Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Ubezpieczenie sportowe – jaki jest zakres ubezpieczenia dla biegaczy?

Ubezpieczenie sportowe – jaki jest zakres ubezpieczenia dla biegaczy?

Data publikacji 27.06.2022

Przeczytasz w 6 minut 269 wyświetleń

Ubezpieczenie sportowe – jaki jest zakres ubezpieczenia dla biegaczy?

Sport to zdrowie? Niestety nie zawsze! Kontuzje są zmorą wyczynowych sportowców i biegacze nie są pod tym względem wyjątkiem. Co więcej, nawet jeśli tylko od czasu do czasu wyruszasz na biegowy trening, również jesteś narażony na urazy, które mogą ograniczyć Twoją aktywność na bardzo długi okres.

W tym przypadku warto zastosować inne przysłowie i pamiętać, że “przezorny zawsze ubezpieczony” I to dosłownie: odpowiednie ubezpieczenie sportowe może bowiem zrekompensować straty spowodowane kontuzją i zapewnić wsparcie w czasie powrotu do formy. O tym, jaką polisę warto wybrać, powinien zdecydować zakres ubezpieczenia. Co może i powinien obejmować?

Ubezpieczenie sportowe dla biegaczy – dlaczego warto z niego skorzystać?

Po ubezpieczenie dla biegaczy wciąż sięga stosunkowo niewiele osób. Może to trochę dziwić, zwłaszcza w przypadku zagranicznych wyjazdów. Liczenie, że pomoże nam EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, może okazać się zawodne. I to pomijając fakt, że obowiązuje tylko w Europie, i to nie wszędzie.

Problem polega bowiem na tym, że organizatorzy biegów – czy to w Polsce, czy w innych krajach – bardzo rzadko ubezpieczają uczestników w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków. Zwłaszcza w przypadku przykrego zdarzenia za granicą oznaczać może to duże dodatkowe koszty leczenia, które trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Problemy ze zdrowiem to zresztą tylko jedna ze stron medalu. W przypadku imprez biegowych jesteśmy narażeni również na utratę sprzętu. Czasami problemem może okazać się także losowe zdarzenie, które wyklucza nas z biegu, na który wpłaciliśmy już wpisowe. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie może pomóc w każdej z tych sytuacji.

Podstawowe ubezpieczenie dla biegaczy – wąski czy szeroki pakiet?

Przed wyborem ubezpieczyciela warto jednak dogłębnie wczytać się w proponowaną ofertę. W ramach zwykłego ubezpieczenia na życie, a nawet ubezpieczenia NNW, najpewniej nie otrzymamy bowiem odszkodowania za ewentualny wypadek w czasie biegania. By ubezpieczenie obejmowało ryzyko grożące w czasie uprawiania sportu, najczęściej trzeba wykupić rozszerzony pakiet. Podobnie jest z ubezpieczeniami wyjazdowymi.

Tego typu polisy są jednak często bardzo szerokie. Ich cenę podbija na przykład ubezpieczenie w zakresie sportów ekstremalnych, skoków ze spadochronem i innych ryzykownych aktywności. Do biegowych warunków najlepiej pasują ubezpieczenia sportowe dedykowane biegaczom, które oferuje w Polsce kilku ubezpieczycieli.

Nie warto jednak przesadzać również w drugą stronę. Wąski zakres ubezpieczenia może przecież stanowić jeszcze większy problem. Podchwytliwe mogą być szczególnie warunki polis turystycznych. W końcu biegacze nie uważają zwykle swojej pasji za “sport wysokiego ryzyka”, a takie klauzule pojawiają się w ubezpieczeniach. Gdy sprawdzimy warunki, nieraz okaże się, że takim niemal ekstremalnym sportem są już biegi na 10 kilometrów. A przecież raczej nikt nie wybiera się na zagraniczne zawody po to, by przebiec tylko popularną “piątkę”, czyli pięć kilometrów.

Profesjonalne ubezpieczenie dla sportowca – co powinno gwarantować?

