Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Jak wzmocnić paznokcie? 10 skutecznych sposobów do wprowadzenia od zaraz

Jak wzmocnić paznokcie? 10 skutecznych sposobów do wprowadzenia od zaraz

Data publikacji 07.09.2023

Przeczytasz w 7 minut 48 wyświetleń

Jak wzmocnić paznokcie? 10 skutecznych sposobów do wprowadzenia od zaraz

Jak wzmocnić paznokcie, by wreszcie bez problemu je zapuścić? Koniec z łamliwością! Sięgnij po naturalne, sprawdzone metody. Wymagają tylko drobnej zmiany codziennych nawyków. Zastosuj, a wzmocnienie paznokci przyjdzie szybciej, niż się spodziewasz!

Jak szybko wzmocnić paznokcie?

Potrzebujesz wzmocnienia paznokci tu i teraz? Biegnij do drogerii po odżywkę utwardzającą. Możesz ją zastosować pod klasyczny lakier. 

Słabe paznokcie można wzmocnić na już w salonie manicure. Stylistka położy na płytce paznokciowej warstwę żelu utwardzającego, takiego jak stosuje się przy przedłużaniu paznokci. Minusem żelu jest to, że samodzielne ściągnięcie go przysparza sporo kłopotu i grozi uszkodzeniem płytki – najbezpieczniej dla paznokci będzie zdjąć go, ponownie, u profesjonalistki. Szybkim sposobem na niezniszczalne pazurki jest także zrobienie kompletnego manicure hybrydowego. Poproś stylistkę o bazę proteinową – dodatkowo utwardza lakier.

Szybkie sposoby na to, jak wzmocnić paznokcie, dają tylko czasowe rezultaty. Paznokcie będą mocne, dopóki nie zetrzesz odżywki/nie zdejmiesz żelu lub hybryd. By na stałe zadbać o płytkę, potrzeba minimum 2 tygodni sumiennego praktykowania dobrych nawyków. A później… praktykowania ich cały czas, bo to własne złe przyzwyczajenia i zaniedbania najbardziej niszczą paznokcie!

Kompetentna stylistka pomoże Ci także określić przyczynę osłabienia paznokci.

Co powoduje słabe paznokcie?

Przyczyna słabych paznokci może leżeć wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najczęstszymi przyczynami osłabienia paznokci są mechaniczne urazy, wystawienie płytki paznokciowej na działanie niekorzystnych czynników i niewłaściwa pielęgnacja. Kłopot może być także w diecie bądź przyjmowanych lekach.

Zwróć uwagę, czy słabe paznokcie idą w parze z pogorszeniem kondycji włosów i skóry. Może odczuwasz też spadki energii? Jeżeli tak się dzieje, przyczyna najprawdopodobniej leży głębiej i nie obędzie się bez lekarskiej interwencji. Dopiero eliminując problem u fundamentów będziesz mogła liczyć na poprawę.

Co z lakierami hybrydowymi? Poprawnie wykonane i – co jeszcze ważniejsze – poprawnie zdejmowane hybrydy nie niszczą paznokci. Trzeba jednak co maksymalnie 3 zabiegi manicure dać paznokciom około miesiąca odpoczynku. Stałe nałożenie lakieru prowadzi bowiem do wysuszania płytki i ogranicza możliwość pielęgnacji.

1 – Sprawdź przyczyny!

Pracę nad wzmacnianiem paznokci powinnaś zacząć od badań kontrolnych. Słabe paznokcie mogą być oznaką niedoborów witamin i minerałów – możesz to bardzo łatwo sprawdzić na kontrolnej morfologii. Wyniki wiele Ci wyjaśnią.

Jeżeli okaże się, że masz niedobory, udaj się do lekarza po wskazówki i dobór suplementacji. W ciągu kilku tygodni, w miarę uzupełniania braków, kondycja paznokci się poprawi.

A co gdy morfologia nie wykaże żadnych braków? Najprawdopodobniej przyczyna problemu leży w nieprawidłowej pielęgnacji. Przyłóż się do niej według kolejnych wymienionych tutaj zasad. 

Gdy pielęgnacja zawiedzie, a morfologia nic nie wykaże, ruszaj do dermatologa. Oceni, czy z płytką paznokciową na pewno jest wszystko w porządku. Może się okazać, że taka już Twoja uroda niektórzy genetycznie mają takie pazurki i niewiele da się na to poradzić. Ich problem leży bowiem w samej budowie paznokcia, z którą nie da się nic zrobić z poziomu pielęgnacyjnego.

