Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Sprzęt|Jakie gumy do ćwiczeń kupić? Poradnik

Jakie gumy do ćwiczeń kupić? Poradnik

Data publikacji 29.04.2021

Przeczytasz w 8 minut 571 wyświetleń

Jakie gumy do ćwiczeń kupić? Poradnik

Ćwiczenia z gumami ciągle zyskują na popularności. Wnoszą dodatkowe urozmaicenie do treningu, a także pozwalają mocniej zaangażować mięśnie. Są wykorzystywane do różnego rodzaju ćwiczeń stabilizacyjnych, mobilizacyjnych i wzmacniających. Jak wybrać gumy do ćwiczeń, jakie są ich rodzaje oraz popularne modele? Odpowiadamy!

Co dają gumy do ćwiczeń?

Różnorodność gum do ćwiczeń pozwala na ich szerokie zastosowanie w sporcie i rehabilitacji. W zależności od dobieranego oporu, można wykorzystywać je tak naprawdę w różnym celu. Są świetnym narzędziem do urozmaicenia treningów. Odpowiednio dobrane mogą być alternatywą dla maszyn i ciężarów. Osoby, które na co dzień nie wykonują ćwiczeń siłowych mogą wzmocnić mięśnie i efektywność swoich ćwiczeń. Gumy zwiększają także kontrolę ciała i są używane w treningach stabilizacyjnych i mobilizacyjnych.

Gumy, które posiadają najmniejszy opór 1-7 kg mogą zostać dodane do rozgrzewki, a także są wykorzystywane przez rehabilitantów. Pozwalają na delikatne pobudzenie mięśni oraz aktywizację stawów bez ich obciążania. Umożliwiają rozgrzanie rotatorów. Mocniejsze natomiast są wykorzystywane w celu wzmocnienia mięśni w treningu głównym.

Jaka guma do ćwiczeń? – poznajcie ich rodzaje

Pod nazwą gumy do ćwiczeń fitness nie kryje się tylko jeden model. W zależności od preferencji i celu, w jakim chcemy je wykorzystać, znajdziemy gumy nylonowe, lateksowe, a także z domieszką tkaniny np. bawełny. Materiał z jakiego są wykonane gumy jest głównie istotny dla osób posiadających alergię na lateks. Warto zwrócić uwagę, czy producent zapewnia o hipoalergiczności gum. Gumy materiałowe są też przyjemniejsze w dotyku i wygodniej się je zakłada. Są one konstruowane w taki sposób, by być dostatecznie elastyczne, ale przy tym odporne na odkształcanie i rozciąganie. Nie bez znaczenia jest także ich grubość i szerokość. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze, ponieważ bardzo cienkie gumy, szczególnie lateksowe, mogą się zwijać i utrudniać trening.

Głównym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przed zakupem gum do ćwiczeń jest ich opór. Często znajdziemy je w zestawach, gdzie różne kolory odpowiadają innemu oporowi. Zwykle jest kilka stopni obciążenia w poszczególnych przedziałach. W zależności od producenta możemy znaleźć gumy z oporem 1-7 kg i kolejno 7-16 kg itd., a także modele z mniejszą rozbieżnością np. 1-3 kg i 2-5 kg czy 5-10 kg. Średni opór oscyluje w okolicy 25 kg, natomiast najsilniejsze obciążenie dają gumy z oporem powyżej 50 kg. W zależności od stopnia zaawansowania i wyćwiczenia będziemy sięgać po inne modele. Osoby, które dopiero zaczynają wzmacniać mięśnie powinny zdecydować się na najmniejszy opór i następnie co kilka treningów stopniowo go zwiększać.

Taśmy do ćwiczeń – jakie wybrać?

Tak jak wspominaliśmy, gumy do ćwiczeń różnią się nie tylko właściwościami fizycznymi, ale także przeznaczeniem. W zależności od tego, w jakim celu chcemy je wykorzystać, możemy postawić na:

Mini Bands

Mini bands, czyli chyba najbardziej znany typ gum. Są one powszechnie używane do urozmaicenia treningu nóg i i ćwiczenia z gumą na pośladki, a także mogą być dodatkiem do ćwiczeń na ręce. W związku z ich przeznaczeniem mają one dość mały obwód – zwykle jest to ok. 30-50 cm w stanie spoczynku, a ich rozciągliwość zależna jest od oporu gum.

