Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Jakie kolczyki nie uczulają? Bezpieczne materiały w biżuterii

Jakie kolczyki nie uczulają? Bezpieczne materiały w biżuterii

Data aktualizacji 15.10.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jakie kolczyki nie uczulają? Bezpieczne materiały w biżuterii

Jakie kolczyki nie uczulają, pozostając tym samym bezpieczne dla osób wrażliwych na metale? Na rynku jubilerskim aktualnie nie brakuje opcji stworzonych z myślą o alergikach. Wystarczy, że zdecydujesz się na kolczyki wykonane z któregoś z tych metali, a Twoja kolekcja biżuterii będzie równie piękna, co przyjazna dla zdrowia. Przeczytaj i nie martw się uczuleniem na metale!

Dlaczego kolczyki uczulają?

Zdecydowanie najczęstszym powodem reakcji alergicznej jest noszenie biżuterii zawierającej nikiel. To metal, na który jest uczulone nawet około 20%* populacji. Powszechnie wykorzystuje się go w najtańszej biżuterii, która można kupić na bazarkach, w drogeriach i sklepach z różnościami. Innymi metalami o potencjale alergicznym są kobalt, chrom i pallad – o nie chodzi jednak znacznie rzadziej.

Reakcję alergiczną mogą też powodować kolczyki pokryte tanimi farbami lub powłokami zawierającymi drażniące substancje chemiczne. Na przykład kolczyki z piórami barwionymi toksyczną farbą mogą przynieść wysypkę w obrębie uszu, twarzy i szyi. Kupując biżuterię z niesprawdzonego źródła, narażasz się kontakt z prawdziwymi bombami chemicznymi – nie warto!

Za reakcję przypominającą uczulenie na nikiel może także odpowiadać nieprawidłowa higiena kolczyków. Noszenie ich przez dłuższy czas bez czyszczenia, sprzyja gromadzeniu się brudu, a więc bakterii, które mogą podrażniać skórę i wywoływać reakcje alergiczne. Jeżeli więc Twoja biżuteria zaczęła nagle uczulać, na początek porządnie ją wyczyść, a być może problem się rozwiąże.

A więc jaka biżuteria nie uczula, bo nie ma w niej drażniących metali ani substancji chemicznych? Stawiaj na ozdoby wymienione poniżej.

*Rishor-Olney CR, Gnugnoli DM. Nickel Allergy. [Updated 2023 Jul 22]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan. 

Stal chirurgiczna niezawodna dla alergików

Hurtownia biżuterii ze stali chirurgicznej to miejsce, w którym każdy uczulony na nikiel znajdzie dla siebie idealną, bezpieczną biżuterię. Stal chirurgiczna, zwana też stalą nierdzewną bądź szlachetną, jest materiałem hipoalergicznym. Z tego też względu cieszy się szerokim wykorzystaniem między innymi w branży medycznej i kosmetycznej.

Co ciekawe, stop, z którego składa się stal szlachetna ma w składzie nikiel i chrom – drugi materiał o wysokim potencjale alergizującym. Fenomen stali polega jednak na tym, że nie reaguje chemicznie. Pierwiastki składające się na stop po prostu nie są uwalniane do skóry. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdarza się, iż mimo niereaktywności stali alergia może wystąpić u osób bardzo wrażliwych na nikiel. To niezwykle rzadkie przypadki, niklu w stali jest na tyle mało, ze generalnie nie powoduje problemów.

Przyjazność dla skóry to niejedyna zaleta stali szlachetnej.

 • – Z racji niewrażliwości chemicznej, stal jest odporna na utlenianie, a tym samym na korozję i czernienie. Zachowuje piękny wygląd przez lata użytkowania.
 • – To metal silny, trudny do porysowania i zniekształcenia. W codziennej, a więc mocno używanej biżuterii, spisze się bez zarzutu.
 • – Jest lekka – kolejny plus do noszenia biżuterii bez dyskomfortu! Ciężkie kolczyki zdecydowanie nie są zdrowe dla płatków uszu.
 • – Na rynku znajdziesz różnorodne wzory. Stal chirurgiczna od lat cieszy się popularnością w jubilerstwie, toteż tysiące designów są na wyciągnięcie ręki.
 • – Estetyką nie ustępuje metalom szlachetnym. Czy to srebrna, czy pozłacana biżuteria ze stali chirurgicznej, będzie się prezentowała równie szykownie, co znacznie droższe wyroby jubilerskie.
 • – No właśnie – cena. Stal szlachetna jest znacznie tańsza od szlachetnych kruszców. Biorąc pod uwagę, że w wielu kwestiach wręcz je przebija… Czego chcieć więcej?

