Kątnice stomatologiczne – najpopularniejsze rodzaje i producenci tego narzędzia
Wybierając wyposażenie salonu stomatologicznego, oczywistym jest, że będziemy skupiać się na produktach o wysokiej klasie i renomie. Kątnica stomatologiczna, wiertła, urządzenie do dezynfekcji, fotel czy wiele innych przedmiotów znajdzie się na liście zakupowej do nowego gabinetu. Wśród szerokiej oferty musimy wybrać konkretne przedsiębiorstwo, któremu zaufamy. Nie jest to łatwy wybór, ale zwracając uwagę na kilka kwestii na pewno będziemy mogli dokonać satysfakcjonującej decyzji.
Kątnica na mikrosilnik – czym jest i jak ją wybrać?
Kątnica to jeden z rodzajów wiertarek stomatologicznych. Oprócz kątnicy można też wymienić turbinę oraz prostnicę. Zadaniem każdej z nich będzie opracowywanie tkanki twardej w jamie ustnej. Każda z nich ma swoje właściwości i jest wykorzystywana podczas innych zabiegów. Najczęściej wiertarki klasyfikuje się ze względu na szybkość obrotów, czyli na szybkoobrotowe i wolnoobrotowe. Zaczynając niestandardowo od końca – wiertarkami wolnoobrotowymi są zarówno prostnice, jak i kątnice. Powodem tego niechronologicznego tłumaczenia jest fakt, że do wiertarek szybko obrotowych zaliczamy turbinę, ale również jeden z modeli kątnic. Te dzielą się na 4 osobne grupy, gdzie również pogrupowanie konkretnych modeli zależy od prędkości obrotów.
Wśród kątnic mamy kolory oznaczające różne właściwości:
- podwójnie zielone,
- zielone,
- niebieskie,
- czerwone.
Poszczególne kolory różnią się maksymalną prędkością, jaką mogą osiągnąć. Kątnica o czerwonym pasku oznacza największą prędkość, która osiąga aż do 200 tys. obrotów na minutę. Przez ten fakt można ją zaliczać do wiertarek szybkoobrotowych. Pozostałe z nich mają bardzo wolne obroty (2,7 tys. obrotów na minutę), wolne (7,4 tys obrotów na minutę) oraz normalne (40 tys. obrotów na minutę).
Szerokie zastosowanie kątnic może być zauważalne w szeregu zabiegów, które można wykonywać przy ich użyciu. Wśród nich możemy wymienić:
- usuwanie próchnicy,
- opracowywanie wypełnień,
- usuwanie wypełnień,
- wykańczanie powierzchni zębów,
- wygładzanie szkliwa,
- opracowywanie ubytków,
- przygotowywanie zębów pod koronę.
Jakie firmy są dostępne na rynku?
Kątnice NSK, KaVo oraz W&H to jedne z najczęściej kupowanych przez salony przedsiębiorstw zajmujących się produkowaniem kątnic. Oczywiście znajda się też inne marki godne uwagi, ale to te cieszą się największą popularnością. Jeśli będziecie chcieli poznać więcej marek związanych ze stomatologią, napiszcie to w komentarzach, a na pewno pogłębimy waszą wiedzę o kilka innych przedsiębiorstw.
Kątnice NSK
Rozwijając ten skrót otrzymamy japoński koncern Nakanishi Seisakusho założony w 1930 roku. Od początku istnienia firma wytwarzała produkty i sprzęt stomatologiczny. Wraz z upływem lat uzyskali oni szansę zaistnienia poza granicami swojego państwa. Dzięki ekspansji na cały świat możemy cieszyć się ich produktów również w Polsce.
Kątnice KaVo
Z innej strony mamy przedsiębiorstwo, które powstało zaraz za naszą granicą. W Berlinie w 1909 założyciel Alois Kaltenbach zaczął swoją przygodę z sprzętem specjalistycznym dla gabinetów dentystycznych. Na przestrzeni 30 lat działalności firma rozrosła się aż do 300 pracowników! W ciągu ponad stu lat istnienia KaVo zmieniła swoją siedzibę, doszło do zakupu firmy oraz jej powiększenia, dzięki nabyciu innych przedsiębiorstw. Najbardziej aktualne informacje donoszą, że firma będzie zatrudniać aż 12 tys. osób!
