e-figura.pl|Sprzęt|Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data aktualizacji 14.06.2022

Przeczytasz w 9 minut

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku latach treningu siłowego. Ba – jeśli załapiesz się na promocje i kupisz to, co naprawdę potrzebne, dużo szybciej. A wcale nie trzeba tak dużo! Domowa siłownia – co potrzeba, żebyś zrobił na niej wymarzoną sylwetkę? Przeczytaj, aby z kolejnymi ćwiczeniami nie czekać na przyjazd kuriera.

Niezbędny sprzęt do domowej siłowni

Sprzęt do domowej siłowni to mniej skomplikowana sprawa, niż mogłoby się wydawać. Żeby wykonywać treningi siłowe potrzebujesz tak naprawdę kilku rzeczy – ławeczki, stojaków, gryfu, obciążeń, hantli i drążka. Musisz także zorganizować otoczenie treningowe – o tym w dalszej części. Reszta to opcjonalny sprzęt, na który warto stawiać tylko, gdy zostanie Ci trochę gotówki.

Domowa siłownia – ławeczka i stojak

Bez ławeczki trudno mówić  o jakiejkolwiek siłowni. Nawet jeśli chcesz ćwiczyć tylko martwe ciągi, kiedyś trzeba usiąść i odpocząć!

Ławeczka do domowej siłowni powinna mieć regulację skosu. Zrezygnuj z modeli  prostych lub ze stałym skosem. Ławeczki do siłowni bez regulacji nadają się w miejsca, gdzie jest ich duży wybór. Wybierz ławeczkę z możliwością dołączenia modlitewnika.

ławeczka do domowej siłowni z miejscem na modlitewnik marbo
Ławeczka regulowana z miejscem na modlitewnik, źródło: strona producenta Marbo Sport

Drugi niezbędny element – stojak na sztangę. Czasami możesz go kupić w komplecie z ławeczką. Najważniejsze, by stojak do domowej siłowni miał asekurację. To opcja droższa niż stojak bez asekuracji, ale bezpieczniejsza. W domowej siłowni nie uratują Cię koledzy z sali, więc w tym przypadku warto dopłacić.

Domowa siłownia – co potrzeba? Gryf i obciążenia do sztangi

Bez gryfu nie ma dźwigania! Gryf do domowej siłowni to gryf prosty. Gryfy łamane, kratownice i inne kowalskie pomysły nie przydadzą Ci się jeszcze długo.

Co do obciążeń – wybierz obciążenia żeliwne lub bitumiczne. Żeliwne zajmują mniej miejsca, są bardziej wytrzymałe i droższe. Bitumiczne obciążenia to tańsza opcja. Szybciej się zużywają i potrzebują dużej przestrzeni. Kryterium ceny jest decydujące. Jeśli nie musisz bardzo ciąć kosztów, polecamy żeliwo. Ten metal będzie z Tobą do końca życia.

Ile obciążenia do domowej siłowni kupić? Minimum 80 kilogramów. Talerzy zawsze możesz dokupić, a jeśli teraz kupisz za dużo – i tak kiedyś do nich dorośniesz. Pamiętaj o rynku wtórnym. Na grupach facebookowych i platformach do lokalnej sprzedaży, zawsze są jakieś żelastwa.

Porządna sztanga i komplet obciążeń to podstawa treningu siłowego. To z nimi będziesz robił wielostawy – martwe ciągi, przysiady, wyciskania. Przy ograniczonym budżecie, skup się właśnie na tym sprzęcie.

Domowa siłownia – co kupić? Hantle 

Masz już gryf, obciążenia, ławeczkę i stojak? Czas na hantle. Tutaj także masz do wyboru hantle bitumiczne lub żeliwne. Opcją jeszcze droższą od żeliwa jest stal i hantle chromowane. Ponownie – żeliwo to uniwersalny, niezniszczalny wybór.

regulowane sztangielki do domowej siłowni
Lubisz trening z hantlami? Na późniejszym etapie treningu przydadzą Ci się regulowane sztangielki. Zastąpią kilkanaście par i zmieszczą się w domowej siłowni, źródło: strona producenta HMS, model SR80

Na początku nie będziesz potrzebował hantli cięższych niż 15 kilogramów. Maksymalnie 20 kilogramów – wystarczą na dłużej. Mając porządną sztangę, na której zaszalejesz z ciężarem, hantle i tak posłużą Ci tylko do ćwiczeń uzupełniających.

Jakie hantle na początek? Postaw na mały komplet hantli, lub hantle regulowane. Możesz mieć jedną parę hantli, na której będziesz po prostu zmieniał obciążenie (lub praktyczne sztangielki pokazane wyżej). Nie zajmą wiele miejsca.