By mieć pewność, że stal chirurgiczna jest wysokiej jakości, pozostaje wybierać zaufane sklepy, hurtownie i salony. Niestety, kupując biżuterię w miejscach o niskiej renomie, zawsze narażasz się na kontakt z niekorzystnymi czynnikami. Stal niskiej klasy może być zanieczyszczona większą ilością niklu, a do wykończenia biżuterii producent mógł użyć drażniących substancji.

jakie kolczyki nie uczulają - stal chirurgiczna pozłacana
Stal chirurgiczna może mieć różne kolory, doskonale naśladujące szlachetne kruszce. Źródło: strona sklepu Gal-art.

Jak już wspomnieliśmy, stal chirurgiczna z reguły nie uczula, ale u osób wyjątkowo wrażliwych na nikiel, nawet śladowa domieszka może powodować reakcję. Na szczęście, nawet dla stali nierdzewnej znajdzie się alternatywa.

Jakie kolczyki nie uczulają osób bardzo wrażliwych na nikiel? Tytanowe !

Tytan to metal dość powszechnie występujący w przyrodzie. Nie mamy tu do czynienia ze stopem, jak w przypadku stali chirurgicznej. Niklu więc brak – tytan to tytan 😉

Podobnie jak stal chirurgiczna, tytan cechuje się odpornością na utlenianie, a jego solidność przebija nawet metale szlachetne. Jest też nieco lżejszy od stali szlachetnej, więc warto go wybrać np. do świeżego przekłucia, by w spokoju, bez obciążania się goiło. Estetycznie spisuje się doskonale. Cena pozostaje niższa od złota i srebra, ale wyższa od biżuterii ze stali szlachetnej.

Najwrażliwsi alergicy powinni wybierać biżuterię oznaczoną jako 100% tytanu, czysty tytan i podobne. To informuje, że producent ze szczególną dokładnością zadbał skład biżuterii – nie została zanieczyszczona innymi metalami.

To jednak nie koniec tego, jakie kolczyki nie uczulają. Alergicy mają do wyboru więcej opcji.

Kolczyki ze srebra a alergia

Srebro nie uczula samo w sobie. Trzeba jednak zaznaczyć, że w biżuterii nigdy nie ma 100% srebra. To kruszec zbyt delikatny, więc by tworzyć trwałe odoby trzeba łączyć go z innymi metalami. To właśnie te domieszki mogą potencjalnie powodować problem, brany za alergię na srebro. W rzeczywistości, to najczęściej po prostu alergia na domieszkę niklu.

Biżuteria srebrna może być wykonana z różnych prób, a srebro próby 925 jest najczęściej stosowaną w jubilerstwie. Srebro próby 925 oznacza, że stop zawiera 92,5% czystego srebra, a resztę stanowi zwykle miedź lub inne metale. Takie srebro jest uważane za odpowiedni materiał biżuteryjny, ponieważ zawartość innych metali jest na tyle niska, że nie powinna wywoływać reakcji alergicznych. Generalnie, dla tych ze standardową alergią, srebro 925 jest bezpieczne, wystrzegać się muszą tylko najbardziej wrażliwi.

Producenci wysokiej jakości biżuterii ze srebra odchodzą od niklowych domieszek. Ponownie docieramy więc do kwestii zaopatrywania się w rzetelnych miejscach, dbających o bezpieczeństwo oferowanych ozdób.

Jakie kolczyki dla alergików – może ze złota?

Złoto to kolejny kruszec, uważany za bezpieczny, a potencjalnie problematyczne mogą być domieszki innych metali. Złoto jest miękkie, toteż nie może występować bez utwardzających dodatków, np. miedzi Niestety, wciąż zdarza się wśród nich nikiel. Alergicy powinni więc wybierać złoto o jak najwyższej próbie, by inne metale stanowiły naprawdę śladową ilość.

Najbezpieczniej kupować złote kolczyki wyłącznie w salonach jubilerskich. Tam zyskujesz stuprocentową pewność co do wysokiej próby złota oraz jakości stopu.

jakie kolczyki dla alergików złoto i kamienie
Połączenie złota wysokiej próby i jubilerskich kamieni jest bezpieczne dla alergików.

Miedziane kolczyki – czy uczulają?

Miedź nie uczula. Biżuteria wykonana z tego metalu jest bezpieczna dla alergików. W miedzianych kosztownościach występuje też cynk, aczkolwiek on również nie wykazuje potencjału alergizującego. Bez obaw możesz wybierać takie ozdoby. Występują w przeróżnych wzorach i kolorach, toteż nietrudno o znalezienie czegoś dla siebie!

