

Whitting JW, Meir RA, Crowley-McHattan ZJ, Holding RC. Influence of Footwear Type on Barbell Back Squat Using 50, 70, and 90% of One Repetition Maximum: A Biomechanical Analysis. J Strength Cond Res. 2016 Apr;30(4):1085-92. doi: 10.1519/JSC.0000000000001180. PMID: 26349043.

Mogą Ci się spodobać

Jakie hantle na początek warto kupić?

Data publikacji 16.01.2023

Przeczytasz w 4 minut 52 wyświetleń

Zaczynasz ćwiczyć w domu? Doskonały pomysł – w czterech ścianach […]

Strój na siłownię damski – obowiązkowe elementy i jak je dobrać

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 73 wyświetleń

Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej […]

Zegarki Orient Automatic – dlaczego są warte uwagi?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 45 wyświetleń

Automatyczne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż wymagają one […]

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 114 wyświetleń

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 153 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 321 wyświetleń

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 177 wyświetleń

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 190 wyświetleń

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 248 wyświetleń

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data publikacji

Przeczytasz w 16 minut 182 wyświetleń

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 212 wyświetleń

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 206 wyświetleń

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 295 wyświetleń

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 213 wyświetleń

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

Wioślarz treningowy – co to jest ergometr wioślarski i czy warto na nim ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 314 wyświetleń

Czy ergometr wioślarski – bo to właściwa nazwa sprzętu, na […]

Step, orbitrek czy rowerek – jaki sprzęt do cardio w domu wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 238 wyświetleń

Chcesz sprawić sobie domowy sprzęt do cardio, dzięki któremu nie […]

Platforma wibracyjna – efekty. Czy to działa?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 396 wyświetleń

Platforma wibracyjna – efekty robią wrażenie, a może wręcz przeciwnie? […]

Bosu do ćwiczeń – czy warto sprawić sobie ten sprzęt do domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 182 wyświetleń

Przyrząd do ćwiczeń – bosu – już lata temu rozgościł […]

Rękawice na siłownię – używać czy nie?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 185 wyświetleń

Rękawice na siłownię nie są niezbędnym sprzętem, ale mają swoje […]

Hula hop z obciążeniem – efekty i wybór. Czy faktycznie pomaga wyrzeźbić talię?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1442 wyświetleń

Ćwiczenia mięśni brzucha można albo kochać, albo nienawidzić – a […]

Pas kulturystyczny – po co go używać, kiedy kupić i jaki wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 246 wyświetleń

Pas kulturystyczny, zwany też pasem trójboisty – na pewno wiele […]

Kettlebell – komu spodoba się ten sprzęt i jak z nim ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 253 wyświetleń

Kettlebell – widziałeś go na swojej siłowni wiele razy, ale […]

Obciążenia do sztangi – bitumiczne, żeliwne a może jeszcze inne?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 123 wyświetleń

Organizujesz domową siłownię? W takim razie trzeba będzie wybrać obciążenia […]

Ekspander czy hantle – który sprzęt do ćwiczeń wybrać przy ograniczonym budżecie?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 149 wyświetleń

Mówiliśmy już o wybieraniu hantli, gryfu do sztangi, ławeczki… Kontynuujemy […]

Jakie hantle kupić do domowej siłowni? Wybieramy sprzęt idealny!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 114 wyświetleń

Chcesz zorganizować domową siłownię? Świetnie – pomożemy Ci w tym […]

Przysiady ze sztangą czy suwnica Smitha – co będzie skuteczniejsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 169 wyświetleń

Suwnica Smitha ma swoich wielbicieli i radykalnych przeciwników – jedni […]

Jaka ławeczka do ćwiczeń do domowej siłowni?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 188 wyświetleń

Organizujesz domową siłownię? Świetny pomysł! Zanim przystąpisz do wyboru gryfu […]

Atlas do ćwiczeń – co to za sprzęt?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 103 wyświetleń

Na pewno widziałeś na swojej siłowni atlas do ćwiczeń! Kiedy […]

Gryf do sztangi – rodzaje i zastosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 118 wyświetleń

Na siłowni masz do wyboru całą masę żelastwa – za […]

Bulgarian bag – jak bułgarska torba może Ci się przydać?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 129 wyświetleń

Sztanga, hantle, maszyna Smitha i… bułgarska torba? Tak – można […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się