Gumy z uchwytami, czyli ekspandery

Są zdecydowanie dłuższe od mini bands i w porównaniu do nich posiadają uchwyty. Jest to typ gum stosowany do treningu górnych części ciała – ramion, przedramion, bicepsów, dłoni, klatki piersiowej i pleców.

Taśmy pilates

Już sama nazwa tych taśm wskazuje na ich zastosowanie. Świetnie sprawdzają się do ćwiczeń rozciągających. Są wykorzystywane na różnorodnych zajęciach tj. joga, aerobik czy pilates, a także stanowią narzędzie w rehabilitacji, ponieważ mogą zaktywizować stawy bez ryzyka pogłębienia kontuzji.

Gumy oporowe – Power Bands

Kształtem przypominają Mini Bands, ale ze względu na to, że są grubsze, lecz niekoniecznie szersze, i zwykle posiadają ok. 3 razy większy obwód, mają nazwę Power Bands. Mają również dużo szersze zastosowanie. Można na z nimi ćwiczyć tak naprawdę całe ciało. Znajomość odpowiednich ćwiczeń niejednokrotnie pozwala na zastąpienie gumami oporowymi profesjonalnego sprzętu. Cienkie power bands można wykorzystać do rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających. Te z większą siłą oporu mogą być alternatywą ciężarów dla osób, które nie trenują siłowo, a chcą wzmocnić mięśnie. Te gumy również są wykorzystywane przez rehabilitantów i fizjoterapeutów.

jak wybrać gumy do ćwiczeń - kobieta ćwicząca górne partie ciała za pomocą ekspanderów

Gumy z uchwytami najczęściej są stosowane w treningu górnych partii ciała.

Jakie taśmy do ćwiczeń? – przegląd popularnych modeli

Obecnie rynek jest dosłownie zasypany różnorodnymi propozycjami gum do ćwiczeń. Oferują je zarówno profesjonalne marki, trenerzy, jak i sieciówki. My przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych gum.

Gumy do ćwiczeń Deep Breath

W ofercie sklepu Deep Breath znajdziemy zarówno mini bands, power bands, jak i expandery. Są one dostępne w wersji lateksowej oraz materiałowej. W zestawach dostaniemy również siateczkę do przechowywania gum. Opinie na temat tych produktów są bardzo przychylne. Użytkownicy chwalą sobie wysoką jakość wykonania gum oraz podkreślają, że są one bardzo wygodne w użytku – nie wbijają się w skórę i nie rolują się. Przeczytać można również wypowiedzi klientów potwierdzające błyskawiczną wysyłkę przez producenta.

Cena:
5 gum materiałowych – ok.140 zł
5 gum mini bands – ok.80 zł
2 gumy power bands – ok.100 zł
5 ekspanderów – ok.150 zł

Gumy do ćwiczeń Dzik

Producent zapewnia, że gumy sklepu Wkdzik są odporne na uszkodzenia, rozerwania oraz bardzo wygodne. Opinie osób trenujących również wskazują na wysoką wytrzymałość tych gum. Są one jednak nieco droższe w porównaniu do poprzedniej firmy.

Cena:
1 materiałowa power band – 85 zł
4 mini bands – ok. 90 zł
1 gumowa power band – ok. 50 zł
1 lateksowa mini band – ok. 25 zł

Gumy do ćwiczeń #Fajterki

Gumy fajterki to produkt oferowany przez sklep Ewy Chodakowskiej. W ofercie znajdziemy 5 taśm lateksowych o różnych oporach: 2-3, 5-6, 11-12, 15-16 i 20-21 kg. Posiadają technologię, która chroni przed pęknięciem, Są wykonane z wysokiej jakości hipoalergicznego lateksu, który jest miły w dotyku i nie ma zapachu. Koszt jednej taśmy na oficjalnej stronie waha się w przedziale 15-20 zł. Opinie na ich temat są dość podzielone. Wierne fanki trenerki bardzo je sobie chwalą, są jednak osoby, które podważają ich jakość i skuteczność.

Guma do ćwiczeń 4F

Sklep 4F również może się pochwalić dostępnością gum i taśm oporowych. Gumy materiałowe są modelem bardzo szerokim, co zapewnia wygodę podczas ćwiczeń na nogi. Mogą się one okazać jednak średnio komfortowe w przypadku treningu rąk. Zawierają także gumowe elementy, które mają ograniczyć zsuwanie i przemieszczanie akcesorium. Natomiast lateksowe gumy do ćwiczeń 4f są odporne i wytrzymałe. Klienci znajdują w nich jednak pewne niedociągnięcia. Chwalą sobie gumy z mocnym oporem, ale wskazują, że te najsłabsze często się wbijają w ciało i rolują.

