Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Sprzęt|Kilka ważnych zalet drabinki sportowej

Kilka ważnych zalet drabinki sportowej

Data aktualizacji 23.11.2021

Przeczytasz w 5 minut

Kilka ważnych zalet drabinki sportowej

Wszyscy mamy świadomość, że aktywność fizyczna jest ważnym elementem naszego życia. Aktywność fizyczna jest wręcz pewnym wyznacznikiem kompetencji zawodowych i społecznych oraz pozwala osiągnąć lepszą jakość życia. Codzienna aktywność fizyczna nie wymaga w ogóle dużych nakładów. Wystarczy kawałek wolnej podłogi lub ściany, aby odbyć trening gimnastyczny, siłowy i kondycyjny. Wszystko zależy od nas i naszej chęci zmian życia na lepsze.

Jaki sprzęt wybrać?

Drabinki sportowe są niezbędnym elementem wyposażenia wszelkich placówek szkolnych i rehabilitacyjnych, ale także domowych siłowni czy miejsca do ćwiczeń. W przypadku przyściennych drabinek możemy wybierać spośród drabinek pojedynczych, podwójnych o przeróżnych rozmiarach (dostosowanych do potrzeb). Solidność wykonania drabinek potwierdzają właściwe certyfikaty.

Boki drabinek są zazwyczaj wykonane z drewna iglastego sosnowego lakierowanego aż 3-krotnie, a szczeble ze specjalnej sklejki, która jest bardzo wytrzymała (nawet do 200kg). Należy pamiętać o istnieniu drabinek koordynacyjnych, które pozwalają kształtować koordynację i szybkość, przez co często jest stosowana przez trenerów w stosunku do zawodników. Z kolei na lekcjach wychowania fizycznego drabinki koordynacyjne stanowią urozmaicenie oraz uatrakcyjnienie zajęć ruchowych.

Natomiast drabinka treningowa dzięki zatrzaskom (pozwalającym na jej modyfikacje) jest przeznaczona do trenowania kondycji fizycznej oraz do pracy nad koordynacją. Tymczasem drabinki metalowe na placach zabaw pozwalają dzieciom wspinać się i ćwiczyć koordynację ruchową. Na rynku dostępne są także drabinki chromowane, do których można dołączyć takie elementy jak:

  • drążek;
  • podciąg nóg;
  • ławkę do brzuszków;
  • ławkę do ćwiczeń mięśni grzbietu;
  • uchwyt pod sztangę;
  • uchwyt do worka bokserskiego.
Drabinki do ćwiczeń i zabawy

Drabinka sportowa może mieć także postać leżącą, dzięki niej dziecko poprawi swoją kondycję i popracuje nad zachowaniem równowagi.

Drabinki gimnastyczne można umieścić w ogrodzie. Drabinki nadają się do ćwiczeń gimnastycznych, korekcyjnych i rehabilitacji W ogrodzie można urządzić pole zabawy ruchowej dziecka w postaci drabinek ze sznurka dla dzieci i dołączonych do nich przyrządów (kółka gimnastyczna i inne). Taka aktywność na pewno zagwarantuje wyćwiczenie mięśni nóg i rąk oraz koordynację ruchową. Dodatkowo niemalże każdy typ drabinek jest dostępny w wymaganych rozmiarach (takie jak 3 × 1,80 m, 2,43 × 1,80 m, 2,43 × 0,90 m, 2,20 × 0,90 m, 2,20 × 1,80 m czy inne). Drabinki medyczne są idealne do:

  • ćwiczeń ogólnousprawniających
  • gimnastyki korekcyjnej.

Co zapewniają drabinki?

Dzięki ćwiczeniom na drabinkach gwarantujemy sobie zdrowy kręgosłup poprzez zwis, można także wyćwiczyć brzuch oraz ramiona. Za drabinką jako sprzętem do gimnastyki i rehabilitacji przemawia także cena. Pojedyncze drabinki są już dostępne od 200 złotych. Zaletą drabinek jest niski koszt utrzymania przy jednoczesnej wysokiej jakości wykonania.

