Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Jakie kolczyki nie uczulają? Bezpieczne materiały w biżuterii

Jakie kolczyki nie uczulają? Bezpieczne materiały w biżuterii

Data publikacji 15.10.2023

Przeczytasz w 7 minut 130 wyświetleń

Jakie kolczyki nie uczulają? Bezpieczne materiały w biżuterii

Jakie kolczyki nie uczulają, pozostając tym samym bezpieczne dla osób wrażliwych na metale? Na rynku jubilerskim aktualnie nie brakuje opcji stworzonych z myślą o alergikach. Wystarczy, że zdecydujesz się na kolczyki wykonane z któregoś z tych metali, a Twoja kolekcja biżuterii będzie równie piękna, co przyjazna dla zdrowia. Przeczytaj i nie martw się uczuleniem na metale!

Dlaczego kolczyki uczulają?

Zdecydowanie najczęstszym powodem reakcji alergicznej jest noszenie biżuterii zawierającej nikiel. To metal, na który jest uczulone nawet około 20%* populacji. Powszechnie wykorzystuje się go w najtańszej biżuterii, która można kupić na bazarkach, w drogeriach i sklepach z różnościami. Innymi metalami o potencjale alergicznym są kobalt, chrom i pallad – o nie chodzi jednak znacznie rzadziej.

Reakcję alergiczną mogą też powodować kolczyki pokryte tanimi farbami lub powłokami zawierającymi drażniące substancje chemiczne. Na przykład kolczyki z piórami barwionymi toksyczną farbą mogą przynieść wysypkę w obrębie uszu, twarzy i szyi. Kupując biżuterię z niesprawdzonego źródła, narażasz się kontakt z prawdziwymi bombami chemicznymi – nie warto!

Za reakcję przypominającą uczulenie na nikiel może także odpowiadać nieprawidłowa higiena kolczyków. Noszenie ich przez dłuższy czas bez czyszczenia, sprzyja gromadzeniu się brudu, a więc bakterii, które mogą podrażniać skórę i wywoływać reakcje alergiczne. Jeżeli więc Twoja biżuteria zaczęła nagle uczulać, na początek porządnie ją wyczyść, a być może problem się rozwiąże.

A więc jaka biżuteria nie uczula, bo nie ma w niej drażniących metali ani substancji chemicznych? Stawiaj na ozdoby wymienione poniżej.

*Rishor-Olney CR, Gnugnoli DM. Nickel Allergy. [Updated 2023 Jul 22]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan. 

Stal chirurgiczna niezawodna dla alergików

Hurtownia biżuterii ze stali chirurgicznej to miejsce, w którym każdy uczulony na nikiel znajdzie dla siebie idealną, bezpieczną biżuterię. Stal chirurgiczna, zwana też stalą nierdzewną bądź szlachetną, jest materiałem hipoalergicznym. Z tego też względu cieszy się szerokim wykorzystaniem między innymi w branży medycznej i kosmetycznej.

Co ciekawe, stop, z którego składa się stal szlachetna ma w składzie nikiel i chrom – drugi materiał o wysokim potencjale alergizującym. Fenomen stali polega jednak na tym, że nie reaguje chemicznie. Pierwiastki składające się na stop po prostu nie są uwalniane do skóry. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdarza się, iż mimo niereaktywności stali alergia może wystąpić u osób bardzo wrażliwych na nikiel. To niezwykle rzadkie przypadki, niklu w stali jest na tyle mało, ze generalnie nie powoduje problemów.

Przyjazność dla skóry to niejedyna zaleta stali szlachetnej.

 • – Z racji niewrażliwości chemicznej, stal jest odporna na utlenianie, a tym samym na korozję i czernienie. Zachowuje piękny wygląd przez lata użytkowania.
 • – To metal silny, trudny do porysowania i zniekształcenia. W codziennej, a więc mocno używanej biżuterii, spisze się bez zarzutu.
 • – Jest lekka – kolejny plus do noszenia biżuterii bez dyskomfortu! Ciężkie kolczyki zdecydowanie nie są zdrowe dla płatków uszu.
 • – Na rynku znajdziesz różnorodne wzory. Stal chirurgiczna od lat cieszy się popularnością w jubilerstwie, toteż tysiące designów są na wyciągnięcie ręki.
 • – Estetyką nie ustępuje metalom szlachetnym. Czy to srebrna, czy pozłacana biżuteria ze stali chirurgicznej, będzie się prezentowała równie szykownie, co znacznie droższe wyroby jubilerskie.
 • – No właśnie – cena. Stal szlachetna jest znacznie tańsza od szlachetnych kruszców. Biorąc pod uwagę, że w wielu kwestiach wręcz je przebija… Czego chcieć więcej?