Cena:
3 materiałowe taśmy do ćwiczeń 130 zł
5 gum oporowych 60 zł

Gumy do ćwiczeń Kołakowska

Trenerka Monika Kołakowska również wypuściła swoją serię gum do ćwiczeń. Na swoim kanale YouTobe zamieszcza treningi z gumami, a w jej sklepie znajdziemy 3 rodzaje mini band. Są one wykonane z miękkiej tkaniny, nie zawierają lateksu i są hipoalergiczne. Gumy te można zakładać bezpośrednio na ciało bez ryzyka podrażnienia skóry. Ich zaletą jest optymalna grubość, która umożliwia komfortowe ułożenie gum na ciele bez efektu zwijania. Cena za jedną sztukę to 50 zł.

Gumy do ćwiczeń Pepco

W popularnych sieciówkach również możemy znaleźć oferty przeznaczone dla osób trenujących. Jedną z nich jest właśnie Pepko. Gumy są dostępne w tym sklepie sezonowo. Zwykle są oferowane w zestawach o różnym stopniu oporu i kosztują ok. 20 zł. Ich jakość jednak jest niższa w porównaniu do profesjonalnych sklepów sportowych. Jest to jednak opcja dla osób, które nie chcą przeznaczać na sprzęt dużej sumy pieniędzy, a chciałyby wypróbować ćwiczenia z gumami.

Gumy do ćwiczeń dla mężczyzn – czy różnią się od modeli dla kobiet?

Gumy treningowe są sprzętem uniwersalnym. Ich dobór zależy od predyspozycji fizycznych osoby ćwiczącej. Osoby regularnie wykonujące trening siłowy powinny sięgnąć po mocniejszy opór, niezależnie od tego jakiej są płci. W większości przypadków sprzęt dla kobiet i mężczyzn jest wykonany w odmiennej kolorystyce. Kolory gum oporowych nie są jednak bez znaczenia. W zależności od konkretnego producenta odcień określa poziom oporu danej taśmy. Można znaleźć je w naprawdę różnorodnej kolorystyce, dlatego i panowie i panie znajdą coś dla siebie.

Gumy do ćwiczeń –  jakie cwiczenia?

Wiemy już, jakie gumy do ćwiczeń wybrać, teraz warto przedstawić kilka podstawowych ćwiczeń. Każda guma może być dobrana do treningów dla początkujących i zaawansowanych, w zależności od tego jaki cel ma spełniać. Przyjrzyjmy się kilku efektywnym ćwiczeniom.

Ćwiczenia na nogi i pośladki z gumą oporową

Gumę można “dorzucić” do tradycyjnych ćwiczeń wykonywanych na nogi. Wykonując przysiady możemy założyć gumę powyżej kolan, co zwiększy moc ćwiczenia. To samo w przypadku tzw. kroczenia w przysiadzie, zakroków i wykroków. Możemy je założyć nawet podczas lekkiego aerobiku wykonując przysiad z wyskokiem, trucht w miejscu czy zwykły chód. Na stojąco możemy również wykonać odwodzenie nogi do boku. Gumę możemy założyć zarówno na uda, jak i na łydki. Ćwiczenia na nogi na leżąco oraz w podporze na rękach i bokiem będą jeszcze bardziej efektowne przy użyciu taśm. Możemy ich użyć w przypadku takich ćwiczeń jak:

 • prostowanie nogi w klęku,
 • odwodzenie nogi do boku w klęku tzw. piesek,
 • unoszenie nogi do góry w leżeniu bokiem,
 • wypychanie bioder do góry w pozycji leżącej,
 • rozpychanie kolan w leżeniu bokiem.
taśmy do ćwiczeń jakie wybrać - kobieta wykonująca ćwiczenia z gumami oporowymi na nogi

Jednym z ćwiczeń na nogi i pośladki jest unoszenie nogi do góry w leżeniu bokiem. Taśmę można założyć zarówno na kostki, jak i łydki czy uda.

