Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Porady|Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem? Triki bez rozjaśniacza

Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem? Triki bez rozjaśniacza

Data publikacji 16.11.2023

Przeczytasz w 8 minut 74 wyświetleń

Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem? Triki bez rozjaśniacza

Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem, bez ostro cuchnących mikstur, rujnowania kondycji fryzury i brudzenia całej łazienki chemiczną mieszanką? Da się nieco zmienić kolorystykę włosów stosując babcine metody. Które są skuteczne i… co to znaczy w tym przypadku skuteczne? Przeczytaj, żeby uniknąć rozczarowania i oczywiście nie zaszkodzić ukochanym kosmykom.

Jakie efekty może dać domowe rozjaśnianie?

Bardzo delikatne. U wielu kobiet różnica nie będzie widoczna wręcz wcale. Włosy różnie reagują na domowe metody rozjaśniania (czasem na te nie-domowe też), wiele zależy od ich kondycji i wyjściowego koloru. Dlatego, tego jak rozjaśnić włosy w domu bez rozjaśniacza można spróbować, ale nie nastawiaj się na efekty choćby zbliżone do tego, co dałby prawdziwy rozjaśniacz. Podajemy Ci ludowe receptury rozjaśniające w myśl zasady spróbować nie zaszkodzi, chociaż cudów nie będzie.

Po pierwszej sesji rzadko widać zadowalający efekt. Zabiegi trzeba powtarzać na przestrzeni kolejnych tygodni, co bywa dosyć problematyczne. Metody domowego rozjaśniania brudzą, sklejają włosy, generalnie nie są to zabiegi najbardziej komfortowe – ale czego się nie robi dla urody ;).

Najłatwiej z nieinwazyjnym rozjaśnianiem mają włosy naturalnie jasne. Blondy i jasne brązy nie są tak mocno napigmentowane, toteż jeszcze usunięcie z nich części pigmentu może dać w miarę zadowalający efekt.

rozjaśnianie włosów w salonie fryzjerskim
Jeżeli miałaś chemicznie rozjaśnione włosy o więcej niż 2 tony, na pewno nie uda Ci się wyrównać odrostu domowymi metodami. Ich działanie jest po prostu zbyt delikatne.

Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem, jeśli są farbowane?

Przy włosach farbowanych, na Twoim miejscu dałybyśmy sobie spokój z eksperymentami. Farba, henna czy chemiczne rozjaśniacze bardzo ingerują w strukturę włosa. Z tak potężnymi substancjami chemicznymi nie poradzą sobie domowe specyfiki. Istnieje jedna domowa metoda pomagająca szybciej wypłukać ciemną farbę, poznasz ją w dalszej części – można spróbować, ale farba nie zostanie z pewnością usunięta całkowicie.

By naprawdę zmienić wygląd fryzury trzeba albo poczekać na naturalne wypłukanie się farby (jeśli to farba zmywalna), albo udać się do fryzjera na dekoloryzację – trwała farba, nawet gdy jest bardzo wypłukana, wciąż pozostaje w głębokich warstwach kosmyków. Najtrudniej poradzić sobie z czarnym kolorem, raczej nie obejdzie się bez fryzjera.

Czy opłaca się robić domowe rozjaśnianie?

Eksperymentowanie z domowymi metodami rozjaśniania ma sens tylko wtedy, gdy naprawdę nie znosisz chodzić do fryzjera, a ciężkiej włosowej chemii unikasz jak ognia. Oczywiście, rozjaśnianie w domu bez rozjaśniacza pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale i efekty będą adekwatne do inwestycji – bardzo delikatne. Jak to się mówi – albo tanio, albo dobrze.

Metody te są generalnie uznawane bezpieczne, a część nawet sprzyja kondycji włosów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w zależności od stanu włosów, mogą one różnie zareagować na specyfiki. Nie wypadną, jednak mogą zacząć się puszyć czy przesuszać. Możliwe jest także podrażnienie wrażliwej skóry głowy. Przy słabej kondycji włosów i delikatnej skórze głowy trzeba być wyjątkowo ostrożną – jeżeli koniecznie chcesz eksperymentować, robisz to na własną odpowiedzialność.

Dla włosów nie ma nic lepszego, niż dobry fryzjer. Współczesne metody profesjonalnego rozjaśniania umożliwiają osiągnięcie zniewalająco jasnych kolorów bez drastycznego uszkadzania struktury włosów. Zanim sięgniesz po mikstury, jeszcze raz przemyśl zrobienie sobie prezentu w postaci wizyty u najlepszego fryzjera w mieście – Ty i Twoje kosmyki na to zasługujecie 😉

Gotowa? Więc przechodzimy do metod.

Jak rozjaśnić włosy w domu bez rozjaśniacza, używając miodu?