By mieć pewność, że stal chirurgiczna jest wysokiej jakości, pozostaje wybierać zaufane sklepy, hurtownie i salony. Niestety, kupując biżuterię w miejscach o niskiej renomie, zawsze narażasz się na kontakt z niekorzystnymi czynnikami. Stal niskiej klasy może być zanieczyszczona większą ilością niklu, a do wykończenia biżuterii producent mógł użyć drażniących substancji.

jakie kolczyki nie uczulają - stal chirurgiczna pozłacana
Stal chirurgiczna może mieć różne kolory, doskonale naśladujące szlachetne kruszce. Źródło: strona sklepu Gal-art.

Jak już wspomnieliśmy, stal chirurgiczna z reguły nie uczula, ale u osób wyjątkowo wrażliwych na nikiel, nawet śladowa domieszka może powodować reakcję. Na szczęście, nawet dla stali nierdzewnej znajdzie się alternatywa.

Jakie kolczyki nie uczulają osób bardzo wrażliwych na nikiel? Tytanowe !

Tytan to metal dość powszechnie występujący w przyrodzie. Nie mamy tu do czynienia ze stopem, jak w przypadku stali chirurgicznej. Niklu więc brak – tytan to tytan 😉

Podobnie jak stal chirurgiczna, tytan cechuje się odpornością na utlenianie, a jego solidność przebija nawet metale szlachetne. Jest też nieco lżejszy od stali szlachetnej, więc warto go wybrać np. do świeżego przekłucia, by w spokoju, bez obciążania się goiło. Estetycznie spisuje się doskonale. Cena pozostaje niższa od złota i srebra, ale wyższa od biżuterii ze stali szlachetnej.

Najwrażliwsi alergicy powinni wybierać biżuterię oznaczoną jako 100% tytanu, czysty tytan i podobne. To informuje, że producent ze szczególną dokładnością zadbał skład biżuterii – nie została zanieczyszczona innymi metalami.

To jednak nie koniec tego, jakie kolczyki nie uczulają. Alergicy mają do wyboru więcej opcji.

Kolczyki ze srebra a alergia

Srebro nie uczula samo w sobie. Trzeba jednak zaznaczyć, że w biżuterii nigdy nie ma 100% srebra. To kruszec zbyt delikatny, więc by tworzyć trwałe odoby trzeba łączyć go z innymi metalami. To właśnie te domieszki mogą potencjalnie powodować problem, brany za alergię na srebro. W rzeczywistości, to najczęściej po prostu alergia na domieszkę niklu.

Biżuteria srebrna może być wykonana z różnych prób, a srebro próby 925 jest najczęściej stosowaną w jubilerstwie. Srebro próby 925 oznacza, że stop zawiera 92,5% czystego srebra, a resztę stanowi zwykle miedź lub inne metale. Takie srebro jest uważane za odpowiedni materiał biżuteryjny, ponieważ zawartość innych metali jest na tyle niska, że nie powinna wywoływać reakcji alergicznych. Generalnie, dla tych ze standardową alergią, srebro 925 jest bezpieczne, wystrzegać się muszą tylko najbardziej wrażliwi.

Producenci wysokiej jakości biżuterii ze srebra odchodzą od niklowych domieszek. Ponownie docieramy więc do kwestii zaopatrywania się w rzetelnych miejscach, dbających o bezpieczeństwo oferowanych ozdób.

Jakie kolczyki dla alergików – może ze złota?

Złoto to kolejny kruszec, uważany za bezpieczny, a potencjalnie problematyczne mogą być domieszki innych metali. Złoto jest miękkie, toteż nie może występować bez utwardzających dodatków, np. miedzi Niestety, wciąż zdarza się wśród nich nikiel. Alergicy powinni więc wybierać złoto o jak najwyższej próbie, by inne metale stanowiły naprawdę śladową ilość.