Zakres ubezpieczenia dla biegaczy może być więc mocno zróżnicowany. Przyjrzyjmy się jednak po kolei kwestiom, które polisa powinna gwarantować w pierwszej, a także nieco dalszej kolejności.

ubezpieczenie sportowe
Kontuzji można nabawić się nawet w czasie lekkiego treningu

Zwrot kosztów rehabilitacji

To absolutnie podstawowy warunek. Jeśli ubezpieczenie sportowe NNW nie zapewnia zwrotu kosztów rehabilitacji, trudno nazywać je polisą sportową lub biegową. W przypadku kontuzji to właśnie ubezpieczenie będzie dla nas szansą na zapewnienie sobie spokojnego okresu na powrót do zdrowia.

Bywa przecież bowiem i tak, że okres rehabilitacji po urazie jest dość długi. Nie trzeba zresztą wyobrażać sobie szczególnie dramatycznych kontuzji. Choćby zerwanie więzadeł czy uszkodzony mięsień czworogłowy uda może wiązać się z dwoma, trzema miesiącami rehabilitacji. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, może wiązać się to z ograniczeniem w jej wykonywaniu.

Odszkodowanie od ubezpieczyciela pomoże nam więc zapewnić sobie środki na życie na czas powrotu do zdrowia. Takie pieniądze będą również niezwykle pomocne przy poważnych kontuzjach, które mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Może przecież zdarzyć się, że po wypadku nie będziemy już w stanie wrócić do dotychczasowej pracy!

Ubezpieczyciele pod pojęciem kosztów rehabilitacji, które zwracają, rozumieją zwykle niezbędne konsultacje u lekarzy oraz zabiegi rehabilitacyjne. Co ważne, raczej nie uzyskamy zwrotu za działania podejmowane na własną rękę – muszą być wynikiem zalecenia lekarza. Profesjonalne polisy zawierają też refundację sprzętu rehabilitacyjnego. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jaka jest maksymalna wysokość zwrotu kosztów.

Zwrot kosztów ratownictwa

Ta opcja jest szczególnie potrzebna w przypadku startów w zagranicznych zawodach. W Polsce nawet akcje TOPR-u w Tatrach nie są odpłatne. Kiedy jednak za granicą trzeba będzie przeprowadzić akcję ratowniczą, EKUZ jej nie pokryje.

Niektóre imprezy biegowe są rozgrywane w trudnym terenie, gdzie działania służb mogą być utrudnione. Na zwrot kosztów ratownictwa zwróćmy uwagę zwłaszcza wówczas, gdy planujemy start w biegu górskim. Także w polskich górach – imprezy rozgrywane w Tatrach czy Karkonoszach często odbywają się na granicznych szlakach ze Słowacją i Czechami.

Pokrycie kosztów leczenia za granicą

Tej opcji powinni przyjrzeć się biegacze, którzy wybierają się poza Europę. EKUZ wówczas nie pomoże, a koszty leczenia w obcym kraju mogą być wysokie. W wielu państwach bardzo wysokie są zwłaszcza koszty hospitalizacji. Dobre ubezpieczenie dla biegacza powinno je pokrywać.

Ubezpieczenie sportowe z pakietem OC

To mniej oczywisty warunek, który jednak może okazać się niezwykle przydatny. Przecież w czasie biegu nie tylko sami możemy ulec wypadkowi, ale pechowo przyczynić się również do urazu innego biegacza. Zderzenie, potknięcie – czasami niewiele trzeba do wyrządzenia sporej szkody.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej sprawi, że nie będziemy musieli martwić się kosztami leczenia poszkodowanej osoby. Pokryje je towarzystwo ubezpieczeniowe. To idealne rozwiązanie na punktowe ubezpieczenie na dzień czy dwa, czyli czas, w którym są rozgrywane zawody.

Pokrycie kosztów rezygnacji z zawodów

Ubezpieczenie dla biegaczy powinno także zabezpieczać nas przed koniecznością odwołania startu. Polisy dedykowane biegaczom zapewniają zwrot kosztów rezygnacji z zawodów. Taka klauzula znajduje oczywiście zastosowanie tylko w konkretnych wypadkach, niezawinionych przez osobę, która startuje w zawodach.