Bioplast – nowoczesne bezpieczne kolczyki

Bioplast to rodzaj materiału stosowany do produkcji biżuterii, w szczególności tej do różnorodnego piercingu. Został stworzony z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników. Bioplast ma kilka cech, które czynią go popularnym wyborem wśród osób z wrażliwą skórą, alergików oraz tych, którzy z jakichkolwiek powodów chcą unikać metalowych materiałów w biżuterii.

 • – Jest bezpieczny dla skóry, całkiem hipoalergiczny.
 • – Nie zawiera metali, a więc i niklu.
 • – Cechuje się lekkością i elastycznością, co czyni go wyjątkowo komfortowym w noszeniu.
 • – Kosztuje niewiele.

Jeżeli po prostu nie chcesz ryzykować z metalami, wybór kolczyków z bioplastu może się okazać najlepszą opcją. Trzeba jednak pamiętać, że estetyka kolczyków z bioplastu znacznie ustępuje metalowym ozdobom. To dobra biżuteria na co dzień, ale nie sprawdzi się podczas większego wyjścia. Co powiesz na część kolekcji z bioplastem, a część z superbezpiecznym, eleganckim tytanem?

Podsumowanie

To, jakie kolczyki dla alergików wybrać, nie jest w dzisiejszych czasach istotnym problemem. U zdecydowanej większości osób wystarczy unikać najtańszych kolczyków z dużym udziałem niklu.

Do bezpiecznej biżuterii należy ta wykonana ze:

 • – stali chirurgicznej
 • – tytanu
 • – srebra wysokiej próby
 • – złota wysokiej próby
 • – miedzi
 • – bioplastu

Dodatkowo, osoby wrażliwe powinny zaopatrywać się w ozdoby wyłącznie w sprawdzonych sklepach, hurtowniach biżuterii oraz salonach. Uczulającym czynnikiem może być bowiem obecność tanich domieszek, czy wykorzystanie wątpliwej jakości substancji chemicznych. Do kompletu, biżuterię należy często czyścić, by uniemożliwić bakteriom namnażanie się.


Skoro wiesz już, jakie kolczyki nie uczulają, ruszaj na zakupy! Wybór bezpiecznych kolczyków jest spory, piękny i przystępny cenowo. Pozbądź się z domu najtańszej biżuterii z niewiadomego metalu – to z wielkim prawdopodobieństwem głównie nikiel – a pożegnasz przykre dolegliwości raz na zawsze.

Mogą Ci się spodobać

Odnalezienie własnej pasji – od czego zacząć? Sportowe wskazówki

Data aktualizacji 07.05.2024

Przeczytasz w 3 minut

Posiadanie własnej pasji w dziedzinie sportu to ważny element życia. […]

Jak rozpocząć przygodę z paddle board? Porady dla początkujących

Data aktualizacji 26.04.2024

Przeczytasz w 3 minut

Paddle board, znany również jako SUP (Stand-Up Paddleboarding), to rosnąca […]

Wspieranie przyrostu masy mięśniowej – jak to robić?

Data aktualizacji 26.04.2024

Przeczytasz w 3 minut

Zwiększanie masy mięśniowej jest procesem, który wymaga nie tylko ciężkiej […]

Serum z witaminą C – które wybrać dla siebie od marki Dermomedica?

Data aktualizacji 25.04.2024

Przeczytasz w 3 minut

Marka Dermomedica słynie z tego, że w jej formułach często […]

Wybór butów sportowych dla kobiet – jak trenować wygodnie i efektywnie

Data aktualizacji 17.04.2024

Przeczytasz w 3 minut

Dobór odpowiednich butów sportowych damskich jest kluczowym aspektem treningu, od […]

Wybieramy smartwatch w 2024 roku – na co zwrócić uwagę?

Data aktualizacji 05.04.2024

Przeczytasz w 2 minut

Obecnie smartwatche stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. W […]

Jak dobrać odpowiednią grubość i materiał skarpet do biegania, aby utrzymać optymalną wentylację i stabilność stopy?

Data aktualizacji 26.03.2024

Przeczytasz w 3 minut

Wybór odpowiedniej odzieży do biegania ma niemały wpływ na osiągane […]

Wybór ośrodka leczenia uzależnień: Na co zwrócić uwagę?

Data aktualizacji 25.03.2024

Przeczytasz w 4 minut

Wybierając ośrodek leczenia uzależnień, należy zwrócić uwagę na szereg czynników, […]

Depilacja laserowa coraz bardziej popularna. Na czym polega?