Najbezpieczniej kupować złote kolczyki wyłącznie w salonach jubilerskich. Tam zyskujesz stuprocentową pewność co do wysokiej próby złota oraz jakości stopu.

jakie kolczyki dla alergików złoto i kamienie
Połączenie złota wysokiej próby i jubilerskich kamieni jest bezpieczne dla alergików.

Miedziane kolczyki – czy uczulają?

Miedź nie uczula. Biżuteria wykonana z tego metalu jest bezpieczna dla alergików. W miedzianych kosztownościach występuje też cynk, aczkolwiek on również nie wykazuje potencjału alergizującego. Bez obaw możesz wybierać takie ozdoby. Występują w przeróżnych wzorach i kolorach, toteż nietrudno o znalezienie czegoś dla siebie!

Bioplast – nowoczesne bezpieczne kolczyki

Bioplast to rodzaj materiału stosowany do produkcji biżuterii, w szczególności tej do różnorodnego piercingu. Został stworzony z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników. Bioplast ma kilka cech, które czynią go popularnym wyborem wśród osób z wrażliwą skórą, alergików oraz tych, którzy z jakichkolwiek powodów chcą unikać metalowych materiałów w biżuterii.

 • – Jest bezpieczny dla skóry, całkiem hipoalergiczny.
 • – Nie zawiera metali, a więc i niklu.
 • – Cechuje się lekkością i elastycznością, co czyni go wyjątkowo komfortowym w noszeniu.
 • – Kosztuje niewiele.

Jeżeli po prostu nie chcesz ryzykować z metalami, wybór kolczyków z bioplastu może się okazać najlepszą opcją. Trzeba jednak pamiętać, że estetyka kolczyków z bioplastu znacznie ustępuje metalowym ozdobom. To dobra biżuteria na co dzień, ale nie sprawdzi się podczas większego wyjścia. Co powiesz na część kolekcji z bioplastem, a część z superbezpiecznym, eleganckim tytanem?

Podsumowanie

To, jakie kolczyki dla alergików wybrać, nie jest w dzisiejszych czasach istotnym problemem. U zdecydowanej większości osób wystarczy unikać najtańszych kolczyków z dużym udziałem niklu.

Do bezpiecznej biżuterii należy ta wykonana ze:

 • – stali chirurgicznej
 • – tytanu
 • – srebra wysokiej próby
 • – złota wysokiej próby
 • – miedzi
 • – bioplastu

Dodatkowo, osoby wrażliwe powinny zaopatrywać się w ozdoby wyłącznie w sprawdzonych sklepach, hurtowniach biżuterii oraz salonach. Uczulającym czynnikiem może być bowiem obecność tanich domieszek, czy wykorzystanie wątpliwej jakości substancji chemicznych. Do kompletu, biżuterię należy często czyścić, by uniemożliwić bakteriom namnażanie się.


Skoro wiesz już, jakie kolczyki nie uczulają, ruszaj na zakupy! Wybór bezpiecznych kolczyków jest spory, piękny i przystępny cenowo. Pozbądź się z domu najtańszej biżuterii z niewiadomego metalu – to z wielkim prawdopodobieństwem głównie nikiel – a pożegnasz przykre dolegliwości raz na zawsze.

Mogą Ci się spodobać

Zabiegi odmładzające na twarz – jakie są skuteczne i bezpieczne?

Data publikacji 29.11.2023

Przeczytasz w 12 minut 7 wyświetleń

Zabiegi odmładzające na twarz to kategoria medycyny estetycznej i kosmetologii, […]

Jak prowadzić zdrowy styl życia? Poznajcie zmiany, które należy wprowadzić do swojego życia

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 29 wyświetleń

Zdrowy i aktywny styl życia pozytywnie wpływa na pracę całego […]

Kosmetolog – Ekspert zdrowia skóry

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 42 wyświetleń

Kosmetolog to specjalista, którego wiedza i umiejętności skupiają się na […]

Wady estetyczne – leczenie tradycyjne i alternatywne metody korekcji

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 45 wyświetleń

Wady estetyczne to problem, który może wpłynąć na zdrowie i […]

Trenujesz? Nie zapomnij o rozciąganiu

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 45 wyświetleń

Rozciąganie jest niezwykle ważną częścią treningów fizycznych ze względu na […]

Bluzy reklamowe – to musisz o nich wiedzieć przed zamówieniem

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 47 wyświetleń

Bluzy reklamowe to oryginalny, ale i skuteczny sposób na reklamę […]

Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem? Triki bez rozjaśniacza

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 75 wyświetleń

Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem, bez ostro cuchnących mikstur, rujnowania […]

Wizyta w klinice okulistycznej – co należy wiedzieć?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 79 wyświetleń

Oczy są jednym z najważniejszych narządów naszego ciała, dlatego opieka […]

Lifting rzęs – co to? Czy jest dla Ciebie? Wszystko co warto wiedzieć!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 113 wyświetleń

Lifting rzęc – co to za urodowy zabieg? W ostatnich […]

Fizjoterapia i jej rola dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 146 wyświetleń

Fizjoterapia odgrywa znaczącą rolę w opiece zdrowotnej. Specjaliści od fizjoterapii […]

Treningi personalne: Indywidualna ścieżka do sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 150 wyświetleń

Osoby, które dążą do poprawy swojej kondycji fizycznej, osiągnięcia określonych […]

Jakie kolczyki nie uczulają? Bezpieczne materiały w biżuterii

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 131 wyświetleń

Jakie kolczyki nie uczulają, pozostając tym samym bezpieczne dla osób […]

Polisa na życie – kiedy warto się nią zainteresować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 173 wyświetleń

Zabezpieczenie przed finansowymi skutkami nieszczęśliwych wypadków, takich jak utrata życia, […]

Brakuje Ci energii? Po jakie produkty sięgać w stanach przemęczenia?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 277 wyświetleń

Czasami każdy może zmagać się z brakiem energii. Jeśli dopadną […]

Jak wybrać strój do jogi? Najważniejsze zasady

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 238 wyświetleń

Uczęszczanie na zajęcia z jogi może przynieść zainteresowanym osobom wiele […]

Dieta sportowca — jak powinna wyglądać dieta dla osób aktywnych fizycznie?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 154 wyświetleń

Dieta odgrywa kluczową rolę w zdrowym stylu życia, szczególnie dla […]

Depilacja laserowa – najlepszy sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 117 wyświetleń

Codzienne golenie może powodować podrażnienia oraz wrastające włoski. Zaczerwieniona skóra […]

Joga w Warszawie – Źródło zdrowia i harmonii

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 117 wyświetleń

Joga to praktyka, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie. […]

Jak wybrać sukienkę do pracy?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 130 wyświetleń

Kobiety pracujące w biurze bardzo często zastanawiają się nad tym, […]

Czy picie kawy jest groźne dla wątroby?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 108 wyświetleń

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego codziennego życia bez kilku […]

Jak stres wpływa na nasz żołądek i trawienie?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 125 wyświetleń

Współczesny styl życia nierzadko obarczony jest nieustannym napięciem, pośpiechem i […]

Sporty letnie, a urazy narządu ruchu – jak uniknąć kontuzji?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 104 wyświetleń

Piękna pogoda za oknem zachęca do wyjścia z domu? W […]

Jak wzmocnić paznokcie? 10 skutecznych sposobów do wprowadzenia od zaraz

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 121 wyświetleń

Jak wzmocnić paznokcie, by wreszcie bez problemu je zapuścić? Koniec […]

Restauracja włoska w centrum Warszawy – Wykwintne smaki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 132 wyświetleń

Warszawa jest nie tylko centrum politycznym i kulturalnym kraju, ale […]

Bakalie i orzechy jako źródło energii – najlepsze przekąski dla aktywnych

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 139 wyświetleń

Bakalie i orzechy stanowią świetną alternatywę dla niezdrowych przekąsek. To […]

6 największych błędów w doborze peruki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 178 wyświetleń

Wybór peruki to spore wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie […]

Ekologiczne wędliny – dlaczego warto je spożywać?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 143 wyświetleń

Produkcja wędlin pozwala na przedłużenie trwałości mięsa. Wędliny ekologiczne mogą […]

Jaka koszulka na trening?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 157 wyświetleń

Wybór odpowiedniej góry na trening jest tak samo ważny, jak […]

Na czym polega zabieg endermologii?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 162 wyświetleń

Współczesna medycyna estetyczna rezygnuje ze skalpela na rzecz zabiegów nieinwazyjnych. […]

Sprzęt gastronomiczny – w co zaopatrzyć lokal?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 148 wyświetleń

Gastronomia to dynamicznie rozwijająca się branża. Polacy coraz chętniej korzystają z […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close