Drabinki znajdą zastosowanie w siłowniach, salach gimnastycznych, we wnętrzach mieszkań, w ogrodach, na placach zabaw. Jest o możliwe dzięki odpowiedniemu dostosowaniu drabinek do wolnej przestrzeni przeznaczonej na ćwiczenia.

Drabinki gimnastyczne w pokoju dziecka zajmą niewiele miejsca, a będą nie tylko obowiązkiem, a świetną zabawą. Dla większego bezpieczeństwa można zaopatrzyć się w materac, co przypuszczalnie zwiększy aktywność dziecka i zapewni odpowiedni rozwój fizyczny. Badania potwierdzają, że ćwiczenia na drabince gimnastycznej już w trakcie pierwszych trzech lat życia dziecka zapewnia wzmocnienie jego ciała, ale też dyscypliny i woli dziecka. Dodatkowo gimnastyka ma również wpływ na wczesny rozwój intelektualny.

Ćwiczenia na drabince na kręgosłup

Podciąganie się na drabince korzystnie wpływa na kręgosłup

Drabinka sportowa w domu dla dziecka?

Drabinka sportowa w domu, np. w pokoju dziecka na pewno wspomoże przy stawianiu pierwszych kroków, a także wzmocni mięśnie i kręgosłup. Do drabinki można zakupić kółka gimnastyczne, liny czy nawet drabinkę linową. W ten sposób zafundujemy dziecku zdrowie, zręczność, giętkość, sprężystość i rozwój intelektualny.

Dziecko, mając taki sprzęt, pobudza wyobraźnię, wymyślając ćwiczenia podnoszące jego sprawność. Będzie to przede wszystkim zabawa i aktywne spędzenie wolnego czasu. Ponadto drabinka w pokoju dziecka to możliwość zachowania aktywności fizycznej dziecka także poza sezonem letnim.

Drabinka sportowa w domu, gdzie jest dziecko to taka namiastka placu zabaw, gdzie może ono wykorzystać swoją niespożytą energię, a jednocześnie będzie stymulowało jego rozwój. Dzięki drabince dziecko uczy się jak zachowywać równowagę, podnosi koordynację, wzmacnia całe ciało, a do tego koryguje postawę.

Dziecko bawiąc się na drabinkach, rozwija wyobraźnię i kreatywność. Z kolei dla dorosłych ćwiczenia na drabince to gwarancja zdrowego kręgosłupa i chwila wytchnienia po długim dniu w pracy.

Jakie ćwiczenia na drabince?

Oczywiście także dorośli mogą odnieść korzyści z posiadania drabinki w domu. Po pierwsze można na niej się podciągać, w ramach profilaktyki przeciw chorobom zwyrodnieniowym dysku podnosić nogi. Na drabince oprócz prostego podnoszenia nóg można dołączyć podnoszenie i ugięcie nóg w kolanach, podnoszenie prostych nóg i jednoczesne obracanie w różne strony.

Drabinka jest pomocna przy wykonywaniu tzw. mostka. Drabinka to także skuteczne narzędzie do walki z wszelkimi schorzeniami kręgosłupa. Ponadto drabinka pomaga szybko wzmocnić ręce (a w szczególności ramiona). Z kolei zwis na drabinkach przysłuży się naszym mięśniom brzucha. Budowa drabinka pozwala na umieszczenie jej nawet w mieszkaniu nawet o niewielkim metrażu.

Dodatkowo warto pamiętać, że drabinka to także rehabilitacyjny sprzęt do ćwiczeń. Na pewno drabinka sportowa w domu pozwoli każdemu poprawić swoją sprawność oraz sylwetkę. Ponadto dobranie do niej kilku elementów pozwoli na wykonanie różnego rodzaju ćwiczeń bez wychodzenia z domu.

Drabinki są wykorzystywane do ćwiczeń siłowych, w tym także do kalistyki (czyli treningu wykorzystującego do ćwiczeń tylko ciężar własnego ciała). Do treningu kalistyki nadaje się właśnie przede wszystkim drabinka, do której można dołączyć np. gumy do rozciągania, drążki i inne. Oczywiście w takim przypadku drabinka musi być stabilna i wytrzymała.