2 – Jak wzmocnić paznokcie dietą?

Niezależnie od tego, czy masz niedobory pokarmowe, zróżnicowana dieta pełna warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów i białka korzystnie wpłynie na kondycję paznokci. 

Zwróć uwagę, czy spożywasz wystarczająco dużo protein – ich niedostatek skutkuje łamliwością paznokci. Jeżeli nic nie ćwiczysz, podaż białka powinna wynosić 0,8-1,2 grama na kilogram masy ciała. Przy umiarkowanej aktywności fizycznej optymalne będzie 1,2-1,5 grama. Porządnie trenujesz kilka razy w tygodniu? Przyda się nawet 2 gramy protein na kilogram wagi.

Zbyt niskokaloryczna dieta osłabia cały organizm. Kiedy redukcja trwa długo, a co gorsza, jest prowadzona na dużym deficycie kalorycznym, łamliwość paznokci jest tylko kwestią czasu. Pogarsza się także kondycja włosów i skóry.

Za mało tłuszczu w diecie też może się przyczyniać do osłabienia płytki. Dlaczego? Bo kiedy nie jesz tyle tłuszczu, ile potrzeba (około 1 gram na kilogram masy ciała) witaminy A, D, E, K nie mogą się przyswajać. 

3 – Olejowanie na słabe paznokcie

Stosowanie naturalnych olejów to jeden z najpopularniejszych sposobów na wzmocnienie paznokci w domu. Uzbrój się w oliwę z oliwek, olej jojoba, kokosowy, arganowy lub wiesiołkowy. Wcieraj w płytkę paznokcia po każdym umyciu rąk. Możesz stosować olejowanie także na wystylizowane paznokcie – wtedy wcierasz od spodu.

Co daje ta metoda? Warstwa tłuszczowa na płytce chroni przed utratą wilgoci i detergentami wnikającymi w płytkę. Dzięki olejowaniu płytka jest dobrze nawilżona, a więc elastyczna, trudna do złamania.

jak wzmocnić paznokcie - olejowanie
Po każdym kontakcie z wodą wetrzyj odrobinę oleju w płytkę i skórki.

4 – Pożegnanie z acetonem

Jeżeli stosujesz klasyczny lakier do paznokci, koniecznie pozbądź się z domu zmywacza z acetonem. Aceton bez wątpienia świetnie radzi sobie z usuwaniem lakieru, ale równocześnie bardzo wysusza płytkę paznokcia. To odbiera jej elastyczność, czyni słabą i delikatną. 

Postaw na zmywacze bez acetonu. By dokładnie zmyć lakier trzeba namęczyć się z nimi trochę bardziej, ale nagrodą będzie poprawa kondycji pazurków.

5 – Suplementacja na wzmocnienie paznokci

We własnym zakresie możesz skorzystać z dobrodziejstw krzemu. Znajduje się zwłaszcza w preparatach ze skrzypem polnym – to roślina naturalnie bogata w krzemionkę. 

Preparaty suplementacyjne na wzmacnianie paznokci najczęściej mają w składzie także biotynę (witamina B7), witaminę A, selen i cynk. Uzupełnienie tych związków może przełożyć się na wzmocnienie paznokci, choć jeśli nie masz niedoborów, obejdzie się bez nich – nadmiar nie przynosi korzystnych rezultatów. Przede wszystkim skup się na krzemie.

suplementy naturalne ze skrzypem - koncept medycyny naturalnej
Skrzyp na włosy i paznokcie to metoda sprawdzona przez pokolenia.

6 – Skrócenie paznokci

Obcinasz końcówki włosów, by rosły mocne i gęste? Tak samo trzeba robić z paznokciami. Wiemy, że skrócenie długo zapuszczanych pazurków to cios w serce, ale tak trzeba. Stara płytka paznokcia naturalnie się ściera i niewiele możesz z tym zrobić. 

Kiedy wprowadzisz dobre zmiany w diecie, zaczniesz suplementować krzem i wyrzucisz zmywacz z acetonem, odrastające paznokcie będą silniejsze. Starej płytki nie da się porządnie naprawić. Wyrośnięty paznokieć jest bowiem martwy – wszystko co na nim stosujemy to leczenie objawowe dające czasowy efekt

7 – Ostrożnie z wodą i detergentami!

