Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Publikacje gościnne|Jak sen wpływa na codzienne funkcjonowanie?

Jak sen wpływa na codzienne funkcjonowanie?

Data publikacji 01.03.2023

Przeczytasz w 2 minut 34 wyświetleń

Jak sen wpływa na codzienne funkcjonowanie?

Sen ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie każdego człowieka. Odpowiednia ilość snu, ale i jego jakość są czynnikami, od których zależy zdrowie fizyczne, ale również psychiczne każdego z nas. Sen jest ponadto niezbędny dla zapewnienia skutecznej pracy mózgu i funkcjonowania umysłu.

Dlaczego sen jest tak istotny?

Brak wystarczającej ilości snu może prowadzić nie tylko do ogólnego zmęczenia. To także przyczyna problemów z koncentracją, zaburzeń nastroju, osłabienia odporności organizmu, nieprawidłowości w trawieniu i zwiększonej podatności na zachorowania. Chroniczny brak snu może również powodować poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, a nawet choroby serca.

Dbając o to, by spać przynajmniej przez siedem bądź osiem godzin na dobę, można poprawić swoje ogólne samopoczucie, zredukować sen, zmniejszyć częstotliwość pojawiania się stanów lękowych, co z kolei często przyczynia się do nadużywania papierosów, alkoholu i spożywania nadmiernych ilości jedzenia.

Jak poprawić jakość snu?

Istnieje kilka sposobów na to, by poprawić jakość snu, a tym samym cieszyć się lepszym zdrowiem, nastrojem, czy poprawą koncentracji. Przede wszystkim należy zadbać o regularny rytm snu, czyli kłaść się i wstawać o tych samych porach, dzięki czemu cały cykl funkcjonowania organizmu będzie mógł nauczyć się zdrowych nawyków, bez zbędnych sytuacji szokowych.

Należy także unikać kofeiny, szczególnie w godzinach wieczornych, kiedy to może wpływać na podniesienie poziomu kortyzolu, nadpobudliwość, a tym samym powodować problemy z zasypianiem. Warto również ograniczyć alkohol, czy ekspozycję na niebieskie światło tuż przed snem, które emitowane jest przez telewizory, tablety, czy telefony komórkowe.

Niektórzy decydują się także na stosowanie ziół, które mogą działać uspokajająco, redukować poziom wspomnianego już kortyzolu, czyli hormonu stresu i napięcia nerwowego. Mowa tutaj o takich ziołach jak ashwagandha, melisa, rumianek, lawenda, kozieradka.

Sposoby relaksacji poprawiające jakość snu, a tym samym codzienne funkcjonowanie

Warto zatroszczyć się o siebie i wprowadzić przynajmniej jeden lub dwa rytuały do swojej codzienności, które pomogą się zrelaksować, co zwiększy jakość i długość snu ważnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie medytacji, która pomaga uspokoić umysł i zredukować stres. Warto również słuchać muzyki relaksacyjnej w połączeniu z aromaterapią. Inną metodą jest masaż wspierający rozluźnienie mięśni, czy gorąca kąpiel.

Mogą Ci się spodobać

Jak sen wpływa na codzienne funkcjonowanie?

Data publikacji 01.03.2023

Przeczytasz w 2 minut 35 wyświetleń

Sen ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie każdego człowieka. Odpowiednia […]

Niedobór białka w diecie – jak się objawia?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 264 wyświetleń

Hipoproteinemia, czyli niedobór białka w organizmie, to poważny problem, którego […]

Gdzie w Polsce wybrać się na wycieczkę narciarską?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 423 wyświetleń

Mimo że zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, w naszych […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close