Drążek do podciągania

Podciąganie na drążku można kochać lub nienawidzić… ale zawsze warto je robić. Nie ma lepszego ćwiczenia na mięśnie pleców. Spraw sobie drążek montowany do ściany. Niektóre stojaki na sztangę mają także łączenia w górnej części, które możesz potraktować jako drążek. Przy tej opcji zwróć szczególną uwagę na stabilność stojaka.

Tani sprzęt uzupełniający

Niewielka cena – wielkie możliwości! W Twojej domowej siłowni powinien znaleźć się komplet gum oporowych, którymi utrudnisz swoje ćwiczenia, gdy trening w miarę progresu stanie się za prosty. Ćwiczenia z gumą na pośladki, ramiona i brzuch potrafią dać solidny wycisk. Gumy wykorzystasz także do rozgrzewki przed treningiem siłowym. 

domowa siłownia co potrzebne gumy oporowe i paraletki do pompek
Gumy oporowe stwarzają sporo możliwości. Obok hantli widzisz dodatkowo paraletki do pompek.

Pamiętaj o zakupie blokad do obciążeń. W domowych warunkach musisz szczególnie dbać o bezpieczeństwo treningu siłowego. Tu nie ma miejsca na latające talerze.

Lubisz pompki? Spraw sobie paraletki. Przestaniesz lubić… ale będziesz się świetnie bawił.

Co kupić do domowej siłowni? Sprzęt dodatkowy

Masz już podstawowy sprzęt, a wciąż zostały Ci pieniądze na domową siłownię? Zainteresuj się jeszcze kilkoma opcjami.

Modlitewnik do domowej siłowni

Alternatywne ławeczki do ćwiczeń, z którymi zrobisz ćwiczenia uzupełniające, to zakup, który zaprocentuje w miarę zaawansowania treningowego. Gdy zaczniesz się skupiać na rozwoju konkretnych partii, zacznie Ci brakować modlitewnika. 

domowa siłownia co kupić modlitewnik
Ławeczka z modlitewnikiem, źródło: strona producenta Marbo Sport

Możesz o nim pomyśleć już przy zakupie ławeczki – wybrać taką z dołączonym modlitewnikiem.

Domowa siłownia – co potrzeba? Wyciąg zamiast podciągania

Wyciąg do ćwiczenia pleców i ramion to propozycja dla osób, które… nie znoszą podciągania. Jeśli za żadne skarby nie widzisz się na drążku, wyciąg będzie pomocny w budowaniu górnej partii ciała. 

domowa siłownia co potrzebne wyciąg do ćwiczeń
Na czerwonym drążku montujesz talerze od sztangi, źródło: strona producenta Marbo Sport

Do domowej siłowni wybierz wyciąg do ćwiczeń z wolnym obciążeniem. Zrezygnuj z takich, jak widzisz na siłowni – ze stertą odważników. Są głośne i ograniczające, bo ciężary rzadko przekraczają 120 kilogramów.

A może atlas do ćwiczeń?

Atlas do ćwiczeń to sprzęt wielofunkcyjny. Ławeczka, modlitewnik, wyciąg, dużo uchwytów i regulacji. I duża cena. Podstawowy atlas do ćwiczeń kosztuje około 2000 złotych, a bardzo zaawansowane modele, nawet kilkanaście tysięcy.

Atlas do ćwiczeń to sprzęt z kategorii raz, a dobrze. Gdy go kupisz, masz z głowy szukanie wyciągu, modlitewnika, ławeczki do brzuszków i kilku innych akcesoriów. 

Za cenę tej konstrukcji możesz mieć cały sprzęt, który wskazaliśmy jako konieczny. Do atlasa nie ma obciążeń, gryfu i hantli. Traktuj go więc jako opcjonalny sprzęt, do zakupienia, gdy na dobre przekonasz się do treningu siłowego i będziesz testował różne warianty ćwiczeń uzupełniających.

Sport  + technologia = hantle BowFlex

Dla zaawansowanych, zakochanych i w sporcie i w technologii, ciekawa opcja to hantle regulowane SelectTech od Bowflex. System hantli zastępuje 15-17 par hantli (2-24 kilogramów, w dużej wersji do 41 kilogramów). Sprzęt liczy powtórzenia, a wraz z nim otrzymujesz dostęp do dziesiątek filmów z treningami. 

hantle bowlex select tech 560
Bowflex SelectTech wyglądają jak regulowane sztangielki, które widziałeś wyżej. Są jednak dodatkowo napakowane technologiami, źróło: strona producenta BowFlex, model 560

Wydatek powyżej 1500 złotych. Niewiele? Więc nic nie stoi na przeszkodzie, byś sprawił sobie SelectTech nawet na początku treningowej kariery. Sporo? W takim razie poczekaj, aż na dobre przekonasz się do ćwiczeń z hantlami i zaczniesz potrzebować dużych obciążeń. 