Drabinka jest przydatna do rozgrzewki przed intensywniejszymi treningami. Z kolei po zakończeniu treningu przyda się jako pomoc w rozluźnieniu (co pomoże zmniejszyć późniejsze zakwasy). Jest także niezastąpiona w procesie rekonwalescencji po uszkodzeniach pleców oraz do korekty wad postawy.

Drewniana drabinka sportowa

Drewniana drabinka sportowa to doskonały sprzęt do ćwiczeń, który pomoże zadbać o zdrowy kręgosłup.

Urządzasz domową siłownię? Co powiesz na… kettlebells? Poznaj ten sprzęt tutaj: https://e-figura.pl/kettlebell-komu-spodoba-sie-ten-sprzet-i-jak-z-nim-cwiczyc/.

Mogą Ci się spodobać

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Maty do masażu Shiatsu: Relaks na wyciągnięcie ręki

Data aktualizacji 10.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Masaż Shiatsu jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych tradycji […]

Jak wybrać idealne buty do biegania?

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także pasja, […]

Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Data aktualizacji 21.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Nartorolki – kolejny typ sprzętu treningowego, na którym możesz przyjemnie […]

Aplikacje do ćwiczenia w domu – test 5 popularnych opcji

Data aktualizacji 19.06.2023

Przeczytasz w 14 minut

Aplikacje do ćwiczenia w domu, podobnie jak aplikacje do liczenia […]

Jaki rower kupić? Na miasto, na wycieczki, do lasu i nie tylko

Data aktualizacji 01.06.2023

Przeczytasz w 8 minut

O tym, co daje jazda na rowerze, można mówić bardzo […]

Jaki ręcznik na siłownię? Poradnik doboru

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Jaki ręcznik na siłownię będzie najwygodniejszy? Dowiedz się, na co […]

Jakie buty do lasu na spacer? Najważniejsze cechy

Data aktualizacji 09.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Wędrówka na łonie natury to połączenie zdrowej dawki aktywności fizycznej […]

Jakie buty w góry o każdej porze roku?

Data aktualizacji 04.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Plecak, kurtka, naładowany smartfon… Ale w górach potrzeba czegoś jeszcze! […]

Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 9 minut

Sprzęt treningowy w domu to doskonała opcja dla każdego, kto […]

Rolki czy wrotki – co będzie lepsze dla Ciebie?

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dwa rodzaje butów z kółkami, które bywają czasem mylone, mimo […]

Zegarek sportowy czy smartwatch, a może opaska — co wybrać?

Data aktualizacji 28.02.2023

Przeczytasz w 4 minut

W dzisiejszych czasach każdy, kto chce zadbać o siebie, ma […]

Co zabrać na basen? Lista niezbędnych rzeczy

Data aktualizacji 27.02.2023

Przeczytasz w 7 minut

Wybierasz się na basen po raz pierwszy od niepamiętnych czasów? […]

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Data aktualizacji 31.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? Świetnie! Potrzebujesz tylko wygodnych ubrań, […]

Jakie hantle na początek warto kupić?

Data aktualizacji 16.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Zaczynasz ćwiczyć w domu? Doskonały pomysł – w czterech ścianach […]

Strój na siłownię damski – obowiązkowe elementy i jak je dobrać

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej […]

Zegarki Orient Automatic – dlaczego są warte uwagi?

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Automatyczne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż wymagają one […]

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data aktualizacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 17.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data aktualizacji 26.09.2022

Przeczytasz w 5 minut

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data aktualizacji 22.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 15 minut

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data aktualizacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data aktualizacji 28.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data aktualizacji 14.06.2022

Przeczytasz w 9 minut

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

Wioślarz treningowy – co to jest ergometr wioślarski i czy warto na nim ćwiczyć?

Data aktualizacji 10.06.2022

Przeczytasz w 4 minut

Czy ergometr wioślarski – bo to właściwa nazwa sprzętu, na […]

Step, orbitrek czy rowerek – jaki sprzęt do cardio w domu wybrać?

Data aktualizacji 03.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chcesz sprawić sobie domowy sprzęt do cardio, dzięki któremu nie […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close