Data aktualizacji 12.03.2024

Przeczytasz w 2 minut

W ostatnich latach depilacja laserowa wciąż zyskuje na popularności jako […]

Przepisy z wykorzystaniem zdrowych ziaren — nasiona chia

Data aktualizacji 06.03.2024

Przeczytasz w 3 minut

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają zdrowe ziarna, takie […]

Co lepsze – tran czy witamina D3?

Data aktualizacji 01.03.2024

Przeczytasz w 5 minut

Witamina D3 jest kluczowa dla prawidłowego działania naszego organizmu. Jej […]

Diety wege: jak zacząć przygodę z wegetarianizmem?

Data aktualizacji 26.02.2024

Przeczytasz w 4 minut

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zmianę […]

Jak wybrać matę do jogi?

Data aktualizacji 21.02.2024

Przeczytasz w 3 minut

Życie w ciągłym biegu i stresie staje się coraz bardziej […]

Co warto wiedzieć o czajnikach ze stali nierdzewnej?

Data aktualizacji 09.02.2024

Przeczytasz w 3 minut

Jednym z podstawowych elementów kuchennego wyposażenia jest czajnik. W sprzedaży […]

Kusmi Tea Infuzje : Kolekcja Delikatnych Aromatów i Korzyści Zdrowotnych

Data aktualizacji 05.02.2024

Przeczytasz w 3 minut

Kusmi Tea Infuzje bez teiny, znane również jako infuzje ziołowe, […]

Fizjoterapia nie tylko dla osób starszych — zdecyduj się na profesjonalną pomoc!

Data aktualizacji 22.01.2024

Przeczytasz w 3 minut

Doskwierają Ci problemy związane z kręgosłupem lub innymi częściami ciała? […]

Kardiolog: Strażnik Twojego Serca i Zdrowia

Data aktualizacji 12.01.2024

Przeczytasz w 3 minut

Kardiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem i […]

Plastry ze Srebrem: Innowacyjna ochrona i przyspieszenie gojenia

Data aktualizacji 10.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Plastry ze srebrem to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie opieki nad […]

Masaż w Grodzisku Mazowieckim: Odkryj źródło relaksu i odprężenia

Data aktualizacji 10.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Masaż jest starożytną sztuką, która przynosi korzyści zarówno ciału, jak […]

Jak powiększyć usta bez strzykawki? Domowe metody

Data aktualizacji 08.01.2024

Przeczytasz w 5 minut

Jak powiększyć usta bez ingerencji lekarza medycyny estetycznej? Zanim zapiszesz […]

MK-677 i SARMy w kulturystyce. Porady bezpiecznego stosowania

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 3 minut

W dzisiejszym świecie kulturystyki, gdzie ciągłe dążenie do doskonałości fizycznej […]

Jak wybrać idealne buty do biegania?

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także pasja, […]

Syrop z kwiatu czarnego bzu – naturalne dary natury

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Kwiat czarnego bzu, znany również jako Sambucus nigra, to roślina, […]

Jak schudnąć mając problemy z tarczycą?

Data aktualizacji 20.12.2023

Przeczytasz w 3 minut

Niedoczynność tarczycy, znana również jako hipotyreoza, jest stanem, w którym […]

Jak ubrać się na siłownię? Ubrania na trening siłowy a strój do fitnessu

Data aktualizacji 19.12.2023

Przeczytasz w 7 minut

Zajęcia na siłowni to świetny sposób na to, by zadbać […]

Chcesz mieć płaski brzuch w nowym roku? Podpowiemy, jak to zrobić

Data aktualizacji 18.12.2023

Przeczytasz w 3 minut

Im bliżej końca roku, tym więcej osób zaczyna robić listę […]

Co robić po treningu? 6 dobrych nawyków dla każdego aktywnego

Data aktualizacji 15.12.2023

Przeczytasz w 4 minut

Co robić po treningu, by porcja wysiłku przyniosła Ci jeszcze […]

Paluch koślawy: rozpoznanie, dolegliwości i współczesne metody leczenia

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 2 minut

Paluch koślawy, znany również jako hallux valgus, to powszechna deformacja […]

Czym różni się celiakia od nadwrażliwości na gluten?

Data aktualizacji 13.12.2023

Przeczytasz w 2 minut

Coraz więcej osób zmaga się obecnie z negatywnymi skutkami spożywania […]

Zabiegi odmładzające na twarz – jakie są skuteczne i bezpieczne?

Data aktualizacji 12.12.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zabiegi odmładzające na twarz to kategoria medycyny estetycznej i kosmetologii, […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close