Im bliżej końca roku, tym więcej osób zaczyna robić listę noworocznych postanowień. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wśród Twoich planów znajdzie się wyrobienie lub utrzymanie szczupłej sylwetki i płaskiego brzucha. Co może pomóc?
Dieta na płaski brzuch
Restrykcyjne diety doprowadzające do znacznej redukcji kalorycznej to nie jest klucz do sukcesu. Żeby mieć piękne ciało, nie możesz go głodzić. Istotne jest odpowiednie zbilansowanie diety. Ważne, żeby była niskowęglowodanowa i niskotłuszczowa.
Zrezygnuj z cukrów prostych zawartych w słodyczach i słodkich napojach. Smażenie na patelni zamień na zapiekanie dań w piekarniku lub przygotowywanie ich na parze. Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z panierek, które bardzo chłoną tłuszcz. Zamiast tego ryby i mięso możesz wzbogacać w przyprawy, które wspomagają trawienie i przyspieszają pozbywanie się wzdęć. Są to m.in. kminek, tymianek, bazylia i kolendra. [1] Dobre diety, które wspomagają utratę tkanki tłuszczowej, to dieta śródziemnomorska i fleksitariańska. [2]
Ważne jest wzbogacenie diety o odpowiednią ilość błonnika pokarmowego, który znajdziesz m.in. w surowych owocach i warzywach, kaszach i w pełnoziarnistym pieczywie. Błonnik wspomaga perystaltykę jelit i reguluje wypróżnienia, ale jeśli pijesz zbyt mało wody, to może prowadzić do zaparć i powstawania wzdęć. Wzdęciom sprzyja też jedzenie warzyw z rodziny kapustowatych, fasoli, soi i picie gazowanych napojów. Jeśli po tych pokarmach czujesz, że Twój brzuch wypełnia powietrze, to staraj się zmniejszyć ich ilość w diecie. Na wszelki wypadek warto mieć w domowej apteczce skuteczny lek na wzdęcia. Farmaceutę zapytaj o preparaty z symetykonem, ponieważ ta substancja nie wykazuje interakcji z pożywieniem.
Staraj się jeść posiłki o regularnych porach. Unikaj pośpiechu i jedzenia w stresie. Zaplanuj wcześniej, co będziesz chciał spożyć danego dnia. Dzięki temu unikniesz podjadania.
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W dni bez treningów powinno to być minimum 2 l wody dziennie.
Trening na płaski brzuch
Do modelowania sylwetki bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia cardio i ćwiczenia interwałowe. Trening cardio jest też nazywany treningiem aerobowym lub sercowo-naczyniowym. Ta rytmiczna aktywność ma za zadanie podniesienie tętna do poziomu wspomagającego spalanie jak największej ilości tkanki tłuszczowej. Do treningu cardio należy m.in. bieganie, jazda na rowerze, pływanie, aerobik i ćwiczenia na orbitreku.
Trening interwałowy polega na wykonywaniu naprzemiennych okresów aktywności o bardzo dużej intensywności i aktywności o niskiej intensywności. Gotowe plany treningowe znajdziesz na stronach internetowych trenerów personalnych lub u pracowników siłowni. Ta forma ćwiczeń pozwala na jeszcze intensywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej.
Sen i regeneracja
Żeby zobaczyć efekty zmiany diety i odchudzających treningów, powinieneś również zadbać o czas na relaks. Dlaczego jest to ważne? Organizm potrzebuje czasu do regeneracji, nabrania sił, uspokojenia gospodarki hormonalnej i do sprawnej pracy przewodu pokarmowego. Zaplanuj czas dla siebie. Może to być medytacja, joga lub chwila przed snem z dobrą książką. Stres zaburza prawidłowe trawienie i perystaltykę jelit, co może skutkować wzdęciami zaburzającymi korzystny wygląd Twojego brzucha.
Podsumowanie
Wbrew częstym przekonaniom, płaski brzuch i szczupła sylwetka nie zależą tylko od restrykcyjnego planu treningowego. To, jak wygląda nasze ciało, jest kształtowane także przez naszą dietę oraz przez ogólny stan zdrowia. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z zasadami zdrowego stylu życia. Nie zapominaj o śnie, regeneracji i badaniach profilaktycznych. Zdrowe ciało to piękne ciało.
Bibliografia
[1] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.
[2] J. G. Mancini, K. B. Filion, R. Atallah, i M. J. Eisenberg, „Systematic Review of the Mediterranean Diet for Long-Term Weight Loss”, The American Journal of Medicine, t. 129, nr 4, s. 407-415.e4, kwi. 2016, doi: 10.1016/j.amjmed.2015.11.028.