Ćwiczenia na górne partie ciała

Trening przy użyciu gum oporowych na górne partie można wykonać zarówno przy użyciu mini bands, jak i za pomocą przywiązania power bands do jakiegoś przedmiotu, które umożliwi wykonanie np. wiosłowania, a także z gumami z uchwytami, najczęściej zaczepionymi pod butami. W tym miejscu warto również dodać, że gumy możemy użyć wykonując ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Wśród najpopularniejszych ćwiczeń na górne partie ciała i core możemy wyróżnić:

 • wyciskanie na stojąco,
 • wyciskanie nad głowę,
 • wiosłowanie na stojąco,
 • wiosłowanie na siedząco,
 • brzuszki w klęku,
 • rowerek i nożyce,
 • ściąganie gumy za plecami,
 • przyciąganie gumy w podchwycie.

Mogą Ci się spodobać

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Data publikacji 31.01.2023

Przeczytasz w 8 minut 45 wyświetleń

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? Świetnie! Potrzebujesz tylko wygodnych ubrań, […]

Jakie hantle na początek warto kupić?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 78 wyświetleń

Zaczynasz ćwiczyć w domu? Doskonały pomysł – w czterech ścianach […]

Strój na siłownię damski – obowiązkowe elementy i jak je dobrać

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 77 wyświetleń

Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej […]

Zegarki Orient Automatic – dlaczego są warte uwagi?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 48 wyświetleń

Automatyczne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż wymagają one […]

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 115 wyświetleń

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 157 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 324 wyświetleń

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 179 wyświetleń

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 191 wyświetleń

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 253 wyświetleń

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data publikacji

Przeczytasz w 16 minut 188 wyświetleń

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 215 wyświetleń

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 208 wyświetleń

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 311 wyświetleń

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 217 wyświetleń

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

Wioślarz treningowy – co to jest ergometr wioślarski i czy warto na nim ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 317 wyświetleń

Czy ergometr wioślarski – bo to właściwa nazwa sprzętu, na […]

Step, orbitrek czy rowerek – jaki sprzęt do cardio w domu wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 241 wyświetleń

Chcesz sprawić sobie domowy sprzęt do cardio, dzięki któremu nie […]

Platforma wibracyjna – efekty. Czy to działa?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 402 wyświetleń

Platforma wibracyjna – efekty robią wrażenie, a może wręcz przeciwnie? […]

Bosu do ćwiczeń – czy warto sprawić sobie ten sprzęt do domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 184 wyświetleń

Przyrząd do ćwiczeń – bosu – już lata temu rozgościł […]

Rękawice na siłownię – używać czy nie?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 187 wyświetleń

Rękawice na siłownię nie są niezbędnym sprzętem, ale mają swoje […]

Hula hop z obciążeniem – efekty i wybór. Czy faktycznie pomaga wyrzeźbić talię?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 1519 wyświetleń

Ćwiczenia mięśni brzucha można albo kochać, albo nienawidzić – a […]

Pas kulturystyczny – po co go używać, kiedy kupić i jaki wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 248 wyświetleń

Pas kulturystyczny, zwany też pasem trójboisty – na pewno wiele […]

Kettlebell – komu spodoba się ten sprzęt i jak z nim ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 255 wyświetleń

Kettlebell – widziałeś go na swojej siłowni wiele razy, ale […]

Obciążenia do sztangi – bitumiczne, żeliwne a może jeszcze inne?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 124 wyświetleń

Organizujesz domową siłownię? W takim razie trzeba będzie wybrać obciążenia […]

Ekspander czy hantle – który sprzęt do ćwiczeń wybrać przy ograniczonym budżecie?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 154 wyświetleń

Mówiliśmy już o wybieraniu hantli, gryfu do sztangi, ławeczki… Kontynuujemy […]

Jakie hantle kupić do domowej siłowni? Wybieramy sprzęt idealny!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 118 wyświetleń

Chcesz zorganizować domową siłownię? Świetnie – pomożemy Ci w tym […]

Przysiady ze sztangą czy suwnica Smitha – co będzie skuteczniejsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 174 wyświetleń

Suwnica Smitha ma swoich wielbicieli i radykalnych przeciwników – jedni […]

Jaka ławeczka do ćwiczeń do domowej siłowni?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 189 wyświetleń

Organizujesz domową siłownię? Świetny pomysł! Zanim przystąpisz do wyboru gryfu […]

Atlas do ćwiczeń – co to za sprzęt?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 104 wyświetleń

Na pewno widziałeś na swojej siłowni atlas do ćwiczeń! Kiedy […]

Gryf do sztangi – rodzaje i zastosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 120 wyświetleń

Na siłowni masz do wyboru całą masę żelastwa – za […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się