Ludowym sposobem rozjaśniającym jest używanie miodu. Metoda dosyć droga – miodu trzeba sporo (ze sztucznym nie zadziała, musi być pszczeli), więc zużyjesz sporą część słoika. Miód można zmieszać z cynamonem w proporcjach 1:1 – cynamon jest znany z barwienia włosów ciepłym odcieniem. Preferujesz chłodniejszy odcień bez rudawych refleksów? Użyj tylko czystego miodu. Potrzymaj słoik w garnku z ciepłą wodą, by nabrał lejącej się konsystencji.

Za pomocą pędzla lub rąk równomiernie rozprowadź mieszankę na włosach, od nasady aż po końce. Następnie zawiń włosy w ciepły ręcznik lub załóż folię spożywczą. Pozostaw mieszankę na włosach przez 30 minut do 2 godzin. Im dłużej pozostawisz mieszankę, tym silniejszy efekt rozjaśniania można osiągnąć. Maska rozjaśniająca trzymana długo nie zniszczy włosów – zarówno miód jak i cynamon korzystnie na nie działają.

Po upływie czasu spłucz mieszankę dokładnie ciepłą wodą. Na koniec zastosuj odżywkę lub maskę nawilżającą, aby dodatkowo odżywić włosy.

jak rozjaśnić włosy domowym sposobem - miód pszczeli półpłynny
Miód musi mieć płynną konsystencję, by sprawnie rozprowadził się na włosach. Nie żałuj ilości – kosmyki trzeba dokładnie pokryć.

Kwasek cytrynowy na domowe rozjaśnianie

Sok z cytryny dzięki kwaśnemu odczynowi ma właściwości rozjaśniające, toteż może być stosowany, aby naturalnie zmienić tonację włosów. Wyciśnij sok z kilku cytryn, rozprowadź równomiernie po włosach (możesz użyć wygodnego atomizera), a następnie usiądź na słońcu, aby aktywować działanie soku. Pozostaw mieszankę na włosach przez około 30 minut, a następnie spłucz włosy letnią wodą.

Pamiętaj, że sok z cytryny + słońce mogą wysuszać włosy. Stosuj tę metodę nie częściej niż raz w tygodniu i uzupełniaj pielęgnację nawilżającymi kosmetykami. Przy już suchych włosach w ogóle odradzamy tę metodą.

Rumiankowa kąpiel rozjaśniająca

Rumianek nadaje jasnym włosom ciepłego odcienia, może też odrobinę je rozjaśnić. Poza tym stosowanie go jest dobre na włosy i skórę głowy.

Przygotuj napar z rumianku. Użyj 2 saszetek na 1 szklankę (250 ml wody). To całkiem spora ilość, nie ma sensu dawać więcej, gdyż woda też ma ograniczone zdolności do absorbowania substancji z ziół.

Włosy nie muszą być umyte. Dla wygody przelej napar z rumianku do butelki ze spryskiwaczem. Nanieś napar na całą długość włosów. Pozostaw go na włosach przez co najmniej 40 minut – im dłużej, tym większa szansa na widoczny efekt. Po upływie czasu spłucz włosy letnią wodą.

jak rozjaśnić włosy w domu bez rozjaśniacza - napar rumiankowy w otoczeniu kwiatów
Rumianek jest zdrowy dla włosów i skóry głowy, więc warto go stosować nawet jeśli walory rozjaśniające nie będą u Ciebie satysfakcjonujące.

Jak rozjaśnić włosy w domu octem jabłkowym?

Ocet jabłkowy subtelnie rozjaśnia i jest zdrowy dla skóry głowy. Działa antybakteryjnie, pomaga przywrócić jej naturalne pH, a nawet zwiększa sprężystość kosmyków.

Zmieszaj ocet jabłkowy i przegotowaną wodę – na 1 szklankę wody wystarczą dwie łyżki. Woda powinna być gorąca, wtedy dolej ocet. Jeśli masz wrażliwą, suchą skórę głowy, zalecamy dodanie kilku kropel oleju, aby ją nawilżyć. Nałóż mieszankę dokładnie, pozostaw na włosach przez 15–30 minut. Zabieg możesz powtórzyć po tygodniu.

Rozjaśnianie włosów piwem

Metoda piwna nie należy do najskuteczniejszych – ponownie jak poprzednie, dają delikatne efekty, mało kogo satysfakcjonujące po pierwszym zabiegu. Regularne stosowanie piwa do celów kosmetycznych może jednak znacznie poprawić kondycję włosów, więc… nawet jeśli rozjaśnianie nie uda się w Twoim przypadku, korzyści będą 😉

Otwórz butelkę jasnego piwa i pozostaw ją na kilka godzin, aby się ociepliła i nieco straciła gaz. Nie może mieć dodatków smakowych, musi być czyste. Wymieszaj 1 część piwa z 1 częścią wody. Nałóż na włosy, trzymaj 20-30 minut. Następnie umyj włosy delikatnym szamponem i nałóż odżywkę, by pozbyć się zapachu trunku.