Wiesz, co poza acetonem odwadnia paznokcie? Woda. 

Kiedy siedzisz w wannie, zrezygnuj z trzymania dłoni pod wodą. Do mycia naczyń i sprzątania (zwłaszcza z użyciem detergentów) używaj rękawiczek. Może nie jest to najwygodniejsze, ale do wszystkiego da się przyzwyczaić – zwłaszcza gdy zauważysz, jak ograniczenie kontaktu z wodą wpłynęło na paznokcie!

8 – Piłowanie w jedną stronę

Wiesz już, że osłabione paznokcie trzeba ściąć… a jak je spiłować po obcięciu? Paznokcie zawsze należy piłować w jedną stronę – nie prawo-lewo! 

Kiedy piłujesz prawo-lewo, szarpiesz końcówkę płytki, co mocno ją osłabia. Staraj się zawsze kierować ruch pilnika w jedną stronę, by równo ułożyć końcówkę paznokcia. 

9 – Nawilżanie rąk

Krem do rąk powinien być w Twojej torebce cały czas. A także obok łazienkowej umywalki, zlewu w kuchni, w przedpokoju i na toaletce, by na pewno nie zapomnieć go użyć. 

Używanie tłustych kremów nawilżających będzie tworzyło na paznokciach warstwę ochronną, podobną jak przy olejowaniu (punkt 3.). Głębokie nawilżenie, elastyczność, osłona przed szkodliwymi czynnikami – o to chodzi! 

Kremu używaj przynajmniej 3 razy dziennie – po umyciu rąk, przed wyjściem na dwór i przed snem. 

kremowanie na wzmocnienie paznokci
Twoje dłonie zasługują na sporo miłości i kremu 😉

10 – Koniec ze złymi odruchami

Jak wzmocnić paznokcie gdy… własnoręcznie je niszczysz? Wiele osób ma nawyk zrywania, podgryzania i wyginania płytki paznokcia. Robią to w stresujących sytuacjach, z nudów, czy żeby poprawić koncentrację. Często dokonują dzieła zniszczenia nieświadomie – a potem są zdziwieni, że paznokcie się połamały! 

Zwróć uwagę, czy też tak nie robisz (może któryś z domowników zauważył?). Jeżeli okaże się, że masz tendencję do majstrowania przy paznokciach spróbuj pomalować paznokcie na ulubiony kolor, z dodatkowymi ozdobami. Kiedy będziesz miała piękny manicure, automatycznie pohamujesz się od kombinowani przy płytce.


Jak wzmocnić paznokcie? Zacznij od środka! Uzupełnij niedobory różnorodną, wartościową dietą. Zastosuj suplementy z krzemem. Wykonaj kontrolną morfologię i rozważ konsultację dermatologiczną. 

Następnie wprowadź nowe pielęgnacyjne rutyny – olejowanie paznokci oraz kremowanie rąk. Regularnie obcinaj zużytą płytkę paznokciową, a pilnika używaj w tym samym kierunku. Na koniec popracuj nad odruchami – ogranicz trzymanie rąk w wodzie podczas kąpieli, korzystaj z rękawiczek i oducz się nieświadomego kombinowania przy płytce paznokciowej.

Mogą Ci się spodobać

Dieta sportowca — jak powinna wyglądać dieta dla osób aktywnych fizycznie?

Data publikacji 29.09.2023

Przeczytasz w 3 minut 6 wyświetleń

Dieta odgrywa kluczową rolę w zdrowym stylu życia, szczególnie dla […]

Depilacja laserowa – najlepszy sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 8 wyświetleń

Codzienne golenie może powodować podrażnienia oraz wrastające włoski. Zaczerwieniona skóra […]

Joga w Warszawie – Źródło zdrowia i harmonii

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 53 wyświetleń

Joga to praktyka, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie. […]

Jak wybrać sukienkę do pracy?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 59 wyświetleń

Kobiety pracujące w biurze bardzo często zastanawiają się nad tym, […]

Czy picie kawy jest groźne dla wątroby?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 52 wyświetleń

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego codziennego życia bez kilku […]

Jak stres wpływa na nasz żołądek i trawienie?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 54 wyświetleń

Współczesny styl życia nierzadko obarczony jest nieustannym napięciem, pośpiechem i […]

Sporty letnie, a urazy narządu ruchu – jak uniknąć kontuzji?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 49 wyświetleń

Piękna pogoda za oknem zachęca do wyjścia z domu? W […]

Jak wzmocnić paznokcie? 10 skutecznych sposobów do wprowadzenia od zaraz

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 49 wyświetleń

Jak wzmocnić paznokcie, by wreszcie bez problemu je zapuścić? Koniec […]

Restauracja włoska w centrum Warszawy – Wykwintne smaki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 50 wyświetleń

Warszawa jest nie tylko centrum politycznym i kulturalnym kraju, ale […]

Bakalie i orzechy jako źródło energii – najlepsze przekąski dla aktywnych

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 93 wyświetleń

Bakalie i orzechy stanowią świetną alternatywę dla niezdrowych przekąsek. To […]

6 największych błędów w doborze peruki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 100 wyświetleń

Wybór peruki to spore wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie […]

Ekologiczne wędliny – dlaczego warto je spożywać?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 90 wyświetleń

Produkcja wędlin pozwala na przedłużenie trwałości mięsa. Wędliny ekologiczne mogą […]

Jaka koszulka na trening?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 94 wyświetleń

Wybór odpowiedniej góry na trening jest tak samo ważny, jak […]

Na czym polega zabieg endermologii?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 90 wyświetleń

Współczesna medycyna estetyczna rezygnuje ze skalpela na rzecz zabiegów nieinwazyjnych. […]

Sprzęt gastronomiczny – w co zaopatrzyć lokal?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 97 wyświetleń

Gastronomia to dynamicznie rozwijająca się branża. Polacy coraz chętniej korzystają z […]

Czym grozi brak aktywności fizycznej? Wprowadź do swoich nawyków ruch!

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 104 wyświetleń

Obecnie, gdy większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, brak aktywności […]

Jak nosić plecak prawidłowo, aby odciążyć plecy – porady dla dzieci i dorosłych 

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 63 wyświetleń

O prawidłowym noszeniu plecaka mówi się nie od dziś. Jednak […]

Fit desery z dużą ilością białka – idealna przekąska po treningu

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 128 wyświetleń

Prowadzisz zdrowy styl życia, uważasz na dietę i dużo trenujesz, […]

Kocyki bambusowe – dlaczego powinny znaleźć się w wyprawce noworodka?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 88 wyświetleń

Kompletowanie wyprawki dla maluszka, który już niedługo pojawi się na […]

Dieta na trądzik – co jeść, a czego unikać?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 108 wyświetleń

Trądzik to problem, z którym boryka się wiele osób. Wbrew […]

Jak dbać o sylwetkę w czasie wakacji?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 90 wyświetleń

Wakacje są czasem relaksu, ale nie oznacza to, że powinniśmy […]

Jak szybko pozbyć się zbędnych kilogramów?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 145 wyświetleń

Odchudzanie się to często długi i niełatwy proces. Aby szybko […]

Sportowa biżuteria – jak ją wybrać i czy nosić na treningu?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 85 wyświetleń

Sportowa biżuteria to sposób, by wyrazić swoją miłość do aktywności […]

Zdrowe odżywianie i odchudzanie: Klucz do osiągnięcia harmonii ciała i umysłu

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 129 wyświetleń

Kiedy decydujemy się na odchudzanie, zdrowe odżywianie odgrywa kluczową rolę […]

Syndrom „leniwego trawienia” – czy dotyczy też Ciebie?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 131 wyświetleń

W dzisiejszym zabieganym świecie wiele osób doświadcza problemów z trawieniem. […]

Czy śniadanie faktycznie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 113 wyświetleń

Śniadanie to posiłek, który dla wielu osób jest nieodłącznym elementem […]

Laser diodowy do depilacji – co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 109 wyświetleń

Depilacja laserowa staje się coraz popularniejsza wśród osób, które chcą […]

Dieta sportowca a potas – co warto wiedzieć?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 133 wyświetleń

Potas jest jednym z kluczowych pierwiastków w diecie sportowca. Znany […]

Leczenie łuszczycy – metody, objawy i preparaty do pielęgnacji skóry

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 161 wyświetleń

Łuszczycę często określa się mianem choroby cywilizacyjnej. Cierpi na nią […]

Baseny termalne, czyli jak połączyć zabawę i aktywne odchudzanie

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 178 wyświetleń

Czy wiesz, że kąpiele w wodzie termalnej mogą mieć pozytywny […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close