Kettlebells do domowej siłowni – tak czy nie?

Ćwiczenia z kettlebells to dobry sposób na potrenowanie mobilności i pracy z trudnym ciężarem. Trening z ,,czajniczkami” potrafi być bardzo wymagający, a ten typ obciążenia wcale nie jest odmianą hantli. Punkt ciężkości w kettlebells zmusza mięśnie do wytężonej pracy, żeby je kontrolować.

Uzupełniające ćwiczenia z kettlebells – wyrzuty czy spacer farmera, możesz wrzucić na koniec planu treningowego. Jeśli ich nie lubisz – nie kupuj dla zasady. Potraktuj kettlebells jako sposób na urozmaicenie treningu, bo temu sprzętowi daleko do kategorii must have

Maszyny do cardio

Jeśli to nie jest Twój pierwszy artykuł na temat zakupów do domowej siłowni, pewnie jesteś przekonany, że absolutnie musisz mieć rowerek, bieżnię czy orbitrek. Otóż nie.

Maszyny do cardo w domu, to sprzęt, który warto kupić z myślą o domownikach. Tylko dla Ciebie, jeśli ogólnie żyjesz aktywnie i trenujesz siłowo, kompletnie nie jest potrzebny. 

domowa siłownia co potrzeba bieżnia
Bieżnia do domowej siłowni? Daleko na liście priorytetów.

Zależy Ci na budowie siły? Możesz nigdy nie robić cardio, albo sprowadzić je do rekreacyjnych spacerów na świeżym powietrzu. Chcesz rzeźbić sylwetkę? Do treningu cardio w domu nie potrzebujesz żadnego sprzętu. Na redukcji i tak podstawą jest dieta.

Jeśli Twoi domownicy chętnie pojeżdżą na rowerku czy pobiegają na bieżni – wtedy warto wydać kilkaset złotych na ten typ sprzętu uzupełniającego. Dla osoby nastawionej na trening siłowy – nie.

Otoczenie treningowe – siłownia to nie tylko ciężary!

Chcesz ćwiczyć w domu w komfortowych warunkach, bez psucia podłogi? Zainwestuj w gumową podłogę do domowej siłowni. Zabezpieczy panele przed konsekwencjami upuszczenia żeliwnego obciążenia. A Ciebie… przed wściekłością obudzonych sąsiadów z dołu.

Zamiast gumowej podłogi możesz wykorzystać gruby, szorstki dywan. Zdezelowany, którego nie będzie Ci szkoda dodatkowo zniszczyć. Nie możesz się na nim ślizgać. Miękka podłoga bądź dywan wykluczy konieczność kupowania maty do ćwiczeń. Taniej już się nie da. 

Sprzęt – ruchomy i nie – zawsze trzymaj na dywanie lub stojaku. Szkoda podłogi! A na zdjęciu widzisz wspomniany wyżej atlas do ćwiczeń.

Stojak na hantle i obciążenia do sztangi – to zależy, czy chcesz mieć porządek w domowej siłowni. Zostanie Ci budżetu po zakupie podstawowego sprzętu, a nie lubisz się potykać? Porządny stojak na sprzęt do ćwiczeń zapobiegnie chaosowi i przytrzaskiwaniu palców talerzami wyciąganymi z bezładnej sterty.

Co do lustra na ścianie – z jednej strony pomaga kontrolować technikę, a z drugiej… może ją zepsuć. Kręcenie głową podczas wykonywania ćwiczeń to błąd. Lustro może się przydać, ale to bardzo opcjonalna decyzja.

Jeśli uczysz się ćwiczyć siłowo, zamiast kupować lustro, nagraj się kamerą w telefonie i po skończonej serii obejrzyj jak się poruszałeś. Poproś domownika, by potrzymał sprzęt. Gdy już nauczysz się techniki, potrzeba obserwacji będzie na bardzo dalekim planie.

Gumowa podłoga lub dywan – koniecznie. Lustro, mata i stojak – opcjonalnie.

Ten sprzęt zostaw klubom fitness!

Kupując sprzęt do domowej siłowni, kategorię ,,dla klubów” zostaw właśnie klubom. Domowa siłownia to nie miejsce na maszyny do ćwiczeń izolowanych. Wielkie, ciężkie, pozwalające w zasadzie tylko na jedno ćwiczenie. 

street workout na drążkach
A zamiast kupować co się da.. odwiedź czasem lokalny plac zabaw!

Nawet jeśli naprawdę uwielbiasz jakąś maszynę, jeśli zamierzasz progresować siłowo w domu… wkrótce znienawidzisz ją za zajmowanie miejsca do treningu ze sztangą. Niestety, w domowej siłowni taki sprzęt to strata pieniędzy i przestrzeni. Mamy na myśli też suwnicę do treningu nóg czy maszynę Smitha.