Jasne piwa w butelkach
Do włosów używaj jasnego piwa bez żadnych dodatków.

Jak rozjaśnić włosy bez rozjaśniacza, sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona może pomóc w wypłukaniu koloru farby, jak również rozjaśnieniu naturalnych włosów. Należy stosować ją nie częściej, niż raz na 2 tygodnie, gdyż częstsze używanie sodowej mieszanki to prosta droga do przesuszenia kosmyków. Jeżeli Twoje włosy już teraz są suche, zrezygnuj z tej metody – nie lekceważ potęgi sody.

Wymieszaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z 1/2 szklanki wody. Dodaj szampon, tak by mieszanki starczyło na całe włosy. Delikatnie wmasuj mieszaninę we włosy, skupiając się na końcówkach. Nie tarmoś – soda otwiera łuski kosmyków, przez co stają się podatniejsze na zniszczenia. Owiń włosy w czepek. Potrzymaj 30-60 minut (im ciemniejsze włosy, tym dłużej).

Soda ma zasadowe pH – to ono otwiera łuski włosa, umożliwiając wypłukiwanie pigmentu. Po zmyciu mieszanki należy zrobić kwaśną płukankę, np. z sokiem z cytryny. Płukanka zamknie łuski.

Woda utleniona – próbować czy nie?

Woda utleniona to substancja pokrewna do utleniacza obecnego w chemicznych rozjaśniaczach. Na pewno rozjaśni włosy, jednak może bardzo zaszkodzić kondycji kosmyków. Jeżeli chcesz jej użyć, polecamy najpierw rozjaśnić cienkie pasmo, by wyczuć, jak zmieni się kondycja włosów. Przy włosach suchych, wysokoporowatych, zniszczonych, lepiej zrezygnować z tej metody i udać się do fryzjera.

Chcesz spróbować metody? Wybierz wodę o stężeniu 3%, nie wyższym. Wymieszaj ze zwykłą wodą w proporcjach 2 zwykłej do 1 utlenionej. Rozpyl na suchych włosach, rozczesz, by równomiernie rozprowadzić mieszankę. Spłucz po 30-tu minutach. Użyj delikatnego szamponu, odżywki i maski kondycjonującej. Zabieg możesz powtórzyć po 10-14 dniach.

Przed zabiegiem zrób próbę uczuleniową. Za pomocą wacika nałóż odrobinę wody utlenionej zmieszanej ze zwykłą wodą na mały fragment skóry głowy. Jeżeli na drugi dzień nie pojawi się żadna reakcja alergiczna, możesz działać.

pielęgnacja włosów olejem po domowym rozjaśnianiu
Stosując zabiegi z wodą utlenioną musisz dodatkowo dbać o nawilżenie włosów. Chociaż jest słabsza od rozjaśniacza, to wciąż podobna pod względem chemicznym.

Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem, bez użycia mocnego rozjaśniacza? Spróbuj metod, z których korzystano przed laty, zanim chemiczne rozjaśnianie na dobre się rozpowszechniło. Pamiętaj, że rezultaty będą bardzo delikatne, a zabieg zapewne trzeba będzie powtórzyć kilkukrotnie, by uzyskać zadowalający efekt. Uważaj z sodą, kwaskiem cytrynowym i wodą utlenioną – mogą zaszkodzić kondycji włosów, jeżeli będą używane za często lub za długo przetrzymasz miksturę. Korzystanie z nich uzupełnij wzmożoną pielęgnacją.

Mogą Ci się spodobać

Zabiegi odmładzające na twarz – jakie są skuteczne i bezpieczne?

Data publikacji 29.11.2023

Przeczytasz w 12 minut 7 wyświetleń

Zabiegi odmładzające na twarz to kategoria medycyny estetycznej i kosmetologii, […]

Jak prowadzić zdrowy styl życia? Poznajcie zmiany, które należy wprowadzić do swojego życia

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 29 wyświetleń

Zdrowy i aktywny styl życia pozytywnie wpływa na pracę całego […]

Kosmetolog – Ekspert zdrowia skóry

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 42 wyświetleń

Kosmetolog to specjalista, którego wiedza i umiejętności skupiają się na […]

Wady estetyczne – leczenie tradycyjne i alternatywne metody korekcji

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 45 wyświetleń

Wady estetyczne to problem, który może wpłynąć na zdrowie i […]