Przyczynkiem do wypłaty odszkodowania jest wówczas nieszczęśliwy wypadek lub nagła choroba. Co ważne, nie tylko nasza, ale również osoby bliskiej, którą musimy się opiekować. Podobnie w przypadku śmierci kogoś bliskiego, szkody w mieniu wyrządzonej przez zdarzenia losowe, a nawet udokumentowanej straty dokumentów, bez których nie można wystartować w biegu.

ubezpieczenie sportowe dla biegacza
Niektóre buty do biegania są warte sporo ponad tysiąc złotych. Warto rozważyć ich ubezpieczenie

Ubezpieczenie sportowe a zwrot wartości utraconego sprzętu

Część biegaczy ubezpiecza również sprzęt. To opcja, która ma chronić na wypadek kradzieży. Profesjonalne starty wymagają często nieco więcej niż tylko wygodnych butów, dlatego również taka opcja może okazać się bardzo praktyczna.

Pokrycie kosztów transportu lub pogrzebu

Na co dzień odsuwamy od siebie najgorsze myśli i staramy się nie rozważać tragicznych sytuacji. Ale akurat w przypadku zakupu ubezpieczenia warto poświęcić im chwilę. Poważny wypadek za granicą może bowiem sprawić, że nie będziemy w stanie samodzielnie wrócić do kraju. Wówczas przyda się nam zwrot kosztów transportu – zwłaszcza, jeśli trzeba będzie do niego wykorzystać na przykład śmigłowiec.

Śmierć na biegowej trasie? Mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Na przykład w trudnym terenie czy też w wyniku złego zabezpieczenia trasy przez organizatora. W tak tragicznej sytuacji odciążeniem dla naszych bliskich będzie zwrot kosztów pogrzebu. Ubezpieczenie sportowe można zwykle poszerzyć o taką opcję.

Ubezpieczenie sportowe dla biegaczy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy zakupie ubezpieczenia dla biegacza ważne jest dokładne przeanalizowanie zakresu polisy. Najlepiej zdecydować się na taką, która będzie dopasowana do podejmowanych przez nas aktywności. Istotna jest suma ubezpieczenia w konkretnych obszarach – zwrot dwóch tysięcy złotych za transport czy rehabilitację może okazać się kroplą w morzu potrzeb.

Ciekawym pomysłem może być wybór polisy, w której samodzielnie możemy dobrać wysokość poszczególnych świadczeń. Wówczas składka ubezpieczeniowa zostanie do niej automatycznie dostosowana i będzie odpowiednio wyższa lub niższa. Zyskamy pewność, że ubezpieczymy się w tych obszarach, które niosą dla nas naprawdę największe ryzyko.

Mogą Ci się spodobać

Zabiegi odmładzające na twarz – jakie są skuteczne i bezpieczne?

Data publikacji 29.11.2023

Przeczytasz w 12 minut 7 wyświetleń

Zabiegi odmładzające na twarz to kategoria medycyny estetycznej i kosmetologii, […]

Jak prowadzić zdrowy styl życia? Poznajcie zmiany, które należy wprowadzić do swojego życia

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 29 wyświetleń

Zdrowy i aktywny styl życia pozytywnie wpływa na pracę całego […]

Kosmetolog – Ekspert zdrowia skóry

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 42 wyświetleń

Kosmetolog to specjalista, którego wiedza i umiejętności skupiają się na […]

Wady estetyczne – leczenie tradycyjne i alternatywne metody korekcji

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 44 wyświetleń

Wady estetyczne to problem, który może wpłynąć na zdrowie i […]

Trenujesz? Nie zapomnij o rozciąganiu

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 44 wyświetleń

Rozciąganie jest niezwykle ważną częścią treningów fizycznych ze względu na […]

Bluzy reklamowe – to musisz o nich wiedzieć przed zamówieniem

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 47 wyświetleń

Bluzy reklamowe to oryginalny, ale i skuteczny sposób na reklamę […]

Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem? Triki bez rozjaśniacza

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 74 wyświetleń

Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem, bez ostro cuchnących mikstur, rujnowania […]

Wizyta w klinice okulistycznej – co należy wiedzieć?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 79 wyświetleń