Domowa siłownia – co potrzeba? Tak naprawdę tylko ławeczki, stojaków, gryfu, obciążeń i hantli. Do kompletu dorzuć gumy oporowe oraz pamiętaj o blokadach obciążenia sztangi. Główna część budżetu zainwestuj właśnie w ten podstawowy sprzęt, nie oszczędzając na jakości, a Twoja domowa  siłownia zastąpi klub fitness.

Domowa siłownia – co kupić, gdy zostało Ci pieniędzy? Wyciąg do ćwiczeń z wolnym ciężarem, modlitewnik (sprawisz go sobie prędzej czy później) lub kettlebells do uzupełniającego treningu mobilności i kontroli ciężaru. Do miłośników technologii, lubiących trening z hantlami, trafią hantle SelectTech od Bowflex. Atlas czy maszyna do cardio? Obędzie się.

Pamiętaj również o zorganizowaniu otoczenia treningowego. Zabezpiecz podłogę przed spadającym ciężarem, a na koniec spraw sobie stojak, by uporządkować swój domowy klub fitness.

Urządzając domową siłownię, przejrzyj kategorię ,,sprzęt”, gdzie przedstawiamy różne maszyny i akcesoria! Kliknij, by dowiedzieć się więcej o wspomnianym w artykule atlasie: Atlas do ćwiczeń – co to za sprzęt?

Mogą Ci się spodobać

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Maty do masażu Shiatsu: Relaks na wyciągnięcie ręki

Data aktualizacji 10.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Masaż Shiatsu jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych tradycji […]

Jak wybrać idealne buty do biegania?

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także pasja, […]

Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Data aktualizacji 21.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Nartorolki – kolejny typ sprzętu treningowego, na którym możesz przyjemnie […]

Aplikacje do ćwiczenia w domu – test 5 popularnych opcji

Data aktualizacji 19.06.2023

Przeczytasz w 14 minut

Aplikacje do ćwiczenia w domu, podobnie jak aplikacje do liczenia […]

Jaki rower kupić? Na miasto, na wycieczki, do lasu i nie tylko

Data aktualizacji 01.06.2023

Przeczytasz w 8 minut

O tym, co daje jazda na rowerze, można mówić bardzo […]

Jaki ręcznik na siłownię? Poradnik doboru

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Jaki ręcznik na siłownię będzie najwygodniejszy? Dowiedz się, na co […]

Jakie buty do lasu na spacer? Najważniejsze cechy

Data aktualizacji 09.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Wędrówka na łonie natury to połączenie zdrowej dawki aktywności fizycznej […]

Jakie buty w góry o każdej porze roku?

Data aktualizacji 04.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Plecak, kurtka, naładowany smartfon… Ale w górach potrzeba czegoś jeszcze! […]

Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 9 minut

Sprzęt treningowy w domu to doskonała opcja dla każdego, kto […]

Rolki czy wrotki – co będzie lepsze dla Ciebie?

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dwa rodzaje butów z kółkami, które bywają czasem mylone, mimo […]

Zegarek sportowy czy smartwatch, a może opaska — co wybrać?

Data aktualizacji 28.02.2023

Przeczytasz w 4 minut

W dzisiejszych czasach każdy, kto chce zadbać o siebie, ma […]

Co zabrać na basen? Lista niezbędnych rzeczy

Data aktualizacji 27.02.2023

Przeczytasz w 7 minut

Wybierasz się na basen po raz pierwszy od niepamiętnych czasów? […]

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Data aktualizacji 31.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? Świetnie! Potrzebujesz tylko wygodnych ubrań, […]

Jakie hantle na początek warto kupić?

Data aktualizacji 16.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Zaczynasz ćwiczyć w domu? Doskonały pomysł – w czterech ścianach […]

Strój na siłownię damski – obowiązkowe elementy i jak je dobrać

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej […]

Zegarki Orient Automatic – dlaczego są warte uwagi?

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Automatyczne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż wymagają one […]

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data aktualizacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 17.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data aktualizacji 26.09.2022

Przeczytasz w 5 minut

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data aktualizacji 22.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 15 minut

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data aktualizacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data aktualizacji 28.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data aktualizacji 14.06.2022

Przeczytasz w 9 minut

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

Wioślarz treningowy – co to jest ergometr wioślarski i czy warto na nim ćwiczyć?

Data aktualizacji 10.06.2022

Przeczytasz w 4 minut

Czy ergometr wioślarski – bo to właściwa nazwa sprzętu, na […]

Step, orbitrek czy rowerek – jaki sprzęt do cardio w domu wybrać?

Data aktualizacji 03.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chcesz sprawić sobie domowy sprzęt do cardio, dzięki któremu nie […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close