Trenujesz? Nie zapomnij o rozciąganiu

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 45 wyświetleń

Rozciąganie jest niezwykle ważną częścią treningów fizycznych ze względu na […]

Bluzy reklamowe – to musisz o nich wiedzieć przed zamówieniem

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 47 wyświetleń

Bluzy reklamowe to oryginalny, ale i skuteczny sposób na reklamę […]

Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem? Triki bez rozjaśniacza

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 75 wyświetleń

Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem, bez ostro cuchnących mikstur, rujnowania […]

Wizyta w klinice okulistycznej – co należy wiedzieć?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 79 wyświetleń

Oczy są jednym z najważniejszych narządów naszego ciała, dlatego opieka […]

Lifting rzęs – co to? Czy jest dla Ciebie? Wszystko co warto wiedzieć!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 113 wyświetleń

Lifting rzęc – co to za urodowy zabieg? W ostatnich […]

Fizjoterapia i jej rola dla zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 146 wyświetleń

Fizjoterapia odgrywa znaczącą rolę w opiece zdrowotnej. Specjaliści od fizjoterapii […]

Treningi personalne: Indywidualna ścieżka do sukcesu

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 150 wyświetleń

Osoby, które dążą do poprawy swojej kondycji fizycznej, osiągnięcia określonych […]

Jakie kolczyki nie uczulają? Bezpieczne materiały w biżuterii

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 130 wyświetleń

Jakie kolczyki nie uczulają, pozostając tym samym bezpieczne dla osób […]

Polisa na życie – kiedy warto się nią zainteresować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 173 wyświetleń

Zabezpieczenie przed finansowymi skutkami nieszczęśliwych wypadków, takich jak utrata życia, […]

Brakuje Ci energii? Po jakie produkty sięgać w stanach przemęczenia?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 276 wyświetleń

Czasami każdy może zmagać się z brakiem energii. Jeśli dopadną […]

Jak wybrać strój do jogi? Najważniejsze zasady

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 238 wyświetleń

Uczęszczanie na zajęcia z jogi może przynieść zainteresowanym osobom wiele […]

Dieta sportowca — jak powinna wyglądać dieta dla osób aktywnych fizycznie?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 154 wyświetleń

Dieta odgrywa kluczową rolę w zdrowym stylu życia, szczególnie dla […]

Depilacja laserowa – najlepszy sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 117 wyświetleń

Codzienne golenie może powodować podrażnienia oraz wrastające włoski. Zaczerwieniona skóra […]

Joga w Warszawie – Źródło zdrowia i harmonii

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 116 wyświetleń

Joga to praktyka, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie. […]

Jak wybrać sukienkę do pracy?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 129 wyświetleń

Kobiety pracujące w biurze bardzo często zastanawiają się nad tym, […]

Czy picie kawy jest groźne dla wątroby?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 108 wyświetleń

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego codziennego życia bez kilku […]

Jak stres wpływa na nasz żołądek i trawienie?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 125 wyświetleń

Współczesny styl życia nierzadko obarczony jest nieustannym napięciem, pośpiechem i […]

Sporty letnie, a urazy narządu ruchu – jak uniknąć kontuzji?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 104 wyświetleń

Piękna pogoda za oknem zachęca do wyjścia z domu? W […]

Jak wzmocnić paznokcie? 10 skutecznych sposobów do wprowadzenia od zaraz

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 121 wyświetleń

Jak wzmocnić paznokcie, by wreszcie bez problemu je zapuścić? Koniec […]

Restauracja włoska w centrum Warszawy – Wykwintne smaki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 132 wyświetleń

Warszawa jest nie tylko centrum politycznym i kulturalnym kraju, ale […]

Bakalie i orzechy jako źródło energii – najlepsze przekąski dla aktywnych

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 139 wyświetleń

Bakalie i orzechy stanowią świetną alternatywę dla niezdrowych przekąsek. To […]

6 największych błędów w doborze peruki

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 178 wyświetleń

Wybór peruki to spore wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie […]

Ekologiczne wędliny – dlaczego warto je spożywać?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 143 wyświetleń

Produkcja wędlin pozwala na przedłużenie trwałości mięsa. Wędliny ekologiczne mogą […]

Jaka koszulka na trening?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 157 wyświetleń

Wybór odpowiedniej góry na trening jest tak samo ważny, jak […]

Na czym polega zabieg endermologii?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 162 wyświetleń

Współczesna medycyna estetyczna rezygnuje ze skalpela na rzecz zabiegów nieinwazyjnych. […]

Sprzęt gastronomiczny – w co zaopatrzyć lokal?

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 148 wyświetleń

Gastronomia to dynamicznie rozwijająca się branża. Polacy coraz chętniej korzystają z […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close