Oczy są jednym z najważniejszych narządów naszego ciała, dlatego opieka […]

Lifting rzęs – co to? Czy jest dla Ciebie? Wszystko co warto wiedzieć!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 112 wyświetleń

Lifting rzęc – co to za urodowy zabieg? W ostatnich […]

Fizjoterapia i jej rola dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 146 wyświetleń

Fizjoterapia odgrywa znaczącą rolę w opiece zdrowotnej. Specjaliści od fizjoterapii […]

Treningi personalne: Indywidualna ścieżka do sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 149 wyświetleń

Osoby, które dążą do poprawy swojej kondycji fizycznej, osiągnięcia określonych […]

Jakie kolczyki nie uczulają? Bezpieczne materiały w biżuterii

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 130 wyświetleń

Jakie kolczyki nie uczulają, pozostając tym samym bezpieczne dla osób […]

Polisa na życie – kiedy warto się nią zainteresować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 173 wyświetleń

Zabezpieczenie przed finansowymi skutkami nieszczęśliwych wypadków, takich jak utrata życia, […]

Brakuje Ci energii? Po jakie produkty sięgać w stanach przemęczenia?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 276 wyświetleń

Czasami każdy może zmagać się z brakiem energii. Jeśli dopadną […]

Jak wybrać strój do jogi? Najważniejsze zasady

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 238 wyświetleń

Uczęszczanie na zajęcia z jogi może przynieść zainteresowanym osobom wiele […]

Dieta sportowca — jak powinna wyglądać dieta dla osób aktywnych fizycznie?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 153 wyświetleń

Dieta odgrywa kluczową rolę w zdrowym stylu życia, szczególnie dla […]

Depilacja laserowa – najlepszy sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 116 wyświetleń

Codzienne golenie może powodować podrażnienia oraz wrastające włoski. Zaczerwieniona skóra […]

Joga w Warszawie – Źródło zdrowia i harmonii

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 116 wyświetleń

Joga to praktyka, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie. […]

Jak wybrać sukienkę do pracy?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 129 wyświetleń

Kobiety pracujące w biurze bardzo często zastanawiają się nad tym, […]

Czy picie kawy jest groźne dla wątroby?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 108 wyświetleń

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego codziennego życia bez kilku […]

Jak stres wpływa na nasz żołądek i trawienie?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 125 wyświetleń

Współczesny styl życia nierzadko obarczony jest nieustannym napięciem, pośpiechem i […]

Sporty letnie, a urazy narządu ruchu – jak uniknąć kontuzji?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 104 wyświetleń

Piękna pogoda za oknem zachęca do wyjścia z domu? W […]

Jak wzmocnić paznokcie? 10 skutecznych sposobów do wprowadzenia od zaraz

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 121 wyświetleń

Jak wzmocnić paznokcie, by wreszcie bez problemu je zapuścić? Koniec […]

Restauracja włoska w centrum Warszawy – Wykwintne smaki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 132 wyświetleń

Warszawa jest nie tylko centrum politycznym i kulturalnym kraju, ale […]

Bakalie i orzechy jako źródło energii – najlepsze przekąski dla aktywnych

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 139 wyświetleń

Bakalie i orzechy stanowią świetną alternatywę dla niezdrowych przekąsek. To […]

6 największych błędów w doborze peruki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 178 wyświetleń

Wybór peruki to spore wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie […]

Ekologiczne wędliny – dlaczego warto je spożywać?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 143 wyświetleń

Produkcja wędlin pozwala na przedłużenie trwałości mięsa. Wędliny ekologiczne mogą […]

Jaka koszulka na trening?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 157 wyświetleń

Wybór odpowiedniej góry na trening jest tak samo ważny, jak […]

Na czym polega zabieg endermologii?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 162 wyświetleń

Współczesna medycyna estetyczna rezygnuje ze skalpela na rzecz zabiegów nieinwazyjnych. […]

Sprzęt gastronomiczny – w co zaopatrzyć lokal?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 148 wyświetleń

Gastronomia to dynamicznie rozwijająca się branża. Polacy coraz chętniej korzystają z […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close