Dbanie o zdrowie to podstawa dla każdego – lekarza, pielęgniarki czy pacjenta! Przeczytaj, aby zadbać o zdrowie- „Buty do biegania po asfalcie i w terenie – najważniejsze różnice„.
Czym sugerować się przy wyborze kątnicy?
Wybierając kątnice musimy jednak skupić się też nad kilkoma innymi kwestiami niż tylko nad renomą. Po pierwsze ważne jest aby wyposażenie w gabinecie było kompletne. Oznacza to, że kupując kątnice musimy zaopatrzyć się w kilka sztuk tego narzędzia, ponieważ tak jak już wiemy z pierwszej części artykułu, każdy rodzaj kątnicy będzie wykorzystywany w inny sposób.
Kolejną rzeczą będzie gwarancja i obsługa po sprzedażowa. W tak bardzo wyspecjalizowanym sprzęcie te elementy będą bardzo ważne. Sami nie możemy podejmować się próbować naprawiać sprzętu. Co więcej, w wielu umowach załączonych do sprzedawanego wyposażenia stomatologicznego taki proces jest dokładnie opisany. Ze względu na skomplikowana budowę oraz to, że źle działający sprzęt może zranić dentystę oraz pacjenta w instrukcji najczęściej przeczytamy, że naprawa musi odbywać się w konkretnych miejscach.
Podczas trwania gwarancji należy postępować zgodnie z polityką sklepu oraz producenta. Najczęściej polegać to będzie na odesłaniu źle działającej kątnicy do sklepu, który już sam będzie kontaktował się z producentem lub wymieni sprzęt na nowy. Innym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z autoryzowanym serwisem. Wybór takiego miejsca jest bardzo ważny, ponieważ gwarantuje nam to odpowiednie rozwiązanie problemu. W dodatku dużo przedsiębiorstw nie będzie rozpatrywało reklamacji lub zażalenia, jeśli ktoś decydował się na samodzielna naprawę.
Jeśli zauważymy, że coś nie działa w odpowiedni sposób należy niezwłocznie zaprzestać korzystania z urządzenia i skontaktować się ze sklepem lub producentem w sprawie danego problemu.
Czytając dokładnie opis produktu, instrukcje i zalecenia producenta będziemy mogli w większym stopniu ochronić się przed ewentualnymi nieprzyjemnościami.
Jak dbać o kątnice?
A co może przedłużyć żywotność kątnicy? Również należy odwołać się do instrukcji dołączonej do kątnicy, ponieważ znajdziemy tam najważniejsze informacji. Wśród nich dowiemy się w jaki sposób należy dezynfekować kątnice, jakie produkty do dezynfekcji są najlepsze, jak o nią dbać, jakim olejem należy ją smarować?
Oczywistością jest, że zapewnienie wysokiej higieny w gabinecie stomatologicznym jest podstawą. Dlatego odpowiednia dezynfekcja sprzętu jest zadaniem, które będziemy wykonywać po każdym zabiegu. I znowu musimy odwołać się do instrukcji, ponieważ nieprawidłowa sterylizacja może popsuć maszynę, a nieprawidłowo wykonana dezynfekcja może być niebezpieczna.
Podsumowanie
Zakup kątnicy musi być poprzedzony głębokim researchem. Chodzi tutaj zarówno o producentów, konkretne modele, ale także sposób wykorzystania danego urządzenia. Dzięki temu ta duża inwestycja będzie owocowała w przyjemnej pracy dla specjalisty i bezstresowej wizycie dla pacjenta.
Więcej ciekawych i zróżnicowanych informacji znajdziecie na https://www.gorlice.info.pl/.
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress